Uzun Menzilli Hava Savunma Sistemi

Başlatan HARZEMŞAH, Eki 31, 2015, 11:28 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

HDS

Maalesef öyle Hocam. Bunun da bir bedeli olacak muhakkak. Var zaten, tahsilat da başladı gidiyor.

Sonra yine ortada kalıp başkası ne düzenek kurdu ise ona kafamızı sokacağız el mahkum. Mesajı Paylaş

robust

@HDS,

Ben tek tarafli baktigimi dusunmuyorum. Hic bir siglikta gormuyorum yorumlarinmda. Konuyu sadece S400 vs F35 olarak gormuyorum, ama forumda S400 ile F35 birlikte olur, sorun olmaz, ABD abartiyor diyenlere karsi. Hicte abarti degil, adamlarin politikalarin sevmesekte S400 vs F35 senaryolari konusunda itirazlarinda haklilik payi var diyorum. Tartisma biraz uzasi bir kac mesaj yazildi cizildi. Ben isin daha cok teknik kismini dusunuyorum, yorumlarimda cogunlukla. S400'e milli IFF takacagiz diyorlar, bende soruyorum NATO kanali ile aldigin Mode-5 MArk-XII teknolojisini nasil S400'e takacaksin? Cevap yok tabi. Migfer NATO standardi, HSS Rus standardi diyorum, yine cevap yok.

Daha bir mesaj once ABD politikalari hakkinda soyle, boyle diye yaziyorsunuz degil mi? Ust siyaset ABD'ye salvo atislarini goruyoruz degil mi? Bunlara ragmen LHD uzerinde F35 ucurmak isteyen de biziz.  Hem adamlara salliyorsunuz, hedem LHD uzerinde F35 resimleri gorunde sevincten dort kose oluyorsunuz.  Nereden baksaniz tutarsizlik. Benim kuyumu kazmaya ugrasan adamdan neden ucak alacakmisin? Kosarak ABD'den CH47F aldik, neden Mi-26 almadik. Ben neden sonuc iliskisine anallitik bakarim. Onumde S400 alirken kullanilan mantik var. S400 cok iyi oyle boyle, OK bende ayni gorusteyim. Benzer mantik ile neden Mi-26 almadik? Chinook'un 3 kati yuk tasiyor, belki daha ucuza alirdik Rus kredisi ile. T70 ortak uretimi icin ABD brokrasisi ile ugrasmak, onlarin egosunu cekmek yerine Rus'un yeni generasyon Mi-38'ini alsaydik iste. Arka rampasi felan iyi gorunuyor. Ben bunlari yazinca sizler celiskiyi gormek yerine, ABD'ye vurmaya devam ediyorsunuz.

Gunun sonunda ABD ve Israil'in bolgedeki politikalari Turkiye'nin cikarlari ile ortusmuyor. Dis politika bir cikarlarin opmize edildigi oyun teorisi. Bunu oynamayi bilmek lazim. Turkiye de degisti, yonetim bicimi degisti, dis politikasi degisti, dunya ya bakis acisi degisti. Bu yeni yonetim anlayisi, dis iliskilerdeki kompleks oyunlari yonetmekte zorlaniyoruz, savruluyoruz. Uzerine ekonomik sorunlar, dis borcu cevirmekte zorlanan ulke Bati'ya muhtac olmak var. Biz bu iliskileri idare etmekte zorlanirken, uzerine daha cok benzin dokuyoruz. Kirip dokmek surekli, adamlarin eline surekli arguman vermek? Turkiye ekonomik olarak bu kadar disariya bagimli iken, savunma sanayi keza henuz dereyi gecememisken, bu kadar kendi ayagimizi vurmak neden? Turkiye kac yildir HSS olmadan yasadi, 3-4 sene daha yasayabilirdi.   Mesajı Paylaş

HDS

Abi bunlar sağda solda konuşulan şeyler. Bir şey eklemiyor kimsenin havsalasına. Ben de "Hmmm, alma o zaman malını adamın" yaklaşımından da hoşlanmıyorum. Onu da bunu da alırsın. Mi-26 CH-47'nin karşılığı değil. CH-47'yi alırsın.

Herif PKK'ya burada bin silah yığdı, buradan da belirli bir alternatif sunuldu bunu gerçekçi olarak yapmasın diye, bir "tartışma zemini" yakalamaya çalışıyorlar, ama biz burada kendimiz "E madem öyle sen de bas git" diye akıl vermeye kalıyoruz. Bu böyle bir şey değil. Bunu buradan tartışır isen söyleyeceğin bu olur. Bu da doğru değil. Bu çok "sığ". Ben de onu söylemeye çalışıyorum.

Şu anda, Rusya ve Çin dahi sisteme arkasını dönemiyor. Dönmüyor. Biz de elalemin tek enayisi değiliz. Bunu da bir "paket" olarak almak zorunda değiliz. "Ya bizlerdensin ya da onlardan" denecek durumda da değiliz. Hele bu iş Amerikalılarca son derece terbiyesiz şekilde telaffuz edilirken "E sen de kararını ver canım tarafını seç madem, seçemiyorsan da konuşma" diye akıl vermenin de manasızlığını vurgulamaya çalışıyorum.

Herif ana F-35 satmamaya çalışmıyor sadece, bunu da bir sopa olarak kullanıp seni "tamamen cezalandırmaya" çalışıyor. F-35'siz yaşayabiliriz, ama o gemi azıya alıp ambargolardan falan başlıyor. Sen de herkese akıl verip duruyorsun be abi. Eh, yani o kadar da değil. Mesajı Paylaş

robust

Mar 15, 2019, 04:26 ÖS Last Edit: Mar 15, 2019, 04:34 ÖS by robust
@HDS,

Karsi bloktan onu da, bunu da almanin bir siniri var. Fransizlar bitmis Mistral'leri Ruslara satmadi, sattirmadilar. Bizim ayricaligimiz mi var?

Bati ile ekonomik iliskilerin ve bagimliligin duzeyi ortada iken ve uluslararasi ticaret savaslari bu hizla devam ederken, ip ustunde cambazlik yapabilecek kalitede ne brokrasimiz var, ne de savrulmalara dayanacak ekonomimiz. Welcome to real politics yani.

Bu arada ekleme yapayim, S400 tayfasi Patriot'un kac kati daha iyi diye brosurler ile reklam yaparken ayni sinifa koyuyor, ama ayni duyarliligi Mi-26 vs CH-47 icinde beklerdim onlardan. Agir sinif helikopter sonucta...

Mesajı Paylaş

TULGA

@robust hocam;

Araya giriyorum kusura bakma. Birşey ifade etmek isterim. İp üstünde cambazlik yaptirmiyor ki adamlar. Net olarak Abd dış politikasına aykırı hamle yapmayacaksın diye ısrar ediyor. Daha önce de yazıldığı gibi her sonuçlandirdığı isteğinin ardından listedeki bir sonraki istek geliyor. Ne zamana kadar bu istekler karşılanabilecek? Eğer S-400 alımindan vazgeçerek bu baskıdan kurulacağımıza inanılıyorsa ben hem S-400 alımından vazgeçip hem de F-35'siz yola devam etmeye razıyım. Lakin böyle olmayacağını taraflı tarafsız herkes biliyor.

O kadar çok konu varki Türk-Abd anlaşmazlığına neden olan, bunların lehimizde sonuçlanacağı bir tanesine bile haiz olamayacağız.

Ben de o yüzden defalarca soruyorum genele. Adamlar tüm dünyaya açık ve net olarak soruyor. Bu işin ortası yok. Ya benimlesin ya karşımdasın. İp üstünde oynayacak politikayı bizden fersah fersah ötede uygulayabilen bir küresel güce karşı ip üstünde  cambazlik yapabileceğimizi, en azından müsade edileceğini sanmıyorum.

O yüzden soruyorum?

Abd politik cizgisinde bir Türkiye mi istenilen ?

Bunun başka bir alternatifine izin vermiyor adam. Denge politikasını göremeyecek adamlar değil bunlar. Ha eğer cevap evet ise onlarca madde olarak sıralanacak ülke dış politik hamlelerine elveda demek zorundayız. Burda tek tek siralayarak tekrar tekrar yazmak istemem ama malum konular işte.

Yunan 12 mil, Suriye'nin kuzeyi ve PYD, D.Akdeniz, Kıbrıs, İsrail ile olan ilişkiler, İsrail'in politikalarına karşı tutum, İran'a olası operasyona tam destek, Rus ve Çin yakınlaşmasının sonlanması vs... Mesajı Paylaş

HDS

Hocam, Yine geldin işi dibinden konuşuyorsun. Ben açıktan diyeyim sana, Türkiye S-400 almasa, Rusya ile bu kadar haşır neşir olmasa da bir dolu derde maruz kalacaktı. Kaç tane parçada ondan bunda ambargoya maruz kaldık biliyor musun, belki 3-4 sene önceden itibaren?

Güncel olarak yapılan şey bizim de sürekli konuştuğumuz ve sürekli tekrardan yorulmadığımız, Hisar'ın ESSM gibi bir füze ile yapılması, sonradan Hisar füzelerinin entegre olması ile, biz GaN vs gibi kapasiteye kavuştuğumuzda, yüksek irtifa işine adım attığımızda da başımıza gelecek şeydi. Raftan hangisi sempatik görülürse o zaman o indirilip aktive edilecekti. IŞİD destekçiliği olabilir, Suriye'de PKK'yı vurmak olabilir, o sıralarda Doğu Akdeniz'de iki gemiye mahmuz atardık o olabilirdi.

Durum bu. Ben bir kez daha söyleyeyim; Türkiye ABD tarafından da, arta kalan İran'ı, Rus'u falanı filanı tarafından da, PKK'sından da, Suriye'sinden de eşit şekilde "uzaklaşmak" istiyor. Duvarını bilmemnesini örüyor. Bu "uzaklaşma"yı çok kötü planlanan bir tedarik şemsiyesi ile yapıyor sadece. S-400 bunun sadece bir detayı. S-400 konusu hiç açılmamış olsa dahi, İsrail için ciddi bir denk hale gelmeye başladıkça, o sıradaki kullanışlı bir sebeple bu tavırlar yine olacaktı? Ne mesela? Türk Akımı. Ama biz sağ olalım, onları yormadık, kullanışlı S-400 yolunu açtık.

S-400 sadece o kadar geçerli bir sav. Ondan bütün gün bunu tartışıp duramayız. S-400'ü bırak orada, medanet getir, özür dile. Bak ertesi gün karşına ne gelecek? Sen @robust olarak bunun olmayacağını garanti ediyor isen Hocam, biz buradan konuşalım arkadaşlarla, vaz geçsinler. :)

Biz görmedik mi Türk akademisyenlerinin "Tabii NATO'nun bir de demokrasi tarafı da var" laflarını?

Ama yarın Huawei ile, Doğu Akdeniz ile, ama PKK ile, PYD ile, FETÖ davaları ile Türk Akımı ile Halkbank davası ile, İran ambargo muafiyetleri ile, Cezayir'den aldığımız ama onlardan almadığımız LNG ile yeniden ve yeniden üzerimize geleceklerini biliyorsun. Sonuçta, neden sadece S-400 konuşuyoruz? Neden sadece Amerikalıların haklılığını konuşuyoruz?

Bütün dünya artık Amerikalıların zorbalığını konuşuyor. Bir biz kaldık Hocam. Mesajı Paylaş

robust

@HDS,

S400 olmasa baska bir sey olurdu diyerek dogmamis cocuga don biciyorsunuz. Senato'ya gelen F35 ile alakali metinde S400 ve TCCB Koruma ekibi haricinde bir sey gormedim.

ABD'nin eline arguman veriyorsun, sonra o olmasa bu olurdu diye hypothetical bir senaryo yaziyorsunuz. Iran'a ambargo varken, adamlar sinir ulkesi olarak ticaretini yap demis, yapma dememis. Isimizi duzgun yapmak yerine,  sahtekar Reza'ya devlet brokrasisini teslim etmisiz, uyarilara ragmen. Sonucu ne oldu?   

Simdi senin tanimladigin herkese duvar cekmek ozetine pararlel, bende bir kac sayfa once bir sey yazmistim. Ayronu olarak goruldu. Ona buna mesafeli duracak politikayi yonetecek ne devlet brokrasimiz var ne de ekonomik gucumuz var. Welcome to real politics diyorum baska ne diyeyim. Hem NATO uyesi hemde o dediklerin olmasi sansi zor. Ustune bu politikayi zorlastiran isleri kendi ayagina sikarar yapiyorsun. Hindistan gibi buyuk bir ekonomi felan olursun, o dedigini yapabilirsin belki.

Mesajı Paylaş

HüsamettinErTürk

ABD Enerji Bakanı Rick Perry:
Rusya, zararlı etkiyi yaymak, dezenformasyon ve politik erozyon da dahil altyapı projeleri yoluyla nüfuz kazanmak için hibrit araçlar kullanıyor. Kuzey Akımı-2 ve Türk Akımı da bu taktiğe hizmet ediyor.

Rusya, KuzeyAkım-2'de tek tedarikçidir ve tüm güzergaha hakim olmaya çalıyor. Bunun sebebi ekonomiden çok bölgeyi hakimiyeti altına almakla ilgilidir. Trump yönetimi KuzeyAkım-2'ye karşıdır. AB ülkeleri buna göre davranmalı.

Sn. HDS ve forumdaki diğer üstadlar kaç aydır bu meseleleri dile getiriyor.

Amerika forumda Türk akımı meselesi üzerinden de bize yüklenileceğini dile getirenleri haksız çıkarmamak için çok güzel bir biçimde  meseleyi gündeme getirmeye başladı.

Ya ama olsun ya amerika yinede haklı avrupalı müttefiklerini ve türkiyeyi düşünüyor falan diye savunma mı yapacağız?

Bu savunma refleksi bu noktaya kadar geldi mi yani... Mesajı Paylaş

robust

Mar 16, 2019, 02:58 ÖÖ Last Edit: Mar 16, 2019, 03:01 ÖÖ by robust
ABD'nin bu sekilde devam etmesi Turkiye'nin cikarina degilse, zorla guzellik olmaz demis atalarimiz. Adamlarin nazini, hatta bullying yapmalarinin niye cekelim. Bu deveyi gudemiyorsak, F35 alimini iptal ederiz, ciddi oldugumuzu gorurler. Uzerine Incirlik ve  Kurecigi kapat, sorun cozulur. Turkiye olmadan bolgede at kosturamayacaklarini anlasinlar. 2 batarya yerine 8 batarya S400 alirsin, tum Turk hava sahasini kapatirsin. Turkiye ucaksiz kalacak degil. Evlilik gibi, olmuyorsa idare etmeye degmez.  Eldeki mal bu, deveyi ya gudecegiz, ya da basimizin caresine bakacagiz. Bence oyle olmali, kac sayfadir yaziyorum. Ortasi yok bunun.

Mesajı Paylaş

Destiny

Buradada sn.HDS'nin dediği noktaya çıkıyoruz. Biz parlıyoruz ama karşı tarafta parlarsa ve olağan durum alev alırsa alternatifini çalışmıyoruz.

Bugün Rusyaya 1 veriyorsan 20, Çine 1 verip 30 alıyoruz. Bu durum bir tek AB ve US'de fazla veriyor veya eşit derecelerde seyrediyor. Bunun alternatifini mesela nasıl oluşturacağız? AB ve US oradan silindiği zaman zaten esas sıkıntılar baş gösteriyor. Ki bu alternatifini oluştursan bile ilerde bir gün sana illa tıkanıklık olarak dönecektir.

Yani bu işin sonunda bizim pratiğimizde en azından zannettiğimiz gibi 3 tane o yerine 5 tane bundan alamayabiliriz.

O şartlards neler olabilir mesela? -yı bir düşünmek gerek. Mesajı Paylaş

Fearlessleon

Uluslararası ilişkiler de son zamanlarda evrim geçirdi. Vermeyeceğiz dediler diye vermemezlik yapacakları kesin değil, hani belki 2-3 ay geç verirler ama verebilirler.
Mesajı Paylaş

≾10TΩ≿

Çıkarlarımız ve amaçlarımız doğrultusunda bir devletle bir konuda mücadele ederken aynı anda başka bir konuda işbirliği yapabiliriz, yapılabilir, hep yapılageldi. Mümkün olduğu yere kadar gider mümkün olmadığı yerde kopar. Madem beğenmiyorsun niye F-35 alıyorsun diye sade ve basit sorular sorulamayacak kadar grift bu dünya. Amerika'yı beğenmediğimiz kadar beğenmiyoruz diğerlerini de. Becerebilirsek ya daha bağımsız bir denge kuracak ya da 3. bir suyun başını bizzat tutacağız. Bizi bugünlere getiren ise bizim kabahatlerimiz değil. Bizi bir ortak olarak, müttefik olarak görmeyi kabul etmeyip emir eri, müstemleke olarak "tutmaya" çalışan malum dostlarımız. Mesajı Paylaş

Destiny

Öyle olduğu muhakkak zaten ama bunu bu kadar sert bir geçişle atlatabilmek mümkün gözükmüyor. Bunu daha itidalli bir şekilde daha sessiz bir biçimde yapacağımıza agresif adımlarımız ve söylemlerimiz var. Türkiyenin durumu agresif bir geçişe müsait değil. Önce bunun altyapısını oluşturmak gerek. Daha yaratıcı çözümler şart sağı solu çok derinden ürkütmeyecek.

Yoksa haklı bir şekilde yine sert bir biçimde mesafe koyabiliriz araya ama herkes bir venezuela, iran olmasada onun belki bir tık üstü durumlara razımı? O yüzden diyorum devlet meselelerinde ilkel duyguları bir kenara bırakalım. Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Olaya bir de ABD tarafından bakmak gerek?

Bu tür bir davranışa onları iten sebepleri, İsrail yönlendirmesini ve Türkiye'yi kaybettiklerinde ellerine ne geçeceğini hesaplamak gerek. Bunu yaptığınızda Türk-ABD ilişkilerinin kopmasından İsrail dışında Dünyada hiç kimsenin karlı çıkmayacağını göreceksiniz. Tabi Rus-İran bloğunu saymıyorum...

Sonuç: Nihayetinde aklı selim galip gelecek ve kırgınlıkla da olsa ortak çıkarlar yüzünden masa devrilmeyecektir. Ama buna daha zaman var. Süreç epey uzun sürecek. Yıl sonuna dek kıvranır dururuz, manevra üzerine manevra yaparız... Mesajı Paylaş

≾10TΩ≿

Mar 16, 2019, 08:20 ÖÖ Last Edit: Mar 16, 2019, 08:27 ÖÖ by ≾10TΩ≿
Kod [Seç]
Öyle olduğu muhakkak zaten ama bunu bu kadar sert bir geçişle atlatabilmek mümkün gözükmüyor. Bunu daha itidalli bir şekilde daha sessiz bir biçimde yapacağımıza agresif adımlarımız ve söylemlerimiz var. Türkiyenin durumu agresif bir geçişe müsait değil. Önce bunun altyapısını oluşturmak gerek. Daha yaratıcı çözümler şart sağı solu çok derinden ürkütmeyecek.

Yoksa haklı bir şekilde yine sert bir biçimde mesafe koyabiliriz araya ama herkes bir venezuela, iran olmasada onun belki bir tık üstü durumlara razımı? O yüzden diyorum devlet meselelerinde ilkel duyguları bir kenara bırakalım.

Katılıyorum. Olması gerektiğinden daha hızlı, yeterince hazırlıklı olmadığımız, yeterli hazırlığa sahip olmadığımız için sonucu çok kötü olabilecek şekilde akıyor nehir. Bunu görmemek mümkün değil. Ancak bunun bizim iş bilmezliğimiz, ayağımızı yorganımıza göre uzatmamamız, tez canlılığımız, orantısız söylemlerimiz nedeniyle olduğu kadar ve belki daha fazla oranda malum dostlarımızca kulağımızın üstüne yatamayacağımız sınamalarla provoke edilmemiz nedeniyle olduğunu düşüyorum. Ya itaat edelim ya da prematüre doğup sürünelim diye politika yürütüyor gibiler. Hazırlıklı olduğumuz, zamanlaması doğru bir şekilde doğmamızı öylece izlemeyecek gibiler. Mümkün olan en kısa sürede "elin küvezine muhtaç olmayacak şekilde" yaşamsal sistemlerimizi geliştirmekten başka çaremiz kalmıyor.  Tabi bize zaman kazandıracak, eli oyalayacak, sancıları hafifletecek bi işler de çevirmek lazım eş zamanlı :) Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter