Uzun Menzilli Hava Savunma Sistemi

Başlatan HARZEMŞAH, Eki 31, 2015, 11:28 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

BATTLESTAR

@HeleBiDinle

Aslında şöyle bir çekince doneleride olabilir. Eğer biz kendi f-35'lerimiz üzerinden bu meretleri s-400 lerle tespit etme konusunda tecrübe kazanırsak bu bazıları için sıkıntı olabilir. Sonunda bu f-35 sadece bizim kara saldırı ve deniz ötesi operasyonlarda kullandığımız bir demokrasi getirme aracı değil. Mesajı Paylaş

HeleBiDinle

IFF : Identification Friend or Foe.

@Battlestar, adam seni zaten Friend, yani dost ve müttefik olarak görseydi, bu durumdan büyük bir memnuniyet duyması gerekirdi. Çünkü dost bir ülke, belki de seninle ortak olarak bir tatbikat düzenliyor ve bu tatbikatta rakip S-400 ile senin F-35'i karşılıklı olarak tokuştururyor. Bundan şikayetçi olur musun?

Her iki silahın da kontrolü bizde olduğuna göre her iki silahın da birbirine göre güçlü ve zayıf yönlerini BİZ tespit edebiliriz. (Dikkat! Tek taraflı olarak Ruslar veya Amerikalılar değil! Her iki silahı da kontrol eden güç olarak BİZ tespit edebiliriz, BİZ.)

Eğer Amerikalılar gerçekten Friend, yani dost ve müttefik olma düşüncesinde olsalardı her iki silahın da zayıf yönlerini bizim vasıtamızla öğrenebilirlerdi. Böylelikle F-35'lerin zayıf yönlerini güçlendirip S-400 için de uygun saldırı stratejileri geliştirebilirlerdi. Bu durumda endişe etmesi gereken taraf Amerikalılar değil, Ruslar olurdu.

Buna göre, Amerikalılar bizi Friend olarak mı yoksa Foe olarak mı görüyorlar? Bir karar verme ve ağızlarındaki baklayı çıkarma zamanı çoktan geldi. Mesajı Paylaş

Tuzmen

Bende ne zamandır benzer bir şey yazayım diye düşünüyordum: Amerikalılar bardağa hep boş tarafından bakıyor ve "S-400 bilgilerimizi çalar" diye tepki gösteriyorlar. Oysaki bardağa birde dolu tarafından bakıp "Müttefik Türkiye sayesinde bizde S-400 lere nasıl taarruz edileceğini, nasıl etkisiz hale getirileceğini öğreniriz" diye düşünebilirlerdi.

Demek ki mesele bölgede S-400 ve F-35 ile hem savunma hemde saldırı açısından güçlü bir ülke olmaması. Belki de Akdeniz'de çıkacak olası bir enerji ihtilafında İsrail'e tehlike oluşturacak kimseyi istemiyorlar. Mesajı Paylaş

HeleBiDinle

Zaten sorun da orada...

Amerikalılar neden bardağın hep boş tarafına bakıyorlar ve neden bizim kazanımlarımızı bardağın hep boş tarafında görüyorlar?

Oysa ki, bizim kazanımlarımızın bardağın dolu tarafına ait olduğunu düşünmeleri gerekmez miydi? Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

S-400'ler ve ABD tarafından sunulan tüm gerekçeler bahane...
ABD içindeki Türkiye aleyhine kararların ardında İsrail var. İsrail, bölgede kendine düşman olarak gördüğü, Irak-Suriye-İran üçgenine Türkiye'yi de ekledikten sonra, Türkiye ile ABD'nin arasını açarak, Türkiye'yi zayıflatmak, kendine bir tehdit olmaktan çıkarmak istiyor...

Lakin uyguladığı bu politikanın öngöremediği bir yan etkisi oluşuyor: Anti-semitizm. ABD'de İsrail nefreti tavan yapmaya doğru evriliyor... Mesajı Paylaş

Merkator

Çavuşoğlu:Biz artık S-400'ü aldık. Bunun sorgulanmasına gerek yok!

NATO zirvesi için geldiği Brüksel'de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çavuşoğlu, ABD ve bazı NATO üyesi ülkelerden bu satışı sorgulayan açıklamalar ve soruların geldiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Teknik kısmını anlayabiliyoruz. Örneğin S-400'ün NATO'yu ve NATO sistemlerini, müttefikleri düşman olarak tanımlayıp tanımlamadığını sormaları ya da bunu anlamaya çalışmaları normal. Bu konuda biz de zaten hassasız, alırken de bu konularda şartlarımızı da ortaya koyduk. Bu bizim ihtiyacımızdı, acil bir ihtiyacımızdı. Bu ihtiyacımızı müttefiklerimizden karşılamadığımız için Rusya'dan almak durumunda kaldığımızı, en iyi teklifi de Rusya'nın verdiğini, sonuçta da Türkiye'nin bağımsız ve özgür bir ülke olduğunu, kendi kararını kendisinin verebileceğini söyledik, bugün de söyledik, sürekli vurguluyoruz."

Ancak bunun dışındaki sorgulamaları kabul etmediklerini belirten Çavuşoğlu, "Yani acaba Türkiye NATO'dan uzaklaşıyor mu? Hayır, Türkiye NATO'dan uzaklaşmıyor. Eğer NATO müttefikleri, müttefiklerimiz bu ihtiyaçlarımızı karşılasaydı biz onlardan alacaktık, önceliği de onlara verdik" diye konuştu.

Çavuşoğlu sözlerine şöyle devam etti:

"Neticede biz zaten artık S-400'ü aldık. Bunun sorgulanmasına da gerek yok. Bu anlaşma bitti, uzun zaman önce bitti. Kredi meselesi vardı o da tamamlandı. Süreç tamamlandı. Artık sadece teslim süreci var ve önümüzdeki yıl sonuna doğru ilk bataryalar gelecek. Neticede artık bunun sorgulanmasına da gerek yok. Yunanistan'da S-300 var. S-300'ler nasıl NATO'yu düşman olarak tanımlamıyorsa S-400'ler de NATO'yu ve müttefikleri düşman olarak tanımlamayacak. Bunu da zaten kendilerine de sürekli söylüyoruz."

http://www.kokpit.aero/s400-mevlut-cavusoglu-aciklama Mesajı Paylaş

Merkator

ABD'den Türkiye'ye Patriot teklifi

Reuters haber ajansı, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Türkiye'ye S-400'lerin alternatifi olarak Patriot hava savunma sistemleri satmak için Türkiye ile müzakere yaptığını duyurdu.

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Siyasi ve Askeri İlişkilerden Sorumlu Kıdemli Müsteşar Yardımcısı Vekili Büyükelçi Tina Kaidanow, Türkiye'nin hâlihazırda Rusya ile anlaşmaya vardığı S-400 hava savunma sistemlerine alternatif olarak, ülkeye satmak istedikleri Patriot hava sistemleri konusunda müzakere yürütüldüğünü söyledi.

Tina Kaidanow, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Türklere Patriot'a saygı duymalarını anlamayı sağlamaları için ne yapabileceklerini düşündüklerini, ABD'nin stratejik ilişkilere sahip olduğu ülkelerle ilişkilerini desteklemek istediğini söyledi.

http://www.kokpit.aero/abd-turkiyeye-patriot-satmak-istiyor Mesajı Paylaş

Trilogy

Rusya'dan Türkiye'ye S-400 teslimatı açıklaması: Sözleşme üzerinde anlaşılan zamanda hayata geçirilecek

Rusya'nın devlet askeri ihracat şirketi Rosoboronexport'un yöneticisi Aleksandr Miheyev, Türkiye'ye S-400 füze savunma sisteminin teslimatının yapılmasını öngören anlaşmanın planlandığı gibi 2019'da hayata geçirileceğini söyledi.

Rosoboronexport yöneticisi Aleksandr Miheyev, Türkiye'ye Rusya yapımı S-400 hava savunma sisteminin teslimatının ne zaman başlayacağına ilişkin bir soru üzerine  "Türkiye'ye S-400 teslimatına gelirsek, sözleşme, üzerinde anlaşılan süre içinde hayata geçirilecek. Sözleşmeyi 2019'da hayata geçirmeye başlayacağız" yanıtını verdi.
Miheyev bir başka soru karşısındaysa, Rosoboronexport şirketinin, yabancı ortaklarıyla anlaşmalarını dolar yerine milli para birimleri üzerinden yapılmasını değerlendirmeye devam ettiğini belirtti.

ABD yönetimi, NATO üyesi olan Türkiye'nin Rusya yapımı bir hava savunma sistemi satın almasının, yeni nesil F-35 savaş uçakları da dahil olmak üzere pek çok ABD yapımı silahı için güvenlik riski oluşturacağını savunuyor.

Nitekim ABD Başkanı Donald Trump da Türkiye'ye F-35 satışını donduran kararı imzalamıştı.

Söz konusu karara göre, Türkiye'nin Rusya yapımı bir hava savunma sistemi satın almasının ABD'yle askeri ilişkilere etkisinin değerlendirileceği bir rapor Kongre'ye sunulana kadar Türkiye'ye F-35 teslimatı geçici olarak durdurulacak.

Kullanımda olan en iyi hava savunma sistemlerinden biri olarak gösterilen S-400, insanlı ya da insansız her türlü hava aracının yanı sıra hem kruz hem de balistik füzeleri imha edebiliyor.

Azami menzili 400 kilometre, ulaşabildiği en yüksek irtifa da 30 kilometre olan bu sistem ayrıca, her hedefe iki füze kilitleyerek, eş zamanlı olarak 80 hedefi vurabiliyor.

Sevk edilmeleri halinde, Türkiye S-400 bataryalarına sahip ilk NATO ülkesi olacak.

https://tr.sputniknews.com/savunma/201808211034846803-rusya-turkiye-s400-teslimat-2019dabaslayacak/ Mesajı Paylaş

Merkator

Türkiye, S-400 ödemesini Ruble ile yapacak

Moskova Yönetimi, İstanbul'da 7 Eylül'de Türkiye, Rusya, Almanya ve Fransa liderlerinin katılımıyla yapılması planlanan dörtlü Suriye zirvesi hakkında açıklama yaptı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ortadoğu Özel Temsilcisi Mihail Bogdanov, "Rusya olarak dörtlü Suriye zirvesi için Almanya ile temaslarımızı başlattık. Fransa ile de benzer çalışmalarımız sürüyor. Türk tarafıyla yürüttüğümüz yoğun trafikten ise bahsetmek bile yersiz. Tüm ilgili taraflarla yapılan görüşmeler neticesinde çok yakında yine Türk tarafıyla önemli ve enteresan yeni bir görüşmemiz olacak" dedi. Kremlin Sözcüsü Dimitriy Peskov, önceki gün yaptığı açıklamada, Putin-Merkel görüşmesinde dörtlü zirvenin gündeme geldiğini belirterek, ikilinin öncelikle yardımcılar ve uzmanlar düzeyinde görüşme yapılması konusunda anlaştığını ifade etmişti.

DOLAR MESAJI

Öte yandan, Rusya'nın dış ülkelerle askeri işbirliğinden sorumlu Federal Askeri Teknolojileri İşbirliği Ajansı'ndan Dmitriy Şugayev, Moskova'nın yabancı ülkelere silah satışında dolar kullanmaktan vazgeçmeyi ciddi olarak düşünmeye başladığını açıkladı.

Rusya ile Türkiye arasında yapılan S-400 hava savunma sistemleri anlaşmasının bedelinin 2.5 milyar dolar olduğu biliniyor. Bu paranın bir kısmı Ankara tarafından nakit ödenerek, aslan payının Rus rublesiyle açılacak krediyle karşılanması planlanıyor. Dolayısıyla Ankara'nın S-400 sistemleri için yatırdığı ilk kapora dışında tek bir dolar ödememesinin yolu açılmış olacak.

http://www.kokpit.aero/turkiye-s400-ruble-ile-odeme Mesajı Paylaş

Merkator

S-400 için teslimat 2019 ortasında

Türkiye-ABD-Rusya üçgeninde merakla beklenen S-400 hava savunma füzesinin teslimatının gelecek yıl ortasında gerçekleşeceği Rusya tarafından da onaylandı.

Rusya Askeri-Teknik İşbirliği Servisi (FSVTS) Başkanı Dmitriy Şugayev, Türkiye'ye yapılacak teslimatın zamanında gerçekleştirileceğini söyledi.

İLK GÖRÜŞMEDE HEDEF 2020'YDİ

Türkiye ve Rusya arasında gerçekleştirilen ilk görüşmelerde S-400 füze sisteminin teslimatının 2020'de yapılması öngörülmüştü. Ancak Türkiye'nin talebi üzerine Rusya çalışmaları hızlandırdı ve teslimat 6 ay öne alınarak 2019'un ortası oldu.

Türkiye'de S-400 teslimatının sürekli yeniden gündeme gelmesinin sebebi, ABD'nin bu anlaşmaya karşı çıkması. ABD, NATO üyesi olan Türkiye'nin Rusya yapımı bir hava savunma sistemi satın almasının, yeni nesil F-35 savaş uçakları da dahil olmak üzere pek çok ABD yapımı silahı için güvenlik riski oluşturacağını savunuyor. Bu gelişmelerin ışığında ABD Başkanı Donald Trump da Türkiye'ye F-35 satışını donduran bir karara imzasını atmıştı.

F-35 TESLİMATLARI GEÇİCİ DURDU

Söz konusu karara göre, Türkiye'nin Rusya yapımı bir hava savunma sistemi satın almasının ABD'yle askeri ilişkilere etkisinin değerlendirileceği bir rapor Kongre'ye sunulana kadar Türkiye'ye F-35 teslimatı geçici olarak durdurulacak.

http://www.kokpit.aero/s400-teslimatlari-2019-ortasinda Mesajı Paylaş

Terra

AKAR: S-400'lerin kurulumu Ekim 2019'da baslayacak

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "S-400 füze savunma sistemine ilişkin, "Ekim 2019'dan itibaren bunun kurulum çalışmaları başlayacak." dedi.

Bakan Akar, Türkiye'nin Rusya'dan aldığı S-400 füze savunma sisteminin kurulum aşaması ve ABD'nin F-35 savaş uçaklarını teslimine ilişkin konuk olduğu AA Editör Masasında açıklamada bulundu.

Akar, 81 milyonun ve 780 bin kilometrekare vatan toprağının dışarıdan gelecek muhtemel uçak ve füze tehdidine karşı korunması için bu sistemin hayata geçirileceğini söyledi.

Patriot ve SAMP/T için yapılan müracaatın cevabının hala beklendiğini belirten Akar, "Burada biz artık her şeyi alan ülke değil, alıp bilgiyi üreten, imal edebilen bir ülke konumundayız. Bu nedenle anlaşmalarda bazı şartlarımız var. Bunu S-400 sağladığı için de biz S-400 ile bunu gerçekleştiriyoruz." ifadesini kullandı.

Akar, meseleye ülkelerin egemenlik ve bağımsızlığı, savunma ve güvenlik ihtiyaçları açısından bakılması gerektiğini kaydetti.

Türkiye'nin alıcı değil aynı zamanda üretici olmak istediğini dile getiren Akar, "Bu konuda bizimle işbirliği yapanlarla da işbirliğimizi sürdürmeye devam edeceğiz." dedi.

S-400'ün konuşlanacağı yer için çalışmalar sürüyor

Sistemin kurulacağı yerlere ilişkin çalışmaların sürdüğünü kaydeden Akar, Hava Kuvvetleri Komutanlığının yoğun bir şekilde hava ve füze tehditlerine karşı değerlendirme yaptığını, değerlendirme sonuçlarına göre sistemlerin uygun yerlere konuşlandırılacağını söyledi.

Sistemin NATO sisteminden tamamen ayrı şekilde ve bağımsız kullanılacağını aktaran Akar, "ABD'nin veya NATO'nun endişelerini yersiz buluyoruz. Burada hiçbir şekilde ABD veya NATO sistemlerine tacizin olmasına, herhangi bir rahatsızlık verilmesine de müsaade etmeyiz. Bu bir tercih meselesi değil bu bir zorunluluktu." diye konuştu.

http://defenceandtechnology.com/2018/10/25/akar-s-400lerin-kurulumu-ekim-2019da-baslayacak/ Mesajı Paylaş

TULGA

#671
Eki 31, 2018, 12:57 ÖS Last Edit: Eki 31, 2018, 01:00 ÖS by TULGA
Cumhurbaşkanı Erdoğan az önce canlı yayında Uzun Menzilli Hava Savunma Sistemi Projesi'nin SSB tarafından Tübitak-Sage Aselsan ve Roketsan önderliğinde baslatildigini açıkladı. Projenin ismi SIPER olacakmış. Ilk sistem teslimatının 2021 sonunda olacağı açıklandı. Hisar A ve O için teslimat tarihleri 2020 sonu ve 2021 ortaları verilmisken uzun menzil sistemi teslimatının 2021 sonuna kadar yetişebilmesi için füze konusunda birşeyler kazanılmış olması lazım ki süreç mümkün olsun diye düşünüyorum. Ruslarla yapılan S-400 anlaşmasından 100-120km bir füze teknolojisi sağlanmış olabilirmiyiz acaba?  Hayırlı olsun. Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

#672
Eki 31, 2018, 01:15 ÖS Last Edit: Eki 31, 2018, 01:30 ÖS by delenda_est_carthago
Aegis kelimesinin turkcesinin Siper oldugunu hatirlatirim :) Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

Fearlessleon

Allahım inşallah, hisar-u dan farklı, ama başarılı bir savunma sistemidir bu siper. "füze hava savunma" denilmesi ayrı bir düşündürücü. İnşallah rusyadan teknoloji transferi yapılmıştır. Hadi bakalım. Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Nedense kimsenin aklına SAMP-T gelmiyor... Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter