Uzun Menzilli Hava Savunma Sistemi

Başlatan HARZEMŞAH, Eki 31, 2015, 11:28 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

HARZEMŞAH

Eki 31, 2015, 11:28 ÖÖ Last Edit: Eki 31, 2015, 01:39 ÖS by HARZEMŞAH
Üstatlar,

Bir süredir "Etkinlikler" bölümünde "Stratejik Hava Savunma Sistemleri ve Türkiye'nin Yol Haritası" konusunda tartışılanların asıl yerinin bu başlık olması gerektiği için buradan devam ediyorum....

Değerli forum üyeleri,

"Analiz" kavramı olanların değil, olmayanların da irdelenerek sonuçlar çıkartılmasıdır. Şimdi yaşanılanları bir değerlendirelim:

-Türkiye uzun menzilli hava savunma sistemi edinim süreci, sayın Başbakan/Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan sayın Ahmet Davutoğlu, TSK ve SSM'nin önünde gerçekleşti. Tüm taraflar olup biteni tüm açıklığı ile biliyorlar, her şeye vakıflar.

-AKP'ye yakınlığı ile bilinen SETA-Siyaset Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı, birden bire konuyla ilgilenmeye başladı

-SETA bu amaçla, konusu itibari ile amatör bir hanımı bir rapor hazırlamakla görevlendirdi. Ortaya çoğu yanlış, eksik ve hatalı değerlendirmelerle dolu bir rapor çıktı. Raporun sunulduğu söylenen Cumhurbaşkanı, Başbakan ve TSK/SSM mensupları, gözleri önünde gerçekleşen sürecin "efsaneleşmiş", ilginç ve farklı bir versiyonunu okudular.

-SETA bu raporun ardından bir de, bir kaç gündür üzerinde tartıştığımız "Stratejik Hava Savunma Sistemleri ve Türkiye'nin Yol Haritası" adlı bir etkinlik düzenledi.

NEDEN?

İşte yanıtlanması gereken soru budur? Tüm bunlar neyin hazırlığıdır, hangi karar/ kararlar için kamuoyu hazırlanmak istenmektedir?

Bence bunu tartışalım. Hepimizin önünde gerçekleşen absürd ihale sürecini ve zayıflığı Dünyaca bilinen FD-2000 (HQ-9) konusunu değil. (Ayrıca ben adım gibi eminim, Çin, FD-2000'in bizim delegasyon önünde yaptığı gösterisinde, hedef dronunun içine, atılan füzeyi kendine çeken bir sinyal ekipmanı bile koymuştur... :) )

Sizce Hükümete yakın SETA, niçin birdenbire bu konu ile ilgilenip kamuoyu yaratmaya çalışıyor?

Mesajı Paylaş

HAZERFEN

Hükümetlere yakın müesseseler hükümetlerin karar ve politikalarına uygun manipülasyon yapmakla yükümlüdür. Eğer bir hükümet Batı bloğunun iktidarını elinden almak istediğini lanse ediyor ve seçim stratejisini buna dayandırıyorsa tutarlı olmak adına böyle büyük bir ihaleyi Batılı şirketlere vermek istemez. Hem ki "Batı istemiyor biz de Çin'den alamıyoruz" şaiyası da oluşmuşken. İç Politikaya yem oluyor bu kadar kritik bir savunma sistemi. Zehi gaflet... Mesajı Paylaş

ayibarishi

Konu askeri den ziyade politik bir konuya dönüştüğüne göre bu sorunun cevabı da politik olmalı. Malum birileri ülkemizde mağdur olmayı veya mağduru oynamayı çok seviyor. Bir batılı sistem alımı öncesi acaba hem Çin diye diye kaybedilen yılları mazur göstermek, hem biz milli menfaati iz için en iyisini seçtik ama bize yaptırmadılar diyebilmek, hemde bölgesel politika olarak gelecekte atılacak, kamu oyunun bazılarının çizgisi ile bağdaşmadığını düşüneceği ve eleştireceği bazı adımları, NATO elimizi kolumuzu bağlıyor işte bir silahı bile özgürce seçmiyoruz diyerek, kaçış yolu planlıyor da olabilirler. Konunun cevabı da kendisi kadar kaypak oldu ama kusuruma bakmayın gayri... Mesajı Paylaş

BETONBEY

Avrupa Birliğine giriş yolunda şu ana kadar açılmayan fasılların açılma yolunda olması, vize muafiyeti, mülteci sorunu konusunda Türkiye'nin suyun başında olması, Suriye, Irak ve İran konularında Türkiye'nin potansiyeli, Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesiminin son dönemde mali yetersizliklerinin iyice ayyuka çıkması ve AB ile aralarında yaşanan güven bunalımları, Rus ayısının son 10 yılda ayağa kalkması, AB'yi doğalgaz hususunda sıkıştırması ve dahi Kırım-Ukrayna üzerinden fizikende sıkıştırmaya başlaması acaba Avrupanın gözünü açmaya yetmişmidir ?

Ekonomi, siyasi ve askeri hususlarda Türkiye 'nin birliğine güç katacağını anlayabilmişmidir ?

Bence seçim sonrası yapılacak G-20 zirvesi çok şeylere gebe...

Samp-T ortaklığı kararı beni pek şaşırtmaz açıkçası...

Son dönemlerde yapılan ülkelerarası toplantılarda Putin ve Obama ile bol bol birebir görüşme kareleri veren CB ve onu dışardan hasetle izleyen bir Merkel görüntüsü gözönüne geliyor sürekli ;D

Önemli olan yapılacak G-20 zirvesine ülkemiz nasıl bir pozisyonda ev sahipliği yapacak. Siyasi pozisyonu nu netleştirmiş bir durumdamı, yoksa belirsizlik içindemi girecez bu zirveye...

Durumumuz yapacağımız her türlü görüşmeyi, pazarlığı etkileyecek maalesef :( Mesajı Paylaş

HAKAN KILIÇ

Allahım ben de diyorum bu merve hanım kim bu rapor nereden çıktı rapor uzerine o kadar ama okadar eleştirim var ki,
SETA yı incelediğimde yazdıklarınız  anlamıştım ama hükümetin kararına zemin oluşturmak için olduğunu tahmin edememiş sadece şüphelenmiştim demek her şey çin füzesi için

Acayip gaza geldim hem Merve Hanımın Raporunu hem Mustafa bey in tezleri komple SETA konferansını satır satır inceleyip bir makaleyi kokpitte yazmam artık vacip oldu.
Görüşürüz
ben dalıyorum Mesajı Paylaş

ayibarishi

Kolay gelsin hakan üstadım. Makalenizi büyük bir merak ile bekliyoruz... Mesajı Paylaş

7Skies

Eki 31, 2015, 02:08 ÖS Last Edit: Eki 31, 2015, 02:17 ÖS by HARZEMŞAH
Bu konuda herkes G-20 zirvesine kilitlendi. Son tango orada yapılacak.  Hayırlısı... Mesajı Paylaş
.

HAZERFEN

Siz G-20 diyorsunuz ama ben yarınki seçim sonuçları diyorum. Eğer AKP yarın iktidarı kotarmazsa Çin ile "kata" yapmaya devam eder. Mesajı Paylaş

BETONBEY

Öngörünüz gerçekleşirse bu kata sadece hava savunma ihalesi ile sınırlı kalmaz üstadım :(

Yaşanacak iptalleri ise ağzıma almak dahi istemiyorum :( Mesajı Paylaş

HAZERFEN

Ben diğer tedariklerde bir iptal olacağını düşünmüyorum. Batı'dan alındığında 4 milyar$ tutan bir sistemden bahsediyoruz. Bu siyasi bir kozdur her hükümet için. "Bensiz bir hükümet kurulamıyor. Bana sorun çıkarmayın, benle devam edin" demek oluyor siyaset dilinde.
Zamanında bin modern tank alacağız diye resmi ağızlardan ilan edince müteveffa Ecevit'i aramayan Başbakan, devlet başkanı kalmamıştı. Neticede Türkiye'yi yönetmeye devam etmek için siyasi bir koz olan bir ihale üzerine konuşuyoruz. Mesajı Paylaş

BETONBEY

Üstadım, bu ülke çoook çalışan uçak, tank, motor fabrikası kapatmış. Siz öğrencilerime anlatıyorum demiştiniz yanlış hatırlamıyorsam.

Böyle herkese mavi boncuk dağıtılan çok seçim gördük. Ama vereni pek görmedik :(  Eğer bu değişirse ve verilen sözler tutulursa ilk kesilecek yatırımlar sizce hangi yatırımlar olacaktır ?

Üç otuz paraya körfez savaşında kullanılan ilk patriotları, silahlı 3-5 predetörü, üzerine bide Tf-2000'nin yerine, ilk çıkan ömrünü tamamlamaya yakın 3-4 Ticonderoga'yı mesela Sm-2 lerle birlikte hibe-satış karışık verdilermi kimse savunma sanayi yatırımlarını hatırlamaz bile :(

10 sene geçmeden 50 sene önceye dönmüş oluruz... Mesajı Paylaş

HAZERFEN

Muhterem üstadım o bedbaht günlerin geride kaldığını düşünüyorum. Hem insanımızın kendi silahını üretmekten haz aldığının farkında olan ve bunu oy oranında artışa çevirebileceğini düşünen, hem de Ortadoğu'da kendini İran'a rakip görüp onun silah teknolojisi propagandalarına cevap üretmek durumunda hisseden bir hükümet gerçeği var. Oluşan bu şartlar çok şükür o tip korkularımızı ortadan kaldırıyor. Mesajı Paylaş

BETONBEY

Siz kendinize ne şekilde hitap edilmesini istiyorsanız, belirtiniz ÜSTADIM ;D

Sonuçta burada bilgi paylaşımı yapan şahısların büyük bölümünün bilgi-görgü seviyeleri benim üstadım olmak için yeterli ;D Mesajı Paylaş

BETONBEY

Mevcuttan bahsediyorsunuz Hazarfen üstadım, yarın ne olacağını ise yarın anlıyacağız ;D

Dönüş konusunda ise bu kadar rahat değilim açıkçası!

Geçmişi düşünün, tank, uçak üreten milli sermayeye sahipsiniz. Uçaklara bombayı bile milli üretiyorsunuz, uçak prototipleri geliştirip deniyorsunuz. Yani temelde milli savunma sanayii anlamında şu anda bulunduğumuz noktadan çok daha ilerdesiniz ve Marshall hibeleri kapsamında gelen silahlarla 20 sene içinde milli savunma sanayimiz neredeyse sıfırlanıyor!!!

Hiç rahat değilim üstadım, hem de hiç..
Mesajı Paylaş

HAZERFEN

Eğer içinizi rahatlatacaksa ancak ve ancak yaşanacak büyük bir iktisadi buhranın mevcut projeleri ve modernizasyonları rafa kaldırabileceğini düşünüyorum. Bunun dışında bir faktör ağır bir ambargo olabilir. Yani eski taktiklerle bizi bu işten vaz geçiremezler. Maymun az da olsa gözünü açtı. Kıbrıs harekatı sonrasında yaşananların bizi bu yola soktuğunu söyleyebilirim. Günümüzde oluşan şartlardan da yukarıda bahsetmiştim. Artık o ayak oyunları geride kaldı. Siz müsterih olun  ;) Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter