Tüfekçilerimize Bir Öneri

Başlatan Yönetim, Eki 31, 2015, 08:46 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Yönetim

Bireysel silahların ülkemizdeki duayeni ve kendi özgün patentlerine sahip üyemiz sayın Strongarm'ın, Dünyada yükselen Türk Tüfek Sanayi için yaptığı bir öneriyi sayın üyelerimize ve Türk kamuoyuna sunmaktan dolayı mutluyuz. İyi okumalar dileriz.


Merhabalar,

Yurdumuzda, irili ufaklı bir hayli yivsiz tüfek imalatçısı olduğu ve bunların büyük bir kısmının dışarı satıldığı, alıcılar nezdinde "Parasına göre iyi mal" imajına sahip ürünler verdikleri bir gerçektir.

Bütün yivsizlere şamil olarak, elle etkinleştirilen güvenlik tertibatının, sadece tetiği kilitlediği de başka bir gerçektir.

Neden böyle yapılandırıldığı nispeten malumsa da, sanki yazılı olmayan bir kanun veya uyulması milletlerarası platformda mutlak zorunlu bir centilmenlik anlaşması gereğiymiş gibi, çiftesinden pompalısına, tek atışlısından otomatiğine tüm yivsiz tüfek taifesine, güvenlik unsuru olarak sadece tetiği bloke etmek yeterli ve uygun addedilmiştir.

Bunun gerçek hayata tercümesi, düşen, dipçiği pürhışım yere vurulan, elde darbe alan yivsiz tüfeklerin, genelde horozlu olan vuruş elemanını tutan takılma dişinin, ataletiyle söylenen kavrama işlevinden ayrılıp pekala kazara bir ateşlemeye sebebiyet verebileceğidir.

Filvaki, çok pahalı bazı çiftelerde, bir şekilde kurtulan horozu, ateşleme durumuna gelmeden durduran ikincil takılma dişleri tesis edilmiştir ancak, bunların sayısı genel orana göre çok az ve çoğu tam çakmaklı bünyede oldukları için iyice enderdirler.

Halbuki, askeri tüfeklerde güvenlik elemanı çoğunlukla olması gereken devreyi, ya doğrudan horoz veya aktif ateşleme iğnesini ya da onları kurulu halde tutan elamanı bloke etmektedir. Yapılandırılmaları daha muhkem, devreye alınmaları, biraz daha  zaman alıcıdır.

Av tüfeklerindeki uygulama, kullanıcının ulaşımına çok yakın yerde konumlandırılmış güvenlik elemanının, zaten hayli kısa olan etkili mesafe içinde, vuruş alanından uzaklaşma ihtimali yüksek olan hedefe, en kısa zaman ve en az gayretle etkinlik halinden uzaklaştırılarak müdahale etme esasına bina edilmiştir.

Bunun yanında, çit atlarken, yere düşünce, eldeyken sağa sola çarparak, hatta, durduğu yerde, horozun kendini kurulu halde tutan destek elemanından kurtulup kazara ateşleme verdiği vakaların haddi hesabı yoktur.

Böyleyken, hazır Dünya çapında hatırlıca bir isim ve yer edinmişken, bizim saygıdeğer tüfekçilerimiz...

Acaba, biraz beyin fosforu yakmayı göze alarak, mevcut güvenlik platformunu değiştirmeden...

Tetik çekişiyle aradan çıkan ek, otomatik bir devre tasarımı yapmayı düşünmezler mi?

Böyle bir yapılanmanın tetik özelliklerine ağırlaştırıcı bir payı olacağı muhakkaktır. Ancak, çoğunun halihazır değerleri, öyle pek "Kıl Tetik" seviyesinde değildir ve zaten talep de edilmez.

Bu minvalde bir emniyet unsurunun tüfeklerimizdeki itibarı sanılandan yüksek olacaktır. Eskisinden farklı olmayan bir güvenlik yer ve uygulaması, buna mukabil, iç bünyede kullanıcı yarar ve sağlığına yarayışlı yapısal bir değişiklik.

Ben üretici olsam çoktan yapmıştım bile.

Saygılar. Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter