Dünya, Türkiye ve Savunma Sanayi

Başlatan HARZEMŞAH, Eki 29, 2015, 01:42 ÖS

« önceki - sonraki »

nokta

Rus Ürünlerine Talep Artıyor

Rus devlet savunma şirketi Rostec, 2001 yılından bugüne kadar yaklaşık 25 milyar Dolar'a ulaşan ihracat hacmi ile Rus yapımı askeri kara teçhizatı için uluslararası pazarda artan bir talep olduğunu açıkladı. Kara kuvvetlerinin en çok talep ettiği Rus yapımı ürünler arasında, küçük silahlar ve yakın muharebe silahları, zırhlı araçlar ve otomobiller, topçu sistemleri ile tanksavar füze sistemleri ve mühimmat bulunuyor.

Askeri güçlere tedarik edilen ürünlere ek olarak, Rosoboronexport'un sipariş portföyünde önemli bir ölçüde sivil ve çift amaçlı ürünler de bulunuyor. Rostec'in yaptığı açıklamaya göre, 2001 yılından bu yana Asya, Afrika ve Latin Amerika ülkelerine yük ve personel nakliyesinde kullanılmak üzere 18 binden fazla araç satışı gerçekleştirildi.

http://www.c4defence.com/Gundem/rus-urunlerine-talep-artiyor/4899/1 Mesajı Paylaş

meraklı

Çin: Askeri ürünlerin ihracatında sorumlu ve temkinliyiz

Çin'in son yıllarda yabancı ülkelere insansız uçak satışları arttı.

Bazı medya kuruluşları, Çin'i bu konuda "sorumsuz" davranmakla suçluyor. Bu iddiaları değerlendiren Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, Çin'de askeri ürünlerin ihracatı konusunda kapsamlı bir hukuk sistemi bulunduğuna işaret ederek, öteden beri insansız uçak dahil askeri ürünlerin ihracatı konusunda sorumlu ve temkinli bir tavır sergilediklerini söyledi.

http://turkish.cri.cn/1781/2017/09/28/1s185731.htm Mesajı Paylaş

Trilogy

Putin: 2017'de 15 milyar doların üzerinde silah ihracatı gerçekleştirdik

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'nın 2017 yılındaki silah ve askeri teçhizat ihracatının 15 milyar dolardan fazla olduğunu söyledi.

Rusya Askeri-Teknik İşbirliği Komisyonu'nun toplantısında konuşan Putin, Rusya'nın silah ihracat hacminin üç yıldır üst üste arttığına dikkat çekti. Rusya lideri, 2017 yılında silah ve askeri teçhizat ihracatının 15 milyar doların üzerinde gerçekleştiğini duyurdu.

'100'DEN FAZLA ÜLKEYLE İŞBİRLİĞİ YAPIYORUZ'

Rusya'nın küresel pazarda önde gelen silah tedarikçilerinden biri olduğunu kanıtladığının altını çizen Putin, şöyle devam etti:
"İşbirliği coğrafyamız sürekli genişliyor. Partner sayımız halihazırda 100'ü aştı. 2017 sonuçlarına göre imzalanan anlaşmaların hacmi neredeyse iki katına çıkarak 16 milyar dolar oldu. Sipariş portföyümüz de 45 milyarın doların üzerine çıktı."

'RUSYA'NIN PARTNERLERİNE BENZERSİZ BİR BASKI UYGULANIYOR'

Diğer yandan üçüncü ülkelerin Rusya'nın askeri-teknik işbirliği alanındaki partnerlerine benzersiz bir baskı uyguladığını vurguladı.

'KÜRESEL SİLAH PAZARINDAKİ RAKİPLERİNİ SAF DIŞI BIRAKMAYI AMAÇLIYORLAR'

"Rusya ile askeri-teknik alanda işbirliği yapmak isteyen ülkelere benzersiz ve aleni bir baskı uygulandığı sır değil. Bu baskının amacı, sadece küresel silah pazarındaki rakiplerini saf dışı bırakmak değil'' vurgusu yapan Rusya lideri, sözlerini şöyle sürdürdü:

'DİĞER ÜLKELERİN KAPASİTELERİNİ ZAYIFLATIP GERİ KALMIŞLIĞINI PEKİŞTİRİYORLAR'

''Aynı zamanda münferit ülkelerin savunma kapasitelerini zayıflatmak ve bunların silah alanındaki geri kalmışlığını pekiştirmeyi amaçlıyorlar."

'RUS SİLAHLARI SİYASİ PROVOKASYON KOŞULLARI ALTINDA DAHİ ETKİLİDİR'

Putin'e göre, Rus silahlarının güçlü yanı, siyasi provokasyon koşulları altında dahi etkili çalışma becerisine sahip olmaları.

Şoygu: Su-57'ler Suriye'deki test programını başarıyla tamamladı "Siyasi provokasyon ve ekonomik sabotaj koşulları altında dahi etkili çalışma becerisi, Rus askeri-teknik sistemlerinin güçlü yanlarını, dayanıklılığını ve devasa potansiyelini ortaya koyuyor" vurgusu yapan Rusya lideri, bu tespitleri Rus silahı alan ülkelerle potansiyel alıcıların da yaptığını kaydetti.

'SURİYE'DE ETKİNLİĞİNİ ORTAYA KOYAN SİLAHLARDA İŞBİRLİĞİNİ ARTIRACAĞIZ'

Putin, Suriye'de etkinliğini ortaya koyan silah türleri dahil olmak üzere en yüksek teknolojiye sahip silahlar alanında istekli ülkelerle işbirliğini geliştirmeye devam edeceklerini belirtti.

https://tr.sputniknews.com/rusya/201803051032507434-putin-gecen-yil-on-bes-milyar-dolarin-uzerinde-silah-ihracati/ Mesajı Paylaş

Trilogy

Kojin: Yaptırımlara rağmen, planlanandan daha fazla silah ihraç ediyoruz

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in askeri ve teknik işbirliğinden sorumlu yardımcısı Vladimir Kojin, Batı'nın Rusya'ya karşı uyguladığı yaptırımların yerli silahların satışını zorlaştırdığını, ancak Rusya'nın her halükârda yurtdışına planlanandan daha fazla silah ihraç ettiğini söyledi.

Rossiya 24 televizyonunda konuşan Kojin "Planlarımızı ne olursa olsun gerçekleştirdik. Geçen yıl kendimize 17 milyar dolarlık silah sevkiyatı hedefi koymuştuk. Yaptırım baskısına rağmen bu planı yalnızca gerçekleştirmekle kalmadık, planladığımızdan daha fazlasını yaptık. Yaptırımlar ciddi bir sorun, ancak biz bununla nasıl başa çıkacağımızı biliyoruz" dedi.
'ATALARIMIZDAN KALAN DENEYİMLERİMİZ VAR'

1949 yılından beri önce Sovyetler Birliği'nin sonra da Rusya'nın her zaman yaptırımlara maruz kaldığını, yaptırımların daima savunma sektörüne yönelik olduğunu vurgulayan Kojin "Atalarımızdan gelen bir deneyimimiz ve akıllı kafalarımız var. Ne yapacağımızı biliyoruz, elbette öylece oturup beklemeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

Kojin, geçen yıl 45 milyar dolarlık bir sipariş olduğunu, 16 milyar dolarlık sözleşme imzaladıklarını vurguladı.

'ÇİN'DEN 7 MİLYAR DOLARLIK SİPARİŞ VAR'

Kojin, Rusya'nın uzun vadeli ve ümit vaat eden bir partneri olarak nitelendirdiği Çin'den yaklaşık 7 milyar dolarlık silah siparişi olduğunu ifade etti.

Kojin "Çin'le Triumf'lar gibi hava savunma sistemleri, süper manevra kabiliyetine sahip uçakların, uçak motorları sevkiyatına yönelik çok büyük sözleşmeleri uyguluyoruz" dedi.

https://tr.sputniknews.com/rusya/201803121032597766-kojin-yaptirimlara-ragmen-planlanandan-daha-fazla-silah-ihrac-ediyoruz/ Mesajı Paylaş

Baltica

Arkadaslar, gerek Motor projeleri basliginda, gerekse TFX projesi ve Altay basliginda,  tank, zirhli araclar, turbin ve motor projelerinin BMC'ye gitmesine kismen hakli olarak elestiriler geliyor. Bu nedenle daha genel bir baslik altinda bu elestirilere genel bir cevap vermek istedim.

Bu projeler aslinda tam olarak, BMC'ye degil, Katar'a veya Katar devletinin sahip oldugu finansal fonlara gidiyor. Cunki "parayi veren dudugu calar" !

Tekrar gibi olacak ama, biz ortalama 7-8 yil once major projelere ciddi olarak basladigimizda, ulkenin ekonomik ve finansal tablosu baskaydi. Simdi bambaska.

Cok kisa ve genel olarak ozetlemek gerekirse, TC devleti, Kibris'dan, Iran sinirina kadar olan cografyada onumuzdeki 2-3 yil icerisinde yasanabilecek diplomatik-askeri gelismeler nedeniyle, Turkiye'nin toptan bir bati ambargosu ile karsi karsiya kalabilecegini ongoruyor. Bu nedenle, kendince bir cok onlem almaya calisiyor. Iran'in durumuna dusmek istenilmiyor. ABD'de bulunan gayrinakit varliklarimizin (Altin vs.) Turkiye'ye transfer edilmesin den, Cocuk asilarinin yurt icinde uretilebilmesi icin olaganustu gayret gosterilmesine kadar, bu onlemler icinde mutalaa edilinebilir.

Bu onlemlerden biri de, mutlak ihtitac duyulacagina inanilan major platformlarin muhtemel bir ambargodan etkilenmeyecek sekilde, yerli olarak uretilmesi ve bunun kisa sure icerisinde realize edilmesi. Bu da her seyden once, para demek. Ancak buna finansal gucumuz yetmiyor. Bu nedenle, bazi major projelerde Katar finansmani kullaniliyor. Mesajı Paylaş

nokta

İlk Yüzde Dört Türk Firması

ABD'den yayın yapan "DefenseNews" dergisi savunma sektörünün bir yıllık ciro değerlendirmesinin ele alındığı "Top 100" sıralamasını yayımladı. Lockheed Martin firmasının birinciliğini koruduğu sıralamada Türkiye için önemli yenilikler yaşandı.

ASELSAN firması listede iki basamak yükselerek 55nci sıraya yerleşti. Türk Havacılık Uzay Sanayii (TUSAŞ) üç basamak gerileyerek 64ncü sıraya geçti.

Listeye geçen yıl ilk defa 98nci sıradan giren ROKETSAN iki basamak yükselerek 96ncı sıraya yerleşti.

STM firması da listeye ilk defa 97nci sıradan girdi. Böylece Türkiye, dünyanın ilk 100 savunma firması listesine dört firma birden sokmuş oldu. ASELSAN firması da daha önce açıklanan ilk 50 firma arasına girme hedefine iki basamak daha yaklaştı.

http://www.c4defence.com/Gundem/ilk-yuzde-dort-turk-firmasi/6881/1 Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter