Cirit Füzesi

Başlatan korat, Eki 29, 2015, 07:29 ÖÖ

« önceki - sonraki »

putty

Ne itiraz etmiştim bu cirit e ben zamanında UMTAS dururken tombiği kısası terli toplusu varken neden uzun ince diye. Hadi tombiği koy yan yana 8 tane o araca görelim Mesajı Paylaş

saladin


nokta

Archangel'dan CİRİT Atışı

ABD'li havacılık ve uzay sistemleri entegratörü IOMAX firması, Archangel uçağından ROKETSAN'ın Cirit füzesinin ateşlendiği video görüntülerini Twitter hesabından yayınladı.

Archangel, 2.75" lazer güdümlü Cirit füzelerinin yanı sıra GBU-12/58 ve AGM-114 Hellfire füzelerini taşıyabiliyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/archangel-dan-cirit-atisi/6089/1 Mesajı Paylaş

BATTLESTARCirit'i Lazer güdümlü değilde Isı güdümlü bir versiyonunu yaparsak Javelinin yapabildiği gibi hava hedeflerine de angajman sağlayabiliriz sanırım .

Böylece hem kara araçlarında hemde hava araçlarımızda hem have hem kara hedeflerine (lazer güdümlülerle tandem kullanılarak ) low cost etkin vuruş kabiliyeti sağlayabilir gibi.

Resimdeki podlardan birini ;

1x Cirit Isı güdümlü
1x Cirit Lazer güdümlü
1x Omtas Koysak
1x 35mm Aselsan Atom (Kara ve hava hedeflerine parçacıklı saldırı kabiliyeti) ile eş eksenli olsa.

Uygun bir komutan optroniği ve tulpar, kaplan vs. ile tanklarımıza eşlik edebilecek piyade, zırhsız, hafif zırhlı, tank, hava aracına uzun menzilden etkin müdahele yapabilecek müthiş bir performans canavarına sahip oluruz. Mesajı Paylaş

dum

#34
Haz 10, 2018, 07:17 ÖÖ Last Edit: Haz 10, 2018, 07:25 ÖÖ by dum
4 tanesi ir +4 tanesi lazer  güzel fikirmiş..

 [ama diğer sistemleri de ekleyip Pazar günu sabah sabah niye illaha uzay silahı talep ediyorsunuz ki?

Konsept belli ; her tugayda her biri ayrı araçlarda olacak şekilde ; 1 tanksavar birliği ( omtas sta  ve kmc araçlarından oluşan ) ve 1 hava savunma birliği ( kms, 20 mm oerlikon, 35 mm  korkut ve  hisar-a/o'lardan oluşan )  olacak.  Tabur görev kuvvetleri oluşturulurken bunlardan emrine gireceği taburun hareket ihtiyacı kadarı değisik kombinasyonlarda taburların emrine girecek..

Hepsi bir araçta istenmiyor işte , bu kadar basit.]

Ben de şu 12'linin benzeri bir cirit podu istiyorum atak'lara.. ama takıldık kaldık 4'lüde..


Mesajı Paylaş

BATTLESTAR

@Dum

Ben artık stalar gereksiz sadece zma da olsun inadından vazgeçtim (Her an geri dönebilirim.  :D )

Sta'da olsun Kmc'de olsun. Ama zma'larda eş eksenli anti tank podu taşısın.

Çünkü bu zmaları (içinde 11 can taşıyor.) tanklarla karşı karşıya gelmeleri durumundaki her halükarda gelecek görevleri tanklarla omuz omuza savaşmak- korunması aşamasından çok önemli.

Bir ikincisi Zırhlı müfreze savaşında iki müfrezenin zma ve tankları kafa kafaya ilerlerken ilereen düşman müfrezeyi 4 km menzile girer girmez anti tank ateşi altına almak (onlar daha top atışına girişemeden- keza top menzilide 4 km) çok önemli.

Zaten zma seçimimizde 35 mm atom lu bir zma olması gerçekten lazım. Bu piyadeye karşıda çok iyi bir silah hava havaya görede. O yüzden 35mm + atgm hatta mümkünse 2x cirit 1x omtaslı multi bir pod çok güzel olur. Bu o kadar zor birşey değil yani.


Ha şu bir gerçek . Stalara 4 km menzilli atgm koymak taktiksel olarak bize fazla birşey katmaz. Ama Umtas iir gibi en az 6-8 km lik bir füze işe yarar. Yine benzer menzillerdeki kmc ile sta lar iki tank müfrezeleri çarpışırken 2 km geriden bu müfrezeleri ateş altına alırsa artık tanklar için herşey çocuk oyuncağına döner.

Hava savunmada nasıl katmanlı bir dağılım varsa bunda da öyle olabilir.


Cephe Hattı :

Korkut ( Anti Hava Ciws)
Altay (Anti Zırhlı, Anti Personel)
Korhan Zma 35 mm + 2x cirit 1x omtas (Çok Kısa Anti Hava- Anti Zırhlı-Anti Personel)

Cephe Ardı :

Atılgan ( Kısa Menzil Anti Hava) ( 16 km lik bir cephe derinliği için uzun menzil kaçar öyle düşünelim)
Sta : 2-4x Umtas ıır ( Uzun Menzil Anti tank)
Aselsan Kmc 8x lazer Cirit ( Uzun Menzilli Anti Zırhlı)


Gayet katmanlı askerlerdeki kara ok ve portatif denilen omuzdan atılan anti ava füzesi ve law,rpg leri düşünürsek gayet ölümcül) Mesajı Paylaş

nokta

Black Hawk'a Cirit geliyor

ROKETSAN firması Sikorsky Black Hawk helikopterlerinde Cirit füzesi kullanmak üzere çalışmalar yaptığını açıkladı. Birleşik Krallık'ta bir kaç gün içinde gerçekleşecek Farnborough Havacılık fuarı öncesinde bir basın bildirisi yayınlayan ROKETSAN, Cirit çalışmaları hakkında bilgi verdi. ROKETSAN'ın termobarik harp başlığı özelliğinin ön plana çıktığı basın bülteninde füzenin hangi helikopterlere entegre edildiğine dair bilgiler paylaşıldı. Buna göre T-129 Atak ile başlayan çalışmalar AH-1 Cobra ile devam etti. Şu anda Tiger helikopterinde devam eden çalışmaların arkasından sıra Sikorsky Black Hava Genel Maksat Helikopterine gelecek. Türkiye, envanterinde en çok Black Hawk bulunduran ülkeler listesinde üst sıralarda yer alıyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/black-hawk-a-cirit-geliyor/6635/1 Mesajı Paylaş

erdem

Cirit'in bir benzeri sayilabilecek olan APKWS fuzesini cok farkli platformlardan atmak icin calisma yapiyor BAE.

https://www.zerohedge.com/news/2018-10-09/not-just-attack-helicopters-anymore-laser-guided-rocket-kit-mounts-dune-buggy

Bir dune buggy'nin uzerine bunlardan 4 tane atabilecek bir firlatici yerlestirmisler. Mesajı Paylaş

nokta

Iomax Mısır'da FMS için Archangel'I Tanıttı

IOMAX'ın Archangel uçağı, silahlı konfigürasyonda altı saat görev uçuşu yapabilirken keşif ve gözetleme konfigürasyonunda 10 saat süreyle havada kalabiliyor. IOMAX bu düşük maliyetli, uzun süre havada kalan silahlı gözetim uçağı Mısır'da tanıtıldı.

Uçak şu anda GBU-12/58 Lazer Güdümlü Bomba, AGM-114 Hellfire füzesi ve ROKETSAN'ın Cirit 2.75 Lazer Güdümlü Roketiyle silahlandırılabilir.

Mısır, ABD'den Askeri Dış Alım (Foreign Military Sale/ FMS) sürecinde 12 uçak talep etti.

http://www.c4defence.com/Gundem/iomax-misir-da-fms-icin-archangeli-tanitti/7530/1 Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter