Cirit Füzesi

Başlatan korat, Eki 29, 2015, 07:29 ÖÖ

« önceki - sonraki »

korat

Birleşik Arap Emirlikleri Yemen'de air tractor'a benzeyen AT 802 turboprob motorlu uçaklarla hava yer saldırıları düzenlemeye başlamışlar. Bildiğim kadarıyla bu uçaklar cirit de atabilme yeteneğine sahip,  ciritin kullanıldığı ikinci yer Yemen olacak görünüyor  sonuçları merak ediyorum. Mesajı Paylaş
Her yeni nesil uçak yeni bir stratejimi gerektirir?

putty

Birkaç da youtube video su düşerse tam combat proven olur süksesinden geçilmez ondan sonra. Mesajı Paylaş

dalamper

Sabri Ünal

Sadece dipnot

"asian defence" sitesinden kaynak gösterirken dikkatli olmak gerekiyor... Benim gözümde sabıkalılar... Türkiyeyi kötüleyen her haberi sitelerinde vermeye bayıldıklarını gözlemlemiştim. Mesajı Paylaş
>>> Kaynak belirtmediğim her düşünce şahsi kanaatimdir. Fikirlerinizle uyuşmuyorsa çöpe atın gitsin.

putty

Bozok da çok iyi olurdu bu tür uçaklara. Mesajı Paylaş

swat

Bizi yeren yada öven bir site olabilir reklamın iyisi kötüsü olmaz ;)

Artık ürünlerimizi aktif sahalarda görmeye başlıyoruz hemde ihraç ettiğimiz ürünlerde bunlar önemli kilometre taşları. Mesajı Paylaş

7Skies

.

putty

kuzguna yavrusu şahin görünürmüş diyesim geliyor ama adil olmaz tabi
Bu ülke süper güçlerden bile önce bu ihtiyacı görmüş tedarik etmiş çok ilginç
Parası yok desek garibanlıktan desek oda değil.
Ama görüntü çok nostaljik
Sanki 2. dünya savaşı karesi gibi hava alanından pervaneli uçakların topluca kalkışı Mesajı Paylaş

Tolga

Aselsan dergisinde yayınlanan resimde (muhtemelen CİRİT füzesinin) RN-94 zırhı üzerindeki etkisi. Mesajı Paylaş

7Skies

Oca 28, 2016, 09:31 ÖÖ Last Edit: Oca 28, 2016, 10:18 ÖÖ by 7Skies
Cirit Füzesi Podlarının mekanik aksamı  Samsun Yurt Savunma Sanayi ve Ticaret A.Ş tarafından üretiliyor.

http://www.ekonomiajansi.com.tr/haber-detay.asp?H=51&Haber=turkiyenin-lazer-gudumlu-fuzesi-ciritin-atis-podlari-bu-fabrikada-uretiliyor

Mesajı Paylaş
.

7Skies

Ve bir Cirit muadili füze daha piyasaya girdi. GATR Elbit-ATK (İsr-US) yapımı SAL güdümlü 19 lu özel lançırdan atılan 8+km menzile sahip füze ilk satışını yaptı ve müşteri füzeleri AH-64 lerinde kullanacak. http://www.janes.com/article/58572/elbit-finalises-gatr-development

http://elbitsystems.com/Elbitmain/files/GATR.pdf
http://ir.elbitsystems.com/phoenix.zhtml?c=61849&p=irol-newsArticle&ID=1368997

Mesajı Paylaş
.

putty

Mar 07, 2016, 08:33 ÖS Last Edit: Mar 07, 2016, 08:41 ÖS by putty
Cirit hariç diğerlerinin hepsi hydra roketlerine güdüm eklentisi geliştiriyor. Bizimkisi bildiğin SAL güdümlü füze hiç bir espirisi yok yani bu anlamda. UMTAS dan ne farkı var Cirit in fazlası var eksiği yok içinde dönü dengeleyici rulmanlar filan var motor var ...
Benim hesabıma göre Cirit in normalde UMTAS dan daha pahallı bir füze olması gerek. Çok komik bir iş yaptık bence Cirit işinde. Cirit i anlayışla karşılamanın tek yolu olabilir o başlarken ortada UMTAS ın olmaması yoksa şimdi olsa saçmalık yani hydra sız 2.75 " füze.
Herkes yapıyor bizde yapıyoruz filan diyoruz ama alakası yok o herkes le bizimkinin. Herkes depodaki yüzbinlerce yarım yüzyıldır birikmiş çeşit çeşit hydra rokete iki karışlık bir şey takalım ucuna güdümlü olsun meselesindeler. Biz ise sil baştan füze yaptık. Niye 2.75 yaptık niye dönü önleyicisi var zorumuz ne onuda anlamak mümkün değil. UMTAS dönmeden gidiyor basitçe de niye niz 2.75 roket yapıpta onun dönmesini önledik karman çorman iş yapıp
Tam bir çıraklık dönemi şahaseri oldu bizim füze. Şahanemi şahane ama çıraklık eseri olduğuda belli. Silahın bir embesil anlamsız manasız bir yanları var bence Mesajı Paylaş

saladin

Cirit'in avantajlari ve dezavatajlari defalarca tartisildi. Ozellikle HDS ve Robust cok aydinlatici bilgiler vermisti. SSF'deki bilgiler kaybolmus olabilir amaTrmilitary'de durdugunu saniyorum. Ayrica en iyi cevabi market veriyor. Mesajı Paylaş

putty

Mar 07, 2016, 10:08 ÖS Last Edit: Mar 07, 2016, 10:18 ÖS by putty
Bu silahın ortaya çıkmasının amacı hellfire gibi pahallı silahlar yerine güdümlü bir füze kullanabilmekti. El oğlu bunu başardı ama biz başaramadık bence. Ucuz bir silah üretemedik akıl var mantık var ürün ortada içinde hellfire den daha çok alet edevat olan karmaşık bir füze yaptık.
Durum böyle ama tabiki ne yapıp edip bu ürünü ucuza satmak zorundasınız yoksa adama gülerler kıçları ile ve bizde kardan fedakarlık ederek böyle satıyoruz mutlaka. Yani müşteriye hellfire kadar değerli bir ürünü elalemin hydra füzesinin ucuna taktığı şey fiyatına satarsanız tabiki markette yer bulursunuz. Mercedes i FIAT fiyatına satıp pazarı domine ettik gibi bir başarı bu.
Biz Cirit gibi bir füzeyi bu rakiplerin fiyatına satarsak ABD ordusu bile bizden alması gerekir mantıken.
Yani ben ürünümüz kötü demiyorum saçma diyorum. Niye yaptık bu füzeyi hiç bir mantığı yok. UMTAS yap olsun bitsin on kere daha kolay bir füze. Rakiplerimiz güzel ürünler ortaya çıkarttı ben onlara imreniyorum  çok akıllıca mantıklı ama bizimki öyle değil.
Bizim sattığımız ürün bir füze ama rakiplerin sattığı ürün içinde roket yakıtı roket motoru ve imla kısmı olmayan patlayıcısı olamayan iki karışlık elektromekanik bir alet. Sonrada piyasayı kırdık geçirdik mi diyeceğiz. Bizim ürün onlardan birde üstüne üstlük daha ucuz ise rezalet yani. en az 3 kat pahallı olması lazım ve yinede yarışta kazanması lazım. Bu kadarda abartılı bir şey yaptık yani. Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter