Lübnan

Başlatan dalamper, Eki 28, 2015, 06:12 ÖS

« önceki - sonraki »

Alkyone

Kürtler Deyr ez zoru İran & Rusya ikilisine kaptırdı kaptıracakken nasıl olacakta İsraile komşu olacaklar
Öte yandan Deyr ez zor ile İran gayri resmi olarak Lübnan dolayısı ile İsraille komşu oluyor
Hizbullahla savaş demek İranla savaş demek
Ki Ruslar halen scud fabrikalarını Suriye de S-400 lerle koruyor
Bu da İranı kolay kolay vermeyeceklerini gösterir. Bakalım İsrail Rusyanın kırmızı çizgilerine daha ne kadar sabır gösterecek Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

BETONBEY

Suriye ordusu öncelikle Daeş gibi 5-10.000 kişiden oluşmuyor Putty...

Daeş'in tersine tankları,topları,helikopterleri, uçakları, HSS'leri ve hatta balistik füzeleri var.

Yani düşündüğünün tersine temelde kürtler Suriye ordusuna değil, Suriye ordusu kürtlere toprak verirse verir ki sıra onlara geldi diye düşünüyorum.

Baba Esed'de oğul Esed'de geçmişten beri kürtlere Suriye kimliği bile vermezken Irak sınırında o kadar toprağı Suriye'nin gönüllü olarak kürtlere yada İsrail'e vererek birbirine komşu yapacağını, savaşın kazananı İran ve Rusya'nın da bu durumu öyle seyredeceklerini düşünüyorsun yani :o

Suriye savaşının başından beri 1-2 Hizbullah operasyonu haricinde hiç İsrail'in sesini duyduk mu ki ne kadar içinde olduklarını herkes tahmin ediyordur herhalde...

Bunca zaman sesini bile çıkartmadan, tek kurşun atmadan Suriye tehdidini bir nevi artık bertaraf etmiş olan, İran'ı sahada yorup zayıflatan, Arapları birbirine düşüren İsrail enayimi ki bu saatten sonra Suriye meselesine açıktan karışıp, böldüğü Arap camiasını yeniden birleştirsin ?

Benim hayal gücüm baya sığ galiba...  Mesajı Paylaş

putty

İsrail ile Kürtler in kara sınırı oluşturmasının muazzam güzelliği üzerine senaryo üretiyorum yoksa banada çok zor geliyor. Neticeyi var kabul edip bir senaryo üretiyorum çünkü netice inanılmaz güzel İsrail için dolayısı ile ABD içinde. İran Suriye Irak içinde de bu ne kadar kötüdür? Bir kere ben hiç bir zaman İran ile İsrail i kadim düşmanlar olarak görmedim bu iki ülke bir gün gelecek o kadar iyi dost olacaklarki şaşacağız. İran zaten ABD den ödülünü altın tepside değil elmas tepside aldı Irak ı ABD İran a kendi elleri ile verdi ve istese şimdi bile geri alabilir. Bunun bir münneti niye olmasın İran tarafından. Savaşa söylemlere bakmayın siz gizli bir paylaşım ama sözlü ama el sıkışılmadan olabilir. Irak ın şii yönetimi neden İsrail e uzanan bir kürt devletine izin veemesin zaten kendisine Irak ın hepsi verilmiş nerede ise. Suriye devletide zaten denize düşmüş yılana sarılıyor onlarda neden biraz toprağı kürtlere vermesinler kalanı kendilerine kalacak ve anlaşma sonrası Esat da iktidarına devam edecek ise. .birazda güç de var tabi dayatmada var. Ve sonuçta savaşı verecek olan zaten kürtler görünecek onlarında savaşmak gibi doğal bir hakları zaten var görünüyor. Yani zor ama böyle yada benzer bir şeyler denenecektir. Denenmese ne olur o zaman kürt devleti bizim istediğimiz şekilde kurulur denenir ise o zaman İsrail in istediği gibi kurulur. İkincisi de birinciside en çok bize yarar bence ama biri öbüründen daha çok yarar. Dediğim gibi haritam çok abartılı bencede ama vardığı sonuç İsrail ve ABD ikilisinin üç aşağı beş yukarı hayallerinde olan harita olmalı buna dayanarak senaryo üretiyorum durumu aşırı zorluyorum. Fırat ın suyuna sınır olacaklar adamlar tarım arazilerine dost topraklara dünyaya kara bağlantısına. Mesajı Paylaş

BETONBEY

Savının tek doğru tarafı İsrail kürt dayanışmasıdır. Kürt yahudiliği diye bir kavram var.

Mesela Barzani'nin istihbarat teşkilatı Parastin'in personel eğitimini, ekipmanını Mossad yapar derler.

Yazdığın senaryo da esas yanlış olan şey bence zaman fasılası...

Çok kısa bir zaman dilimine çok fazla gelişme planlıyorsun. Arayı biraz aç ;)

İsrail 1948'de kuruldu ama ne kadar sağlam duruyor gibi gözükse de hala İsrail'i tüm dünya tanımıyor. Meşruiyeti halen tartışmalı...

Abd'nin Irak'ı ilk vurduğu dönemden bu yana tam 27 sene geçti. Ama gördüğümüz gibi hala taşlar yerine oturmadı.

Suriye'de bu savaş bitecek ve aradan en az daha bir 15-20 sene geçecek ki olaylar nereye evriliyor bir görelim.

Sen insan hayatı skalasıyla durum planlıyorsun. Devlet hayatında insan ömrü taş çatlasın 1-2 seneye tekabül eder.

Mesajı Paylaş

putty

Bu işler zamana yayılabiliyormu peki. Bir fırsat doğarsa o zaman o fırsatı kullanırsın 20 sene sonra sınırlar belli olunca bir daha nasıl yapacaksın. Şimdi oldu oldu olmadı bin yıl geçse yine olmaz. Benim dediğim şey tekrar ediyorum çok zor bir şey ama neticesi o kadar vazgeçilmez o kadar hayati o kadar İsrail in geleceği ile alakalıki illa üstünde gayret sarfedilir diyorum ben. Yani sonuçta tüme varım olayı yani ortada bir gerçek var bundan bir şeyler üretmek lazım gün gibi ortada akıllardan geçmesi gereken şeyler. Yoksa tabiki mantıksız pratiği olmayan bir yanı var dediklerimin. Ortada süpergüçler de olunca olmazlar olur hale gelir birazda ona güveniyorum. ABD kürtlerin güneyindeki deaş lı ların bulunduğu yere neden Suriye ordusunu sokmuyor kurtarsın adamlar işte ama niyeti başka orayı kürtlere açacak güneye uzanacak. Irak daki şii hükümette bunun önünü açık tutuyor anlaşmışlar bir şekilde batıdaki kırsal alanı kurtarmıyor deaş ta nbir türlü. Kürtler Irak Suriye sınırı boyunca bir adım sağa bir adım sola biraz suriye biraz ırak diyerek bir koridor elde edecekler israil e kadar. Karşılığında da şimdi elde ettikleri toprakların büyük kısmından Suriye d evletine bırkarak çekilirlerse Suriye devletide karlı çıkar bu işten. Bence mantıklı yani bu fikrim.
Biz ne yapmalıyız peki. Yüz yılın meydan okumamızı yapıp kürtleri güneyden çevirmemiz gerek. Zaten tek korkuları biziz bu işte ve elimiz tetikte bütün suriye sınır hattında nbir işarete bakar dalıp bu oyunu bozmamız. Hava indirme birlikleri bence şimdiden güneye deaş bölgesine inip doğu batı hattı boyunca pozisyon almalı. Iraktaki ve suriye deki üstlenme bölgelerinden doğu ve batı istikametinde bu harekat desteklenmeli. ABD ile ne derece papaz olunacaksada olunmalı bu iş alavere dalavereye bırakılıp basiretimiz bağlanıp bırakılacak iş değil büyük meydan okuma gerektiriyor. Yanımızda ne Suriye ne Rusya ne İran ne kürtler olacak ona göre yalnız başımızayız bu işte. Mesajı Paylaş

BETONBEY

Suriye ordusu şu an senin bahsettiğin bölgelerde Daeş'li tepelemekle meşgul Putty ;D

Deyri Zor'daki 3 yıllık Daeş kuşatması yavaştan kırılıyor. 3 km. kaldı açıklaması yaptılar bugün...

Bu bölgelerin bu zamana kadar üzerine düşülmemesinin bir sebebi de sahanın açık çöl olmasıdır. Tüm aksiyon bölgedeki Fırat nehri yanında giden yollar ve üzerine kurulu şehirlerde yaşanıyor. Yani temelde baktığında Esed daha acil bölgelere yoğunlaştı.

Şimdi ise Deyri Zor'daki Daeş'lilerin nereye doğru itileceğini göreceğiz.

Ben diyorum ki Irak'ta Felluce, Ramadi, Baiji, Samarra ve Tıkrit karışmak üzere...

Lübnan'a yapılacak bir İsrail müdahalesi söz konusu esas ve Suriye'de bu kadar İran milisi var iken  orada hengame sağlam kopacaktır.

Şahsen hem Suriye'de hem Irak'ta elimiz rahatlayacak gibi duruyor...

Kürtlerin referandumundan sonra tabi :) Mesajı Paylaş

putty

Söylediklerini doğru buluyorum hepsini. İnşallah bu gizli şeyi yapmaya fırsat bulamazlar o zaman tablo çok lehimizde olacak. Tek korkum söylediğim gibi bu ödül İsrail için o kadar muazzam ki bu adamların bundan kolay kolay vazgeçmeyeceğini tahmin etmem. Tabi ki tablo pek buna yakın değil ama ne olursa olsun yinede bir ihtimal hep olacak demektir bu kadar baştan çıkarıcılık karşısında. Hazine bu ortada duruyorsa çalınacağını tahmin edersin birilerinin deli gibi plan yaptığını tahmin edersin bir yolunu bulacaklarını hissedersin. İsraili bir daha kurmak gibi bir ödül bu kürtlerle sınır olmak. Dünyaları karşılarına alır olmazı olur kılarlar bunun için Tablonun öyle gelişmemesinden umuda kapılmayalım daha doğrusu rehavete kapılmayalım en küçük ihtimali bile dört elle sarılacaklar adamlar böyle bakmak gerek. Ben bu savaş bitti denip en son tokalaşmalar yapılana kadar hep İsrail ile Kürtlerin sınırı olacağına inanacağım. Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Lübnan Başbakanı Saad Hariri suikaste uğramaktan korktuğunu söyleyerek istifa etti

Lübnan Başbakanı Saad Hariri, Beyrut'ta yaptığı konuşmada "Hayatımı hedef alacak bir planın gizlice hazırlandığını hissediyorum" diyerek istifa etti. Saad Hariri'nin babası ve eski başbakan Refik Hariri 2005'te suikast sonucu hayatını kaybetmişti.

Hariri, televizyondan yayınlanan açıklamasında İran'ın ülkedeki etkisini de sert bir şekilde eleştirdi. Hariri konuşmasında İran'ı Lübnan da dahil bir dizi ülkede "Korku ve yıkımın tohumlarını ekmekle" suçladı. Hariri geçen yıl Kasım ayında başbakan ilan edilmişti. 2009-2011 yıllarında da bu görevi yürütmüştü.

İki yıllık siyasi çıkmazdan sonra göreve geldiğinde "Lübnan için yeni bir dönem" sözü vermişti.

Hariri konuşmasında, "Şehit Refik Hariri'nin suikaste uğramasından öncekine benzer bir iklimde yaşıyoruz" dedi ve şöyle devam etti: "Hayatımı hedef alacak bir planın gizlice hazırlandığını hissediyorum." Hariri, Lübnan'daki İran destekli Hizbullah örgütünü de sözleriyle hedef aldı. Hariri'nin son günlerde birden fazla kez İran karşıtı Suudi Arabistan'ı ziyaret ettiği belirtiliyor.

http://www.bbc.com/news/world-middle-east-41870406 Mesajı Paylaş

Trilogy

Hariri'nin istifası sonrası İsrail'den İran çağrısı geldi, İran ise Suudileri işaret etti

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Lübnan Başbakanı Hariri'nin istifasına ilişkin "Suriye'yi ikinci Lübnan'a çevirmeye çalışan İran'ın saldırılarına karşı önlem alınması çağrısı niteliğinde" dedi. İran da "İstifa, Hizbullah'la yüzleşmek için alınmış açık bir Suudi Arabistan kararıdır" açıklaması yaptı. Suudi Arabistan iddiaları reddetti.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun ofisinden yapılan yazılı açıklamada, Netanyahu'nun "İran, sadece İsrail'i değil bütün Ortadoğu'yu tehdit ediyor. Uluslararası camia, bu saldırıyı etkisiz hale getirmek ve karşı koymak için harekete geçmelidir" ifadelerine yer verildi.

Netanyahu, "Lübnan Başbakanı Saad Hariri'nin istifası ve dikkati çektiği noktalar, uluslararası camiaya Suriye'yi ikinci bir Lübnan'a çevirmeye çalışan İran'ın saldırılarına karşı gerekli önlemleri alması için bir çağrı niteliğindedir" görüşünü paylaştı.

LİBERMAN: LÜBNAN 'HİZBULLAH, HİZBULLAH 'İRAN', İRAN İSE 'LÜBNAN'DIR

Sosyal medya hesabından açıklama yapan İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman da Lübnan'ın 'Hizbullah', Hizbullah'ın 'İran', İran'ın ise 'Lübnan' demek olduğunu belirtti. Liberman, "İran, dünya için bir tehdit. Hariri bugün istifasıyla bunu ispat etti" açıklamasında bulundu.

İRAN: KARARIN ARKASINDA TRUMP VE SUUDİ VELİAHT PRENSİ VAR

Öte yandan İran Dışişleri Bakanı Müsteşarı Hüseyin Şeyhulislam, istifanın arkasında ABD Başkanı Donald Trump ile Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın bulunduğunu, Lübnan ve bölgedeki tansiyonu yükseltmeyi amaçladıklarını belirtti. İran'ın Mehr haber ajansının açıklamalarını aktardığı Şeyhulislam, "İstifa, Hizbullah'la yüzleşmek için alınmış açık bir Suudi Arabistan kararıdır. Lübnan halkının onuruna saygı duyuyorsa ve onu korumak istiyorsa Hariri'nin istifasını Lübnan'dan yapmasını temenni ediyoruz, başka bir ülkeden değil" dedi.

SUUDİ ARABİSTAN: BİZ TEŞVİK ETMEDİK

Suudi Arabistan Körfez-Arap İşleri Devlet Bakanı Samir Sebhan ise Hariri'yi, istifasını sunması konusunda teşvik etmediğini belirtti.

Hariri dün yaptığı televizyon konuşmasıyla istifa ettiğini duyurmuştu. Hariri yaptığı açıklamada, "Refik El Hariri'nin (Lübnan'ın 2005 yılında suikaste uğrayan eski başbakanı ve Saad el Hariri'nin babası) öldürülmesinden önceki havayı andıran bir iklimdeyiz. Hayatıma yönelik, gizli kapaklı bir komplonun hazırlandığını hissediyorum" diye konuşmuştu.

https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201711051030883605-hariri-israil-iran-suudi/ Mesajı Paylaş

ocay

Yakında 2. İsrail - Hizbullah Savaşı olacak gibi duruyor. Her iki taraf da hazırlık içinde. Mesajı Paylaş

Trilogy

Lübnan ordusundan, 'Komplo hazırlandığını hissediyorum' diyerek istifa eden Hariri'ye yanıt

Lübnan Başbakanı Saad el Hariri'nin dün "Hayatıma yönelik gizli kapaklı bir komplonun hazırlandığını hissediyorum" diyerek istifasını vermesinin yankıları sürerken Lübnan ordusu suikast hazırlığı iddialarını yalanladı.

Ordudan bugün yapılan açıklamada "Yürütülen soruşturmalar ve eldeki bilgiler gösteriyor ki ülkede suikast hazırlığı yapılmamaktadır" ifadesi kullanıldı.
Lübnan İç Güvenlik Kuvvetleri (ISF) de Hariri'nin suikast açıklamasına 'Bilgimiz yok' yanıtını vermişti.

'HARİRİ'Yİ BATILI İSTİHBARAT ÖRGÜTLERİ UYARDI'

Öte yandan Suudi Arabistan merkezli Eş Şark El Asvat gazetesi, Hariri'yi suikast hazırlığı konusunda uyaranların Batılı istihbarat örgütleri olduğunu öne sürdü.

SUUDİ BAKAN: HARİRİ, RİYAD'DA, SUİKAST PLANI OLDUĞUNU DOĞRULATTIK

Bu arada Suudi Arabistan Körfez İşleri Bakanı Tamer el Sabhan, Hariri'ye suikast planı olduğu bilgisini 'doğrulattığını' söyledi. Hariri'nin sahibi olduğu Future kanalına konuşan El Sabhan, Hariri'nin Riyad'da olduğunu belirtti ve "Güvenlik tehditleri var, kendisinin güvenliği bizim için önemli" dedi. Hariri'nin Riyad'da istifa ettiğine ilişkin eleştirilere de yanıt veren El Sabhan "Biz, terörist devlet İran'dan farklıyız. Farklı görüşlerine rağmen Lübnanlı taraflara saygı duyuyoruz" diye konuştu.

'CUMHURBAŞKANI AUN, HARİRİ ÜLKEYE DÖNENE DEK İSTİFAYI KABUL ETMEYECEK'

Lübnan cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre de Cumhurbaşkanı Mişel Aun, Hariri ülkeye dönene ve sebeplerini açıklayana dek istifasını ne kabul edeceğini ne de reddedeceğini söyledi.

https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201711051030886954-lubnan-ordu-hariri-basbakan-komplo-suikast/ Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Fransa: Hariri,Paris'e gelecek, ancak bu bir siyasi sürgün değil

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Suudi Arabistan'da bulunan Lübnan Başbakanı Saad Hariri ve ailesini Fransa'ya davet etti ancak bu davetin bir siyasi sürgün teklifi olmadığını söyledi. Fransız yetkililer,

Hariri'nin birkaç gün içinde Paris'e gideceğini belirtti.Hariri, 4 Kasım'da Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'dayken suikast riskiyle yüz yüze olduğunu söyleyerek istifa edeceğini açıklamıştı. O tarihten bu yana ülkesine dönmüş değil. Lübnan hükümeti, Hariri'nin Suudi Arabistan yönetimi tarafından zorla ülkede tutulduğunu, Riyad yönetiminin Lübnan'ı siyasi anlamda zayıflatmaya çalıştığını söylüyor. Suudi Arabistan ise iddiaları reddederek Hariri'nin kendi özgür iradesiyle Riyad'da bulunduğunu savunuyor.

Çarşamba günü bir açıklama yapan Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Suudi Arabistan'ı Hariri'yi ev hapsinde tutmakla suçlamıştı.
Ancak Hariri ardından yaptığı açıklamalarda Suudi Arabistan'da zorla tutulmadığını söylemiş ve "Kısa süre içerisinde Lübnan'a döneceğim" demişti.

Almanya ziyareti sırasında konuşan Macron, Hariri'nin birkaç günlüğüne Fransa'ya gideceğini söyledi. Macron hem Hariri ile hem de Suudi Arabistan veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile telefon görüşmeleri yapmıştı. Hariri'nin Fransa'da siyasi sürgünde yaşamasına izin verip vermediği sorusu üzerine Macron, "Hayır, kesinlikle böyle bir şey yok. Lübnan'a istikrarın dönmesini ve siyasi tercihlerin kurumsal yapı içerisinde yapılmasını ümit ediyorum" dedi. Macron'un açıklamaları öncesinde Fransa Dışişleri Bakanı Yves le Drian da Suudi Arabistan'a giderek temaslarda bulunmuştu.

http://www.bbc.com/news/world-middle-east-42006206 Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter