Lübnan

Başlatan dalamper, Eki 28, 2015, 06:12 ÖS

« önceki - sonraki »

Alkyone

Kürtler Deyr ez zoru İran & Rusya ikilisine kaptırdı kaptıracakken nasıl olacakta İsraile komşu olacaklar
Öte yandan Deyr ez zor ile İran gayri resmi olarak Lübnan dolayısı ile İsraille komşu oluyor
Hizbullahla savaş demek İranla savaş demek
Ki Ruslar halen scud fabrikalarını Suriye de S-400 lerle koruyor
Bu da İranı kolay kolay vermeyeceklerini gösterir. Bakalım İsrail Rusyanın kırmızı çizgilerine daha ne kadar sabır gösterecek Mesajı Paylaş
Varlığını devam ettirmek için
Varlığını feda etmeye hazır değilsen
Bağımsızlığından ödün vermeye mahkumsun demektir

BETONBEY

Suriye ordusu öncelikle Daeş gibi 5-10.000 kişiden oluşmuyor Putty...

Daeş'in tersine tankları,topları,helikopterleri, uçakları, HSS'leri ve hatta balistik füzeleri var.

Yani düşündüğünün tersine temelde kürtler Suriye ordusuna değil, Suriye ordusu kürtlere toprak verirse verir ki sıra onlara geldi diye düşünüyorum.

Baba Esed'de oğul Esed'de geçmişten beri kürtlere Suriye kimliği bile vermezken Irak sınırında o kadar toprağı Suriye'nin gönüllü olarak kürtlere yada İsrail'e vererek birbirine komşu yapacağını, savaşın kazananı İran ve Rusya'nın da bu durumu öyle seyredeceklerini düşünüyorsun yani :o

Suriye savaşının başından beri 1-2 Hizbullah operasyonu haricinde hiç İsrail'in sesini duyduk mu ki ne kadar içinde olduklarını herkes tahmin ediyordur herhalde...

Bunca zaman sesini bile çıkartmadan, tek kurşun atmadan Suriye tehdidini bir nevi artık bertaraf etmiş olan, İran'ı sahada yorup zayıflatan, Arapları birbirine düşüren İsrail enayimi ki bu saatten sonra Suriye meselesine açıktan karışıp, böldüğü Arap camiasını yeniden birleştirsin ?

Benim hayal gücüm baya sığ galiba...  Mesajı Paylaş

putty

İsrail ile Kürtler in kara sınırı oluşturmasının muazzam güzelliği üzerine senaryo üretiyorum yoksa banada çok zor geliyor. Neticeyi var kabul edip bir senaryo üretiyorum çünkü netice inanılmaz güzel İsrail için dolayısı ile ABD içinde. İran Suriye Irak içinde de bu ne kadar kötüdür? Bir kere ben hiç bir zaman İran ile İsrail i kadim düşmanlar olarak görmedim bu iki ülke bir gün gelecek o kadar iyi dost olacaklarki şaşacağız. İran zaten ABD den ödülünü altın tepside değil elmas tepside aldı Irak ı ABD İran a kendi elleri ile verdi ve istese şimdi bile geri alabilir. Bunun bir münneti niye olmasın İran tarafından. Savaşa söylemlere bakmayın siz gizli bir paylaşım ama sözlü ama el sıkışılmadan olabilir. Irak ın şii yönetimi neden İsrail e uzanan bir kürt devletine izin veemesin zaten kendisine Irak ın hepsi verilmiş nerede ise. Suriye devletide zaten denize düşmüş yılana sarılıyor onlarda neden biraz toprağı kürtlere vermesinler kalanı kendilerine kalacak ve anlaşma sonrası Esat da iktidarına devam edecek ise. .birazda güç de var tabi dayatmada var. Ve sonuçta savaşı verecek olan zaten kürtler görünecek onlarında savaşmak gibi doğal bir hakları zaten var görünüyor. Yani zor ama böyle yada benzer bir şeyler denenecektir. Denenmese ne olur o zaman kürt devleti bizim istediğimiz şekilde kurulur denenir ise o zaman İsrail in istediği gibi kurulur. İkincisi de birinciside en çok bize yarar bence ama biri öbüründen daha çok yarar. Dediğim gibi haritam çok abartılı bencede ama vardığı sonuç İsrail ve ABD ikilisinin üç aşağı beş yukarı hayallerinde olan harita olmalı buna dayanarak senaryo üretiyorum durumu aşırı zorluyorum. Fırat ın suyuna sınır olacaklar adamlar tarım arazilerine dost topraklara dünyaya kara bağlantısına. Mesajı Paylaş

BETONBEY

Savının tek doğru tarafı İsrail kürt dayanışmasıdır. Kürt yahudiliği diye bir kavram var.

Mesela Barzani'nin istihbarat teşkilatı Parastin'in personel eğitimini, ekipmanını Mossad yapar derler.

Yazdığın senaryo da esas yanlış olan şey bence zaman fasılası...

Çok kısa bir zaman dilimine çok fazla gelişme planlıyorsun. Arayı biraz aç ;)

İsrail 1948'de kuruldu ama ne kadar sağlam duruyor gibi gözükse de hala İsrail'i tüm dünya tanımıyor. Meşruiyeti halen tartışmalı...

Abd'nin Irak'ı ilk vurduğu dönemden bu yana tam 27 sene geçti. Ama gördüğümüz gibi hala taşlar yerine oturmadı.

Suriye'de bu savaş bitecek ve aradan en az daha bir 15-20 sene geçecek ki olaylar nereye evriliyor bir görelim.

Sen insan hayatı skalasıyla durum planlıyorsun. Devlet hayatında insan ömrü taş çatlasın 1-2 seneye tekabül eder.

Mesajı Paylaş

putty

Bu işler zamana yayılabiliyormu peki. Bir fırsat doğarsa o zaman o fırsatı kullanırsın 20 sene sonra sınırlar belli olunca bir daha nasıl yapacaksın. Şimdi oldu oldu olmadı bin yıl geçse yine olmaz. Benim dediğim şey tekrar ediyorum çok zor bir şey ama neticesi o kadar vazgeçilmez o kadar hayati o kadar İsrail in geleceği ile alakalıki illa üstünde gayret sarfedilir diyorum ben. Yani sonuçta tüme varım olayı yani ortada bir gerçek var bundan bir şeyler üretmek lazım gün gibi ortada akıllardan geçmesi gereken şeyler. Yoksa tabiki mantıksız pratiği olmayan bir yanı var dediklerimin. Ortada süpergüçler de olunca olmazlar olur hale gelir birazda ona güveniyorum. ABD kürtlerin güneyindeki deaş lı ların bulunduğu yere neden Suriye ordusunu sokmuyor kurtarsın adamlar işte ama niyeti başka orayı kürtlere açacak güneye uzanacak. Irak daki şii hükümette bunun önünü açık tutuyor anlaşmışlar bir şekilde batıdaki kırsal alanı kurtarmıyor deaş ta nbir türlü. Kürtler Irak Suriye sınırı boyunca bir adım sağa bir adım sola biraz suriye biraz ırak diyerek bir koridor elde edecekler israil e kadar. Karşılığında da şimdi elde ettikleri toprakların büyük kısmından Suriye d evletine bırkarak çekilirlerse Suriye devletide karlı çıkar bu işten. Bence mantıklı yani bu fikrim.
Biz ne yapmalıyız peki. Yüz yılın meydan okumamızı yapıp kürtleri güneyden çevirmemiz gerek. Zaten tek korkuları biziz bu işte ve elimiz tetikte bütün suriye sınır hattında nbir işarete bakar dalıp bu oyunu bozmamız. Hava indirme birlikleri bence şimdiden güneye deaş bölgesine inip doğu batı hattı boyunca pozisyon almalı. Iraktaki ve suriye deki üstlenme bölgelerinden doğu ve batı istikametinde bu harekat desteklenmeli. ABD ile ne derece papaz olunacaksada olunmalı bu iş alavere dalavereye bırakılıp basiretimiz bağlanıp bırakılacak iş değil büyük meydan okuma gerektiriyor. Yanımızda ne Suriye ne Rusya ne İran ne kürtler olacak ona göre yalnız başımızayız bu işte. Mesajı Paylaş

BETONBEY

Suriye ordusu şu an senin bahsettiğin bölgelerde Daeş'li tepelemekle meşgul Putty ;D

Deyri Zor'daki 3 yıllık Daeş kuşatması yavaştan kırılıyor. 3 km. kaldı açıklaması yaptılar bugün...

Bu bölgelerin bu zamana kadar üzerine düşülmemesinin bir sebebi de sahanın açık çöl olmasıdır. Tüm aksiyon bölgedeki Fırat nehri yanında giden yollar ve üzerine kurulu şehirlerde yaşanıyor. Yani temelde baktığında Esed daha acil bölgelere yoğunlaştı.

Şimdi ise Deyri Zor'daki Daeş'lilerin nereye doğru itileceğini göreceğiz.

Ben diyorum ki Irak'ta Felluce, Ramadi, Baiji, Samarra ve Tıkrit karışmak üzere...

Lübnan'a yapılacak bir İsrail müdahalesi söz konusu esas ve Suriye'de bu kadar İran milisi var iken  orada hengame sağlam kopacaktır.

Şahsen hem Suriye'de hem Irak'ta elimiz rahatlayacak gibi duruyor...

Kürtlerin referandumundan sonra tabi :) Mesajı Paylaş

putty

Söylediklerini doğru buluyorum hepsini. İnşallah bu gizli şeyi yapmaya fırsat bulamazlar o zaman tablo çok lehimizde olacak. Tek korkum söylediğim gibi bu ödül İsrail için o kadar muazzam ki bu adamların bundan kolay kolay vazgeçmeyeceğini tahmin etmem. Tabi ki tablo pek buna yakın değil ama ne olursa olsun yinede bir ihtimal hep olacak demektir bu kadar baştan çıkarıcılık karşısında. Hazine bu ortada duruyorsa çalınacağını tahmin edersin birilerinin deli gibi plan yaptığını tahmin edersin bir yolunu bulacaklarını hissedersin. İsraili bir daha kurmak gibi bir ödül bu kürtlerle sınır olmak. Dünyaları karşılarına alır olmazı olur kılarlar bunun için Tablonun öyle gelişmemesinden umuda kapılmayalım daha doğrusu rehavete kapılmayalım en küçük ihtimali bile dört elle sarılacaklar adamlar böyle bakmak gerek. Ben bu savaş bitti denip en son tokalaşmalar yapılana kadar hep İsrail ile Kürtlerin sınırı olacağına inanacağım. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter