Lübnan

Başlatan dalamper, Eki 28, 2015, 06:12 ÖS

« önceki - sonraki »

Sabri Ünal

>>> Kaynak belirtmediğim her düşünce şahsi kanaatimdir. Fikirlerinizle uyuşmuyorsa çöpe atın gitsin.

dalamper

Bedrun'un kocası ailesini önemsemeyip, onları garajda bırakıp, Suriye dönmüş. "Böylesi daha iyi. Kocam agresif ve stresli birisiydi." diyor ve ekliyor: "Geçen sene bana kaynar su dökmeye çalıştı. Çocuklarıma bakabilirim. Yaptığım işle çocuklarımın gurur duymasını ve iyi bir rol model olmaya çalışıyorum."

Büşra, 34 yaşında. Baalbek'de annesi, kardeşi & ailesi yaşıyor. Şam'dan Lübnan'a 4 ay önce babasının vefatından göç ettiler.
Büşra: "Buraya ilk vardığımda büyük bir boşluktaydım. İşim yoktu, sokaklarda ne yapacağımı bilmeden geziniyordum."

Büşra şimdi ise elektronik cihazları ailesi için tamir ediyor. "Cihazların içini keşfetmekten hoşlanıyorum. Evde bir şeyler bozulduğu zaman hemen çalışmaya başlıyorum, böylece kendimi buldum." diyor. Ayrıca Büşra, dükkan açmayı da planlıyor. "Neden olmasın? Elektrikçiler genellikle erkek ama erkeklere has olmamalı."

Fatma Yahya, 30 yaşında. Şam'dan Lübnan'a göç edenlerden. Suriye'yi çatışmalar başladığında terk etmiş. Berber dükkanında çalışarak, kocasına destek oluyor şimdilerde. Kocası da çocuklarıyla birlikte Almanya'ya gitmiş. Fatma, bütün ailesiyle Almanya'ya gitmeyi istiyor.

Fatma, Baalbek'in muhafazakar bölgesinde yaşıyor. "Erkekler, kadınları erkeklerin geleneksel meslek alanlarında çalışmasını her zaman kabul etmiyorlar. Başarılı kadın olmak zor. Kocamı ve çocuklarımı özlüyorum; çocuklarımın okulda neler yaptıklarını merak ediyorum ama hayatta kalmak için bu işi yapmak zorundayım."

Gürup İdris, 40 yaşında. Humuslu. 4 yıldır Lübnan'da. Baalbek'deki küçük bir tarlada kocası ve 3 çocuğuyla beraber yaşıyor. Suriye'deyken kocası avukatlık yapıyor, kendisi de bir araştırma merkezinde yöneticilik yapıyormuş. "Ağzımda 'altın kaşık' ile doğdum." diyor.

Kocasının arkadaşı Lübnanlı bir doktor. Kendilerini bu küçük tarlada yaşamaları için davet etmiş. Tarlaya bakıp, komşulara su satıyorlar. Her kasa için 5000 Lübnan lirası (3 dolar) alıyorlar.

"Baalbek'e geldiğimde kendimi ve çocuklarımı dışarıya kapatmıştım. Depresyondaydım. Tarlada çalışmaya başladıktan ve kocamında başka yerlere gitmesinden sonra traktör kullanıp, mahalledekilere su satmaya başladım. Erkekler, benim traktör kullandığımı görünce şaşırıyorlardı. Ama kadınlar da erkekler de eşit. Biz kadınlar, erkeklerin kardeşleriyiz. Ailedeki bütün herkes birbiriyle eşittir." Mesajı Paylaş

dalamper

Sırbistan Hava Yolları'nın Cumartesi akşamı Beyrut-Belgrad seferini yapan uçağın kargo bölümünde 2 tane AGM-114 Hellfire füzesi köpekler tarafından bulunmuş. Mesajı Paylaş

dalamper

Mar 14, 2016, 09:15 ÖS Last Edit: Mar 14, 2016, 09:17 ÖS by dalamper

Hulod Kirbaş, 32 yaşında. Süveyda'dan göç etmiş. Üniversitede muhasebe okurken şimdi ise boyacı olarak çalışıyor.

"Erkeklerin bütün yaptıkları işleri yapmayı istiyorum. Erkek & kadının eşit olmasını istiyorum." Bu sözleri gündeliğe gittiği evi temizlerken söylüyor. "Örneğin; evleri temizleri seviyorum bilhassa kendimi evimi. Ama aynı zamanda dışarıda da erkek gibiyim. Yani kendi ayaklarım üstünde durabiliyorum, güçlü bir karakterim var. O kadar mutluyum ki düşününce kadına veya erkeğe göre çok zor olan bir iş yapıyorum. Gerçekten çok mutluyum."

Al Jazeera İngilizce Servisi'nden Celia Peterson'ın haberi.

Aşağıdaki video ise TRT Türk Beyrut Muhabiri Musab Dönertaş'ın geçen ay hazırladığı haber. Ayrıca yeni bir habere daha hazırlanıyor. "Eğer olursa Cuma yayınlanacak." demişti.

http://youtu.be/1zZ6nGxvwA0
Mesajı Paylaş

dalamper

Ege'de yakalanan Türk gemisinin;

6400 silah, 10 bin patlayıcı madde ve 10 bin parçalık amonyum nitrat taşıdığını Hizbullahçı gazeteler Cuma günü yazdı.

Gemi Türk gemisi olsa da 11 kişilik mürettabatın 6'sı Suriyeli, 4'ü Hindu ve 1'i de Lübnanlı.

Yunanistan ise konu hakkında soruşturma başlatmış. Mesajı Paylaş

dalamper

Mar 31, 2016, 05:59 ÖS Last Edit: Mar 31, 2016, 06:02 ÖS by dalamper
Beyrut Büyükelçimiz Çağatay Erciyes, Meclis Başkanı Nabih Berri'yi 2 gün önce ziyaret etti. Görüşmede; bölgesel gelişmeler & parlamentolararası ilişkiler konuşuldu.

Lübnan Ordusu, 6 HUEY II helikopteri sipariş etmişti. 3'ü bugün Amerikan Maslahatgüzarı Richard Jones'un da katılımıyla kabul töreni gerçekleşti.

Mesajı Paylaş

dalamper

Mar 31, 2016, 06:17 ÖS Last Edit: Mar 31, 2016, 06:19 ÖS by dalamper
Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Philip Hammond, Lübnan'da.

Başbakan Tamamm Salam, Dışişleri Bakanı Gabril Bassil ve Meclis Başkanı Nabih Berri ile görüşüp, Lübnan Ordusu'nun tatbikatına katılıp, brifing aldı.

Mesajı Paylaş

kimlikci

İsrail'den muhtemel Lübnan savaşı hazırlığı

İsrail'deki Yabancı Gazeteciler Derneğinin Kudüs'te düzenlediği etkinlikte konuşan İsrail Genelkurmay Başkan Yardımcısı Yair Golan, "Hizbullah'ın uydu yöngüdüm sistemine sahip roket üretebilecek kabiliyette olduğunu ve bunun İsrailli siviller için daha önce benzeri görülmemiş bir tehlike yarattığını" savundu.
Golan, "Düşmanımızın (Hizbullah) kabiliyetleri yeni bir seviyeye ulaşmış bulunuyor. Bu da Hizbullah'la gelecekte yapabileceğimiz savaşların Lübnan için son 20 yılda tecrübe ettiklerimizden çok daha yıkıcı olacağı anlamına geliyor. Gelecekteki herhangi bir krizde Lübnan'da küçük bir savaşa tanık olmayacağız. Bu İsrail ordusunun tüm kabiliyetlerini kullandığı mutlak, büyük ve topyekün bir savaş olacaktır." ifadelerini kullandı.

http://www.dunyabulteni.net/dunya/361726/israilden-muhtemel-lubnan-savasi-hazirligi Mesajı Paylaş

dalamper

Lübnan'ın kuzeyinde bulunan El Kaa'da bir gün içerisinde 7 ayrı bombalı saldırı gerçekleşmişti. 1-2 gün önce Lübnan istihbaratı, yine Lübnan'ın kuzeyine ve Beyrut'a saldırı planlayan 5 kişilik IŞİD hücresine baskın düzenledi. 5 Suriyeli IŞİD mensubu tutuklandı. Mesajı Paylaş

dalamper

Timur Göksel'in çok güzel bir röportajı yayınlandı. Dış politika ve Esad meselesinde birebir mutabıkız kendisiyle. Mutlaka okuyun:

http://www.amerikaninsesi.com/a/timur-goksel-arap-baharindan-basimiza-bela-kaldi/3459246.html Mesajı Paylaş

kimlikci

Oca 18, 2017, 02:38 ÖS Last Edit: Oca 19, 2017, 11:11 ÖÖ by kimlikci

Lübnan da Fransızların zaferi
İran ve Fransa İsraile karşı birlikte hareket edecek
Fransanın İsraile karşı Filistinin yanında yer alması
İsrailin Amerikaya Lübnana verilen silahların Hizbullahın eline geçtiğine dair şikayetleri...
Trump tan AB projesi dağılacak demeçleri
Saflar gittikçe belirginleşiyor
Edit: Hatırlanacağı üzere 2.5 yıl boyunca Lübnanda Cumhurbaşkanı seçilememişti. Mesajı Paylaş

BETONBEY

Aynı 1. ve 2. Dünya savaşı öncesinde olduğu gibi çıkar kavgaları iyice belirginleşmeye başladı.

2. Dünya savaşının galipleri tarafından ortaya koyulan sistem artık yeni dünyaya dar geliyor. Yeniler sistemden olabildiğince daha büyük pay almaya çalışırken eskiler mevcudun ellerinden kayıp gitmemesi babında agresifleşiyor.

Üzerine yeniden alevlenmeye yüz tutmaya başlayan doğu-batı bloğu çekişmesi mücadeleyi derinleştiriyor. Mesajı Paylaş

nokta

Brezilya, UNIFIL'e katılıyor

Brezilya, UNIFIL Deniz Görev Gücü'ne bir savaş gemisi ile katılıyor. Brezilya Donanması'na bağlı Barroso korveti, Akdeniz'deki görev gücüne katılmak için pazar günü yola çıktı. Geminin ilerleyen zamanlarda görev kapsamında, BM Filosunun sancak gemisi görevini yapacağı da açıklandı. Barroso, İspanya'da Las Palmas ve Fransa'da Toulon limanlarına uğramasının ardından 8 Eylül'de Beyrut'a varması planlanıyor.Deniz Görev Gücü'ne bir savaş gemisi ile katılıyor. Brezilya Donanması'na bağlı Barroso korveti, Akdeniz'deki görev gücüne katılmak için pazar günü yola çıktı. Geminin ilerleyen zamanlarda görev kapsamında, BM Filosunun sancak gemisi görevini yapacağı da açıklandı. Barroso, İspanya'da Las Palmas ve Fransa'da Toulon limanlarına uğramasının ardından 8 Eylül'de Beyrut'a varması planlanıyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/brezilyadan-yeni-hamle/4749/1 Mesajı Paylaş

Alkyone

İsrail, Hizbullah ile son 20 yılın en büyük savaşına hazırlanıyor

On binlerce rezerv askerin de katılacağı ve 11 gün sürmesi planlanan son 20 yılın en büyük askeri tatbikatı Meir Dagan'ın hedefinin Hizbullah olduğu kaydedildi.
İsrail'in Yedioth Ahronot gazetesi, İsrailli askeri bir kaynağa dayandırdığı haberinde, "Tatbikatın amacının Güney Lübnan'da Hizbullah'a karşı büyük bir saldırının hazırlığı" olduğu bilgisine yer verdi.
Haberde askeri kaynağın ayrıca tatbikatın bir diğer amacın Hizbullah üyelerinin İsrail sınırından geçişlerini engellemek olduğunu belirttiği kaydedildi. Tatbikata İsrail ordusuna bağlı hava, kara, deniz kuvvetleri ile istihbarat biriminin katılacağı belirtildi.

http://www.dunyabulteni.net/dunya/407016/israil-hizbullah-ile-son-20-yilin-en-buyuk-savasina-hazirlaniyor Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

putty

Eyl 04, 2017, 11:36 ÖS Last Edit: Eyl 05, 2017, 12:02 ÖÖ by putty
Ben bunu hissetmiştim sizede harita yapıp söylemiştim. Kürtler İsrail ile kara sınırı oluşturmak için aşağı inebildikleri yere kadar güneye inecekler belki İsrail sınırına ulaşacaklar belki de ulaşamayacaklar. Bu durumda kalan mesafeyi İsrail kapatır ve geçici bir zaman sonra buralardan çekilse bile kürtlere teslim ederek yine kara sınırı sağlar. Tabi bu haritaya bakarak konuşursak anormal bir yayılmacılık doğrusu bana da çok ikna edici gelmiyor nerede ise Suriye nin yarısını işgal edecek demektir Kürtler bunun için. Şu anki mevcut durumda Kürtler ürdün sınırına yaklaşıncaya kadar deaş topraklarında çok rahat ilerlerler ama sonra ürdün sınırında özgür suriye birlikleri var bunlar kağıt üstünde düşman değiller deaş karşıtı bloktalar onlarda. Daha gerisinde Hizbullah var onlarda Suriye devletine hizmet ediyorlar. İşte bu çetrefilli kısmı İsrail ulusal güvenlik diyerek işgal edecek bence ve Kürtlerin rahatlıkla gelebilecekleri Deaş da olan toprakların sınırına kadar İsrail işgal edecek. Sonra çekilecek tabi ama kürtlere veripte çekilecek.
Anormal senaryolar üretiyorum farkındayım buna tek dayanağım var sadece ve sadece İrail ile Kürtlerin sınırdaş olması gereğidir. İsrail için bu bütün risklerin göze alınabileceği dünyayı karşısına almayı göze alabileceği bir menfaattir. Sadece bu yolla en basiti Fırat ın suyuna kavuşacaklar. Daha ötesi bir muazzam interlant olacak onlara tarımdan ticarete sanayiye dolaşıma. Türkiye ile avrupa ile kara taşımacılığı tren taşımacılığı olacak mesela bir düşünün ne hayaller kuruyordur şimdi İsrail. Bu yüzden bu şey olacaktır nasıl olacaksa olacak ama olacak.
Bu haber Lübnan ile alakalı orasını atlamıyorum ama bence asıl hedef Suriye de zemin hazırlamak. İsrail sitrese girid ve harekete geçti bence çünkü Suriye gittikçe hakimiyeti sağlıyor yakında kürtlerin önünü kapatacaklar gibi.

Haritayı buldum. İşte bu haritadaki gibi yeşil renkli deaş bölgesi az insan yaşayan çöl toprakları hem deaş hem çöl rahatlıkla alınır kürtlerce. Geriye sarı ve mavi kalır oda İsrail in vazifesi. Birde mor bölge var orasıda deaş ama Irak toprağı orasıda alınabilir. ABD de burada İsrail ile ortak hareket ediyor mutlaka.

http://sadfor.savtera.org/index.php?topic=243.msg22534#msg22534

Yeni bir harita hazırladım kimseyi çok rahatsız etmeden üzerinde razı gelinebilecek bir harita.
İşte böyle olacak israil ile kara sınırı. Kürtler bu sarı ok doğrultusunda tam Irak suriye sınırında ince uzun bir koridorda israile kara sınırı sağlayacaklar. Kırmızı çizginin batısındaki topraklar Suriye devletine geri bırakılacak kürtler tarafından. Böylelikle Suriye nin kaybı Irak sınırındaki makul bir koridorun kaybedilmesi olacak sadece. Bence İran daki şii yönetimde buna yeşil ışık yakıp o bölgeyi ele geçirmiyor deaş tan bu işi kürtlere bırakacaklar. Büyük şehirleri ele geçirirken bu kırsalı neden deaş ta ngeri almadı Irak yönetimi. İran ABD Irak Suriye Kürtler Rusya hepsi bu haritada mutabıklar bence yada olacaklar

Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter