Lübnan

Başlatan dalamper, Eki 28, 2015, 06:12 ÖS

« önceki - sonraki »

dalamper

Kas 26, 2015, 09:41 ÖS Last Edit: Kas 27, 2015, 07:14 ÖÖ by dalamper
Lübnanlı Dürzi lider Velid Canbulat, 14 & 8 Mart ittifaklarından bağımsız olarak politikaya devam etmesi sonucu kendi Twitter hesabından böyle bir görsel paylaştı.

Mesajı Paylaş

dalamper

Rusya'nın Lübnan'daki Beka Vadisi'nde bulunan Rayak Hava Üssü'ne yerleşeceği söylentisi var.

Mesajı Paylaş

orko_8

Suudi Arabistan, hükümetteki Hizbullah ağırlığını gerekçe göstererek Lübnan'a söz verdiği 3 milyarlık askeri yardımı iptal etmiş.

Karar özellikle Fransızları üzeceğe benziyor. Zira alışveriş listesinin neredeyse tamamı Fransız sistemleri idi: Gowind korvet, GM200 radar, EC725 helikopter, CAESAR obüs vb…

http://www.wsj.com/articles/saudi-arabia-halts-3-billion-in-military-aid-to-lebanese-army-1455896012

Mesajı Paylaş

Sabri Ünal

Maşa kullanmak yerine elini kirletmeyi seçmesi de bu konuda fikir değişikliğini getirmiş olabilir... 3M daha savaş bütçesine katkı sağlamış oldu.. Mesajı Paylaş
>>> Kaynak belirtmediğim her düşünce şahsi kanaatimdir. Fikirlerinizle uyuşmuyorsa çöpe atın gitsin.

dalamper

Suudi Arabistan, Fransa'dan aldığı sistemleri Lübnan Ordusu'na teslim edecek.

Ayrıca; Körfez Ülkeleri, Hizbullah'ı terör örgütü ilan etmiş, Hizbullah'a yakın kanalları Arap uydu sistemlerinde engellemiş, Lübnan'daki yatırımları geri çekme aşamasında ve üstüne üstlük Nasrallah'ın parodisini yapmışlardı. Bu bağlamda 5-6 gün önce 2 gece üstüste Hizbullahçılar, Beyrut'un güneyinde yolları kapatmış zaman zaman ise Future Movement (Suud yanlısı parti) taraftarları ile çatışmaya girmişlerdi.

İran, "Lübnan'a her daim yardım yaparız." açıklamalarıyla bölgeye derinlemesine işlemeye göz kırparken, kah Başbakan Tammam Salam kah Saad Hariri, Arap devletlerin gönüllerini çelmek için ardı ardına yorumlar yapıp, ülkelere ziyaretler gerçekleştirecekler.

Tabii bir de Cumhurbaşkanlığı seçim girişimi var. Bu ay ya da gelecek ay yenisini planlıyorlar. Duruma göre o konuya da ilerde değineceğim. Mesajı Paylaş

saladin

Suudi Arabistan gecen hafta lubnan'a silah icin para yardimi yapmiyacagiz demisti. Bu yeni bir gelisme mi? Mesajı Paylaş

dalamper

Suudi Arabistan gecen hafta lubnan'a silah icin para yardimi yapmiyacagiz demisti. Bu yeni bir gelisme mi?
Bu sabah Suud Hariciyecisi "Teslim edeceğiz." dedi. Mesajı Paylaş

dalamper

Nasrallah bugün öğleden sonra konuşma yapacak. Malumunuz önceki konuşması sırasında Hizbullah'ı terör örgütü ilan etmişlerdi. Bugün ise Halep'in güneyinde Hanesir'deki ikmal yolunu IŞİD'den almak için yaşanan çatışmalarda ölen Hizbullah'ın Özel Kuvvetler (Seyyid Zeynep Birlikleri) Komutanı Ali Fayid için de merasim töreni düzenlenecek. Mesajı Paylaş

kimlikci

Rodos açıklarında silah yüklü gemiye operasyon

Yunanistan'ın Rodos Adası açıklarında durdurulan Togo bayraklı kuru yük gemisinde patlayıcı ve silah ele geçirildiği öğrenildi. Gemi, Girit Adası'ndaki Souda Limanı'na çekilirken aramaların sürdüğü bildirildi.
Yunan internet sitesi 'www.enikos.gr'nin haberine göre, Yunan Sahil Güvenlik ekipleri ile savaş gemileri, bugün sabah saatlerinde Rodos Adası açıklarında seyreden ve 'dur' ihtarına uymayan Togo bayraklı "Kuki Boy" isimli, 76 metre uzunluğunda 11 metre genişliğindeki, 1650 grostonluk kuru yük gemisine bu sabah operasyon düzenledi. Geçen 4 Şubat'ta İzmir Limanı'ndan hareket ettiği belirtilen geminin, muhtemelen Lübnan'a gittiği, ancak uzun süredir Akdeniz'de dolaşması nedeniyle Yunan silahlı kuvvetlerinin dikkatini çektiği belirtildi.

http://www.dunyabulteni.net/dunya/356629/rodos-aciklarinda-silah-yuklu-gemiye-operasyon Mesajı Paylaş

Sabri Ünal

O haberin devamı gelmedi. AA veya DHA gibi bizim basında yeralmadı! diye biliyorum. Mesajı Paylaş
>>> Kaynak belirtmediğim her düşünce şahsi kanaatimdir. Fikirlerinizle uyuşmuyorsa çöpe atın gitsin.

dalamper

Sayın turkdefence, dün sabah Suudi Dışişleri Bakanı açıklama yaptı konuyla ilgili. 2 kaynak paylaşıyorum konuyla alakalı. İlki Lübnan'ın önemli basın organlarından LBCI (ki kaynak olarak Reuters'ı gösterdiler) diğeri ise Middle East Eye. Ki MEE'in infografileri de pek ünlüdür.

MEE:

http://www.middleeasteye.net/news/saudi-says-it-will-take-arms-bound-lebanon-1811224383

LBCI:

http://www.lbcgroup.tv/news/254159/saudi-fm-says-saudi-arabia-to-take-delivery-of-fre/en Mesajı Paylaş

saladin

Marine Traffic'e gore Kuki Boy Girit'de su anda. Gecmis hareketlerini goremedim. Mesajı Paylaş

dalamper

Nasrallah'ın dün ki konuşması hakkında; doğu cephesi'nde yeni birşey yok. Mesajı Paylaş

dalamper

Aslında buraya Hariri'nin şu an Hizbullah'a yönelik açıklamalarını yazacaktım ama Beyrut'taki arkadaşla konuşurken kendisi bana El Cezire'nin kadınlar gününde yaptığı bir haberi paylaştı. Haber gerçekten etkileyici. Elimden geldiğince çevirmeye çalışacağım;

Emire Hasan El-Badrun, 31 yaşında, Dera'dan Baalbek'e 4 yıl önce 5 çocuğunun güvenliği için kaçmış. "Biz kadınlar şu anda erkeklerin geleneksel rollerini üstlendik." eşinden boşanan Badrun diyor. "Kendimi asla benzin satarken hayal etmedim. Şu an hem benzin satıyorum hem de mültecileri desteklemek amacıyla bir kısmını ayırıyorum. Bu insani iş beni toplum içindeki etkin birey hissi veriyor; mültecilerin yüzlerinin gülmesi beni daha iyi hissettiriyor. Her zaman söylüyorum; çocuklarım ve ben güvende olduğumuz kadar her şeye sahibim."

Bedrun'un Lübnan'da çalışması yasal değil. "Erkekler, benim benzin istasyonunda çalıştığımı görünce gülüyorlar." diyor. Bedrun: "Böyle bir işte çalışınca kendinizi yetkilendirilmiş hissediyorsunuz. Suriye'yi terk ettiğim vakit nasıl yaşayacağım konusunda çok korkmuştum ama şimdi önemsemiyorum. Şimdi çalışıyorum ve çevrede dolaşınca da endişelenmiyorum."

Devamını sonra yazacağım.
Mesajı Paylaş

matmat26

Lübnan da yaşamış Suriyeli ile tanıştım. Anlattıkları Lübnan'ın şere.sizlik yatağı olduğu yönündeydi. Özellikle yerlileri tam bir şerefsiz dedi. Çalıştırdıkları göçmenleri karın tokluğuna ve paralarını vermeden kovuyorlarmış.

Suriyeliler olarak Lübnanı kardeş biliyorduk der. Ev vs vermiyorlarmış. Küfür ediyorlarmış sokaklarda bunlara. Türkiye cennet der. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter