Şarap mı Yoksa Bira mı Daha Yararlı?

Başlatan HARZEMŞAH, Eki 28, 2015, 12:38 ÖS

« önceki - sonraki »

HARZEMŞAH

'Bira mı, şarap mı?' çekişmesine bilimsel yanıt

Çay mı kahve mi tartışması kadar yaygın konulardan biri de bira ve şarapla ilgilidir.

Tatları bir yana bu iki alkollü içki vücudu ve sağlığı farklı etkiler. Bira daha mı çok kilo yapar? Kalbe yararları var mıdır? Hangisi daha çok baş ağrısına yol açar?

Burada bira ve şarapla ilgili doğru ve yanlış inançlara bilimsel açıklama getirmeye çalışalım.

Hangisi daha çabuk sarhoş eder?

Yarım litreyi aşkın büyük bir bardak bira ile orta boy kadeh şarap yaklaşık olarak aynı miktarda alkol içerir. Fakat sarhoşluk hali bu alkolün kana karışması ile, bunun hızı ise içkinin türü ile ilgilidir.

Texas Güneybatı Tıp Merkezi'nde 15 erkekle yapılan bir deneyde onlardan farklı günlerde farklı içkiler denemeleri istendi. Aldıkları alkol miktarı vücut ağırlıkları bakımından eşdeğerdi ve hepsinin de içkilerini 20 dakika içinde içmesi gerekiyordu.

Beklendiği şekilde sert içkiler kana daha hızlı karışmış ve kandaki alkol miktarı artmıştı. Şarap, içtikten 54 dakika sonra, bira ise 62 dakika sonra kandaki alkol miktarı bakımından tavan yapmıştı. Yani 'kafayı daha çabuk bulma' anlamında bir bardak şarap yarım litre biradan daha etkiliydi.

Sonuç: Biranın sizi utandırması daha az muhtemeldir.

Hangisi daha çok göbek yapar?

Hiç düşünmeden 'bira göbeği' sözünün doğru olduğunu söyleyebiliriz. Alkol şekerden ötürü kalori içerir. Yarım litre birada 180 kalori vardır. Bu bir kadeh şarabın içerdiği kaloriden yüzde 50 daha fazladır.

Orta derecede içki içenler açısından ise aradaki fark önemsenmeyecek kadar azdır. Bir araştırmada bira ve şarap içenlerin orta vadede kilo almadığı görülmüştü. Fakat araştırma sadece 10 hafta sürmüştü ve bu süre içinde 1 kg alınmış olsa bile uzun vadede bunun toplamı büyük bir bira göbeği demektir.

Sonuç: Göbek yapma bakımından bira az farkla öndedir denebilir.

Hangisi ertesi gün baş ağrısına yol açar?

Bilim insanları, içki sonrası oluşan baş ağrısı ve bulantı gibi 'akşamdan kalma' haline neyin yol açtığını tam olarak bilmiyor. Ancak vücudun su kaybetmesi en büyük etken olabilir. Çünkü alkol vücudumuza girenden daha fazla suyu idrar yoluyla dışarı atmaya neden olur.

Fermentasyonun yan ürünleri de etkili olabilir. Her içkiye özgü tat ve aromayı veren bu organik moleküller biraz fazla alındığında vücutta toksik etki yaratıp baş ağrısı ve bulantıya yol açabilir.

Genel olarak koyu renkli içkilerin bu organik molekülleri daha fazla içerdiği sanılıyor. Fakat buna dair kesin veriler bulunmuyor.

Sonuç : Kesin sonuca varacak veri bulunmuyor.

Sağlık açısından hangisi daha iyi ya da kötü?

Günde bir kadeh şarap içmenin vücudu zindeleştirdiği, kalp hastalıkları, yüksek tansiyon ve diyabet riskini azalttığı söyleniyor. Özellikle kırmızı şarapta bulunan 'polifenol'lerin bunu sağladığı düşünülüyor. Bu maddelerin iltihabı azaltıcı ve vücuttaki zararlı kimyasalları temizleyici etkisinin olduğuna inanılıyor.

Biranın da bir miktar polifenol içerdiği ancak bunun beyaz şaraptakine eşdeğer miktarda, yani kırmızı şaraptakinden daha az olduğu belirtiliyor. Yani az miktarda içildiği takdirde bu içkiler yararlı olabilir.

Sonuç: Kırmızı şarap biraya göre çok daha yararlı.
http://www.bbc.com/future/story/20151026-is-beer-better-or-worse-for-you-than-wine

Mesajı Paylaş

dragut41

Bira candır, kontrol sendedir :) Sümer birası da iyiymiş diye duydum  :'( Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Bir yapıp deneyemedik gitti...  :( Mesajı Paylaş

HAZERFEN

Uzun ve sağlıklı yaşayan bireyler alkol ve sigara kullanmayıp spor yapan kişilerdir.
Alkollü içkileri karşılaştırmak aslında "hangisi daha az zararlıdır" bakış açısıyla yapılmalı. Zira alkol karaciğer ve beyin üzerinde önemli tahribat yapar, ruhu da menfi etkileyerek ahlaki zaafiyetleri arttırır.
Velhasılı çabuk yaşlanmak, kısa yaşamak ve daha da kısalan kısacık yaşamınızda örnek davranışlar sergileyememek istiyorsanız dilediğiniz her türlü alkol ürününün size faydası dokunur. Mesajı Paylaş

Sentetik

Eki 29, 2015, 08:39 ÖÖ Last Edit: Eki 29, 2015, 09:03 ÖÖ by Sentetik
Kararında içerseniz zararı değil faydası vardır.

Kalkıpta %90 alkol seviyesi olan Absint içerseniz dediğiniz doğru. Ama günde 1-2 kadeh maksimum %10-13 alkol seviyesine sahip bir kırmızı şarap içerseniz o söylediğiniz durumların gerçekleşme ihtimali yok.

Yani içkiyi ağzımızla içmek çok önemli.

-------

Youtube'da nasıl bira yapılır videoları var. Adamlar kurmuş sistemlerini evde bira üretiyorlar ama 10-15 gün beklemek çok zor benim gibiler için :)

İzlemesi bile güzel: https://www.youtube.com/watch?v=P6v2-34TlAw

Edit: http://www.butikbira.com/ Burası da bu işle uğraşmak isteyenler için güzel bir site. Mesajı Paylaş

putty

Cıvıltı ile klinik derecede sorunu olanlar hafif kontrol altında tutulabilen müptelalığın ne kadar hayata keyif kattığını bilmedikleri için alkol ü anlayamıyorlar. Fransız akşam bir iki kadeh şarap niye içiyor yada alman her gün bira içiyor ömür boyunca bunu anlayamıyorlar. Şarap bira viski bunları birine ilk kez içiripte beğendirmek mümkün değil hiç birinin güzel tadı yok aslında hatta iğrençler. Öğğğ diyor içen birde günah sa tamamdır da zaten diyecek çok lafı oluyor. Oysa çay gibi kahve gibi ekmek gibi çukulata gibi parmak kütletme gibi hobiler gibi buda insanda alışkanlık yapan beyne alınınca seratonin filan salgılatan şeylerden. Akşam bir kadeh alıyorsun neşeleniyorsun. Ama gerçekten neşeleniyorsun zannetme olayı yada kafa bulma olayı değil. Beyin hafiften müptelası olduğu bir şeye kavuşmanın coşkusunu yaşıyor. Neşede güzeldir yani. Siroz olana kadar alkolik olana kadar ipin ucunu kaçırmazsan yani içki içenlerin binde 999 u gibi kalabilirsen güzeldir. Onu alma bunu alma onu giyme bunu giyme onu takma bunu takma Eğğğ yaşama daha iyi o zaman.
Mesajı Paylaş

ÜNAL

Eki 29, 2015, 09:56 ÖÖ Last Edit: Eki 29, 2015, 09:58 ÖÖ by ÜNAL
Şu bağımlılık olayını çok iyi araştırmıştım..
Kasti olarak yaptığımız birçok şey Aslında bağımlılık içgüdüsüyle gerçekleşiyor .
Benim şahsen Kafein bağlılığım var.Her gün minimum 2 kahve ve 2-3 büyük bardak şekersiz çay içerim .
Geçen hafta evde hergün gazoz içtikten sonra gazoz bulamayınca oturduğum yerde sinirlenmiştim..
Alkol konusunda ise hamallık yapmayı hiç sevmiyorum.
Birayı içtikten sonra yarım saat içerisinde wc ile aramda samimiyet oluyor..
Viski ve en zararlısı Votka benim en sevdiğim içkiler.
Ayrıca el yapımı boğmada var buralarda ama vücuda aşırı zararlı olduğu için onunla muhabbetim birer yudumdan ileri gitmedi. Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Dragut üstadın söz ettiği bira Sümer birası. Tarif yüzlerce yıl önceden  geldiği için tadı şimdikilerden çok farklı. Deneysel olarak yapıp tatmak gibi bir projemiz vardı SSF'de... Mesajı Paylaş

dragut41

Aynen öyle ustadım :) Baskı kurmak gibi olmasın ama Harzemşah ustadımın en sevdiğim yönlerinden birisi projeleri hayata geçirmesidir  8) Mesajı Paylaş

HDS

Bu manyakların bir de içtiğini düşünsene Hocam.. Mesajı Paylaş

HAZERFEN

Alkole karşıyım ama sahte rakıyı destekliyorum. Demirtaş ile Bağdadi'ye sofrayı kendi ellerimle donatırdım  ;D Mesajı Paylaş

HAZERFEN

Üstad pislik saçmamaları için üzerlerine kireç de dökerim üzülme   :D  :D  :D Mesajı Paylaş

Sentetik

Hazerfen;

Gel seni Taksim'de Çiçek pasajına götüreyim. Fazla değil 1 kadeh karadut şarabı ikram edeyim. Ne sende bu öfke kalır ne de kireç merakı. Keşkül gibi olursun :P Mesajı Paylaş

theavengers

Sümer birasını SSF'den beri bekliyoruz... :) Mesajı Paylaş
All animals are equal but some animals are more equal than others.

HAZERFEN

Sentetik üstad... İşte ben de onun için alkole karşıyım diyorum  :) Bağdadi ile Demirtaş'a karşı beni keşkül edecek bir meret ağza konulur mu  ::) Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter