T-155 Fırtına

Başlatan Zeitgeist, Eki 27, 2015, 11:52 ÖÖ

« önceki - sonraki »

nokta

ASELSAN Fırtına'ya "elektrik" vizyonu

ASELSAN CEO'su Faik Eken, sivil sektör için geliştirdikleri elektrikli otobüs motoru teknolojisini savunma alanına taşımak istediklerini söyledi. C4Defence dergisine konuşan Eken, Fırtına Obüsünün gelecekteki versiyonlarında elektrikli motor kullanımı seçeneğini kendi gündemlerinde tuttuklarını belirtti. Bu çerçevede böyle bir motor gündeme gelirse ASELSAN ne yapabilir sorusu üzerine çalıştıklarını kaydetti. Fırtına Obüsünde bugün kullanılan motorun tankta da kullanabileceğinin hatırlatılması üzerine Eken ise, "bizim vizyonumuz Fırtına Obüsünün gelecek versiyonlarına ilişkin. Günümüz tank motoruna ilişkin çalışmalardan bağımsız bir konu" dedi.

http://www.c4defence.com/Gundem/aselsan-firtinaya-elektrik-vizyonu/4976/1 Mesajı Paylaş

MAGNETO

Savunma Bakanı Nurettin Canikli:

T-155 Fırtına Obüslerini Suudi Arabistan, Katar ve bir başka ülkeye daha sattık. Ancak Alman MTU'nun motor satmamasindan dolayı satış gerceklesemedi. Özellikle suuda yapılan satış milyar dolarlar seviyesindeydi.

Kaynak:Yusuf Akbaba‏

https://twitter.com/ssysfakb/status/933350938034753537 Mesajı Paylaş

ocay

MKEK yöneticilerinin "yahu ne gerek var kim uğraşacak yeni motorla, ambargo çıktı satamadık deriz" diyip maaşlarını almaya devam ettiklerini tahmin ediyorum. Mesajı Paylaş

Alkyone

T-155 Fırtınaların sahada iş üzerinde çekilmiş detaylı görüntüleri
https://twitter.com/gooksel/status/963356574759772160 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Alkyone

Fırtına 2 nin atışlı kalifikasyon testleri tamamlanmış
https://twitter.com/TyrannosurusRex/status/972154860484382725 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Kabardey

Bu Fırtına'nın modernize edilmiş hali değil miydi? Mesajı Paylaş

menzil

Aselsan faaliyet raporunda yapılan yenilikler hakkında biraz bilgi verilmiş.

155 mm FIRTINA Kundağı Motorlu Obüsü için Atış Kontrol Sistemi 2017 yılında yürütülen faaliyetler sonucunda yeni nesil FIRTINA Obüsünün ilk aşama atışlı kalifikasyon testleri başarı ile tamamlanmıştır. ASELSAN tarafından geliştirilen sistemler ile donatılacak olan yeni nesil FIRTINA'ların, muharebe sahasında etkinliği artırılmıştır. Yeni kulesi ve ilave donanımları ile yeni nesil FIRTINA obüsleri, benzerlerinin önüne geçecek birçok ilave yetenek kazanmıştır. Bu kapsamda kule ve namlu yönlendirme sistemi tamamen elektrikli ve servo kontrollü hale getirilmiş, birçok görev donanımı günümüz teknolojisine uygun olarak tasarlanmış ve geliştirilmiştir. Mermi doldurma fonksiyonu magazinden namluya tam otomatik hale getirilmiş, Obüsün yakın koruma ihtiyacına yönelik olarak SARP silah sistemi entegre edilmiştir.
Mesajı Paylaş

radar

Ortaya çıkan ürünün, özellikleri itibari ile halen dünyanın en gelişmişi olduğunu söylemek abartı olmaz. Mesajı Paylaş

izmirli oğuz

Peki Fırtına ve Fırtına 2 için ERA veya seramik aplike zırh düşünülüyor mu.ERA veya seramik zırh takılırsa ,ağırlık ne kadar artar,mobilite çok kötü etkilenir mi. Mesajı Paylaş

süper çavuş

Yanılmıyorsam alamanlar afgandaki araçlarına ilave zırhlama yapmışlardı ,, Fırtına ile aynı motoru kullanıp 60 tonluktu zaten pzh yani mobilite sorunumuz olmaması lazım ,,
bizimde mevcut durumda pasif zırh + era dahil tüm önlemleri almamız lazım hatta hardkill korumada dahil.. Mesajı Paylaş

ocay

Bu Fırtına epey değişik bir Fırtına olacak.. Mesajı Paylaş

merzifonlu

Güdümlü mermi atarsa, bu fırtına daha iyi aydınlatır. Hatta o kabiliyet şart oğlu şart. Mesajı Paylaş

putty

Mar 10, 2018, 06:23 ÖÖ Last Edit: Mar 10, 2018, 06:34 ÖÖ by putty
Geçen konuşmamızada belirttiğim gibi bu topun tank gibi görerek atış özelliği üzerine uğraşılmış diye üşünüyorum. Yakın savunma silahınında öne çıkması bu düşüncemi kuvvetlendiriyor. Hendek olaylarından sonra topların tank gibi görerek atış görevlerinin çok değerli olduğu fark edilmiştir diye düşünüyorum. Topun görerek atışı zaten görev profilinde olan bir işidir ama tabiki öncelikli kullanım şekli değil. Burada bu ikincil görevin daha iyi belki daha uzak mesafeden daha isabetli yapılmasına da çalışılmış olabilir. Üzerindeki sarp tan bunu anladım ben.  Tabiki tek gaye bu değil ama hiç bir topta önemsenmediği kadar bizimkilerin bu özelliği masaya yatırdığını düşünüyorum. Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

Mar 10, 2018, 07:26 ÖÖ Last Edit: Mar 10, 2018, 07:42 ÖÖ by delenda_est_carthago
@ocay ben pek radikal bir değişiklik göremiyorum. Bir şey mi atlıyorum? İyileştirmeler olumlu tabii de "epey değişik" bir fırtına derken neyi kastediyorsunuz? Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

izmirli oğuz

Üstadlar,peki fırtınanın atış hızının pzh kadar olmama sebebi,topun metalürjik kalitesinden mi yoksa tasarımdan mı.Bu konuyu bizimkiler çözebilir mi. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter