T-155 Fırtına

Başlatan Zeitgeist, Eki 27, 2015, 11:52 ÖÖ

« önceki - sonraki »

kimlikci

Arkadaşlar bahse konu yenilikler nelerdir bir açarmısınız Mesajı Paylaş

HDS

Ben sıkça 155/39 sistemlere de ihtiyacımız olduğunu söylerken, Amerika Paladin ve M777'leri uzatıyor:
http://www.ardec.army.mil/news/article.aspx?id=2508

Namluya 6 feet (1,8m'lik bir uzatma) ekleyip menzili iki katına çıkarmaya niyetlilermiş. Mesajı Paylaş

süper çavuş

ERCA ( Extended Range Cannon Artillery ) imiş programın adı ,yeni uzun namlu , mühimmat , atış kontrol donanımı , otomatik yükleyiciden oluşuyormuş ,, birde XM654 supercharge denen şey nedir buda varmış barut hakkı mı ??
Toplamda 1000 lb artış oluyormuş topta eğer yanlış anlamadıysam ,, Mesajı Paylaş

HDS

Ben de "kokpitaero" tipi haber yapmışım "kolları sıvadılar" diye, ama tabi bunlar sadece test.  :)

Evet 1.000 lb ilave ağırlık gelmiş mevcuda. Yenisi halen UH-60 ile nakledilebilir mi emin değilim. Oysa M777 bu konuda mucizeviydi. Mesajı Paylaş

süper çavuş

Hocam farazi konuşuyorum UH-60M standardı göz önüne alınmış olabilir mi  ?
Kabaca bir hesapla 9000Lb yapıyor yeni topun ağırlığı 3 aşağı 5 yukarı ,, Mesajı Paylaş

HDS

Ben de aynını düşündüm.  ??? Mesajı Paylaş

süper çavuş

O değilde bizim Panter'i tam tekmil havadan nakletmek istesek ( misal ) skala CH-53E 'den başlıyor sanırım :) Mesajı Paylaş

HDS

Zamanında S&H'ta bir Panter yazısı vardı. Orada bir fotosu da vardı. MKE fabrika bahçesinde bir şoför aracı sürüyor. 110bg mi ne bir Deutz motoru vardı. Baya baya bildiğin kamyon gibi. Kamyon direksiyonlu. Şoför zaten minibüsçü tipli.

Buna iki türbin bir de pervane takıp uçursunlar da, demiştim. Abarttıkça abartmışlardı. Mesajı Paylaş

süper çavuş

Türkiş " Megatron " olsun diyordun yani !! :) Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

T-155 Fırtına kundağı motorlu obüs programı yeniden başlıyor. Program kapsamında 150 adet daha T-155 Fırtına obüs üretilmesi planlanıyor.

Ayrıca mevcut T-155'lerin kuleleri de modernize edilecek. Mevcut kulelerin hidrolik tahrik sistemleri, elektrikli hale getirilecek... Mesajı Paylaş

HDS

İlaveten yeni Fırtına Atış Kontrol Sistemi, SARP, beka arttırma sistemleri vs vs. Mesajı Paylaş

swat

Buna ne denecek Fırtına Mk2 ? Mesajı Paylaş

petibor

Birileri Excalibur muadili mühimmat tasarlasa en büyük modernizasyonu yapmış sayılırdık

Mesajı Paylaş

MAGNETO

Az önce @ahbrtv'de Fırtına obüsünün yerli geliştirme olduğu söylendi. Yanlıştır.Güney Kore tasarımı K9'un lisans altında üretilmiş türevidir.

Kaynak : Arda Mevlutoglu Twitter hesabı

Harzemşah üstadım, Sayın Orko_8 Fırtına obüslerinin lisans altı üretim olduğunu daha önce yazmıştı. Yeni üretilecek T-155 Fırtına obüsleri yine lisans altında mı üretilecek yoksa özgün bir proje olarak mı yürütülecek ? Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

T-155 mekanik olarak K-9 şasisini kullanmakla birlikte atış kontrol sistemi Aselsan üretimi. Olay tıpkı T129 ATAK'ta olduğu gibi. T129 ne kadar yerli geliştirme ise bu da o kadar yerli. Ama tamamen lisans altı üretim olduğunu iddia etmek de doğru olmaz. K-9 ile ortak olduğu yanlar kadar farklı olduğu yönler de var... Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter