T-155 Fırtına

Başlatan Zeitgeist, Eki 27, 2015, 11:52 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

petibor

İzah ettim kanıtladım işte. Mesajı Paylaş

robust

Nis 01, 2019, 04:48 ÖÖ Last Edit: Nis 01, 2019, 04:54 ÖÖ by robust
Putty dogru soylemis. Ornegin, bir radarin icindeki clutter filtreleme yazilimlarinin gucu veya T/R modulunde 10kW transmitter yerine , 5kW kullanilmasi gibi bir cok secenek var bir sistemi downgrade edebilmek icin. Bu konularin uzmani aslinda ABD degil, Cin ve Rusya. Ornegin, Rusya hava savunma sistemlerinde export pazari icin ayri, kendi silahli kuvveti ayri versiyonlari uretiyor. Aradaki farklarda buyuk ihtimal hardware ve yazilimlardaki farklar.

Bu S400 alisverisinde biraz suphe ile bakmami saglayan bir sey var. Rusya ile komsu olmamiz hususu. Rusya bu sistemi Turkiye'ye verirken ilerde Suriye veya Ermenistan sinirinda benim ucagima karsi kullanamazsin seklinde madde koymamistir muhtemelen ama kendi tedbirini almistir diye dusunuyorum. Ayni sekilde bir NATO uyesine S400'un hangi seviyede performans opsiyonlari ile verildigi hala soru isareti. Bizim tedarik makamlarimizda sag olsunlar, ne aldigimiz tam aciklamiyorlar. Hepsi 2 Sistem S400 ve 2. 5 milyar para vercegiz.

Mesela seytanin avukatligini yapayim biraz. What if senaryosu olsun. Diyelim ki Ermenistan-Azerbeycan krizi bas gosterdi ve sinirimiz yakinlarina S400'leri goturup kurduk. Kurariz herhalde degil mi? Herhangi bir kisitlama yoktur. Sistemi duymesine bastik calistirdik. Bir kac hedef belirdi radar ekranlarinda 200km uzakta,10 bin metrede, 200 derece basta. Bizim operator milliyeti belli olmayan, IFF'si kapali, bu hedefe bir kilit atmak istedi. Rus Su-35 ucagi kendine atilan kilidi RWR'den aldi, hangi sistem oldugunu desifre etti. Rus RWR'si sistemin Turkiye'ye satilan S400 oldugunu RWR'ye gelen 92N6 Grave Stone radarina ait Turkiye'ye ozel kodlanmis RF pulse compression ( bir cesit waveform) desifre ederek anladi.  Rus ucagi kendi IFF'sini acarak S400'e bir kodlu mesaj (belli bir frekanstan) gonderdi.   Bu mesaji alan Turk 92N6 angajman radari sistemi icindeki yazilimi bu sifrelerden hedefin bir Rus ucagi oldugunu anladi. Simdi Turk operatorun attigi kilit devam ediyor ama hedefin bir Rus ucagi oldugunu sistem biliyor, operator bilmiyor. Bizim opeatorumuz ates dugmesine basinca sizce ne olabilir? 

Grave Stone angajman radari TVM( track via missile) gudum ile fuzesini attigni varsayalim. Bu sistem hem hedefi, hem de fuzeyi havada takip ediyor ve kesisme noktasini hesaplayarak surekli fuzeye direktif gonderiyor. Simdi Rus ucagina kilit attik, fuzeyi de atesledik ama bu fuze Rus Su-35 ucagini vurur mu? Bence vurmaz, bizim operatorde hic bir seyin farkinda bile olmadan Su-35'e  48N6E2 fuzesini kilitleyip attigini sanabilir. Bu fuze cok emniyetli bir mesafeden gecip gidebilir, bunu saglayacak olan yerdeki Grave Stone radarinin islemcilerinin yapacagi hesaplarda Rus ucagi nedeniyle bir kac yanlis koordinat hesabi yeter. Bizim hic ruhumuz duymayabilir sistemde bir bug oldugunu. Kendi tatbikatlarimiza sistem soylendigi gibi dronlari vurur veya baska bir ulkenin ucagini vs vurabilir ama Rusya'ya karsi bir bagisiklik sistemine sahip olabilir. Boyle bir Trojan virusunu komuta kontrol yaziliminin icine saklamasi cok zor olmaz diye dusunuyorum. Ben Rusya olsam yarin iliskilerim nasil olacagini bilmedigim ve komsum olan, ve en onemlisi bana karsi kullanilmas riski olan bir sisteme bu sekilde bir antidot koyardim.

Tabi tekrar edeyim bu bir what if senaryosu, kesin vardir demiyorum. Olsa haberimiz olmayabilir. Mesajı Paylaş

BETONBEY

Sayın Robust, işte tam olarak bu anlattığınız senaryonun aynısının muttefiklerimizden aldığımız F-35 yada füze ve radar sistemleri içinde geçerli olabileceğini başka başlıklarda biz anlatmaya çalışıyoruz.

F-35 radarı kendisine tanımlanmış ülkelerin uçaklarını misal İsrail'in uçaklarını tanıyıp, vurmak için atacağınız Amraam  füzesine vereceği bir kod ile veya hedef aydınlatma radarının yapacağı basit bir tespit hatası ile füzenin hedefi vurmadan "emniyetli bir mesafeden" geçmesini sağlayabilir.

Tüm füze sistemlerinin üreticisinin öngöreceği çerçevede bir teşhis yaparak hedef seçerek bu ince ıskalama payına sahip olabileceği, radar sistemlerinin üreticisini tanıyarak basit hesaplama hataları yapabileceği öngörüsüyle hareket ederek saldırı ve savunma mimarimizi olusturmamız gerektiğini söylüyoruz.

Bu çerçevede S-400 hakkında yürüttüğünüz mantık ve çıkarımınız bence doğru, Rus sınırına koyulacak 1 S-400 sistemi bence de güvenilir olmaz. Zaten bu argüman üstünden S-400 sisteminin kullanılacağı bölgeler olarak Ermeni sınırını ve Orta ve Doğu Karadeniz'i telaffuz etmiyoruz. Ege, Akdeniz ve Trakya gibi alanlarda etkili bir şekilde kullanılabileciğini belirtiyoruz.

Son tahlilde savunma sanayimizde yerli katkıyı azami seviyeye çıkarmadıkça ne doğudan ne batıdan aldığımız silah sistemlerinin üreticisine karşı etki üretmek babında efektif olmayacağı peşin öngörüsü ile hareket ederek belirli bir üretim noktasına varana kadar tedarik yelpazemizi olabildiğince ceşitlendirmemiz gerektiği kanaatindeyim. Mesajı Paylaş

S_S

Bizimkiler bu sistemi alınca içini acip biraz kurcalayamazlar mı? Mesajı Paylaş

Terra

Fırtına ASELSAN ile şiddetlenecek

Kara Kuvvetleri Komutanlığı ihtiyacını karşılamak üzere üretilecek olan Yeni Nesil FIRTINA obüsleri için T-155 K/M Fırtına Obüs Atış Kontrol Sistemi Sözleşmesi imzalandı.

Sözleşme kapsamında ASELSAN tarafından üretilecek sistemler, FIRTINA Obüslerinin üretileceği 1'inci Ana Bakım Fabrikasına teslim edilecek. Hâlihazırda Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan ve atış kontrol sistemi ASELSAN tarafından sağlanmış olan mevcut FIRTINA Obüsleri, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatlarında yoğun ve etkin olarak kullanıldı. Obüsler verilen görevleri başarı ile tamamladı. ASELSAN tarafından geliştirilen yerli ve milli sistemlerle donatılacak Yeni Nesil FIRTINA Obüsleri ile Türk Topçusunun muharebe sahasında etkinliği daha da artacak.

ASELSAN ileri teknolojiye dayalı modern bir obüsün kulesini tamamen baştan tasarladı ve herhangi bir taşıyıcı platform üzerine entegre edilebilir seviyede yurt dışına bağımlılığı bulunmayan ürün ortaya çıkardı. ASELSAN Sistemleri ile donatılacak FIRTINA Obüsleri, dünyadaki rakiplerinin önüne geçecek birçok ilave yetenek kazanacak.

http://m.defenceandtechnology.com/2019/04/19/firtina-aselsan-ile-siddetlenecek/ Mesajı Paylaş

matmat26

Caterpillar Defence UK ve @tcsavunma Fırtına obüsünün güç grubunun geliştirilmesi için bir Mutabakat Muhtırasına imza attılar./Caterpillar

https://t.co/lIGPXftHdm Mesajı Paylaş

Kabardey

Yahu Ukrayna motoru lafı gene yalan. Mesajı Paylaş

Fearlessleon

ingiltereli firmalarla bağ kurduk gidiyoruz bakalım Mesajı Paylaş

malpsoy

RR durumuna dönmesinde, sonuca ulaşsın inşallah... Mesajı Paylaş

HDS

Yeni değil ki! Cat motoru bir dolu kara aracımızda yıllardan beri var. Mesajı Paylaş

TULGA

Ben bu işten bişey anlamadım. Hani BMC'nin 3 tane motor projesi vardı ard arda ortaya çıkacak olan. 600bg, 900bg ve Altay için 1500bg olanlar. Tümosan bir yandan 360bg'lik motor güç grubunu hazırlamış tanıtıma getirmiş. Onlar da 500-600bg hazırlığında. Ne bileyim etraf motor güç grubu üretim yarışına girmişken CAT motorunu Fırtına için düşünülmesi ihracat yapma odaklı mı? Yoksa harbiden ne olursan ol sen de gel moduna mı geçtik? Mesajı Paylaş

malpsoy

Belki diğerleri hazırlanana kadar platformu ihraç edebilmek için bulunan bir ara yöntemdir. Mesajı Paylaş

Topgun

Yeni motor Caterpillar olacak. Transmisyon, takım taklavat vb. hiç birşey değişmeden direkt olarak uyuyor MTU'nun yerine. Bu yüzden seçilmiş halde, yokuşta yapmıyor satışa, kullanıma.. Ukrayna motoru mevcut bünyeye ters gelmiş, sil baştan değiştirmek lazım ona göre tasarımı, donanımı.

Hema'da transmisyon hususunda açık ve net, hazırız diyorlar Altay için dahi. Mesajı Paylaş

TULGA

Azerbaycan ve Katar'a Fırtına ihracatı haberi yakındır o zaman. Mesajı Paylaş

Kabardey

Kuvvetin MTU aşkı nelere mal olmuş. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter