T-155 Fırtına

Başlatan Zeitgeist, Eki 27, 2015, 11:52 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

NoLoven

Çok teşekkür ederim. Delenda Bey ancak şimdi jetonum düştü. Sağolun. Mesajı Paylaş

sahin1

Bir düzeltme yapmam gerekli. 30 çap üzeri top, 20-30 arası obüs oluyor. Aradan yıllar geçmiş. Hafıza zayıflıyor. Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

Bu söylediğiniz hangi talimnamede yazıyor acaba merak ettim. Çünkü sanırım bu artık böyle kullanılmıyor. Mesela Fırtına obüsü diye geçiyor, 52 kalibre olmasına rağmen. Aynı şekilde PzH2000 de İngilizce Howitzer ve Almanca HAubitze terimleriyle tanımlanıyor, ki ikisi de obüs demek.
Zaten PzH Panzerhaubitze kelimesiinin kısaltması. Zırhlı obüs demek. Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

sahin1

Hatırımda kaldığı kadarıyla diyeyim. Askerliğim sırasında arkadaşlarımın yüz vermediği hemen bütün talimnameleri okumuştum. Amerikan FH talimnamelerin bizdeki hali ST (Sahra Topçusu)'lerin hepsini okudum. Tabi aradan yıllar geçti !1991-91). Hafızamız oyun oynuyor olabilir. Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

Anladım. Modern kullanım böyle değil ama. Ne zaman değişti acaba. Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

Terra

Fırtınaların gücü artacak

Kara Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacını karşılamak üzere üretilecek olan Yeni Nesil FIRTINA obüsleri için T-155 K/M Fırtına Obüs Atış Kontrol Sistemi Sözleşmesi imzalandı. Sözleşme kapsamında ASELSAN tarafından üretilecek sistemler, FIRTINA Obüslerinin üretileceği 1'inci Ana Bakım Fabrikasına teslim edilecek.

Halihazırda Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan ve atış kontrol sistemi ASELSAN tarafından sağlanmış olan mevcut FIRTINA Obüsleri, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatlarında yoğun ve etkin olarak kullanılarak verilen görevleri başarı ile tamamladı.

ASELSAN tarafından geliştirilen yerli ve milli sistemlerle donatılacak Yeni Nesil FIRTINA Obüsleri ile Türk Topçusunun muharebe sahasında etkinliği daha da artacak. ASELSAN ileri teknolojiye dayalı modern bir obüsün kulesini tamamen baştan tasarladı ve herhangi bir taşıyıcı platform üzerine entegre edilebilir seviyede yurt dışına bağımlılığı bulunmayan ürün ortaya çıkardı.

ASELSAN Sistemleri ile donatılacak FIRTINA Obüsleri, dünyadaki rakiplerinin önüne geçecek birçok ilave yetenek kazanacak.

http://defenceandtechnology.com/2019/01/02/firtinalarin-gucu-artacak/ Mesajı Paylaş

murattekin

Harb-iş sendikası üyesinden inciler: Obüslerin atış kontrol sistemi Sakarya'daki Tank Palet Fabrikası'nda bulunuyor. Fabrikada biri o kontrol düğmesine basarsa Afrin'de, savaş alanındaki obüsler atış yapamaz. Düşman üzerine gelse, askerimizin süngüden başka çaresi kalmaz.".
Mesajı Paylaş
...

Fearlessleon

Hep aynı boş muhabbetler ... Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

O da bir sey mi. Isvicre'de alp daglarinin icine gomulu bir siginagin icinde  gizli bir kontrol merkezi varmis. Orada bir dugmeye basildiginda dunyadaki butun isvicre cakilari kilitleniyor, bir daha acilmiyormus. :) Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

robust

ABD bir dugme basinca herseyin stop edecegine inaniyorlar ama Firtina obusunun atis kontrol bilgisayarlarinin bir dugme ile stop edilecegine inanmiyorlar. Malum havuz medyasinda adamin soyledigine gulmusler, niye guluyorsunuz iste sizin ve sokaktaki insanlarin anladigi dilden konusmus adam. Mesajı Paylaş

Teknisyen

ABD hangi düğmeye basınca nerede ne olur bilmem ama Kardak kirizinde Ege'de düğmeye basınca bizim ve Yunan gemilerinin stop etmesi de var ortada. Mesajı Paylaş

robust

Hangi gemimiz durmus dugmeye basinca sorabilimiyiz? Mesajı Paylaş

Kabardey

Buradan ABD'li yetkililere sesleniyorum. Bütün Ortadoğuyu kapatacak bir düğme yapsınlar ben basacağım. 8) Mesajı Paylaş

Teknisyen

Mar 30, 2019, 11:26 ÖS Last Edit: Mar 30, 2019, 11:44 ÖS by Teknisyen
Sayın @ Robust

Gemi motorlarının  stop etmesi değil (Aslında hata bende daha açık yazmalıydım) Gemiler JAM yiyince  yüzen demir yığınlarına dönmesi meselesi anlatmak istediğim.En basitinden cetvel pergelle hesaplama yapmak zorunda kalınıyor..

ABD bir sisteme kapatma düğmesi koymaz mantığına katılıyorum.Ortaya çıkarsa ticari olarak büyük zarara uğrar.

Ama yine çoğu insanın aksine ben o düğmeyi istediği zaman yapabileceğine inanıyorum.Sonuç olarak bir sistemi yapan o sistemin zayıflıklarını en iyi bilendir. F-35 özelinde bakarsak kapatma düğmesine gerek var mı yok ama o düğmeyi istediği zaman yapıp kullanabilir ,bunun da sistem üzerine kapatma düğmesi koymaktan bence fark yok ki F-35 gibi milyonlarca satır yazılımı olan,üzerinde bir sürü sensör olan bir makineye bu açıdan ulaşmak yada müdahale etmek hiç sorun değil.

Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter