T-155 Fırtına

Başlatan Zeitgeist, Eki 27, 2015, 11:52 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

NoLoven

Çok teşekkür ederim. Delenda Bey ancak şimdi jetonum düştü. Sağolun. Mesajı Paylaş

sahin1

Bir düzeltme yapmam gerekli. 30 çap üzeri top, 20-30 arası obüs oluyor. Aradan yıllar geçmiş. Hafıza zayıflıyor. Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

Bu söylediğiniz hangi talimnamede yazıyor acaba merak ettim. Çünkü sanırım bu artık böyle kullanılmıyor. Mesela Fırtına obüsü diye geçiyor, 52 kalibre olmasına rağmen. Aynı şekilde PzH2000 de İngilizce Howitzer ve Almanca HAubitze terimleriyle tanımlanıyor, ki ikisi de obüs demek.
Zaten PzH Panzerhaubitze kelimesiinin kısaltması. Zırhlı obüs demek. Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

sahin1

Hatırımda kaldığı kadarıyla diyeyim. Askerliğim sırasında arkadaşlarımın yüz vermediği hemen bütün talimnameleri okumuştum. Amerikan FH talimnamelerin bizdeki hali ST (Sahra Topçusu)'lerin hepsini okudum. Tabi aradan yıllar geçti !1991-91). Hafızamız oyun oynuyor olabilir. Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

Anladım. Modern kullanım böyle değil ama. Ne zaman değişti acaba. Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero


Terra

Fırtınaların gücü artacak

Kara Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacını karşılamak üzere üretilecek olan Yeni Nesil FIRTINA obüsleri için T-155 K/M Fırtına Obüs Atış Kontrol Sistemi Sözleşmesi imzalandı. Sözleşme kapsamında ASELSAN tarafından üretilecek sistemler, FIRTINA Obüslerinin üretileceği 1'inci Ana Bakım Fabrikasına teslim edilecek.

Halihazırda Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan ve atış kontrol sistemi ASELSAN tarafından sağlanmış olan mevcut FIRTINA Obüsleri, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatlarında yoğun ve etkin olarak kullanılarak verilen görevleri başarı ile tamamladı.

ASELSAN tarafından geliştirilen yerli ve milli sistemlerle donatılacak Yeni Nesil FIRTINA Obüsleri ile Türk Topçusunun muharebe sahasında etkinliği daha da artacak. ASELSAN ileri teknolojiye dayalı modern bir obüsün kulesini tamamen baştan tasarladı ve herhangi bir taşıyıcı platform üzerine entegre edilebilir seviyede yurt dışına bağımlılığı bulunmayan ürün ortaya çıkardı.

ASELSAN Sistemleri ile donatılacak FIRTINA Obüsleri, dünyadaki rakiplerinin önüne geçecek birçok ilave yetenek kazanacak.

http://defenceandtechnology.com/2019/01/02/firtinalarin-gucu-artacak/ Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter