Baykar Çaldıran (TB2)

Başlatan HARZEMŞAH, Eki 25, 2015, 09:32 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

ocay

http://i49.photobucket.com/albums/f279/ocay/Mobile%20Uploads/20151117_203016_zpsc0rooex5.jpg

Şöyle bir fotoğraf var Arkada ANKA, 2013 yılından, belli ki bir şeyleri test etmek için oradalar Mesajı Paylaş

süper çavuş

@HARZEMŞAH  ,, 
""Ayrıca başka bir bilgi de aktarmıştım. Bugün yarın o da düşer basına.. "" 

?? Mesajı Paylaş

HDS

Biz hepimiz biliyoruz SÇ senin haberin yok mu?..   :P Mesajı Paylaş

süper çavuş

Napalım bizde güzide medyamızdan öğreniriz artık Mesajı Paylaş

putty

Bana da söyler misiniz aramızda kalacak söz Mesajı Paylaş

ocay

Vestel'in galiba yeni bir projesi var. Mesajı Paylaş

putty

Ara 18, 2015, 01:55 ÖS Last Edit: Ara 18, 2015, 02:03 ÖS by putty
Caldıran ın rakamları şöyle

Azami hız: 135 Knot (240 km/h)
Olağan Seyir Hızı: > 70 knot (130 km/h)
Servis irtifası: 22,500 feet
Havada Kalış Süresi: > 24 Saat
Harekât yarıçapı: 150 km

150 km az bir rakam değil ama bakıyorum 24 saatin ilk 1 saatinde bu menzilin sınırlarına uçabiliyor bir saatte de geri gelse geriye kalan 22 saat var
Yani rahatlıkla harekat yarıçapı izin verse çok daha uzaklara gidecek zamanı hızı var.
SATCOM olmayınca bu imkan kullanılamıyor
Sormak istediğim şu. Bölgede hesabı yapılarak bir kaç karakola röle istasyonu gibi bir şeyler yapılarak bu harekat yarıçapı bütün doğu anadoluya büyütülebilirmi taktik ihalar için.
tasmus, tafics ve var olan muharebe ağı ile bu geniş bant veri aktarımı sağlanabilirmi acaba. Düğmeye basınca olmayacağını tahmin ediyorum ama biraz çalışma yaparak biraz da yatırım yaparak bence bir düzine bu işe özelleştirilmiş röle istasyonu ile bu iha lar 150 km yarıçapa esir olmadan en azından ülke sınırları içinde kullanılabilirler gibi geliyor bana.
Acaba bu yönde bir çalışma varmıdır Aselsan ve havelsan gibi kuruluşlarda.
Haritada bakıyorum 150 km çiziyorum hiçte az değil ama bir yandanda düşününce bölgede en az beş tane filan iha üssü olması gerekiyor buda hiç hoş değil. Uçak uzaklara gitmeye uygun ama haberleşmesi 150 km ile sınırlı.
Düşünün asgari hızı ile 130 km/h ile 12 saatte 1500 km yarı çapa gidip gelebilecek kapasitesi var ama biz onu onda bir yarı çap da kullanacağız. Sebep sadece datayı iletememek alamamak. Data dediğin nedirki röleyi koy fizan a kadarda gider.
Varmıdır böyle bir ulusal proje bu kadar taktik iha olduğuna göre. Yada mantıklımı?

Benim görüşüm şimdi bizim yapmamız gereken şey şu
İha ların haberleşme protokolleri yer istasyonları veri alış verişi standartları firmalara dayatılacak bir standartta olmalı. Yer istasyonu Vestel ide baykar ıda ANKA yıda kullanabilmeli ve röle istasyonları ile bu yarı çap ulusal sınırlara kadar arttırılmalı. Hatta röle iha larda olabilir ulusal sınırlar dışına çıkmak için. Sanıyorum bunlarla da uğraşan ekipler var ara sıra tek tük işaretleri alıyorum konuşmalardan. Bir yerde bu ifadeyi hatırlıyorum röle istasyonları ile diye. Eğer her üretici kendi uçağına kendi yer istasyonunu kendi haberleşme tercihleri ile yapıyor ise bu çok profesyonelce değil bence.

Mesajı Paylaş

putty

Orko habertürk de şu anda
Caldıran haberi ile alakalı konuk olmuş Mesajı Paylaş

Nutuk

Ara 18, 2015, 09:52 ÖS Last Edit: Ara 18, 2015, 10:00 ÖS by Nutuk
UMTAS fuzesi de degil.

UMTAS'in uzunlugu 175cm

Az evelki videoda caldiran (6.5m uzunluk) ve altindaki muhimatin uzunlugunu karsilastirdim. Muhimat 1m civarinda gorunuyor.

Demek Roketsan'in mini akilli muhimmatini Tubitakin "Bozok" vari seklinde bir degisime ugramis veya Tubitak Bozok'u ile isbirligine gitmis diye dusunuyorum

Bozok oldugunu dusunursek, muhimmatin agirligi 16kg (toplam 32kg), zaten birde FLIR tasiyor demek Caldiranin faydali yuk (55kg) kaldirma kapasitesinin limitine ulasilmis Mesajı Paylaş

ÜNAL

EGM 15er Anka ve Bayraktar alacaktı acaba onların Bayraktarlarının da bir kısmı silahlı olur mu ?
Birde TSK için G.Doğuda taktik iha anlamında 10 Karayel 12 Bayraktar yeter mi ekstra alım mümkün mü çünkü aynı Zamanda batıdaki tatbikatlarda da Karayel'in kullanıldığını görmüştük.. Mesajı Paylaş

ocay

DzKK sabit kanatlı İHA kiralamak istiyor başlangıç olarak; sonra da satın alacak. Batıdaki o uçuşlar DzKK ihalesi için; sanırım Vestel Karayel beğenilmiş ihale devam ediyor Mesajı Paylaş

turkdefence

Gol forvetten gelmeyecek :) demiştiniz ve biz bu günleri anlamıştık...

Artık 4 gözle + gözlüklerimle hayırlı ve mutlu haberlerinizi bekliyorum... Mesajı Paylaş

putty

Ara 19, 2015, 08:51 ÖÖ Last Edit: Ara 19, 2015, 09:04 ÖÖ by putty
Tübitak ve Roketsan ın benzer füzelerini rakipmiş gibi göstermemiz doğrumu. Tübitak zaten yapınca projeyi Roketsan a devredecek SOM füzesinde olduğu gibi. Roketsan ın sergilediği ve Tübitak ın sergilediği füzeler aynı projenin değişik safhalarıdır sadece. Roketsan "ağğğğ Tübitak işime burnunu soktu hemen bende yapayım" diyecek hali yok. Tübitak ın silah fabrikası mı var görevi geliştirip ilgili kamu yada özel sektöre işi devretmek.
Yok biz bu kadar şımarabiliyor isek oda güzel haber tabi.
Biz UMTAS ı yapan firmanın bu benzer şekilli mühimmatıda yapacağını öngörüyoruz. Yapar tabi ama şekli ve donanımı UMTAS çok benzeyen projenin önemli bir noktası Tübitak ın uzmanlaştığı bir alan olan HGK gibi serbest düşüşlü itkisis mühimmatın güdümlenmesi teknolojisi.  Bu yüzden proje iki yer arasında paylaşılmıştır. Gövdeyi Roketsan yapar denemeleri ve güdüm algoritmalarını Tübitak yapıyordur. Benim mantığım işbirliğini bu çerçevede görüyor.  Paylaşım nasıldır tam bilemem ama bir birine çok benzer iki mühimmat iki kadro tarafından geliştirilmez bunun mantığı yok. Heleki taraflardan birisi Roketsan a çalışmakla hizmetle görevli bir taraf iken Roketsan geri zekalımı kendide yaptın aynısını Mesajı Paylaş

Sentetik

Asıl patlamayı Karayel yapabilir. Onlar da sessiz ve derinden gidiyorlar. İnanılmaz ketumlar. Çıt çıkmıyor.
Ben açıkçası Vestel Savunma'nın fena bir gol atacağından eminim.

Tabii bunlar beklenti. İçimize doğan bir his, duymuş olduğumuz güven. Yani içerden fısıltı falan değil. Mesajı Paylaş

putty

Ara 19, 2015, 12:24 ÖS Last Edit: Ara 19, 2015, 12:30 ÖS by putty
Ne golü atacak daha fazla ne yapılabilir
Bence aksine Vestel bu işten sıkıldı bile.
Baykar adamnış bir firma onlar dururken Vestel ile hiç pazarı daraltmaya gerek yok
Vestel den bu alanda ülkeye bir hayır beklenmemeli.
Zorlaya zorlaya bir şeyler yapıyorlar ama bünyeye ters fuzuli bir çalışma kimseye faydası yok
Elektronik harp filan olsa bir ara ilgiliydiler olur ama havacılık ne alaka.
Bıraksınlar bu işleri LCD ekran üretsinler chip üretsinler RAM üretsinler iha onların işimi
Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter