Baykar Çaldıran (TB2)

Başlatan HARZEMŞAH, Eki 25, 2015, 09:32 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

BETONBEY

Gece yazdım, mobilden gitmedi hat kötü olunca, sabaha kadar bozoğa dönmüş mühimmat  ;D

Hayırlısı olsun diyelim, darısı Anka'ların başına ;D

Şimdi bol miktarda hızlı bir üretim yapıp G.doğu'da örgüte dağda, şehirde nefes aldırmamamız lazım!

Yaza kadar silahlı, silahsız iha filolarının hazır olması önemli! Kış ayları için ise eldekiler ve seri üretim aşamasında olanlar hızlandırılmalı ve meskun mahal muharebelerinde etkin bir şekilde kullanılmaya başlanmalı...

Güzel gelişmeler bunlar :)

Saygılarımla Mesajı Paylaş

orko_8

Ara 18, 2015, 08:56 ÖÖ Last Edit: Ara 18, 2015, 09:02 ÖÖ by orko_8
Bozok TÜBİTAK SAGE üretimi. Bu mühimmatların üzerinde ROKETSAN logosu var. Mesajı Paylaş

putty

Ara 18, 2015, 09:10 ÖÖ Last Edit: Ara 18, 2015, 09:19 ÖÖ by putty
Mühimmatın ihracat potansiyeli çok fazla. Her lazer işaretleyicisi olan helikopter ve iha tarafından kullanılabilir.
Dünyada buna muadil itkisiz 50 lib (20 kg) lık güdümlü mühimmat neler var?
Bu mühimmat Çaldıran ın dış satımında çok cezbedici olacaktır.
Silahlı iha ya sahip olmak zaten çok zor bırakın muadili olmasını olsa bile satmıyor kimse kimseye.
Bazı şeyler değişecek bu piyasada bence artık
Mevcut şartlar devam edecek olsa yakın çevrede piyasayı domine eder bu araç
Ama biz bu platformu satmaya başlarsak ABD de silahlı iha satışında daha esnek olmaya başlayacaktır
Tabi biz de ülke olarak izin vermeyenlerden olur muyuz o belli olmaz.
İran bile yaptığı silahlı iha yı bir çok ülkeye ihraç etti. Piyasa aç çünkü ve doyuranda yok.
Baykar şimdi rafa koysa bu ürünü yılbaşına kadar bile 100 tane satar bundan o kadar inanıyorum
Bu taktik uçağı ve silahı bu hali ile ABD bile alabilir o kadar güzel ve eşsizki.

Mesajı Paylaş

BETONBEY

Atılan mühimmat görüntülerde serbest düşüm, lazer güdümle, kanatçıklarıyla yönleniyor, hareket ediyor.

Nasıl Umtaş bu :o

Yeni bir denememi acaba... Mesajı Paylaş

ocay

Roketsan MMU biraz değişip SAGE Bozok'a benzemiş Mesajı Paylaş

korat

Bunlar güzel gelişmeler merak ettiğim nokta bu dönüşüm uçağın perfonmasında nasıl bir etkisi oldu. TB2 24 saat havada kalabiliyordu silah yükü ile uçuş süresi ve irtifada ne gibi değişiklikler yarattı ve silahlı kullanım ihtiyaçları gidermek için uygun olacak mı? Bunları merak ediyorum.

Silahlı kullanım muhtemelen gelecekte TB2 de güç bağlamında performans arttırımı ve daha da büyütülmesi ihtiyacını doğuracaktır. Kale bayraktar eminim daha büyük modellerini planlıyordur.   Mesajı Paylaş
Her yeni nesil uçak yeni bir stratejimi gerektirir?

ocay

27000 feet/24 saat performansı illaki düşmüştür.

18000 feet/12-16 saat performans bile muhteşem olur Mesajı Paylaş

BETONBEY

Bu konuda saha bilgisine güvendiğim bir kişinin iletisini paylaşmak istedim.

"Arkadaşlar bu faydalı yükten kastedilen şey kameradır. Silah eklerseniz uçağa bu sefer faydalı yük; silah+kamera olur. Bayraktar full yüklü yakıt artı kamera 650 kg'dir, motoru Rotax 912 IS Sport ve 100 beygirdir. Heron Yani Gözcü ise rotax 914 F modeli 115 beygir motora sahip olup 1200 kg'dir. Bayraktar 550 kg daha hafiftir, yani bildiğiniz ferrari gibidir herona göre. 4 adet mini bomba 60 kg ve lançırıde 40 olsa toplam 100 kg ekstra yük getirirki rotax 912'ye vız gelir. Aradaki beygir farkı sadece 15 ve 450 kg daha hafiftir. ( kaldıki yakıtı azaltıp yine yüklersiniz havada kalış süresini ancak 5 saat kadar etkiler yani 19-20 saat yine havada kalabilir.) (silahsız olanlarla keşfeder silahlıyı kaldırıp sadece vurup da gelebilir dicem şuki ilk etapta silahlının çok uzun süre havada kalmasınada gerek yok)"

24 Ekim 2015

Alıntı:Savunmaturk.net
Üye: Gözcü72 Mesajı Paylaş

mechanicus

Ara 18, 2015, 09:55 ÖÖ Last Edit: Ara 18, 2015, 11:46 ÖÖ by mechanicus
10 yıl önce tamda bu zamanlar baykar makineye gittiğim günleri hatırlıyorumda 10 yıllık görece kısa bir süre içinde nerelere geldiler hepimizin malumu. Hakikaten iftihar edilecek bir durum.

Mesajı Paylaş

süper çavuş

ROKETSAN'ın MMU diye bir mini mühimmatı mı var sitelerinde görünmüyor ama ?? Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Mechanicus üstadım, Baykar gurur duyduğumuz bir şirket. Allah nice nice başarılar nasip etsin.

Ama yazınızda Baykar nezdinde KOBİ'lerin işlevlerini vurgularken SAN'lar olarak tarif ettiğiniz TAI'ye büyük haksızlık etmiş olabilir misiniz acaba? Bu işi ANKA üzerinde 2.5 yıl önce gerçekleştirmiştik. Eğer yapılan her işi davul zurna ile ilan etmiyorsak bunu bir nedeni var? Kim bilir  TAI şu anda hangi aşamada ve acaba Vestel, sessiz ve derinden neler yapıyor?

Varsın forum üyeleri dahil kamuoyu SAN'lar olarak nitelendirdiğimiz Aselsan, Roketsan, TAI ve Havelsan'ı kağıttan kaplan ve işe yaramaz kurumlar olarak görsünler. Ama gerçek oralarda bir yerde parıldıyor ve dünya yine de dönmeye devam ediyor... Mesajı Paylaş

mechanicus

Haklısın harzemşah
bilip bilmeden yazmamak lazım

Kıçımızda ayı bağrışının etkisi ile sarfedilmiş sözler olarak düşünelim  Mesajı Paylaş

turkdefence

Birkez daha @harzemşah üstadımızı (bir haberci olarak) tebrik ediyorum; bu güzel günlerin gelişini tam 2 ay öncesinden haber vermişti.

Emeği geçen tüm mühendislerimizin ise ellerinden öpüyorum. Allah uzun ve mutlu ömürler versin hepsine teker teker.

Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

@Turkdefence

Hakkımı yeme? Zaten 2 aydır uzakta idim. 4 ay önce çıtlatmıştım sana.  :)
Ayrıca başka bir bilgi de aktarmıştım. Bugün yarın o da düşer basına... Mesajı Paylaş

sntrk34

Ara 18, 2015, 12:18 ÖS Last Edit: Ara 18, 2015, 12:23 ÖS by sntrk34
Hayırlı olsun. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter