New York Ucuz Gezi Rehberi

Başlatan theavengers, Nis 11, 2019, 07:24 ÖS

« önceki - sonraki »

theavengers

2 hafta engellenmenin ardından yeşil sahalara geri döndüm.

Aşağıdaki iletiyi SAKFOR'da paylaşmıştım, putty de okusun diye buraya da bi başlık açayım dedim.

2017 yazında Central Park'ta tur rehberliği yaptım ve turistik amaçlı New York'a giderseniz en kısa zamanda, en ucuz biçimde şehri nasıl gezebilirsiniz bundan bahsetmek istiyorum. Konuyu vakit buldukça güncelleyeceğim. Bu mesajda genel olarak nelere dikkat etmelisiniz, nerede kalabilirsiniz, ulaşımı nasıl halledebilirsiniz bunlardan bahsedeceğim.

Ben 2 ay kaldığım için birçok yeri uzun uzadıya gördüm ancak buna gerek yok. Tıpkı İstanbul gibi New York'ta da turist olmak eğlenceliyken yaşamak insanı yıpratıyor.

Öncelikle havaalanına indiğiniz andan itibaren dikkat etmeniz gereken bazı şeyler var. New York'ta polisten çok dolandırıcı vardır :)

-Kahverengi cüppeli, çekik gözlü, kısa boylu Asyalı insanlarla karşılaşacaksınız. Size uzattığı şeyi almayın, konuşmaya çalışırlarsa görmezden gelin. Israr ederlerse sert bir bakış atmanız yeterli. Kendileri dolandırıcı.

-New York'ta kimse kimseye durduk yere yardım etmez. Yani otogarda, havaalanında, tren garında bir yeri ararken yanınıza gelip yardımcı olmaya çalışan kişileri nazikçe reddedin çünkü size yardım ettikten sonra sizden para isteyecek ve vermezseniz kavga çıkaracak.

-Elinde CD ile gezen siyahileri görmezden gelin ve ne olursa olsun size uzattıkları hiçbir şeyi almayın.

-Akıllı telefon kullanmayı biliyorsanız Uber veya Lyft kullanın. Yoksa sarı ve yeşil taksileri kullanın. Bisikletle insan taşıyan pedicap'lere (ricksaw) sakın binmeyin çünkü dakikasını ortalama 5-6 dolardan ücretlendiriyorlar ve büyük çoğunluğu dolandırıcı.

-Hangi etkinlik için olursa olsun, hangi tur için olursa olsun biletlerinizi ayaküstü bir insandan değil; ilgili organizasyonun fiziki gişesinden veya internetten alın. Bu da güzel bir dolandırıcılık yöntemidir. Resmi kıyafet giymiş ancak organizasyonla alakası olmayan insanlar sahte bilet satabiliyor.

-Altın kural: New York'ta kimse kimseye durup dururken yardım etmez. Bunu aklınızdan çıkarmayın.

Ulaşım: Bana sorarsanız taksiye bile binmeyin. New York'ta metro ağı gitmek isteyeceğiniz her yere ulaşıyor ve genellikle taksiden daha kısa sürüyor çünkü şehirde inanılmaz bir trafik var. Metroya inmeye üşeniyorsanız yürümeyi de tercih edebilirsiniz. 32 dolara haftalık akbil alarak her yere gidebilirsiniz. Ayrıca New York'u tatmak isteyenler metroyu mutlaka kullanmalı. Vagondaki envai çeşit milletten insanlar, müzisyenler, dans edenler; bunlar New York'u cazibe merkezi haline getiren unsurlar.

New York'ta bir yeri bulmak çok kolaydır. Kuzeyden Güneye uzanan dikey caddelere Avenue, Doğudan Batıya yatay uzanan caddelere ise Street denir. Bunlar bir sıraya göre ilerler 5. avenue, 6. avenue, 7. avenue; 98th street, 97th street gibi. Genelde Avenue'lar ve street'ler tek yönlü ilerler ancak zaman zaman çift yönlü olanlarla da karşılaşacaksınız. Turist olarak sizi ilgilendirmiyor zaten.

Konaklama: New York 5 büyük mahalleden meydana geliyor: Manhattan, Queens, Brooklyn, Bronx ve Staten Island. Manhattan, New York denince akla gelen filmlerden aşina olduğunuz semt. Tahmin edebileceğiniz üzere bu semtte konaklama aşırı pahalı ve gereksiz. Bronx ise tehlikeli bir yer. Staten Island'a da ulaşım sorun. Yani Brooklyn veya Queens'teki herhangi bir otelde veya Airbnb evinde kalarak konaklamayı çok ucuza getirebilirsiniz. Zaten bu bölgelerden Manhattan'a dakka başı tren gidiyor.

Hatta Queens'in Sunnyside bölgesinde kalırsanız birçok Türkle karşılaşabilirsiniz.
Mesajı Paylaş
All animals are equal but some animals are more equal than others.

theavengers

Nis 11, 2019, 07:42 ÖS Last Edit: Nis 11, 2019, 07:56 ÖS by Yönetim
Ulaşımı hallettik peki New Yorkta ne yapmalı ?

Bu ileti tamamen ortalama bir turist göz önüne alınarak yazılmıştır. Sanata çok ilgiliyseniz ekstradan MoMA ve Guggenheim'a gidersiniz, tarihe çok ilgiliyseniz Liberty Island'da inersiniz, kadınlara aşırı ilgiliyseniz Manhattan'da bi rooftop partiye katılırsınız vs.

Ortalama bir turist New Yorkta şunları görmeli:

Klasik Empire State Building: Bütçeniz çok değilse önünden geçip bakmanız yeterli, tepesine çıkmanıza gerek yok.

Central Park: Ben 2 yaz burda tur rehberliği yaptım. Spoiler alert: Rehbere ihtiyacınız yok, 75-100 dolar soyulmayın. Yürüyerek görülecek bir park değil. 7. Avenue 57. ve 58. caddeler arasında bisiklet kiralayan bir dükkan var. Sahibi Giresunlu bir Türk. Gidip ordan ucuza bisiklet kiralayıp parkı kendiniz gezin. Tabi çok kiloluysanız veya bisiklet sürmeyi bilmiyorsanız son çare olarak pedicap dediğim şeylere binebilirsiniz. :) Bu yola başvuracaksanız gitmeden önce bana yazın, size dürüst birini ayarlayayım.

Broadway şov: Biletleri internetten almak daha ucuz

Times Square, Herald Square, Washington Square Park, High Line, 9/11 memorial: Bunları yazmaya gerek yok herhalde. (Dipnot: LGBT yürüyüşünün olduğu gün denk gelirseniz Washington Square Park veya Soho'ya gitmenizi tavsiye etmem, herkes birbiriyle yiyişiyor, arada kaynayabilirsiniz. Tabi eşcinselseniz sizin için cennet olacaktır)

Liberty Statue: Bu heykelin olduğu adaya inmek zorunda değilsiniz. Bir sürü para. Onun yerine Manhattan'ın en güneyinden Staten Island'a Ferry var. ÜCRETSİZ. Zaten heykelin hemen yanından geçiyor, ona binip görebilirsiniz. Manhattan'dan giderken geminin sağ tarafına binmeyi unutmayın. Bunlar ücretsiz, sakın girişteki siyahi dolandırıcılara aldanıp da bilet satın almayın :)

Brooklyn Bridge, Domba: Cool fotoğraflar çekinmek için güzel mekanlar.

The Met: Bu aşırı büyük bir müze ancak sanatla ilginiz olmasa bile bi girip bakın derim. Eskiden 1 dolar bağışla girilebiliyordu ama 2018'de değişti. Girmezseniz çok şey kaybetmezsiniz. Dışardan foto çekinip yakınlarınıza hava atabilirsiniz. Özellikle Gossip Girl hayranları burda çok foto çekiniyorlar.

+ Müzeye girerseniz Koç ailesinin kendine air bir bölümü var. Ben çok şaşırmıştım.

Natural History Museum: Dinozorlara ilgiliyseniz tavsiye derim. Mesajı Paylaş
All animals are equal but some animals are more equal than others.

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter