Ynt: TUSAŞ AKSUNGUR İnsansız Hava Aracı

Başlatan ATMACA, Mar 21, 2019, 10:55 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Shoryuken.M

Hayırlı olsun. Ama yorumlarda da söylendiği gibi gerçekten tipsiz olmuş. :)

https://www.youtube.com/watch?v=kqsDiuYASOI Mesajı Paylaş

petibor

Mar 21, 2019, 11:57 ÖS Last Edit: Mar 22, 2019, 12:24 ÖÖ by petibor
Allah Allah nesi tipsiz neyini beğenmediniz kız gibi uçak olmuş yahu. Ben çok beğendim. HDS ye bakmayın siz o airodinamik filan bir şeyler görmüştür çok sürtünme yüzeyi filan diyor onun güzellik anlayışı fizikle kimyayla filan alakalıdır o başka diyo ona uyup çirkin demeyin sizde. Kız gibi uçak ben çok beğendim öküz gibi her işe sür turbo filan olana kadar bize yeter artık bu. Tipide güzel. Heron a benziyor ama üç katı motoru var düşünsenize Heron almaya kalkanın kafası nasıl karışacak. Bence bu uçak çok olay olacak göreceksiniz dünyada. Devlet mani olmazsa biz bunu çok satarız artık. 24 belki daha fazla havada kalan uçak için bence çift motor olması çok fark yaratan bir avantaj. Çift motorlu male uçak pek yok aklıma gelen talarion var oda daha operasyonel değil. Tek motor daha iyi denebilir ama bu kadar havada kalan uçak bence tek motor olmamalı. Bugün yüz kere izledim ben gerçekten bayıldım uçağa. Zıtlıkların uyumu diye bir şey var bazen kabalıktır güzel olan. Koca tokalı kemerler çokmu güzeller amarikan tırları çokmu güzeller landrower çokmu güzel rolls royce çokmu güzel harley davidson çokmu güzel Mesajı Paylaş

hergeleci

Kiz kalas gibi putty. Gerci duz duvara tirmaniyoruz, pek sorun olmuyor o yuzden...

Mesajı Paylaş

petibor

Mar 22, 2019, 12:43 ÖÖ Last Edit: Mar 22, 2019, 12:53 ÖÖ by petibor
İnsan yeni uçağına ilk günden kalas yada çirkin der mi ya nasıl kıyabiliyorsunuz. Uçak bu karadaki araçlara benzemez uçabiliyorsa zaten şekli doğrudur sanada lütfen beğenmek kalır. Anlatabildim mi hissiyatımı hoş değil çirkin demek male iha bu seninse eğer tipi her zaman güzel olur.  Ayrıca güzelde yani. Uçaklar hep güzel olur bunu herkes bilir Mesajı Paylaş

7Skies

Ilerde Kale-3200 den üretilmiş 800-900hp bir turboprop orjinal Anka daki gibi arkaya montajı hem kanat altlarını boşaltır hemde iha yı çok hafifletir belkide gövdeye bitişik yeni bir kanat ile daha estetik hale gelir.

Mesajı Paylaş
.

TULGA

Bu saatten sonra turboproblu bir IHA beklemiyorum. Beklenmemeli de zaten. Vakit kaybetmeden turbofan model başlamalı. Elde yeterince IHA modeli var artık. 2 farklı proje ile hem 7000-8000lb lik bir motor hem de Neuron, X-47B skalasında bir UCAV planlamasına doğru gitmenin zamanı geldi geçiyor bile.

Bu iki proje şekillenene kadar da IHA ihtiyacı 5 farklı modelle zaten fazlasıyla karşılanabilecek. Mesajı Paylaş

≾10TΩ≿

Daha Hale sınıfı Advanced UAV olması lazım TAI'nin önünde. Çizimleri ukrayna dolaylarında da görülmüştü hatta. :) Ucav'dan evvel onu görürüz. Mesajı Paylaş

dum

Bir tane de mini mini bir şey lazım . Hornet gibi..  malum dağ taş komando oldu.. elleri boş kalmasın.. Mesajı Paylaş

Fearlessleon

Temren yüklenip denizlerde devriye attırmalı bu yavruya Mesajı Paylaş

TULGA

750kg toplam faydalı yükün 150kg'mı elekto-optik sistemler, radar vs olsa geriye 600kg kapasite kalır. 100+kg yakıt olsa silah için 500kg'lık bir kapasite var bu alette.

Gerek deniz üstü ve düşman silahlı dönerkanat hava platformlarına karşı gerekse de sınırötesi kara operasyonlarında kullanılmak üzere her bir kanatta;

2x Mızrak U

4x Cirit lançeri

1x stinger

Şeklinde bir silahlanma söz konusu olabilir mi? Yani bu şekilde fırlatıcı lançerlerle birlikte ortalama her kanada 250kg'lık ağırlık bindirilebilir mi?

Tamam Bayraktar TB2, Karayel ve Anka'lara serbest düşüş mühimmatlar yüklenip kullanılsın Ama Anka Aksungur ve Akıncı için daha çok itkili mühimmat kullanmak bir nevi Reaper etkisi kazanmak gerekmez mi?

Anlık müdahalelere yüksek hız ve yüksek irtifa gerektiren serbest düşüş bombalardansa bu mühimmat donanımlı daha fazla yük taşıyabilen IHA modellerimiz kullanılsa daha etkili olmaz mı?

Mesela Yunan OH-58 Kiowalarından basediyoruz, seahawklarından bahsediyoruz ani müdahale botlarından bahsediyoruz, D.Akdeniz üzerinde uyarı uçuşu yaparken üzerinde taşıdığı anlık reaksiyon muhimmatları ile yapabileceği caydırıcılık vs...

Elimizdeki 5 farklı IHAplatformunun 3'ü ayrı son 2'si ayrı ve farklı mühimmat ile donatılsa bence daha etkin bir fayda sağlanacaktır. Sonuçta Reaper istemiyormuyduk? Alın size Reaper.

Mesajı Paylaş

TULGA

Güzel bir nokta daha belirtilmiş. Şimdilik Merkezden kontrol edilebilen uçak sayısı 6, ileride bu sayı 32 uçağa çıkacakmış. Teber, KGK ve HGK gibi mühimmatların kullanılacağı bu platform ile çok ciddi maliyet avantajı yakalanacağı ortada. Mesajı Paylaş

Terra

"AKSUNGUR" teslimata hazırlanıyor

İlk uçuşunu mart ayında gerçekleştiren insansız hava aracı AKSUNGUR'un yıl sonuna kadar Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim edilmesi planlanıyor.

NTV'nin canlı yayınına katılan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ)'nin Hava Araçları'ndan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ömer Yıldız, ilk uçuşunu 20 Mart'ta yapan AKSUNGUR'un ikinci uçuşunu bu tarihten iki hafta sonra gerçekleştirdiğini açıkladı.

Yıldız, "TUSAŞ olarak AKSUNGUR'u, ANKA'nın mirası ile 1,5 yıl gibi kısa bir sürede geliştirdik. Hava aracının gövdesi, ANKA ile aynı. Arkadaki motoru söktük. Kanatları uzattık ve iki motor taktık. AKSUNGUR'un kanat açıklığı 24 metre. Şuan iki prototip üretildi. Yıl sonuna kadar 50 ile 60 test uçuşunu gerçekleştirdikten sonra Türk Silahlı Kuvvetleri'ne teslim edilecek hale getirmeyi planlıyoruz" dedi.

750 kg faydalı yük taşıyacak

40 saat havada kalabilecek şekilde tasarlanan AKSUNGUR'un toplam kalkış ağırlığı 3 bin 300 kilogram. 750 kg faydalı yük taşıma kapasitesi olan İHA, TEBER-81, TEBER-82, Kanatlı Güdüm Kiti, Hasas Güdüm Kiti ve denizaltı savunma harbinin önemli unsurlarından biri olan sonobuoy da taşıyabilecek.

Keşif, gözetleme, arama-kurtarma, sinyal istihbaratı ve muharip görevler için uygun, gerektiğinde yüksek irtifa operasyonları için de kullanılabilecek İHA, Eskişehir merkezli Tusaş Motor Sanayii (TEI) tarafından geliştirilen 170 HP azami güce sahip, çift turbolu piston PD170 motor ile donatıldı.

AKSUNGUR, elektro-optik ve geniş alan gözetleme kameraları, sentetik açıklık radarı, iletişim istihbarat sensörleri gibi yükleri farklı kombinasyonlarda donatılabilecek ve TÜRKSAT uydusu üzerinden kontrol ile uzun menzilli operasyonlarda hizmet verebilecek.

http://defenceandtechnology.com/2019/04/15/aksungur-teslimata-hazirlaniyor/ Mesajı Paylaş

Topgun

750kg faydalı yük ve 40saat havada kalabilme özellikleri muazzam. Bu sefer harbiden hevalin tepesinde havada 7/24 ölüm saçan bir uçan kalemiz oldu diyebiliriz sanırım. :)  Mesajı Paylaş

petibor

Piston motor ile en optimum konfigrasyon yakalanmış olabilir gerçektende.  Anlatabildim mi piston motorla yapılablecek en iyisi bu anlamında demiyorum her motoru kullanma imkanımız olsa bile kendi profilinde çok doğru konfigrasyon gibi geliyor bana bu uçak. Amerika bile olsak bu uçağı sevebilmemiz gerek bence. Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter