TUBİTAK SAGE TOGAN - 81 mm Havadan Bırakılan Güdüm Eklenmiş Havan Mühimmatı

Başlatan petibor, Mar 06, 2019, 05:37 ÖS

« önceki - sonraki »

petibor

Mar 06, 2019, 05:37 ÖS Last Edit: Mar 06, 2019, 05:40 ÖS by Yönetim
Togan, Güdümlü Havan Mühimmatı'nı Tübitak Sage üretiyor. TOGAN, 81mm, havadan bırakılabilen güdümsüz, düşük profil güdümlü havan mühimmatıdır.

Mesajı Paylaş

petibor

Mar 06, 2019, 05:45 ÖS Last Edit: Mar 06, 2019, 05:49 ÖS by petibor
Ben bu mühimmatın küme halinde toplu saldırı için tasarlandığını veya kullanılabileceğini düşünüyorum. Bu şekilde hep anlamsızlaştırdığımız bu minik mühimmatınçok eşsiz olduğu kanaatindeyim. Bir anlamda güdümlü misket bombası kargo mühimmat gibi düşünmek gerek
Mesele flir görüntüsü yada sar görüntüsü içindeki hedefleri örneğin bir tugay içindeki 30 noktayı yazılım seçti onların hedef bilgisini yükledi mühimmatlara ve 50 mühimmatı aynı anda saldı veya daha gerçekçisi kullanım şekli olarak önceden hazırlanmış bir saldırı hazırlığı ile silahlar hedefteki bir orjin noktasına göre set edildi ve uçak oraya gitti sadece seçili noktayı mesela binanın köşesini nişanladı ateş etti 100 mühimmat bir tugayın içinde nokta nokta hedeflerine yöneldi. Tek bir mühimmat olarak bu togan ı bence yorumlamayalım bu bir küme saldırı silahı olarak görmek gerek. Belki 200 tanesi aynı anda tek bir nişan ile hedefini bulabilir bu teorikte çok mümkün.  Belkide ileride yapılacak bir cluster mühimmat her biri güdümlü mini bombaları geniç bir alana saçacaklar ve her bir bomba kendi hedefine yönelecek. Bu zor görünüyor ama değil aslında önceden çalışılarak uydu görüntüsünde her hedef seçilir ise bu bomba kümesi tek bir nişan ile kullanılıp tüm hedefleri vurabilir. Bence bu bomba bu kabiliyeti şu anda kazanmamıza yol açtı. Şeytanca bir cluster silahla uğraştığımızı düşünüyorum 

Şu video da jdam ile B2 uçağından toplu küme saldırı örneğinin min modeli yani
https://www.youtube.com/watch?v=KdzJWciha4A

Mesajı Paylaş

ocay

İdeal bir drone silahı.. güdümlü ve laser designator ihtiyacı yok Mesajı Paylaş

murattekin

Bana şunu hatırlattı

Mesajı Paylaş
...

petibor

ocay doğru söylüyor bu zannettiğimiz gibi bir iha silahı ama bende doğru bir şey hissettim tamam silah % 100 iha silahı ama bunu yapan akıllar projenin bir yerinden sonra eminim aydınlanma yaşamışlardır bunu küme silahı olarak hayal etmişlerdir. Buradan bir beyin fırtınası çıkar bence aralarında. Bir demet mini bombanın bir küme hedefe isabetli saçılması çok sıradışı bir modern mühimmatı oraya çıkartır. Şekli togan a benzememeyebilir ama sonuçta bir kargo mühimmatta tek bir referans nokta ile tüm mini mühimmatların hedeflerini bulması sağlanabilir.

Teorikte hayal edin bir ins mini mühimmat var ağırlığı 2 kg olsun atıyorsun hedefe süzülüyor. Bunları paketler kargo mühimmat olarak atarsan tek bir nişan noktasına göre her bir bomba önceden yüklenen kordinata göre hedefini bulur. Burada kordinat kendi orjini yeryüzü konumu değil yerde yüklenir bir orjin seçilir onun 15,12 diğer  bomba 22,30 öbür bomba -15,-50 anladınızmı kendi orjinine göre yüklenirler sonra sadece referans orjin noktasının işaretlenmesi kalır. Bu seyir füzesi ilede bırakılır uçak ilede. 2 kg ins güdümlü bomba yapmak lazım bu iş için. Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter