1.Kısım 15.Bölüm

Başlatan HAKAN KILIÇ, Eki 24, 2015, 08:13 ÖÖ

« önceki - sonraki »

HAKAN KILIÇ

1-15-Global farkındalık için BHSG, BHSG devamı diğer ülkeler ve AEGIS'in gelecekteki gemileri.

http://kokpit.aero/hakan-kilic-hava-savunma-gemi-15

Global farkındalık için Bölge Hava Savunma Gemileri

Dünyada trend nereye gidiyor? Balistik füzelere karşı koruma Bölge Hava Savunma Gemileri (BHSG) tarafından da verilmeli? Hakan Kılıç yazdı...

 Global farkındalık için Bölge Hava Savunma Gemileri
BHSG'lerine kaldığımız yerden devam ediyoruz.

13.bölüm linki

14.bölüm linkiALMAN D.K.

F124 Sachsen sınıfı BHSG. Thales Komuta Kontrol ve Radar Sistemi. (APAR ve SMART-L radarı). SM-2 ve RIM-162 ESSM Sea Sparrow (ABD) füzeleri. Alman gemisi çok etkili ve modern bir hava savunma gemisi olmasına rağmen balistik füze savunması açısında AEGIS SYS veya muadili bir sistem barındırmadığından zayıf olduğu değerlendirilmektedir.(Tabi bu gibi tezler aslında en doğru bir şekilde gerçek savaş ortamında gerçek atışlarda test edilebilir)DANİMARKA D.K.

Ivar Huitfeldt Sınıfı BHSG. Thales Komuta Kontrol ve Radar Sistemi ile teçhiz edilmiş gemiler mevcuttur.

FRANSA ve İTALYA DONANMALARI

Fransa 2 Horizon/Forbin sınıfı destroyerleri BHSG olarak kullanmaktadır. Üzerlerinde PAAMS Savaş Yönetim Sistemi ve ASTER-30 füzeleri mevcuttur. Bu gemilerden darbeden sonra Mısır'a da ithal edilmiştir. Yeni gerçekleşen bu ithalatta Mısır gemilerinin balistik füze imha kabiliyetine ne kadar sahip oldukları %100 aynı teçhizat ve yazılımı barındırıp barındırmadıkları konusunda henüz tam bir fikir sahibi değilim.Ayrıca Fransa kara konuşlu olarak Aster-30 füzeleri üzerine dayalı ulusal bir füze ve hava savunma sistemi projesi yürütmektedir. (SAMP-T)

İtalyan Gemileri ise Horizon/Orizzonte olarak sınıflandırılmakta ve bazı farklar barındırmaktadır. Selex ESMFRA 3D AESA Radar ve yeni sürümü SPY-790 ES EMPAR kullanmaktadır. İtalyan gemileri daha kısa menzilli Aster-15 füzeleri ile teçhiz edilmiştir.NORVEÇ D.K.

İspanyol yapımı F-100 / Admiral Alvaro de Bazan sınıfı gemileri ithal eden Norveç'in gemileri diğer AEGIS gemilerinden biraz daha küçük olduklarından SPY-1 radarlarının da daha küçük ve daha az güçlü sürümünü içerir. Norveç bu gemilerden envanterinde 5 adet bulundurmaktadır. ESSM füzeleri barındıran gemilerde gerekli modifikasyonların yapılması gündemdedir. Bunlar yapıldığında SM-2 ve SM-3 füzeleri de yüklenebilecektir.

JAPONYA VE GÜNEY KORE DONANMALARI

7 Ağustos günü, ABD Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı (DSCA) Japonya'ya ile Amerikan firmalarının 2 yeni gemi inşa edeceğini açıkladı. KONGO ve ATAGO sınıfı gemileri yapısal olarak Amerikan gemilerine çok benzeyen ve özellik olarak da onlardan geri kalmayan Japonlar tablodakilere bu iki gemiyi de ilave edecektir. Taşıdıkları BMD sistemi AEGIS ile Amerikan gemileri ile dünyanın en etkili BHSG'dirler. G.Kore'nin ise mevcut projesi devam ediyor 2019 ilki servise girecek olan KDX-2A gemilerden 6 adet üretilecek ve SPY-1'in son versiyonu "D" modeli olacak. Şu an KDX-3 SEJONG sınıfı AEGIS SYS yüklü gemileri kullanmaktalar.ABD DONANMASI (USNAVY)

Geçen ay abone olduğum savunma portallarından birinden gelen maille karşılaştığım ABD Kongre araştırma servisinin 1 Haziran 2015 de yayınladığı "Navy Aegis Ballistic Missile Defense (BMD) Program: Background and Issues for Congress" isimli raporunda şu an 84 olan BHSG mevcudunun 30 yıllık dönemde 80 kruvazör 97 destroyer olarak büyütüleceği belirtilmektedir. Şu an. Arleigh Burke Flight III versiyonu yeni destroyer inşaatları sürerken bir taraftan da yine AEGIS SPY yazılımı yüklü, SPY-3 radarı, SM-3, SM-6 barındıran dünyanın radar görünmezliği en üst seviyede olan yeni Zumwalt sınıfı destroyerler üretilmeye başlanmıştır. Kapak resminde gördüğünüz geminin SPY-3 Radarı şu an dünyada gemi konuşlu en modern radar sayılmaktadır. Açık kaynaklarda 2020 yazmasına rağmen daha önce operasyonel olacağı tahmin edilen Zumwalt'lar AN/SPY-3 MFR Çok Fonksiyonlu Radarları ile hem "X" hem de "S" bandında görev yapabilecek yani dual-band bir radar taşıyan ilk BHSG'si olacaktır. X ve S olunca ne işe yaradığını daha önce anlatmıştım. İlgili bölüme tekrar aşağıda yer veriyorum.
"SPY-1 Radarı SM-2/3 ya da ESSM füzelerini S-Bandı füze bağlantısı kullanarak uplink ve downlink şeklinde güdülemeye devam eder. S-Bandının bu radarlarda seçilmesinin sebeplerine gelince;

Bilindiği üzere radarlar için L, S, C, X gibi frekanslar tahsis edilmiştir. "L-Band" sistemler durumsal farkındalık sağlasalar da uzun mesafeden çok küçük cisimlerin tespit edilmesini sağlayan açısal çözünürlüğe sahip değillerdir. Bunu "X-Band" gibi yüksek frekanslı sensörler başarabilir. Bu sebeple BMD savunmasında bunlar tercih edilir. "X-Band"ın sıkıntısı da büyük hacimli gözetlemeler de yetersiz kalmasıdır. Belli bir bölge de atış kontrol ve takip bilgisi olarak yeterli olsalar da çok geniş alanlarda yetersiz kalmaktadırlar."S-Band" ise AEGIS sisteminin tam aradığı frekanstır. Hem atış kontrol hem gözetleme hem de çevresel şartlardan etkilenmeme konusunda en iyi çözümdür. AEGIS radarı SPY-1'in son modeli olan 1D(V) modeli ABD donanmasının en güçlü uzun menzili dolayısı ile güç çıkışı çok yüksek olan bir radarıdır. Çok uzun menzili daha yüksek bir durumsal farkındalık getirir bu farkındalık ise atış kontrol sistemleri için ek süre vererek daha fazla ateş gücü sağlamaktadır."Şüphesiz gerek hava hedefleri gerek BF'lere karşı savunma söz konusu olduğunda tüm dünyadaki BHSG'i ve savaş yönetim sistemleri düşünüldüğünde AEGIS savaş yönetim sistemi sahip olduğu sensör ve füzeleriyle birlikte en uzmanlaşmış ve güvenilir sistem olarak karşımıza çıkmaktadır.Şu an ABD donanmasının hava ve füze savunma gücünü her biri 96 hücre taşıyan (Mk-41 VLS SM-3 füze fırlatma lançeri) Arleigh Burke sınıfı destroyerler (DDG) ve Ticonderoga sınıfı (CG) Güdümlü Füze Kruvazörlerinden ise SM-3 taşıyabilenler oluşturmaktadır. Bu gemiler her an dünyanın her hangi bir yerinde atmosfere doğru çıkış yapacak bir BF'yi tespit ve imha etmek üzere dünya denizlerinde seyir halindedir. Çeşitli özellikleri tablodadır.

GELECEKTE

Gelecekte BHSG nasıl olacak sorusunun en iyi cevabı sanırım Zumwalt sınıfı destroyerler olacak. Dünyada radar görünürlüğü en düşük seviyede olan bu gemiler deniz sistemlerinin F-22'sidir. Hemen hemen tüm görevleri hava savunma da dahil yerine getirecek radar sensörleri ve silah sistemlerinin yanı sıra düşük radar kesiti ile görünmezlik avantajı barındırırlar.Resimde gördüğünüz Lockheed Martin çözümleri ise destroyer ve daha küçük sınıflarda bile hava savunma görevi yapacak gemilerin Faz dizinli radarlar ve VLS lançerler ile nasıl standart hale geldiğini göstermektedir.

Aşağıdaki resimde ise yine standart hale gelen Faz dizinli tepsi şekilli SYP radarlarının Uçak gemisi ve diğer AEGIS gemilerinde seyir füzelerine karşı mücadelesi sergilenmekte.Diğer bir çözüm veya teklif de resim de gördüğünüz San Antonio sınıfı doklu çıkarma gemilerinin AEGIS gemisine dönüştürülmüş hali. Adeta yüzer füze deposu olacak olan gemi çok geniş kapasitesi ile yüzlerce SM-3 füzesi taşıyarak bulunduğu bölgede sanki füze duvarı oluşturacak. ABD donanmasında çıkarma gemisi olarak hizmet veren içine amfibi araçlar, helikopterler ve piyadeler olan gemi AEGIS gemisine çevrilerek ayni zamanda dikey iniş kalkış

yapabilen MV-22 Osprey uçaklarını da barındıracak.Gelecek bölümden itibaren anti-balistik füzeleri tek tek tanıtmaya başlayacağız. Bildiğiniz gibi daha önce iki füze tanıtmıştık. (FD-2000/HQ-9, SM-3). Gelecek bölümde şu an ülkemiz gündeminde de olan Patriot füzeleri ile başlamayı planlıyorum.

Füze ve savaşların ülkemizden uzak durması dileği ile…

Bölge hava savunma gemileri olan AEGIS gemilerini anlattığımız daha önceki bölüm linklleri aşağıdadır.

12.BÖLÜM http://kokpit.aero/hakan-kilic-balistik-fuze-tehdit12

11.BÖLÜM http://kokpit.aero/deniz-balistik-bekci-2

10.BÖLÜM http://kokpit.aero/deniz-balistik-bekci

hakan.kilic@kokpit.aero

http://hakankilicaero.blogspot.com.tr/

Kaynak: www.kokpit.aeroMesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter