Huawei CFO'sunun tutuklanmasi ve veri guvenligi endiseleri

Başlatan erdem, Ara 06, 2018, 06:30 ÖÖ

« önceki - sonraki »

erdem

Gorunuse gore Huawei CFO'su Wanzhou Meng ( ki ayni zamanda Huawei kurucusunun kizi imis kendisi) Kanada'da tutuklanmis.

https://www.zerohedge.com/news/2018-12-05/china-outraged-arrest-huawei-cfo-warns-it-will-take-all-measures

Nedeninin Iran'a yapilan satislar oldugu soyleniyor.

Bu arada bir cok batili ulkede Huawei 5G teknolojisini kullanmamalari icin uyariliyor ABD tarafindan.

"Tensions between the Chinese telecom giant and U.S. authorities escalated in 2016, when the US voiced concerns for the first time that Huawei and others could install back doors in their equipment that would let them monitor users in the U.S. Huawei has denied those allegations. The Pentagon stopped offering Huawei's devices on U.S. military bases citing security concerns. Best Buy Co., one of the largest electronics retailers in the U.S., also recently stopped selling Huawei products.

In August, U.S. President Donald Trump signed a bill banning the government's use of Huawei technology based on the security concerns. The same month, Australia banned the use of Huawei's equipment for new faster 5G wireless networks in the country and New Zealand last week did the same, citing national security concerns. Similar moves are under consideration in the U.K. The U.S., which believes Huawei's equipment can be used for spying, is contacting key allies including Germany, Italy and Japan, to get them to persuade companies in their countries to avoid using equipment from Huawei, the Wall Street Journal reported last week."


Bazilari bu yapilanlarin Huawei'nin 5G konusunda diger sirketlerden ileride olmasindan kaynaklandigi ve onunun kesilimesinin amaclandigini iddia ediyorlar.

Mesajı Paylaş

DelKu

Tercüme edeyim dünyayı bir tek biz dinleyeyim sanayi askeri bilimum casusluk yapabilmeliyiz, hegomonya ve sömürümüzün devamı için bu elzem , aksi halde tüm çirkefliği yaparız.

Biz de hala microsoft windows tabanlı sistemleri tüm devlet kuruluşlarında çatırçatır kullanalım, zaten arka kapıların ne lüzumu var ki sorusunlar bülbül gibi şakırız, olmadı hainden bol ne var bu ülkede. Mesajı Paylaş

petibor

Huawei de bizim operatörlere Aselsan baz istasyonu kullanırsanız öbür donanımları satmam tehdidinde bulundu bir ara. Onlarda az değiller yani. Aselsan ın baz istasyon ile başladığı çalışmayı tüm cep telefonu haberleşme elektronikleri yazılımları ile devam ettireceği muhakkak. Huawei bizimde rakibimiz aslında. Bu pazar cep telefonu pazarı gibi kıymetli bir alan Ericsson  biliyorsunuzdur ne kadar meşhur telefon üreticisiyken telefon üretiminden çekildi arka plandaki donanımlar üzerine sadece çalışma kararı aldı halende öyle gidiyor. Aselsan çok güzel bir işe girirşti umarım her kademedeki ihtiyacını karşılar telekomünikasyon konusunda.  Huawei bizimde rakibimiz onu demek istiyorum ona saldırı bizim işimize gelir. Mesajı Paylaş

kosavalı1989

Sayın petibor bahis ettiğiniz olay bir duyum mu yoksa kaynak felan var mı? Mesajı Paylaş

HDS

Huawei'nin Huawei olması bir yana, internet ve kablosuz iletişim meselesi artık çok stratejik bir konu ve daha da stratejik olacak.

Zamanında mevzu sadece "4,5G dedi nihohoha!" sınırında takıldı kaldı gözden kaçtı, ancak devletlerin artık ülkesine kurulacak bu şebekeleri daha ciddiye alması şarttı, şart.

Aselsan baz istasyonu mevzusu sadece bir "paramız yabancıya gitmesin" mevzusu değil. 5G de anlaşıldığı kadarı ile pek bildik 4G'nin daha hızlısı falan olmayacak. Hayat bunun üzerine kurulacak gibi duruyor. Mesajı Paylaş

petibor

Böyle bir haber okumuştum gazetelerden birinde yıllar önce. Mesajı Paylaş

erdem

5G gercekten de cok baska hizlar ve bu baglamda da olanaklar ile hayatimiza girecek gibi.

Biz su Telekom'u Harriri ailesinden kurtarip ( tabii bu muhtesem ozellesturmede emegi gecenlere saygimizi sunduktan sonra, siki sik aniyorum hepsini) da "milli" bir sirket haline getirebilsek Aselsan'in urunleri ile birlikte bir nebze guvenlik saglamis olacagiz.

Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

@Putty'nin mesajı bir duyum değil,

Huawei bizim tüm operatörlere baskı kurmaya kalkınca, Devlet en üst düzeyden (en üst) devreye girip Çin nezdinde girişimde bulundu...
Aselsan 5G teknolojisinin bizim etki alanımızda (Orta Asya, Afrika ve Orta Doğu) ciddi bir pazarının olduğu düşünülüyor... Mesajı Paylaş

petibor

Aselsan Motorola, Simens, Huawei, Ericsson gibi çözüm ortağı her şeye cevabı olan bir muhatap olmalı. Türkiye de devlet politikası gereği baz istasyonu satar ama yurt dışında müşteri her şeyi üreten bir Aselsan ister. Bu yüzden Aselsan nı bu sahada ürün gamını tamamlaması lazım. Yapacağına da inanıyorum buradan Aselsan dünyaları kazanabilir belkide savunma sanayini bile geçer cirosundaki payı telekomünikasyon işlerinde. Mesajı Paylaş

erdem

Aselsan urun gamini sivil ve askeri olarak dengeleyebilirse krizlerden etkilenme olasiligi azalacaktir. Kesinlikle sivil pazara odaklanilmali.

Sivil pazar bazi konularda Aselsan'a bir cok sey ogretebilir de. Mesajı Paylaş

≾10TΩ≿

İyi de SSB tarafından kurulan SSTEK isimli şirket ULAK HABERLEŞME A.Ş. adlı bir şirket kurmadı mı zaten? Hem 4.5G/LTE baz istasyonları hem 5G çalışmaları hem diğer ilişkili projeler Ulak Haberleşme A.Ş tarafından yürütülmüyor mu artık? Aselsan'dan çıkmadı mı iş? Mesajı Paylaş

factoraptor

Aselsan ULAK'a %50 ortak oldu. Sanırım tecrübe ve iş payı konusunda da ortak olacaklar. Mesajı Paylaş

tomcat Konunun biraz dışında ama Çin menşeli ürünler kullanan Türk malı bazı telefonlarda spyware'lerin firma tarafından önceden yüklenmiş olarak geldiğine dair bir haber okumuştum.

 https://www.reddit.com/r/privacy/comments/9ak1gt/i_bought_a_chinese_phone_with_preinstalled_malware/


 

 
Mesajı Paylaş

HüsamettinErTürk

"Avustralya ve Yeni Zelanda Huawei'yi 5G ağı inşası süreçlerinden dışladı. İngiltere'den BT Grup Huawei'nin mevcut 3G ve 4G ekipmanlarını sökmeye başladıklarını ve sonraki ağ inşasında Çin şirketi ile çalışmayacaklarını açıkladı."


"Japonya istihbarat sızıntısı ve siber saldırı endişeleri nedeniyle kamu telekomünikasyon ürünleri alımlarından "Huawei ve ZTE'yi" men etti. Karar ABD'nin Huawei'yi Çin Hükümeti ile irtibatlı olduğu iddiasıyla yasaklamasının ardından geldi."

Bizden önce uyananlar var.Bizde umuyorum ki huawei şirketine güvenip telekomünikasyon altyapımızın bir kısımını da olsa çine teslim etmeyiz.
Ancak çinle olan mecburi ilişkiler böyle bir şeye izin verir mi ??? Mesajı Paylaş

BETONBEY

Ticaret anlamında en fazla cari açık verdiğimiz ülke Çin iken bir sıkıntı olur mu bilemiyorum.

1.3 milyar nüfuslu Çin'e mal satamıyoruz, 1 milyon turist çekemiyoruz.

Bu işte bir terslik olması durumunda biz değil Çin zararlı çıkar gibi... Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter