Aselsan Dergisi

Başlatan Yakın, Eki 20, 2018, 09:37 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Yakın

meraklı

Yakın

HDS

7. sayfada da Aselsan'ın Konya iştirakinin ortaklarının fotoğrafı var.

Sivas'ın belirli bir mantığı vardı, Sivas Cumhuriyet Üniversitesinde optik ve elektrooptik çalışan güçlü hocalar ve kabiliyet de vardı. İdari ve kapasite olarak da fena gitmedi ve en nihayetinde kıra döke tüfek optiklerini yaptılar.

Burası korkarım Sivas referans gösterilerek bir dolu gariplikle ve apar topar devreye sokulmaya çalışıldı. Tamamlanabilecek mi yahut tamamlansa da bu haliyle mi hayatına devam edebilecek emin değilim.

Zaten Türkiye'de hiç bir şeyden emin olamıyoruz. Mesajı Paylaş

petibor

Füze test şehrinde bir yerleşkelerinin olmasının ofis barınma çalışma anlamında da ihtiyacı duyuluyor olabilir. Bir kaç şehir aday ise hatta Ankara da adaylar içindedir şehir beğenirken Konya bu sebeplede öne çıkmış olabilir. Sürekli Konya Ankara arasında bir trafik var bunun Konya üstlenmesi bu tesis imkanları ile yönetilebilir. Yatacaklar kalkacaklar yemek yiyecekler bir şeyleri kesip kaynatacaklar lehimleyecekler deneyecek geri atış alanına gidecekler. Niye Sakarya ya yapayım ki demiştir Konya ya yaparım iki kere işime yarar demiştir. Mesajı Paylaş

HDS

Mevzu "neden Konya'da kurdular" değil @putty. Aslında çoğunluğu talaşlı imalat, montaj ve test olan silah sistemlerinin Konya'da, geniş ve ucuz alanlar üzerinde, geniş üretim hacmi içinde ve ucuz işçilikle üretilmesinde bir sakınca yok.

Zaten SST grubunun ilave bir üretim tesisi yatırımına uzun süredir ihtiyacı vardı. Mesele o değil.

Bu girişim bir "ortaklık". Konya'dan da o fotoğrafta gördüğün ortakları var. Burası Aselsan adını kullanarak, Aselsan'ın da ortak olduğu bir iştirak. Ortakların bu tip bir işe destek olacak bir iş geçmişleri yok. Kurulum da anlaşıldığı kadarı ile biraz apar topar oldu.

Geçenlerde bir vesile ile Konya'ya gitmiştim ve anladığım kadarı ile Konya Sanayi Odası'nın da bu işten pek haberi olmamış. Pek de mutlu olmadıklarını anladım. "Yaa size de faydası olur tabii, Aselsan gittiği yere değer katar" gibi gevrek gevrek konuştum, epeyce lafı ağzıma tıktılar. Oradan biliyorum. :) Mesajı Paylaş

petibor

May 13, 2019, 12:42 ÖS Last Edit: May 13, 2019, 12:45 ÖS by petibor
Aslında biraz farkındamısın bilmiyorum bu yatırımların hatta ürünlerin bile bir kıymeti kalması yapmış yapmamış eski anlamı yok kalkınan Türkiye macerasına ait hamleler değil artık bu binalar tesisler hatta ürünler. Aselsan onu yapmış bunu yapmış ne yapalım yapmışsa yapmış moduna girmek üzereyiz aslında. Gelişmişlik umarsızlığından bahsediyorum kötü bir şey değil dediğim. Bu fuarda ben biraz bunu hissettim ürünün projenin artık o eski anlamı yok. İyi bir şey bu aslında gelişmiş ülkelerin rahatlıklarından birisi. Bir Fransız İtalyan bilmemne radarını konuya yakın bile olsa fazla önemsemez onun gibi bir hal. Konyaya yapmışlar eğğğ hayırlı uğurlu olsun ne yapalım yani. Fuara öyle bir ürün proje firma boca olmuşki artık biri yapmasa başkası yapacak belli diyoruz. Aselsan tesis kurmuşmuş. Kurmasan hatırım kalır ne yapalım yani. Türkiye şahlandı artık Mesajı Paylaş

HDS

Teorik olarak haklısın. Ancak buna "ilave" olarak iki bakış daha eklemek durumundayım:
- Hiç değilse "demokratik", kendince ama "demokratik" olan ülkenin "Yoo değilim ki" diye nanik yapması her müzenin menzilini yarıya indiriyor. Her ihracat sözleşmesinin üzerine bir kova boya boca ediyor ve her ithalatımızı da iki kat pahalı hale getiriyor.
- Genelde her şeyde ama sav san yatırımları hariç görmeye alışık olduğumuz, devlet ihale ve projeleri vesilesi ile birilerini semirtmek alışkanlığının bir ihtimal Aselsan seviyesine de sirayet ettiğini galiba ilk kez görüyoruz.
Mesajı Paylaş

ocay

Konya iştiraki galiba sadece stabize silah sistemlerini değil. silahların kendisini de üretmek istiyor Mesajı Paylaş

robust

Aselsan UKSS isini Konya'ya tasiyacak ise, Aselsan'in yani basindaki organize sanayilerde bu islere girmek icin yatirim yapmis onlarca KOBI'ler ne yapacak? Onlarda mi Konya'ya tasinsin simdi? Bir yerdeki kurulu duzeni, baska bir yere goturmek isterken bir cuval inciri berbat etmek var bu isin icinde. Mesajı Paylaş

hergeleci

Videosundan belliydi. Ortada fol yok yumurta yok havalara girmislerdi... Ihrac yaptigimiz bir kalemi berbat at etmesek bari. Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter