2018 yılından itibaren M-60 T,M-60 A3,Leopard 2 A4 modernizasyonları

Başlatan Invincible, Eki 08, 2018, 06:11 ÖS

« önceki - sonraki »

süper çavuş

Astar zırh ilavesini kim yaptı yada kimin ürünü acaba ? Mesajı Paylaş

saladin

Suriye PKK'sina bir harekat olacaksa ne kadar zirhli aracta pulat olacak acaba? Harekatin hala baslamasinda ABD etkeni kadar bu tur hazirliklarin sarkmasi da etken olmus olabilir

Teorik olarak moduler olduğu icin takilmasi cok kolay ama elde yeterli miktarda olmayabilir. Eger hizli bir ekleme dusunulyorsa ilk basta on tarafa koymadan yanlara ve arkaya koyup daha fazla arac pulat'lanabilir. Mesajı Paylaş

Kabardey

Acaba Roketsan'ın zırhında beğenilmeyen düzeltilmesi istenen nokta ne idi? Mesajı Paylaş

dmc

Pulat tankın ön cephesinden gelen bir güdümlü mermiye önleme yaptığında optikleri, namlu vs. ne derece etkileniyor acaba? Patlama neredeyse tankın üzerinde gerçekleşiyor. Mesajı Paylaş

Invincible

Peki,M60 A3'lerin de 40 adedi Fırat modernizasyonuna girdi mi? Mesajı Paylaş

Tuğra

Kas 07, 2018, 08:34 ÖS Last Edit: Kas 07, 2018, 08:40 ÖS by Tuğra
@Invincible  Altta linkini eklediğim siteden alıntıdır

Fırat Modernizasyonu kapsamında M60A3 tanklarının da modernize edilmesi kararlaştırılmıştı. Bu kapsamda 1 adet tankın entegrasyonları tamamlanarak sistem kalifikasyon testleri icra edildi. Testlerin ardından zırh konusunda güncelleme taleplerinin gelmesiyle birlikte  proje alt yüklenicisi olan ROKETSAN'ın zırh çözümünün 2019 başında nihayete ermesi planlanıyor. Bu aşamanın tamamlanmasının ardından sistem entegrasyonlarının yapılarak ilk etapta 40 tankın modernize edilmesi planlanıyor. Ayrıca sözleşme kapsamında ilave 40 adet daha opsiyon seçeneği bulunuyor.

Ek: "Leopard 2A4 tanklarının modernizasyonu için alt yüklenici olarak BMC firması görev alıyor. BMC'ye alt sistem tedarikini ise (elektronik sistem) ASELSAN yapıyor"  iyi de ne zaman? bi yandan Altay bi yandan bu modernizasyon zor,çok yavaş gitmez mi?

https://www.defenceturk.net/tank-modernizasyonlarinda-guncel-durum Mesajı Paylaş

TULGA

Roketsan'ın M-60 zırhlandırmasının son halini bir türlü göremedik ki. En son görüntülerde kule dipleri açıktaydı. Gövdenin yan üst iki tarafta seramik zırh eklenmemişti. Etek zırh boyu oldukça kısaydı. Şöyle tümleşik kalıplar halinde hem M-60 hem de Leopard  mimarisine uygun kule ve gövde zırh çalışması yapılması daha efektif olurdu. Lakin küçük plakalar halinde montaj uygun görüldü o da yeterli olmadı sanırım.

Bir de zırh çalışması sonrası gövde ve kule üzerinde çelik kafes uygulaması düşünülür mü dersiniz? ATGM ilk patlamanın ilave edilecek zırhtan önce patlaması daha etkin koruma sağlardı. Mesajı Paylaş

Topgun

Yalnız bahsedilen modernizasyon yapılan tankların hepsinide, zaten daha önceden komple İsrail paketi ile modernize edilmiş olan M-60T tanklarımız oluşturuyor. Henüz prototip dışında, M-60A3 ve Leo2A4 tanklarımıza modernizasyon başlamamış halde. Bunun enteresan bir şekilde ROKETSAN kaynaklı bir sebebi mevcut öncelik harici (M-60T tanklarımız öncelikli); M-60A3TTs ve Leo2A4 tanklarımıza ilave edilmesi gereken ERA zırh paketleri ancak 2019 senesinde hazır edilebilecekmiş ki bu bana oldukça tuhaf geldi! ALTAY tankı zırh paketini hazırlayan ROKETSAN, ERA paketini hazırlayamadı ve gidip sene içerisinde Ukraynalı şirket ile anlaşarak, benzer ZASLON/PULAT'ta olduğu gibi yetkin bir hazır ürünü kullanmak durumunda kaldı. Bunuda, ancak 2019 senesinde yine %100 yerli ve milli(!) hale getirip seri üretime sokabiliyor... Tabiki olabilir, ne var bunda denebilir doğal olarak güzel ülkemde, alıştık artık, lakin bu durum esas soru işaretini ALTAY zırh kabiliyetinde oluşturuyor açıkçası. Dünyanın en yeni nesil tankını üretme iddiasında iken, elindeki eski nesil tanklara klasik bir ERA zırh paketi yapamayan bir kurumun, ALTAY tankınada ana yüklenici olarak ne derece bir çözüm sağladığı ister istemez düşündürüyor. Ve açıkçası, benim daha öncede sizlere söyleyip, tepki aldığım ALTAY tankı tandem ATGM mühimmatına karşı koruma zaafiyetine bir açıklama getiriyor. Standart SSB ALTAY prototipinde ERA zırh paketi bulunmuyor. OTOKAR bu zaafiyeti gördüğü için AHT modelini öne sürdü, ilave ERA/NERA paketi ile donattı ALTAY'ı.

BMC ile ALTAY seri üretimi imzalanıyormuş. Almanlar ile anlaşıldı, Koreliler ile pürüzler giderildi demek. Ben artık bu işin yine her zamanki gibi %100 yerli ve milli(!) olması tarafında değilim, zaten sadece BMC'nin işin içinde olması dahi yeterli milli yüzdemiz açısından, ben esasen seri üretim tankımız için ne koyacaklar ortaya onu merak ediyorum. İnşallah isterler mevcut tecrübeler doğrultusunda revize edilmiştirde, ERA/NERA ilave zırh paketine sahip bir seri üretim ALTAY tankımız olur.    Mesajı Paylaş

TULGA

Topgun hocam;

Benim bahsini ettiğim aslında M-60T modernizasyonu değil  A3 zırhı üzerine yapılan calisma ile ilgiliydi. Henüz 1 adet üzerinde yapılan acele çalışmaların yeterli görülmeme hususu var galiba. Söylediğin Altay zırh konusuyla da birbirini tamamlıyor zaten bu roketsan hamlesinin içeriği. Mesajı Paylaş

Topgun

TULGA, zaten benim yazıda sana cevaben değil, Tuğra'nın mesaja istinaden yazdım. Ben mesajımı yazarken yazmışsın sen, görmedim yazını :) Mesajı Paylaş

Invincible

Kas 08, 2018, 07:24 ÖÖ Last Edit: Kas 08, 2018, 07:48 ÖÖ by Invincible
An itibariyle 170 adet Era zırhli,TLUS vs li tankımız dışında bu özelliklere haiz tankımız yok..Somutlaştırmak gerekirse,örneğin İsrail ile cephe savaşı yapsak ya da Mısır ile ya da Yunanistan ile kara savaşında yenilme ihtimalimiz oldukça mevcut..Ya da sütre gerilerinden hiç çikmayacağız..İsrailin 4000 adet merkavası ve m60 T si var ki 2000 adedi Trophy takılı..
Israil ile bir kara savasinin zaten sinucu belli.Yunanistan'ın 400 civarinda Leopard 2A5 ve A6 sı var..Mısır'ın ise bolca M1
'i..2020 de 170 adet M60 T modernizasyonu biterse,opsiyonlar da dahil olmak uzere 80 adet M6A3 modernize olursa toplam 250 tanklık ERA lı filomuz olacak..Yani belki yenilmeyiz ama belli ki Mısır'i da Yunanistan'i a yenemeyiz..Tabi İHA,SİHA,savaş uçakları vs faktörleri ayrı..
Not:Mısır ile sınır olmadıği için tabii ki reel olarak bir kara savaşi mümkün değil..Bu arada M60A3 TTS lerimiz zirh olarak fos ama termal kamera,balistik bilgisayar,lazerli mesafe bulucu acisindan M1 ilk modellerden iyi
Mesajı Paylaş

saladin

Kas 08, 2018, 07:37 ÖÖ Last Edit: Kas 08, 2018, 07:42 ÖÖ by saladin
Israil'i bilemiyecegim, bana 2000 trophy rakami yuksek geldi,  ama yunanistan'da 400 adet Leopard 2A6 yok.  400 tane 2A bile yok. Kara savasinda (IHA+Ucak vs olmadigini varsayarsak), yunanistan'in, bire bir savasta  Turkiye'yi nasil yenecegini de cok merak ediyorum. Malum kara savaslari  sirf tank uzerinde olmadigi gibi oyle olsa bile Turkiye'nin bir ustunlugu soz konusu.... Isin icine obus+zirhli arac (paletli, tekerlekli, muharabe, personal tasiyici, anti-tank fuzeli vs)+ is makinasi falan girince saymaya bile gerek yok diyorum.
Mesajı Paylaş

Invincible

Kas 08, 2018, 07:58 ÖÖ Last Edit: Kas 08, 2018, 08:01 ÖÖ by Invincible
Belki yenilmeyiz ama yenemeyiz de dedim zaten üstadim..Artı rakamları duzelttim..Yunanistan'in evet 400-500 civarında Leopard 2A5 ve A6 sı var..İsrailin
2000 adet Merkava 1,2,3,4 ü var..2000 adet de M 60 T si. Yani bizim donup dolasip ovundugumuz 170 adet M60 T nin 12 katı.İsrail su an değil tanklarina ZMA ve ZPT lerine de trophy takmaya başladı..Bir de Israil'in Trophy benzeri Iron Fist'i var..Artı yukaridan asagiya dalan binlerce Spike ATGM..Yani İsrail i zaten kapsam dışı tutmaliyiz.Yunanistan'ın da elinde tank katili Apache'ler ve Scalp seyir fuzeleri olduğunu unutmayalım..Hava kuvvetlerinde de gayet modern Mirage 2000 ler mevcut ve  F 16 kari da en ust sinifa yukseltme projesine basladilar.30 adet F 35 e yükselmedikce hava ustunlugu su an esit gibi. Karada evet yeneriz gibi ama kan revan icinde kalabiliriz..Sorarlar adama 170 adet TLUS lu tankla kimi yeniyorsun Mesajı Paylaş

süper çavuş

Sallamayın.. yunanistan 182 adet Leo-2A4 ü 2.el alırken 170 tanede Leo-2A6HEL aldı.. ellerindeki  AH-64 lerin kaçını uçurup operasyonel tutabiliyorlar mechul .. Viper modernizasyonu ne zaman baslayip bitecek kendileride muhtemelen bilmiyor .. ellerindeki Scalplara ise fransızların son cuvallamasindan sonra ne kadar guveniyorlardir Allah bilir..

İsrailin toplam 1400 küsür Merkava 3 ve 4 ü var kalanlardan ise sadece 2 lerin bir kısmı hayatta .. geri kalan tanklar ya emekli yada rezerv .. Mesajı Paylaş

Bozok

@invincible

O halde savaşlar gereksiz. Kâğıt üzerinde sayıları karşılaştırıp galibi hemen ilan edelim. Nasılsa tanklar da tüfekler de toplar da kendi kendilerine ateşleniyorlar. Askerler, eğitim ya da deneyim önemsiz. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter