Sukhoi SU-57 (PAK FA - T-50)

Başlatan theavengers, Eyl 28, 2015, 09:25 ÖÖ

« önceki - sonraki »

nokta

Su-57'ler Suriye'de

Voice of America, Moskova'nın iki yeni beşinci nesil Su-57 savaş uçağını Suriye'ye konuşlandırdığını bildirdi. Sosyal medyada yer alan uydu görüntüleri, iki adet Su-57'nin Suriye'deki Hmeymim Hava Üssü'nde konuşlandırıldığını doğruladı. ABD Savunma Bakanlığı, konuşlandırma ile ilgili yorum yapmayı reddederken Rusya, iddiaları yalanlamadı ancak resmi bir açıklama da yapmadı.

Rus Kommersant, askeri kaynaklara dayandırdığı haberinde, Su-57 savaş uçaklarının radar sistemleri ve elektronik muharebe kabiliyetlerinin test edilmesi amacıyla Suriye'ye konuşlandırıldığını ve muharebe görevlerinde yer almayacaklarını belirtti.

http://www.c4defence.com/Gundem/su57-ler-suriye-de/5785/1 Mesajı Paylaş

nokta

UAC,  Su-57'yi yeni uçak gemisine uyarlarmak istiyor

Rus havacılık firması United Aircraft Corporation (UAC) su-57'nin yeni bir versiyonunu yeni uçak gemisi için geliştirmeye hazır olduklarını açıkladı. Firma temsilcisi Baş Tasarımcı Sergey Korotkov uçağın tasarlanacak gemiyle işbirliği içinde tasarlanması gerektiğini kaydetti.

Bu yıl Şubat ayında Savunma Bakanlığı Donanmanın silahlanmasından sorumlu yetkililerinden Nikolay Maksimov, yeni uçak gemisinin Su-57 taşıyabileceğini açıklamış ancak yeni bir versiyona gerek olacağını kaydetmişti.

http://www.c4defence.com/Gundem/uac%C2%A0-su57yi-yeni-ucak-gemisine-uyarlarmak-istiyor/5813/1 Mesajı Paylaş

penche44

Rusya Savunma Bakanı Su-57'lerin Suriye'de içinde muharip olanların da olduğu bir grup teste tabii tutulduğunu ve başarıyla tamamladığını açıklamış.
http://www.bagimsizhavacilar.com/su-57-suriyede-muharip-gorevlerde-denendi/ Mesajı Paylaş

nokta

Su-57'ye Yeni Mühimmat

Rusya, beşinci nesil Su-57 (PAK FA) savaş uçağı için küçük kalibreli 'Drel' mühimmatının geliştirme sürecini tamamladı. Üretici firma Techmash Concern, Drel güdümlü bombalarının uzun menzilli stratejik bombardıman uçaklarından kara saldırı uçaklarına kadar her tür uçakta kullanılabileceğini açıkladı.

Radara yakalanma olasılığının son derece düşük olduğu ifade edilen 500 kilogram ağırlığındaki Drel'in at-unut özelliği, bombardıman uçağının düşman hava sahasına girmesine gerek kalmadan hedefi imha kabiliyeti sağlıyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/su57-ye-yeni-muhimmat/6017/1 Mesajı Paylaş

nokta

Su-57 Siparişi Verildi

Rusya Savunma Bakanlığı, JSC Sukhoi Firması ile bir tedarik anlaşması imzaladı. Anlaşma, 12 adet Su-57'nin tedarikini kapsıyor. Rus Savunma Bakan Yardımcısı Aleksey Krivoruchko, yaptığı açıklamada, "İlk 12 adet uçak için siparişin onaylandığını ve teslimatların kısa sürede başlayacağını" bildirdi.

Firmanın Komsomolsk-na-Amur (KNAAPO) tesislerinde üretilecek olan Su-57, ilk uçuşunu 2010 yılında gerçekleştirdi. 2014 yılında ilk prototipi testler için Rus Hava Kuvvetleri'ne teslim edilen uçak, 37 bin kilogram azami kalkış ağırlığına sahip. Eksoz lüleleri birbirinden bağımsız olarak yönlendirilebilen iki adet NPO Saturn motoru ile tahrik edilen uçak, 5500 kilometre menzil ve 20 bin metre azami servis irtifasına sahip. Supercruise özelliğine de sahip olan Su-57'lerin ilk paketinin 2019 yılında Rus Hava Kuvvetleri envanterine girmesi planlanıyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/su57-siparisi-verildi/6594/1 Mesajı Paylaş

MeACuLpA

Ve PAKFA nami diger SU-57, diger kod adiyla T-50 tarihe gomulur. Rusya projeyi iptal ettigini acikladi. Su-35'leri yenilemeye devam edeceklermis. Boylece ABD-Cin yarisina ortak olmaya calisan Rusya masadan cekilmis oldu. Cok sasirdigimi soyleyebilirim. Beklemiyordum.

https://www.news.com.au/technology/innovation/military/russias-stealthkiller-fighter-project-has-been-abandoned/news-story/03e50ea76d6a5dfb5aaac69b9c75fbd6 Mesajı Paylaş

ocay

Rus'un farklı bir sevdası daha var herhalde iki farklı projeyi yürütecek parası yok. Mesajı Paylaş

Defence

Bu haber kaynakları şüpheli. Mesajı Paylaş

Baltica

Bizim savunma basinini -Hakli olarak- gomuyoruz ama yukarida arkadasin ekledigi "Haber-yorum"un da, bizim savunma basininda ki, "az haber, bol sallama yorum"  formulu ile olusturulan haberlerden farki yok.

Yanlis bilmiyorsam, bu konu ilk once, The Diplomat'da ele alindi. Haber, bir Rus yetkilinin, SU-57 ucaklarinin seri uretimi icin acele edilmeyecegi minvalinde bir demecine dayandirilmisti. 

Sonra, Diplomat'in ele aldigi konu, diger cesitli basin organlarinda, bol yorum ile, SU-57'nin, gercek anlamda stealth bir ucak olmadigi, Klasik SU serisine gore, maliyetine deger bir katma deger sunmadigi, Hindistan'in projeden cekilmesinden sonra, gelistirme ve maturizasyon butcesinin tek basina Rusya tarafindan karsilanamayacagi vs. noktalarina gitti.

Goruyorum ki, simdi de, isi "proje iptal edildi"ye baglamislar.

Demek ki,  LM ve Sukhoi, RCS degerini, cesitli acilardan, cesitli radyo frekans bandlarinda, cesitli senaryolara gore yaklasik olarak hesaplamak icin super bilgisayarlar kullanirken, kiytirik bir gazeteci masa basindan goz karari hesaplayip, SU-57'nin yeterince, Stealth olmadigina karar verebiliyormus !

Keske bu arkadasi TAI'de ise alsak, bosuna, TFX icin, RCS hesaplama kulfeti ve maliyetine girmeyiz, o goz karari bakar bize soyler. Mesajı Paylaş

Merkator

Rusya ve Hindistan beşinci nesil için ortaklığa geri dönecek mi?

Rusya'nın beşinci nesil savaş uçağı Su-57'nin seri üretimine başlamayacağı açıklamasının yankıları sürerken uçakla ilgili bu kez tam tersi bir haber gündeme oturdu. Daha geçen hafta uçağın üretimindeki teknik zorluklar ve bütçe kısıntısı nedeniyle Su-57'nin seri üretiminden vazgeçildiği ileri sürülmüştü.

Ancak Rusya'nın beşinci nesil savaş uçağı (The Fifth Generation Fighter Aircraft -FGFA) projesi için Hindistan ile tekrar iş birliği yapabileceği bildirildi. Interfax haber ajansına konuşan üst düzey bir Rus yetkili Delhi yönetiminin beşinci nesil avcı uçağı geliştirmekle kesinlikle ilgilendiğini, mevcut projeler içinde Sukhoi Su-57'nin en gelişmiş ve en teknolojik olanı olduğunu kaydetti.

Savunma sanayi ile yakından ilgilenen birçok gazete geçtiğimiz günlerde Hindistan Savunma Bakanlığı'nı referans göstererek Hindistan'ın FGFA projesine katılmayacağını, ancak projenin daha sonraki aşamalarında dahil olabileceğini yazmıştı. Nisan ayında Hindistan'ın FGFA projesinden çekildiği açıklanmıştı. Uluslararası medyada yer alan haberlere göre Hindistan'ın tüm teknolojiyi paylaşması halinde Rusya ile birlikte çalışmaya devam etmeye hazır olduğu vurgulanmıştı.

Rusya'nın Hindistan ile tekrar ortaklık yapma konusunda istekli olması, Moskova yönetiminin Hindistan'a teknoloji transferine yeşil ışık yaktığı yorumlarına neden oldu.

Rusya-Hindistan FGFA programı, yeni nesil bir savaş uçağı tasarlamayı ve geliştirmeyi hedefliyor. Yeni  nesil uçak yüksek manevra kabiliyetine, son derece entegre bir radyo-elektronik ekipman, durumsal farkındalık, merkezi farkındalık ve radyo-elektronik savaş sistemine sahip olacak.

Daha önce FGFA tasarımı için bir sözleşme kapsamında yapılan tüm çalışmaların tamamlandığı ve uçağın konseptinin geliştirildiği bildirilmişti. FGFA projesi için ilk sözleşme Aralık 2010'da imzalanmış, projenin ilk aşamasının 18 ay içinde bitirilmesinin amaçlandığı duyurulmuştu.

Hindistan basınına göre, nihai tasarımın yanı sıra uçak için yapılan araştırma ve geliştirme çalışmaları 11 milyar dolara mal olacaktı. Her iki ülke uçağın tasarımı, geliştirilmesi ve üretiminde maliyetleri eşit paylaşacaktı.  Hindistan'da bir fabrika kurulacak, prototipler ve uçuş testleri burada gerçekleştirilecekti.

Hint Hava Kuvvetleri, FGFA projesi çerçevesinde 166 tek kişilik ve 48 çift kişilik beşinci nesil savaş uçağı almayı planlıyordu.

http://www.kokpit.aero/rusya-hindistan-ortaklik Mesajı Paylaş

Merkator

Hindistan 5.nesil projesinden çekilmedi

Rus Birleşik Uçak Sanayisi (UAC) Kuruluşu Başkanı Yuriy Slusar, Hindistan'ın beşinci nesil bir savaş uçağı geliştirmek için Rusya ile ortak projeden çekilmediğini belirtti.

Gazetem.Ru'da yer alan habere göre Hindistan ile ortak çalışmaların görüşülmeye devam ettiğini ve bu konunun daha kapanmadığını belirten Slusar, "Hindistanlıların bu projeden çıktığı oldukça konuşuldu, ancak bu projeden çıkmıyorlar. Bu durumun sonunda çalışma tasarımına geçeceğini umuyor ve beşinci nesil uçaklarımızı ortaklaşa gerçekleştireceğimize inanıyorum" dedi.

Uçağın projesine ilişkin anlaşma 2007 yılında imzalandı. Beşinci nesil savaş uçağı (FGFA), Hindistan tarafının teknik gereksinimlerine uygun olarak Rus Su-57 temelinde çalışılıyor. Bu uçağın ilk müşterisinin Hint Hava Kuvvetleri olacağı ve gelecekte üçüncü ülkelere gönderilmesi hedefleniyor.

SU-57'LERİN TESLİMATINA BAŞLANIYOR

Yuriy Slusar ayrıca Birleşik Uçak Kuruluşu ve Rusya Savunma Bakanlığı'nın Su-57 savaş uçaklarının ilk partisinin yaz sonuna kadar, muhtemelen "Armiya 2018″ forumunda teslim edilmesine dair bir sözleşme imzalamayı planladıklarını belirtti.

Slusar " Rossiya 1″ kanalına yaptığı açıklamada "Yaz sonuna kadar, muhtemelen, Armiya 2018 Forumu'nun yapılacağı Patriot Park'ta Savunma Bakanlığı ile ilk sevkiyata ilişkin kontrat imzalayacağımızı düşünüyorum. Gelecek yıldan itibaren teslimatlar kısmen başlayacak" dedi.

Su-57 beşinci neslinin Rus savaş uçağı gizli teknoloji kullanılarak yapıldı. Uçak, süpersonik seyir hızını destekleyebiliyor. Radar sistemi, güçlü bilgisayarı ile donatılan uçakların birliklere 2019 yılında teslim edilmesi bekleniliyor.

http://www.kokpit.aero/rusya-hindistan-ortak-savas-ucagi Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter