Sukhoi SU-57 (PAK FA - T-50)

Başlatan theavengers, Eyl 28, 2015, 09:25 ÖÖ

« önceki - sonraki »

theavengers

Eyl 28, 2015, 09:25 ÖÖ Last Edit: Ağu 11, 2017, 09:12 ÖS by Yönetim
PAK FA, Rusya'nın 5. nesil savaş uçağı programına verdiği isimdir. T-50 ise Sukhoi firmasının ürettiği prototipin kodudur, seri üretim aşamasına geçildiğinde T-50 kodunun değişmesi bekleniyor.

T-50, stealth (az görünürlük) teknolojisine sahip, multirole(çok maksatlı), tek kişilik, çift motorlu 5. nesil bir savaş uçağıdır.

İlk uçuşu 29 Ocak 2010'da gerçekleştiren T-50'nin 2016 sonu/2017 gibi Rus Hava Kuvvetlerinde hizmete girmesi planlanıyor.

T-50 Rus Hava Kuvvetleri'nde hizmet verecek ilk stealth uçak olma özelliğine sahip.

Temel Performans Karakteristikleri:

T-50'yi diğer uçaklardan ayıran bazı özellikler:

Taşıyabildiği bombalar ve füzeler:

Diğer faydalı bilgiler:

Kaynaklar: Sputnik, Pravda, Wikipedia. Mesajı Paylaş
All animals are equal but some animals are more equal than others.

murattekin

Virtual Co-pilot ne demek? Ekrana/Vizöre yansıyan bir bilgilendirme mi? Mesajı Paylaş
Murat Tekin

süper çavuş

Sanal yardımcı pilot , pilotaj yani insan kaynaklı uçuş hatalarını engelleyen yada düzelten bir sistem olabilir yada aynı bir SSO gibi önceden belirlenen bir görev profilinde otomatik olarak çalışacak bir sistemde olabilir ??
Bir SSO gibi radar hedefleme sistemleri gibi bilgi kaynaklarından gelen verileri yorumlayıp ateş açma öncesi son onay için pilottan onay alabilecek bir sistemde .. Mesajı Paylaş

ayibarishi

Özür dileyerek bir hususu paylaşmak istiyorum. Çok uzun yıllardır bu konuda kafa yoruyorum. Ve kendime göre bir yol haritası çizmişliğim vardı. Kısaca paylaşayım. Bence her savaş tayyaresinin çok ciddi bir log tutma sistemi olmalı.  Ki zaten bu vardır.  Ama benim kafamdaki sistem biraz daha farklı. Örneğin bu logolar onları uçuş hareket ve harekat açısından anlamlandırabilecek daha büyük bir network ün parçası olmalı diye düşünüyorum. Ve ciddi bir veritabanı zaman içinde oluşmalı. Tecrübe bazlı bir algoritmaya zemin hazırlamalı.

Daha sonra tayyarenin tüm sensörlerine paralel olarak bağlı ve son derece güçlü bir uçar bilgisayara dönüşmeli bu sistem.  Artık pilotu asist eden, takip eden, yardımcı olan,  sensörleri bayılma, vertigo yada benzeri bir durum algıladığında geçici süre komutayı ele alıp amacı gözeterek pilotun yapmak istediği manevrayı tamamlayan bir sistem.

Bir ileri aşamada ise bu sistemin bir sanal kanat adamına evrilmesini ön görüyordum.  Yani pilotlu bir uçağın yanında uçup,  taktik komutları ve öncelikleri ondan alıp,  ona yardımcı olmak için aynı yada farklı tip bir uçağı kontrol eden bir nevi yapay zeka.  Birlikte harekat planlayabileceğin,  havada bunu değiştirebileceğini,  dinamik şartlara uyumu yüksek, verimli bir nesne.

En son aşamada ise dört başı mamur bir sanal savaş pilotu.  Atalarımız boşuna aklın yolu birdir dememişler... Fikir evrene düşmüş ve ruslar da bir şeyler yapmaya başlamış belkide... Ne dersiniz?.. Mesajı Paylaş

Elçibey

ZALİME ALP,MAZLUMA EREN...

mhm

PAK FA üzerine Reuters kaynaklı bir yazı:
http://blogs.reuters.com/great-debate/2016/01/20/its-russias-turn-to-learn-that-stealth-warplanes-are-hard-to-do/

Yazıda genel olarak projenin  ve test faliyetlerinin çok başarılı gitmediği, özellikle maliyetlerin büyük bir soru işareti olduğu yazılmış. Yine dolaylı olarak Ruslar'ın düşük görünürlüklü uçaklar üzerinde istenilen başarıyı elde edemediğine değinilmiş. Mesajı Paylaş

Lotus

HAKAN KILIÇ

Resimde gözüken AAM füzelerden IZDELIE-810 füzesi hakkında bilgisi olan var mı? KS/K-100/172 modellerine menzil ve amaç olarak benzemekte ancak şekil olarak çok farklı. Mesajı Paylaş

kimlikci

Jane's Defence Weekly'nin 14 Nisan tarihli haberine göre, PAK FA T-50 savaş uçağı projesinde üretilen beş prototipten T-50-3, T-50-4 ve T-50-5R kodlu uçaklar, dahili silah haznesinin de kullanıldığı gerçek atış testlerine başladı.

http://www.siyahgribeyaz.com/2016/05/dort-deniz-bulteni-nisan-2016.html

Haberler kısmında arada kaynamasın Mesajı Paylaş

HAKAN KILIÇ

R-37 ile bat olarak aynı olduğunu fark ettim ancak orta kanatlar olmadığı için yeni bir füze de haberimiz mi yok diye sormuştum.
Yani bir R-37 türevi öylemi? T-50 e sığabilmesi için. Mesajı Paylaş

kimlikci

6. Prototip Mesajı Paylaş

kimlikci

Bukhara

T-50'nin gövde-motorunu hazır alıp radar, aviyonik, silah sistemlerini kendimizden taksak heyecan verici olurdu.. Mesajı Paylaş

Kabardey

Ben hep Mig-29'u F-110 motoru ve batı sitili aviyoniklerle hayal etmiştim. :) Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter