Teknofest İstanbul

Başlatan canıtez, Eyl 05, 2018, 11:40 ÖÖ

« önceki - sonraki »

canıtez

Teknofest'te para ödüllü 12 yarışma

Türkiye'nin ilk havacılık, uzay ve teknoloji festivali olan Teknofest 20-23 Eylül'de İstanbul Yeni Havalimanı'nda yapılacak. "Milli teknoloji hamlesi" hedefleri doğrultusunda gerçekleştirilen festivalde, 12 farklı kategoride teknoloji yarışmaları düzenlenecek...

Türkiye'nin "milli teknoloji" üreten bir topluma dönüşmesi konusunda farkındalık oluşturmak ve teknolojiye olan ilgiyi artırmak amacıyla düzenlenen Teknofest İstanbul, için geri sayım başladı. Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) önderliğindeki organizasyonda, teknoloji yarışmaları, havacılık gösterileri, seminerler, uluslararası girişim zirvesi ve etkinlikleri yapılacak.

Para ödüllü 12 yarışma

Festivalin en dikkat çekici bölümünü, düzenlenen teknoloji yarışmaları oluşturacak. Yarışmalar, "İnsanlık yararına teknoloji, insansız hava aracı, model uçak, insansız su altı sistemleri, Robotik Fetih 1453, robotaksi, yapay zekâ, roket, İHA destekli insansız kara araçları, model uydu, savaşan iha ve sürü iha" olarak 12 farklı kategoriden oluşuyor. Yarışmacı takımlara, hazırlık sürecinde kendi projelerini geliştirmeleri için teknik malzeme ve ekipman desteği verilerek, gençlerin teknoloji geliştirmeleri desteklenecek. Türkiye tarihinin en büyük ödüllü teknoloji yarışmasında dereceye giren takımlar para ile ödüllendirelecek. 12 kategoriden biri olan "Savaşan iha" yarışmasının sabit kanat kategorisinde, birinciye 250 bin TL, ikinciye 150 bin, üçüncüye 100 bin lira verilecek.

En hızlı drone'lar

Teknofest İstanbul, World Drone Cup'a (Dünya Drone Kupası) da ev sahipliği yapacak. Dünya Drone Kupası organizasyonuna 25'ten fazla ülkeden toplam 64 sporcu katılacak. Dünyada ilk defa en fazla ülkenin katıldığı yarışma rekorunu kıracak olan WDC, 250 kilometre hıza ulaşabilen drone'lar ile dünyanın en iyisini İstanbul ev sahipliğinde belirleyecek. Özel olarak hazırlanan parkurdaki yarışlarda, pilotlar tasarım ve montajlarını kendilerinin yaptığı drone'lar ile mücadele edecekler.

http://www.kokpit.aero/teknofest-para-odullu-yarisma Mesajı Paylaş

Merkator

Lise ve üniversiteliler roket yapıp yarıştı

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Roketsan tarafından 20-23 Eylül tarihlerinde düzenlenecek, TEKNOFEST Festivali çerçevesinde, Tuz Gölü'nde düzenlenen Roket Yarışmasına Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, lise ve üniversite öğrencileri tarafından hazırlanan roketlerin fırlatılma anlarını izledi.

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin yüksek irtifa, İstanbul Üniversitesi öğrencilerinin alçak irtifa roket atışını izleyen Bakan Varank, öğrencilerin bilim ve teknolojiye ilgisinin kendisini memnun ettiğini söyledi.

'GENÇLERİMİZ ÇOK ÖNEMLİ BAŞARILARA İMZA ATACAK'

Bakan Mustafa Varank, "Bu tip yarışmalarla inşallah gençlerimizi hem havacılık sanayisine hem de teknolojiye alıştıracağız. Buradan yetişen gençlerimizle ileride çok önemli başarılara imza atacağız. Roketsan Genel Müdürü Selçuk Yaşar'a özellikle çok teşekkür etmek istiyorum. Buradaki lojistiği ve yarışmaların yapılmasının en önemli katkısı kendilerine ait. Zaten Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemimizle birlikte Roketsan olsun, Savunma Sanayii Başkanlığı olsun, Bakanlığımızın paydaşlarıyla beraber çok güzel hizmetlere, başarılara imza atacağız" dedi.

http://www.kokpit.aero/gencler-fuze-yapip-yaristi Mesajı Paylaş

Merkator

TEKNOFEST 2019 heyecanı başladı

Dünyanın en büyük ikinci havacılık festivali olan ve bu yıl ikincisi düzenlenecek 'TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali'nde heyecan başladı. İstanbul Havalimanı'nda geçen yıl ilki yapılan ve 550 binden fazla ziyaretçiye ulaşarak rekor kıran TEKNOFEST, bu sene 17-22 Eylül tarihleri arasında Atatürk Havalimanı'nda düzenlenecek. T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, "Ülkemizin ve dünyanın dört bir yanından gelecek ziyaretçilerimizin daha rahat ulaşacağı, İstanbul'da teknolojinin solunacağı bir hava yaratmayı hedefliyoruz. Amacımız ülkemizi yüksek teknoloji, havacılık ve uzay alanlarında zirveye taşıyacak gençlerimizin çalışmalarıyla toplumsal bir dönüşüm sağlamak" dedi.

"Milli Teknoloji Hamlesi" sloganı ile yola çıkan TEKNOFEST'in tanıtım toplantısı, Atatürk Havalimanı'nda bulunan özel hangarlar bölgesinde yapıldı. Toplantıya Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı ve TEKNOFEST İcra Kurulu Başkanı Mehmet Fatih Kacır, Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar ve THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı ile proje paydaşları ve davetliler katıldı.

http://www.kokpit.aero/istanbul-teknofest-2019-start Mesajı Paylaş

crun

Temel Kotil TRT'de MMU tam boy modelinin Teknofestte sergileneceğini söyledi Mesajı Paylaş

HDS

Hayret, yine Eylül'e bırakmışlar. Ben 31 Mart öncesi mutantan bir şekilde kutlanır, TV'ler canlı yayınlar falan sanıyordum. Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Çok haksız sayılmazsınız HDS üstadım...

Baksanıza Türkiye'nin ilk uçak gemisi(!) TCG Anadolu'nun denize indirilişi öne çekilmiş. Tesadüf bu ya tören tam seçim öncesi yapılacak... Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter