Air Albania-Arnavutluk Havayolları

Başlatan canıtez, Ağu 07, 2018, 11:59 ÖÖ

« önceki - sonraki »

canıtez

THY Arnavutluk için düğmeye bastı

Türk Hava Yolları, Arnavutluk'ta ortak olduğu 'Air Albania' için düğmeye bastı. Seferlere 31 Ağustos'ta başlaması planlanan havayolu için THY iki adet Airbus A319 tipi yolcu uçağı kiralayacak. Uçaklar öncelikli olarak Tiran-İstanbul arasında uçmaya başlayacak.

Arnavut konusunda Türk Hava Yolları geçen yıl görüşmeler başlamıştı. Yapılan anlaşma ile bu yıl havayolu şirketinin kuruluşu tamamlandı. Şirketin yüzde 51'i Arnavutluk Ekonomi ve Turizm Bakanlığı'na ait Albcontrol'de kalan yüzde 49'u ise Türk Hava Yolları'nın oldu.

BÖLGE ÜLKELERİ VE AVRUPA'YA UÇACAK

İki adet Airbus A319'la uçacak Arnavutluk Havayolları, İstanbul'un ardından Priştine, Üsküp, Zagreb, Podgorica, Saraybosna ve Avrupa'da diğer ana noktalara uçuşlar gerçekleştirecek. THY yönetim olarak da yeni kurulan şirketi destekleyecek.

Arnavutluk'un milli havayolu olan Albanian Airlines 2011'de, özel şirket Belle Air de 2013'te iflas etmişti. Halen Arnavutluk merkezli bir havayolu şirketi bulunmuyor. Ülkeye yabancı havayolları sefer yapıyor.

BOSNA HAVAYOLLARI'NA DA ORTAK OLMUŞTU

Türk Hava Yolları, 2008'de Bosna-Hersek'te kurulan Air Bosna'ya ortak olmuştu. Yüzde 49'luk paya sahip olan THY dört yıllık operasyonun ardından hisselerini hükümete devrederek çıkmıştı.

http://www.kokpit.aero/thy-arnavutluk-2-a319 Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Bu çok önemli bir haber. İşte büyük devlet böyle olunuyor...

Kar etmeyeceği belli olan bir havayoluna, sırf Balkanlardaki dost ve müttefik bir ülkeye yardım etmek, o ülkenin milli bir havayolundan mahsun kalmaması için ortak olmak, sonuçlarını ileride görebileceğimiz faydalar getirecektir... Mesajı Paylaş

canıtez

THY Arnavut pilotları eğitecek

Arnavutluk Havayolları Air Albania'ya ortak olan Türk Hava Yolları, 300 Arnavut pilotu eğitim için İstanbul'a getirecek.

Türk Hava Yolları, Air Albania'da görev yapan pilotlara İstanbul'da tip ve tip dönüştürme eğitimi verecek.

31 Ağustos'ta İstanbul-Tiran arasında seferlere başlayacak olan Air Albania şirketine iki adet Airbus 319 tipi uçak kiralayan THY, havayolunda görevli pilotların eğitimlerini üstlenecek.

Air Albania'da uçan yaklaşık 300 civarında pilot önümüzdeki günlerde İstanbul'a gelerek eğitimlere başlayacak.

Pilotlar, tip ve dönüşüm eğitimlerini THY'nin İstanbul Florya'da bulunan merkezinde alacak.

THY geçtiğimiz günlerde sürpriz bir kararla yüzde 51'i Arnavutluk Ekonomi ve Turizm Bakanlığı'na ait Albcontrol'de olan Air Albania'dan  yüzde 49'u satın almıştı.

http://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/thy-arnavut-pilotlari-egitecek.html Mesajı Paylaş

canıtez

Air Albania'nın ilk uçağı filoya girdi

THY'nin yüzde 49 ortaklığı bulunan Air Albania'ya ait ilk uçak şirketin renklerine boyandı.

THY ortaklığında kurulan Air Albania'nın ilk uçağı THY filosunda bulunan TC-JLR  kuyruk tescilli Airbus A319 tipi uçak oldu. Filosunu büyütmeye devam edecek şirketin ilk seferinin 31 Ağustos'ta yapılacağı tahmin ediliyor.

Şirketin ilk uçuşu Tiran-İstanbul arasında olacak.

http://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/air-albanianin-ilk-ucagi-filoya-girdi.html Mesajı Paylaş

canıtez

THY'NİN ORTAĞI UÇUŞA HAZIR

THY ortaklığında kurulan Air Albania, kuruluşundan 3 ay sonra ilk uçuşunu gerçekleştiriyor. İlk uçuş bugün Tiran- İstanbul güzergahında yapılacak.

http://www.airkule.com/haber/THY-NIN-ORTAGI-UCUSA-HAZIR/31267 Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter