Kara Havacılık Okulu Isparta'ya Taşınıyor

Başlatan Merkator, Tem 31, 2018, 09:06 ÖS

« önceki - sonraki »

Merkator

Ankara'da hava hareketliliği yaşanacak

Kara Havacılık Okul Komutanlığı'nın Ankara'dan Isparta'ya 45 helikopter ve uçak ile taşınacak olmasından dolayı saat 07.00'dan itibaren yaşanacak hava hareketliliğiyle ilgili vatandaşlar bilgilendirildi.

Kara Havacılık Okul Komutanlığı'nın Ankara'dan Isparta'ya taşınmasına ilişkin alınan karar kapsamında hava araçlarının intikali yarın sabah saatlerinden itibaren gerçekleştirilecek.

Ankara'dan 15 adet Cessna 182 tipi tek motorlu eğitim uçağı, 15 adet AB-206 ve 15 adet de UH-1 helikopteri olmak üzere toplam 45 hava aracının Isparta'ya havadan intikali yapılacak.

SAATTE 6 HAVA ARACI KALKACAK

Yenimahalle ilçesinde bulunan Kara Havacılık Komutanlığı'ndan uçak ve helikopterler saat 07.00'den itibaren her saat başında 6 uçak/helikopter olacak şekilde havalanacak.

Yetkililer, söz konusu çalışmaların akşama kadar tamamlanmasının hedeflendiğini ve planlı çalışmadan dolayı vatandaşların paniğe kapılmaması gerektiğini belirtti.

http://www.kokpit.aero/ankaralilar-dikkat Mesajı Paylaş

S_S

Bu kararın gerekçesi okulu Ankara dışına taşımak mi yoksa daha stratejik bir şey mi ? Mesajı Paylaş

HDS

KHO taşınması 15 Temmuz öncesi planı ve işiydi. Mesajı Paylaş

Defence

Kara Havacılık Okulunun taşındığı Süleyman Demirel havaalanı hava trafiği açısından rahat ve tenha. Ayrıca havaalanı Burdur gölünün kıyısında. Burdur ve Ispartaya 20'şer dakika uzaklıkta. Eğirdir Komando Okuluna çok yakın ve bölgede hem orman, hem göl, hem dağ var. Üstelik dağlar Güney doğunun topografik yapısına benziyor. Kısacası taşınmanın pek çok sebebi ve faydası var. Mesajı Paylaş

muhendus

Faydaları güzelce belirtmişsiniz hocam, ben de bu göllere yakınlığı ve çukurda kalan bir alanda bulunmasından dolayı bolca sisli günlere sahip olduğunu ve temel pilotaj eğitimi için pek elverişli bir yer olmadığını belirteyim öyleyse.

Yıllar önce taşınma planlanırken bölgenin topoğrafyası veya Eğirdir'e yakın oluşu ilk akla gelen özellikler değildi, öncelikli gaye Ankara hava trafiğini rahatlatmak, artık nispeten civarında daha fazla nüfus ve yerleşim barındıran eğitim alanlarını daha uzak ve tenha yerlere aktarmaktı. Mesajı Paylaş

dum

Yan sebepler bir yana ;

Edok komutanlığına bağlı hemen hemen tüm eğitim ve gösteri tatbikat birlikleri "konya, burdur,ısparta,ş.koçhisar,antalya,polatlı" ; yani konya çevresine toplanıyor.. bunda stratejik bir fayda var elbette..

Emir komuta ve lojistik kolaylık denilebilir.

İlaveten ;  taşınan birim "kara havacılık okulu".. sabit ve döner kurulun içindeki temel eğitimde kullanılan ab206,uh-1  ile cessna 182'lerin  operasyonel olarak veya yatay eğitim kapsamında oradaki komando ve iç güvenlik birliklerine  bir faydası olmaz..   alay ankara'da kalıyor.. Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Yalnız burada bir risk de var...

Uçakların havaalanına iniş ve kalkışları ile uçuşların bir bölümü Burdur Gölü üzerinde gerçekleşiyor. Burdur Gölü, ülkemizin 7. büyük gölüdür. Yaklaşık 40 km. uzunluğunda ve 10 km. genişliğindedir. Gölde ekonomik değeri olan bir balık yaşamadığı için balıkçılık yapılmamakta dolayısı ile gölde balıkçı tekneleri bulunmamaktadır. 153 km2'lik gölde sadece 2 tekne bulunmaktadır. Bunlardan ilki Ulaştırma Bakanlığı tarafından İl Özel İdaresine tahsis edilen bir gezinti teknesi, diğeri ise özel teşebbüsün mülkiyetinde olan, yine gezinti ve eğlence amacı ile kullanılan küçük bir teknedir. Bu yüzden eğitimler ve uçuşlar sırasında oluşabilecek herhangi bir kaza sırasında, arama-kurtarma faaliyetlerinde kullanılabilecek araç bulunmamaktadır. Konu ile ilgili olarak yapılan tüm girişimler, Devlet kurumları arasındaki bürokrasi yüzünden sonuçlanmamıştır.

Allah kaza, bela vermesin... Mesajı Paylaş

dum

Amin.

Ancak bunun bir sorun olarak çözümsüz olduğunu sanmıyorum.

Jandarma bölge komutanlığının (konya) ve il jandarma komutanlığının illa ki arama kurtarma birimleri vardır ;

İlaveten çok yakında eğirdir komando okulu mevcut.. bünyesinde bir birim kurulabilir;

Veya konya üssündeki mak grubundan  1 veya 2 tim ısparta'da konuşlanabilir.

Durumu biraz genişleteyim; gölün doğusunda olabilecek bir emercansi halinde bölgede jandarmaya ek olarak denizli komando tugayı da bulunmakta.

Önce emniyet prensibinden hareketle ; ve havacılığın doğası gereği tedbir alınmadan uçuşa çıkılacağını sanmıyorum.  Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Üstadım. Sanırım yanlış anlaşıldım. Ben konvansiyonel arama-kurtarma yeteneğinden bahsetmiyorum. Göle düşecek bir hava aracından kurtulanlara kısa sürede ulaşabilecek deniz aracı olmamasından bahsediyorum.

Elbette. Konu çok basit. Ama henüz durumun vehametini anlayabilmiş resmî bir merci olmamasından yakınıyorum... Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter