Hipersonik Mühimmatlarda Gelişmeler

Başlatan nokta, Tem 31, 2018, 10:16 ÖÖ

« önceki - sonraki »

nokta

Seste Hiper Rekabet

Seste hiper rekabet artıyor. Soğuk Savaş döneminde hipersonik uçuş üzerine uzun yıllar çalışmalar yapan ancak umduğunu bulamayan Batı, Rusya ve Çin'in bu alandaki başarılı çalışmalarının ardından harekete geçti. Sahip olduğu yüksek sürat nedeniyle önlenmesi oldukça güç olan hipersonik mühimmatlar, ABD Ordusu'nın yanı sıra Amerika'da konuşlu bulunan savunma firmalarının da ilgisini çekti ve Pentagon, firmalara gerekli sinyali verdi.

Önümüzdeki beş ila 10 yıllık süreçte hipersonik uçuş gerçekleştiren araçların ve mühimmatların pazarının yoğun olacağını değerlendiren Northrop Grumman, 9,2 milyar Amerikan Doları yatırımla havacılık ve teknoloji firması olan Orbital ATK'yı satın aldı. Savunma Bakanlığı'ndan henüz resmi bir tlep veya tedarik adımı gelmezken Raytheon, DARPA'dan (Defence Advanced Research Projects Agency / Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı) ile hipersonik mühimmat geliştirilmesi sürecine devam edilmesi için 20 Milyon Amerikan Doları tutarında anlaşma imzaladı. Japonya ve bazı Avrupa ülkeleri ise henüz hipersonik sistemleri askeri alanda kullanma niyeti göstermiyor.   

http://www.c4defence.com/Gundem/seste-hiper-rekabet/6808/1 Mesajı Paylaş

Alkyone

Hipersonik füzelerin güdümlenmesi üzerine senaryolar
https://twitter.com/MIL_STD/status/1049010563739783168 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

nokta

Lockheed Martin Hipersonik Çalışıyor

ABD, Lockheed Martin ile yeni bir geliştirme anlaşması imzaladı. Toplam maliyeti 28,5 milyon Amerikan Doları olan anlaşma kapsamında firma, hipersonik booster teknolojisi üzerinde geliştirme ve teknoloji gösterim çalışması yürütecek.

Geliştirme çalışması yürütülecek olan hipersonik booster teknolojisinin orta menzilli sistemler için değerlendirilmesi planlanıyor. Tasarımın başarılı bulunması halinde firma fabrikasyon ve doğrulama testleri de gerçekleştirecek.

http://www.c4defence.com/Gundem/lockheed-martin-hipersonik-calisiyor/7500/1

  Mesajı Paylaş

AlkyoneDARPA hipersonik füze ve uçaklar için yeni nesil malzemeler üzerine yoğunlaşacak. Araştırma hedefleri oksidatif koşullar altında 2200 Santigrat dereceye dayanabilecek yeni metal alaşımları, seramik kompozisyonları veya sağlam kaplamalar olacak.

https://t.co/16gLoaLynM Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Alkyone

Rusya Avangard hipersonik seyir füzesinin karakteristiklerini açıkladı.
https://twitter.com/KomissarWhipla/status/1098298981279559680

Eğer bir önceki iletide ki haber Amerikalıların hipersonik projelerde ki kullanılan malzemelerin maliyetini düşürme amacıyla yapılıyorsa durum nisbeten anlaşılabilir bir durum demektir. Ancak bu ar-ge si yapılacak malzemelerden daha kaliteli ürünleri ürün gamlarında mevcut değilse Amerikalılar Rusların karşısında hipersonik silah yarışında bayağı geride kalmışlar demektir.

Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter