İsrail Ay'a İlk İnsansız Uzay Aracını Gönderiyor

Başlatan Merkator, Tem 12, 2018, 08:19 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Merkator

Uzay aracı Florida'dan, Elon Musk'un sahibi olduğu SpaceX şirketinin Falcon 9 roketiyle gönderilecek. Aralık ayında fırlatılacak mekiğin şubatta Ay'a ulaşması bekleniyor.

Euronews'te yer alan haberde, misyonun başarılı olması halinde İsrail, Ay'a ulaşan 4. ülke olacak. Ay'a iniş yapan uzay mekiği öncelikle yüzeye İsrail bayrağı dikecek, ardından Ay'ın manyetik alanı üzerinde araştırmalar yapacak.

EKONOMİK UZAY MİSYONU

SpaceIL'in bu projesi, düşük maliyetli robotik uzay araştırma yöntemlerine ilham vermek amacıyla başlatılan, 30 milyon dolar ödüllü Google Lunar XPrize'ın bir parçası olarak başladı. Herhangi bir kazananı olmayan yarışma mart ayında sona erdi, ancak SpaceIL devlete ait İsrail Havacılık Endüstrisi ile iş birliği kurarak çalışmalarına devam etti.

Proje için şu ana kadar harcanan 88,5 milyon doların çoğunu İsrailli milyarder Morris Kahn karşıladı.

Sadece birkaç gün içinde Ay'a ulaşmış olan önceki uzay gemilerinin aksine SpaceIL yörüngeye oturarak aşamalı olarak Ay'a ilerleyecek. 2 ay sürmesi beklenen yolculuğun maliyetinin bu sayede düşürülmesi planlanıyor.

Yaklaşık 2 metre çapında ve 1,5 metre yüksekliğindeki uzay gemisi 585 kilogram ağırlığında olacak.

http://www.kokpit.aero/ilk-insansiz-uzay-aracini-gonderiyor Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter