İngiltere 5.Nesil Savaş Uçağı İçin İsveç ile görüşüyor

Başlatan Merkator, Tem 07, 2018, 10:01 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Merkator

İngiltere, İsveç ile gelecekteki savaş uçağı programı üzerinde işbirliği yapmak için ilk görüşmeleri başlattığı bildirildi. Financial Times'ta yer alan habere göre

Theresa May hükümetinin 16 Temmuzda başlayacak Farnborough Air Show'da yeni hava muharebe stratejisini ortaya koyması bekleniyor. Stratejinin bir parçası olarak hukümet 2020 yılına kadar yeni nesil savaş uçağı programını başlatacak.

Programın başlayabilmesi için gerekli kabine onayı da henüz alınmadı. İngiltere yeni programı ile 2040'lı yıllarda Typhoon savaş jetinin yerini alacak bir ortaklıkta liderliği üstlenmeyi planlıyor.

İngiltere Savunma Bakanlığı'ndan bir sözcü "İngiltere'nin dünya lideri bir muharebe hava kabiliyetine sahip olmasını sağlamak için muharebe hava stratejisi başlatılacak" açıklamasını yaptı.

İngiltere'nin bu hamleleri tedbiren yaptığı ve Alman-Fransız girişimi ile görüşmeleri sürdürdüğü dile getiriliyor.

http://www.kokpit.aero/ingiltere-besinci-nesil-arayisi Mesajı Paylaş

Alim

Bu ne iş? Aynı haber C4Defence de de çıkmış

Birleşik Krallık  İsveç'le yeni savaş uçağı için görüşüyor

Financial Times gazetesi Birleşik Krallık'ın İsveç ile yeni bir savaş uçağının ortaklaşa geliştirilmesi için ön görüşmeleri yürüttüğünü yazdı.

Gazeteye konuşan kaynaklar pek çok ülkeye teklif götürüldüğünü Japonya ve Kore Cumhuriyeti'nin olası ortaklar arasında yer aldığını kaydetti.

Gazeteye göre Kraliyet subayları Hava Kuvvetlerinin ihtiyaçlarını karşılayan bir uçak konusunda son derece net. Hali hazırda Birleşik Krallık ABD ile F-35 programını yürütüyor. Almanya, İtalya İspanya ile birlikte Eurofighter Typhoon programında yer alıyor. Ülke aynı zamanda Türkiye'nin Milli Muharip Uçak programında görev aldı. Mesajı Paylaş

HeleBiDinle

Şaşacak bir şey yok; adamlar kaynak çeşitlendirmesi yapıyor. Bu işi yapabileceğini öngördüğü, Amerika hariç, tüm batılı güçlerle işbirliği yapmaya çalışıyor.

- Bizimle T-F/X işbirliği,
- İsveç (Saab) ile işbirliği
- Fransa-Almanya ortaklığı (Airbus Military mi demeliyiz buna?) ile işbirliği.

Bu işbirliklerinden hangisinden daha memnun edici bir netice alırsa, ileride onu tercih etme opsiyonunu elinde bulundurmak istiyor.

Bu işbirliklerinden birini veya ikisini kendi silahlı kuvvetleri için tercih edip diğer(ler)ini dışlayacak olsa bile, bu dışlanan opsiyonun olası ticari başarısından da pay almayı hedefliyor olabilir.

İsterlerin yüksekliğine ve zorluğuna bağlı olarak, kim bilir belki de işleri hızlandırmak için, bu işbirliklerinin ileride birbirleriyle evliliğini bile zorlayabilir. Sözgelimi bizimle yaptığı işbirliği ile Saab ile yaptığı işbirliğini evlendirmek için çöpçatanlık yapabilir.

Tabi bunları bir bilgiye dayanarak söylemiyorum, sadece görünen manzarayı okumaya çalışıyorum. Mesajı Paylaş

neosinan

Fransız ve Almanlar 6. nesil yaparken, İngiliz ve İsveçliler 5. nesil bir uçağa yatırım yapmaycaklar. Proje çok muhtemelen 6. nesil. insanlı bir savaş uçağı olacaktır. Ancak Uzun vadede İngilizler tek başlarına kalırsa projeyi hayata geçirmezler konspet dizaynı yapıp bırakırlar. Mesajı Paylaş

HDS

ya öte yandan, bu Avrupalı kankiler adam gibi 4. nesil uçağı bile yapamadılar. Her tarafı yarım kaldı Eurofighter'ın. Ondan 6. nesil meselesi bana şüpheli geliyor. Onlar yine 6 desinler, ama 5 küsürde kalır gibi geliyor bana.  ::)

İsveç bu konuda çok daha sürprizli olabilir. Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter