General Atomics MQ-9 (SeaGuardian/SkyGuardian)

Başlatan nokta, Haz 27, 2018, 12:03 ÖS

« önceki - sonraki »

nokta

MALE sınıfı İHA Atlantik Okyanusunu aşacak

General Atomics Aeronautical Systems Firmasnın Orta İritfa Uzun Uçuşlu (Medium-altitude, Long-endurance (MALE), İHA'sı MQ-9B SkyGuardian Atlantik Okyanusunu uçarak geçecek. Uzaktan Komuta Edilen Uçak (Remotely Piloted Aircraft /RPA) ABD'nin Kuzey Dakota eyaletinden havalanacak ve 20 saatte yaklaşık 6 bin 500 km uçtuktan sonra Birleşik Krallık topraklarında Gloucestershire'a inecek. RPA,  firmanın Grand Folk'da yer alan Uçuş Test ve Eğitim Merkezinden komuta edilecek.

MQ-9B  İHA'sı aynı firmanın Predator B uçaklarından geliştirildi. Firmanın temel ürünü MQ-9Bnın  deniz varyantı SeaGuardian, hava kuvvetleri varyantı SkyGuardian adını taşıyor. MQ-9B, STANAG 4671'e göre üretildiği için sertifika alabilen bir ürün.

http://www.c4defence.com/Gundem/male-sinifi-iha-atlantik-okyanusunu-asacak/6583/1 Mesajı Paylaş

nokta

MALE İHA'dan Okyanus rekoru

General Atomics Aeronautical Systems Firmasnın Orta İritfa Uzun Uçuşlu (Medium-altitude, Long-endurance (MALE), hava platformu MQ-9B SkyGuardian Atlantik Okyanusunu uçarak geçen ilk İHA oldu. Uzaktan Komuta Edilen Uçak (Remotely Piloted Aircraft /RPA) ABD'nin Kuzey Dakota eyaletinden havalandı ve yaklaşık 6 bin 500 km mesafeyi 24 saat 2 dakikada kat ederek Birleşik Krallık topraklarında Gloucestershire'a indi.  RPA, firmanın Grand Folk'da yer alan Uçuş Test ve Eğitim Merkezinden komuta edildi.

MQ-9B  İHA'sı aynı firmanın Predator B uçaklarından geliştirildi. Firmanın temel ürünü MQ-9Bnın  deniz varyantı SeaGuardian, hava kuvvetleri varyantı SkyGuardian adını taşıyor. MQ-9B, STANAG 4671'e göre üretildiği için sertifika alabilen bir ürün.

http://www.c4defence.com/Gundem/male-iha-dan-okyanus-rekoru/6685/1

Mesajı Paylaş

nokta

ABD, Hindistan'a silahlı Guardian İHA varyantı sunuyor

Reuters Haber Ajansı, Amerika Birleşik Devletleri'nin Hindistan'a General Atomics Aeronautical Systems Inc (GA-ASI) ürünü Guardian İHA'larını satın alma sürecinde bir değişiklik olduğunu iddia etti. ABD, daha önce Hindistan Donanması'na (IN) silahsız gözetleme platformlarını satmayı teklif etmişti ve şimdi bu İHA'ların silahlı versiyonuyla değiştirildi. MQ-9 Reaper üzerinden geliştirilen Guardian havadan satha füze, gemi savar füzeleri ve lazer güdümlü mühimmatla donatılabilir. Önerilen anlaşma 2-3 milyar dolar değerinde. Eğer satış gerçekleşirse, ABD ilk kez NATO dışındaki bir ülkeye bu büyüklükte silahlı İHA satacak.

http://www.c4defence.com/Gundem/abd-hindistana-silahli-guardian-iha-varyanti-sunuyor/6763/1 Mesajı Paylaş

nokta

General Atomics'e 133 Milyon Dolarlık Modernizasyon Görevi

ABD'li Uzaktan Komuta Edilen Hava Aracı üreticisi General Atomics, MQ-9 Reaper hava platformlarının gözetleme kapasitesini yükseltmek üzere ABD Hava Kuvvetleri ile 133 milyon dolar değerinde bir sözleşme imzaladı.

ABD Savunma Bakanlığı basın bültenine göre, General Atomics, ileri seviyede bir sensörün geliştirilmesi, MQ-9 Reaper'a entegrasyonu ve uçuş testini Amerika Birleşik Devletleri sınırları içinde ve kıta dışındaki ortamlara uygun gerçekçi test senaryolarında gerçekleştirecek.

Bu çalışma Kaliforniya San Diego'da Ağustos 2018, Ekim 2021 arasında gerçekleşecek.

General Atomics firması 2018 başında Reaper'ın menzilini genişletmek için 14.2 milyon dolarlık bir sipariş kazandı.

http://www.c4defence.com/Gundem/general-atomics-e-133-milyon-dolarlik-modernizasyon-gorevi/6934/1 Mesajı Paylaş

nokta

İHA'da "It Dalaşı" Dönemi

ABD Hava Kuvvetleri (USAF), geçtiğimiz yıl yapılan çalışmalarda General Atomics Aeronautical Systems Inc (GA-ASI) firmasının MQ-9 Reaper İnsansız Hava Aracı (İHA) ile ilk havadan-havaya füze saldırısını gerçekleştirdi ve bu durum dün açıklandı.

Nevada'daki Creech Hava Kuvvetleri Üssü'nde 432. kanattaki komutan Albay Julian Cheater'a göre, geçen yıl gerçekleştirilen test, ABD Hava Kuvvetleri'nin MQ-9 gibi insansız bir aracın, F-15 Eagle veya F-22 Raptor pilotlu uçakları gibi hava-hava muharebesi yapabilme kabiliyetine sahip olduğunu gösterdi.

2017 yılının Kasım ayında yapılan testte, bir Reaper'ın "ısı arayan füze" kullanarak küçük bir İHA'ya isabet kaydettiğini açıklayan ABD kökenli Military.com internet sitesi Albay Cheater'ın sözlerini aktardı.  Haberde kullanılan füze türüne ilişkin bilgi yer almasa da söz konusu Reaper'ı temsil eden görüntüde uçağın kanadının altında bir adet Raytheon üretimi ısıya güdümlü AIM-9 Sidewinder kısa menzilli hava-hava füzesi taşıdığı görülüyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/ihada-it-dalasi-donemi/7057/1 Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter