Hava Üslerin Yapılaşmaları ve Yapı Tartışmaları

Başlatan mhm, Eki 20, 2015, 08:08 ÖS

« önceki - sonraki »

putty

Mar 11, 2018, 03:25 ÖS Last Edit: Mar 11, 2018, 03:28 ÖS by putty
Kabak tadı vermek istemiyorum bu son mesajım ama şu 2018 etiketli resim varya o resim karekot gibi bir foto SOM füzesi için. Bir yuvarlak ona bitişik bir dikdörtgen. Bundan daha "gel beni vur daha ne yapayım senin için" hava alanı olmaz. Hava alanı resmen karekot gibi kotlanmış. Şunların üzerine 4 parmak toprak dökseler o yuvarlakları silseler yada düzensiz geometriler yapsalar o bile bence ciddi fayda.

Mesajı Paylaş

putty

Mar 12, 2018, 07:14 ÖÖ Last Edit: Mar 13, 2018, 06:56 ÖÖ by putty
orko oradaysan rica etsem bu konuda siyahgribeyaz da bir makale yazar mısın. Fikrimi anonim yapıyorum. Çok detaylandırmaya gerek yok sadece seyir füzesi tehdidi ve eski tehditlere göre yapılmış Noto standardı hava alanlarımızın taşıdığı riskler üzerine düşünceler gibi bir yazı olabilir. Önerilerde üstün körü geçilir asıl beklenti konunun uzmanlarının araştırmasına davet etme üzerine olur. Şu vurgu TV ye bile çıkartır bence orko yu. "İlk yarım günde becerikli bir düşman karşısında Türkiye bu yüzden savaşı kaybedebilir" vurgusu bence çok etkili olur. Beni kimsenin duyacağı yok orko yu takip edenler vardır.  Ben bir vatansever olarak bu duruma katlanamıyorum

Bakın ABD tomahawk  Suriye korugan ını nasıl ortadan delmiş. Ayrıca bu koruganın üstü arazi ile aynı şekilde toprak örtülü bizimki bunun yanında karekod gibi gerçekten.

Mesajı Paylaş

orko_8

Buradayım :) Konu benim de ilgimi çekiyor ancak üzerine kalem oynatabilmek için biraz literatür taraması yapmak gerek. Mesajı Paylaş

putty

Sana güveniyorum orko yaparsa sen yaparsın ülkenin sarsılması lazım. Kurgu şöyle olmalı hava hakimiyetinin önemi üzerine çok ikna edici olmalı Arap İsrail savaşındaki hezimet gibi örnekler le mesela vatandaş uçakların olmadığı bir savaşta geridekilerin hiç bir anlamı olmadığına önce ikna olmalı. Zaten bu gerçektir. Sonrada ya 300 tane uçağımız savaşın ilk saatlerinde imha olursa diye bir soru ve bu mümkün mü sorusu ardından korkarım sanılandan çok daha kolay olabilir bu felaket gibi şok edici bir giriş vurgusu. Sonra konuya girip uçakların korumak için kolay taşınamazlığı yerlerinin belli oluşu koruganların yetersizliği seyir füzelerinn menzilleri etkinlikleri güdüm yöntemleri ile konuya girilmeli. İran Rusya İsrail hatta Yunanistan ın bile bu yeteneklere sahip olduğunu.  Sonra bizim hava alanlarından google earth resimleri ile nasıl kolay hedef olacakları bu konudaki olabilecek en kötü hava alanlarına sahip olduğumuz işlenmeli. İsrail hava alanlarının resimleri konmalı onların hava alanlarında hiç korugan yoktur uçakta yoktur uçaklar nerede belli bile değildir. Aynı şekilde Mısır da dersini almış tabi oda şimdi çok önlem almış onların hava alanları da ilginç. Birde bu önceki resimdeki klasik bilinen dağlardaki basit çözümler filan. Dağlar diye akıl vermemek gerek öneri ve dünyada olan seçenekler bunlar düşünmek mühendislerin kurmayların işi bizim görevimiz tehdidi işaret etmek. Bence çok araştırmaya bile gerek yok sonuçta çözümü başkalarına bırakmak gerek. En sonu da da Türkiye nin de bu vurucu yeteneğe sahip olduğunu vurgulayarak vatandaşı gururlandırmayı da unutmamak gerek. Ayrıca hava savunma sistemi de burada anılmalı ama fiziki önlemlerin gereği hava savunmaya güvenerek ihmal edilemeyeceği filan altı çizilmeli. Mesajı Paylaş

putty

Bu eski hava alanlarında büyük beyin fırtınaları ile inşa edilmişler öyle akılsız adamların yaptığı hava alanları değiller. Ama zamanın tehdidi farklı idi seyir füzesi değil hava saldırısına göre yapılmış
Bakın mesela sarı çizgiler dalışa geçen uçak olsun bombalarını atacak yada 30 mm topu ile vuracak. Aynı anda en fazla 3 koruganı vurabiliyor asla 4. vuralamıyor bir dalışta. Bu yüzden eğri büğrü garip dizilimdeler bilerek öyle serpiştirmişler. O zamanki adamlar tehdidi önemsemiş mühendis önemsemiş kurmay önemsemiş şimdiki önemsemesin mi. Tehdit değişti seyir füzesi var artık dalan uçaklar ikinci tehdit.

Mesajı Paylaş

murattekin

Olaya ben de müdahil olayım.  :)  Almanya Rammstein hava üssü. İlk bakışta sadece pist görülüyor.
Mesajı Paylaş
Murat Tekin

Destiny

Öncelikle Putty bu konuda endişelerinde hem fikiriz benimde dile getirmeye çalıştığım bir husus bu aslında sadece bundan öte paslı üstü brandalı oerlikonlarda canımı çok sıkıyor. Şimdi bir tane ilerizekalı emekli ilgili birisi çıkar bununda etkili vuruş kabiliyeti olan ülkeler karşısında çözüm olmayacağını geveler buna muhalefet olur iş çığırından çıkar vatan haini olan biz oluruz. Bu ülkede muhalefet yapılmadığı eleştirildiği kadar muhalefet etmekde bir garip karşılanır.

Her neyse biz kendi bakış açımıza dönelim bu sadece yapılaşma sorunu olmakdan öte şehirlerin içinede girmeye başladı bazı üslerimiz topyekün daha uygun noktalara daha modern yapılaşma, savunma mekanizmaları oluşturulmasına kadar gündeme gelmelidir. Mesela bandırmadaki üs bence orası derhal civarı kırsal bölgeye yeni üs yapılıp sivil kullanıma verilmeli. Bandırma zaten çok hızlı genişleyen bir yer olmaya başladı orası içinde avantaj olacaktır.

Tek başına o hangarları vs.. saklamamız tabiki çözüm olmayacaktır ancak bunu bir aşama olarak görmek gerek düşman füzesini aldatmak için bu tarz fiziki önlemlerin soft kill sistemleriyle desteklendiğinde gelen tehditin önemli bir bölümünü yanıltacağını düşünüyorum. Zaten zor hedef ayırt eden sisteme chaff-flare-EH uygulayacağız bu oldukça yoracaktır. Kalan sahalar Hisar ve korkutlarındır. Mesajı Paylaş

DelKu

Korugan işi biraz değişik, gelişan mühimmat ve güdüm teknolojisine karşı artık ne kadar güçlü yaparsan yap o koruganların etkinliği belli miktarda olacaktır. Önemli olan alçak ve orta irtifa hava savunma sisteminin yetenekli olması. O füze tehditi durduracak kapasitedeyse bez korugan bile iş görür. Yoksa istersen üssü dağın içine yap neye yarar. 1982 yılında bile tek bir Roland bataryası Stanley hava üssünü savaşın sonuna kadar açık tutmayı başarmıştır. Mesajı Paylaş

putty

May 14, 2018, 06:37 ÖS Last Edit: May 14, 2018, 06:43 ÖS by putty
İşte dediğim tam olarak budur

Çin'in Ningşia Hui Özerk Bölgesi'nin merkezi şehri Yinchuan'daki PLAAF Hava Üssü'ne ait yeraltı uçak hangarları.

https://www.google.com/maps/@38.482528,105.9656116,10154m/data=!3m1!1e3

Mesajı Paylaş

Teknisyen

Pekü Tünel girişlerinin vurulması daha kötü sonuç doğurmaz mı? Diğer türlü her sığınak yada uçak hangarı için ayrı ayrı imha gerekirken burada tek giriş çıkışı vurmak elini kolunu bağlamayacak mı? Hele ki günümüz gelişmiş mühimmatlarından birisi  girişin 20 metre içerisini çökertse işiniz bitti demek. Mesajı Paylaş

putty

May 14, 2018, 08:36 ÖS Last Edit: May 14, 2018, 08:42 ÖS by putty
Tüneller çökmesi için dağın yıkılması gerek. Bombalarsan sadece daha büyük tünel girişi olur başka bir şey olmaz. İş makinesi ile açarsın bir saatte olur biter. Duvara delik açın onu içine beton dökmedikçe deliği yok edebilmenin bir yolu varmıdır duvarı yıkman gerek yok etmek için öbür türlü sadece deliği büyütürsün

Ayrıca lütfen önerilere evet demeye çalışalım hayır demek zorundaymışız gibi neden illa itiraz geliyor anlamıyorum. Ya bir itiraz küçük büyük demeden bulunmaya çalışılıyor daha kötüsü aklına yatarsada sessiz kalınma tercih ediliyor. Buda Anadoluya özgüb bir arızalı folklorik bir şey aslında. Aman haklısın demeyin sonra poposu kalkar. Amarikalı her şeyde bir güzel yan bulmaya çalışır bizde kötü yan bulunuyor güzel yan bulunursada söylenmiyor.
Basit bir şey anlatıyorum burada 4 sene filan oldu daha bir kişi haklısın demediya bu kadar basit ve makul bir şeye. Mesajı Paylaş

dmc

Haklısın. Fakat sanki biraz daha geliştirebilirsin bu fikrini. İsrail'in koruganlarını sen paylaşmıştın mesela onlar da çok ilginçti. Takip eden ediyor putty sen kafanı takma :) Mesajı Paylaş

putty

İşin o kısmına mühendisler düşünsün yeterki şimdiki gibi kalmasın. Bak israil ile papaz oluyoruz bir celallensek kabadayılık yapsak düğmeye basarlar 20  tane F16 mız kalır iki saatte sonra savaş onunla Mısır İsrail savaşı gibi. Mesajı Paylaş

HDS

Üssün, koruganların, pistin ve envanterin hasar almasını engelleyecek, olmadı zorlaştıracak, hiç olmadı uğraştıracak her şey helaldir. Mesajı Paylaş

putty

bu ülkede hayatta kimse kimseye haklısın demez bozkırın denize hasret kavruk insanlarıyız Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter