Hava Üslerin Yapılaşmaları ve Yapı Tartışmaları

Başlatan mhm, Eki 20, 2015, 08:08 ÖS

« önceki - sonraki »

sadalone

Yani kısaca diyorsunuz ki üslerimizde hava ve füze savunma sistemleri olsa nasıl olur. Mesajı Paylaş

HüsamettinErTürk

Hayır üstadım onlar zaten olacak son aşamada bütün kademeleri aşan bir füze olması durumu için ekstra bir savunma katmanı daha

Yoksa zaten şuan her ne kadar her üssümüz için yeterince savunma önlemimiz olmasada ilerleyen zamanlarda olacağını düşündüğüm için füze savunma sistemi diye belirtmedim. Mesajı Paylaş

putty

Haz 16, 2017, 04:15 ÖÖ Last Edit: Haz 16, 2017, 04:17 ÖÖ by putty
ABD'nin Suriye hava üssüne saldırısını gördük. Seyir füzeleri ile resimde görülen etkiyi yarattı. Benim konunun başında belirttiğim seyir füzesi tehdidi bu işte. Komşularımızdan Rusya, İsrail en üst düzeyde tereddütsüz şekilde bunu yapmaya hazır. İran da hazır olduğunu veya olacağını biliyoruz. Yunanistan ise sahip olduğu seyir füzeleri ile kısmen bu imkanlara sahip ancak tamamen imha edecek yetenekte şu anda görünmese bile Fransa gibi ülkelerin bir kaç saatlik hava köprüsü takviyesi ile kısa sürede buna ulaşabilir. Düğmeye bastılar mı savaşı kaybederiz. Neyi bekliyoruz anlamıyorum bilmediğimiz bir önlemimiz mi var İsrail gibi hava kuvvetinin imha edilmesini nükleer silah kullanma sebebi sayması gibi bir güvencemiz mi var hiç bir şey yok.

Bu şekilde bekliyoruz birileri vursun diye

Mesajı Paylaş

swat

Alçak ve Yakın hava savunma sistemlerinin yakın vadede envantere girmesi ile Seyir füzesi tehdidi için elimizde bir şeyler olacak elbet.

Hisar-A/Korkut ikilisi bu anlamda etkili bir kalkan olacaktır seyir füzeleri için. Hisar/O ilede biraz daha güvenli bir çemberimiz olacak. Ama İran ve seyir füzesini anlayamadım, İran balistik üzerinde çalışıyor daha çok. Mesajı Paylaş

putty

İran ın seyir füzesi çalışmaları

Mesajı Paylaş

Terra

7'nci Ana Jet Üssü F-35 Uçaklarına Hazırlanıyor

F-35 Müşterek Taarruz Uçağı (JSF) projesinde ülkemizde kurulacak ilk filolara ev sahipliği yapacak olan Malatya 7'nci Ana Jet Üs Komutanlığı yeni uçaklarına hazırlanıyor.

Malatya'da inşa edilmesi planlanan "JSF Uçağı Saha Aktivasyonu için 7'nci Ana Jet Üs Komutanlığı Altyapı ve Tesislerine Yönelik İnşaat Sözleşmesi Kapsamında İnşaat Müteahhitlik Hizmetleri Alımı'' Projesi'nin Sözleşmesi, 429.500.000 TL anahtar teslim bedel ile 14 Ağustos'da Nurol İnşaat ve Ticaret A.Ş. ile Ankara'da imzalandı.

Proje kapsamında, Türkiye'nin de program ortağı olduğu yeni nesil F-35 savaş uçaklarının üs olarak kullanacağı askeri tesis içerisinde, uçak sığınakları, hangarlar, hangaretler entegre eğitim merkezi, filo ve karargah binaları, yemekhane, misafirhane, bakım atölyeleri, depolar, ısı merkezi, spor tesisleri, taksi yolları, beton kaplamalar, bağlantı yolları, peyzaj, tesisat galerileri ve altyapı işleri yapılacak.

İLK İKİ UÇAK 2018 BAHARINDA TESLİM EDİLECEK

Ülkemizin sipariş verdiği ilk iki F-35 Müşterek Taarruz Uçağı'nın (JSF) 2018 baharında teslim edileceği açıklandı. Teslim edilecek ilk iki uçak bir süre Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri'ne ait Luke Hava Üssü'nde pilotlarımızın eğitiminde kullanılacak.

http://www.bagimsizhavacilar.com/7nci-ana-jet-ussu-f-35-ucaklarina-hazirlaniyor/ Mesajı Paylaş

putty

Şub 11, 2018, 11:24 ÖS Last Edit: Şub 11, 2018, 11:40 ÖS by putty
Hava üslerimiz her geçen sene dahada seyir füzeleri ile vurmaya müsait hale getiriyoruz.
Seyir füzesindeki görüntü işleme algoritmaları için dahada temiz dahada güzel referans geometrik şekiller ile üslerimizi bezemişiz
Bir üssümüzün iki yıl ara ile hali.
Şu hava üslerini ilk savaştan önce akıl edip bir elden geçirsek ve bu seyir füzesi tehdidine göre yeniden düzenlesek geç olmadan

Hiç olmazsa SAGE deki SOM mühendislerine bir danışsınlar bu bizim üsler hakkında ne düşünüyorsunuz diye
Korkarım bir savaşta öğlen olmadan savaşı kaybedeceğiz bu üsler yüzünden

Şu sol üst köşedeki hangarı vurmak için İsrail Rusya Fransa gibi ülkelerde uzun uzun değerlendirmeler yapılıp simülasyonda denenip en doğru algoritma ile data ile bu hangarı vurma datası hazır değil ise ne olayım. Türkiye deki bütün uçak koruganları için hava alanındaki her ihtimal çin bu hazırlıklar vardır bu ülkelerde. Bir düğmeye basarlar uçaksız kalırız o gün.
Bu görüntü işleme algoritmaları hala çok aptallar bari orada bir geometrik kargaşa düzensizlik yarat bu ne siyah çizgiler yuvarlaklar dört köşeler filan. Doğrusu tamamen refreranssız bir hava alanıdır her şey yer altına inmeli yer üstünde soft bir zemin olmalı ama bari şimdilik bu eski tasarımları uzmanlara danışıp geometrik olarak kamufle edelim
Sonuçta bu füzeler terminal aşamada kameraları ile bir şeyleri kestirip referans alıp hedefi tespit ediyorlar GPS ile INS ile hangarı kimse vuramaz

Mesajı Paylaş

putty

Mar 11, 2018, 02:30 ÖS Last Edit: Mar 11, 2018, 02:39 ÖS by putty
Afrinde pkk ya bakın dağları delmişler arabaları içine koymuşlar. Bizimde işte böyle uçaklarımızı dağların içlerine saklamamız lazım. Yoksa seyir füzeleri ile ilk savaşta hepsi vurulacak. Abartılı bir senaryo yazıyorum. Menbic de ABD askerlerini F16 ile bombaladık onlarda bizim hava alanlarımız tomahawk lar ile saldırdı Diyarbakır hava üssündeki bütün koruganları vurdular. Ne olur bu durumda ve olmaması için bir sebep varmı. Dağları oymamız içine uçak koymamız gerek. 

Bir çok Avrupa ülkesi bunu yapıyor çağdışı ayıp filan  değil

Yolu görüyormusunuz nereye gidiyor dağa

Mesajı Paylaş

farabi

Uçağı bilemem ama ucu bucağı olmayan , hatta içerisinde raylı taşıma bulunan devasa mühimmat depoları var. Hatta biraz daha fazlası... Mesajı Paylaş

putty

Mar 11, 2018, 02:40 ÖS Last Edit: Mar 11, 2018, 02:45 ÖS by putty
Bence bir yerlerde uçak içinde böyle bir kaç yer vardır. Google earth da bulucam ben onları birazdan bakıyorum. En azından 50 uçağı ilk sürpriz saldırıdan korumak gerek.
Ben çocukken hep dağların içinde uçaklar diye hikayeler duyardım onlarla hep alay ettim ama bence gerçekti o söylenenler. Mesajı Paylaş

Alkyone

@putty O dağlar sandığın kadar güvenli değil ama; yeri tespit edildikten sonra giriş çıkış noktaları sığınak delici mühimmatla rahatlıkla vurulabilir.(Amerikalılar 50 metreye kadar etkili bombaları olduğunu hatırlıyorum) Hatta üs girişine MOAB atılabilir. Bu da koca bir dağın havaya uçması demek. Anlayacağın her tezin bir anti tezi ve güvenli gördüğün önlemlerin dezavantajlı tarafları var Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

putty

Bunlar dahamı güvenli yani

Mesajı Paylaş

Alkyone

Ben onlar güvenli demedim. Sadece yaptığın önerinin bizi arzu ettiğin o genişliğe kavuşturmayacağını bil diye yazdım
Yoksa elbette bende uçakların meydanda keklik gibi avlanması taraftarı değilim. Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

dum

Mar 11, 2018, 03:05 ÖS Last Edit: Mar 11, 2018, 03:27 ÖS by dum
Kamuflaj/gizleme : gözü aldatmak, gözden saklamak..

Örtü/mevzi :  mühimmatın etkisinden korumak.

Sanırım ikisini hafiften karıştırmış olabilirsin putty..  öneriyi düşünme sebebin ve gerekçen kamuflaj ile saklanma ve gizlenme üzerine.. attığın fotograf ve önerin ise örtü ve mevzilenme üzerine.

bazen birisi yeterli olur . Bazen her ikisi de yetmez..  nerede ne gerekiyorsa onu yapmak gerekir.

*Bir de aldatma var... mesela 30 hangardan sadece 10'u dolu olabilir. Dolu olanlar en eski püskü görünen ama en sağlamları olabilir. Uçak diye gördüklerin plastik,tahta veya şişme olabilir...

Ama zannetmem bu kadar hassas iş yapılıyor olsun.. :( Mesajı Paylaş

putty

Mar 11, 2018, 03:12 ÖS Last Edit: Mar 11, 2018, 03:15 ÖS by putty
Seçenekleri bilemem ama gördüğüm gibi ise bizim olayımız dünyadaki en kötü tercih bizde şu anda. Şu halimizle ben size sayıyorum bir savaşta mutlak yenilgiye uğrayacağımız yakın ülkeleri. Rusya İsrail İran. Bu ülkelere savaş açarsak yeniliriz aynı gün. İran ında bu yeteneği var Türkiye deki bütün uçak korugan larını vurabilir. Ben bu yüzden telaş yapıyorum. Birileri mutlaka yeni tip Türk tipi hava alanı projesi ARGE si başlatması lazım. Yer altına yükseltilere uçakları gizlememiz yada korumamız lazım. Ben uçakları bu koruganlara koymaktansa hava alanında açıkta tutmayı daha güvenli buluyorum en azından seyir füzelerinin kolaylıkla vurabileceği o geometrik referanslarla bezeli şahane hedeflerin içinde yakalanmazlar şansları ciddi anlamda artar Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter