Durmazlar

Başlatan Traverten, Haz 19, 2018, 12:33 ÖS

« önceki - sonraki »

Traverten

İpekböceği Tramvayının Yeni Hedefi Akdeniz

İpekböceği modeliyle Türkiye'nin ilk tramvay üreticisi olan Durmazlar, bir yandan Polonya'dan güzel haberi beklerken yeni hedef olan Akdeniz için de hazırlıklara başladı.
Çünkü…
Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin tramvay projesinde 20 tramvay için en iyi teklifi Durmazlar hazırladı. Bu hedefe ulaşılması halinde Bursa, Kocaeli, Samsun ve İstanbul'dan sonra Antalya caddelerinde de İpekböceği raya çıkacak.

http://www.rayhaber.com/2018/06/ipekbocegi-tramvayinin-yeni-hedefi-akdeniz/ Mesajı Paylaş

Traverten

Yerli ve Milli Marka İlk Tramvayımız : "İpekböceği"

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'nin öncülüğünde ve Durmazlar Makina tarafından üretilen Türkiye'nin ilk yerli tramvayı- İpekböceği.

Uzun yıllardır raylı sistemlere yatırım yapan Bursa Belediyesi, metro ve tramvay vagonlarının çok yüksek fiyatlarla yurt dışından alınmasından duydukları rahatsızlıkla 2010 yılında Durmalar Makine ile işbirliğine giderek başladıkları yerli tramvay projesi ile min.yerli katkı ile 20 adet İpekböceği tramvayı üretti. Bu tramvaylar şu anda Bursa'da hizmet veriyor.

Tamamen Türk mühendislerince Stil tasarımı, Çelik konstrüksiyon tasarımı, Şasi sistemi tasarımı ve Elektrifikasyon tasarımı, mekanik aksamları ve dijital teknolojileri de dahil olmak üzere tamamı Durmazlar Makine tarafından geliştirilen İpekböceği, 56 kişilik bir AR-GE ve 60 kişilik bir üretim ekibinin 2,5 yıl süren yoğun çalışmaları sonucu % 60 yerli malzeme kullanılarak tamamlandı. Son olarak Aselsan tarafından geliştirilen özgün çekiş sistemleri de tramvayda kullanılarak yerli katkı oranı artırıldı.

Kapasitesi 250 kişi olan ve tam doluyken yüzde 8.2'lik eğimi tırmanabilen tramvay Bursa'da büyük ilgi görüyor.İpekböceği'nin güvenlik sistemleri de son derece gelişmiş bir teknolojiye sahip. 5 ayrı fren modülü, yüklü halde 50 tonu geçen aracın acil durumlarda maksimum 46 metrede durmasını sağlıyor. Modüllerden herhangi birinin arızalanması durumunda ise ek koruma sistemleri devreye giriyor. 20 adet tramvay üreterek Bursa belediyesine veren Durmazlar, Tramvayları daha geliştirerek Panorama Markasıyla 12 adet Kocaeli ve 8 adette Samsun belediyelerine gönderdi. Şu anda Bursa, Kocaeli ve Samsun Belediyelerinde 38 adet yerli ve milli tramvay hizmet veriyor.

http://www.rayhaber.com/2018/08/yerli-ve-milli-marka-ilk-tramvayimiz-ipekbocegi/ Mesajı Paylaş

Traverten

Yerli ve Milli Marka Tramvayımız: "Panorama"

Durmazlar A.Ş tarafından İpekböceği tramvayından sonra geliştirilerek üretimi yapılan Panorama Tramvayı Kocaeli Büyükşehir Belediyesinde 12 adet Samsun Büyükşehir Belediyesinde 8 adet olmak üzere hizmet vermektedir. Ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediyesine 30 adet ve ülkemizin ilk tramvay ihracatı başarısı ile Polonya'ya 24 Adet panorama tramvayı üretilecektir.

Panorama tramvayları, 30 yıllık ömür testini tamamlamış, uluslararası standartlarda test edilip onaylanmış, düşük enerji tüketimi, sessiz, çevreci ve güvenli tasarımıyla ön plana çıkıyor.

Emsallerinde 10 çıkış kapısı varken, yerli tramvayda 12 kapı bulunuyor. Bu, yolcunun tahliyesi için önemli bir özellik. Araç içindeki kamera sistemiyle yolcu yoğunluğu takip edilebiliyor. Yazılım Türkiye'de yapıldığı için sistemsel değişiklikler daha kolay gerçekleştiriliyor. Yerli tramvayın dışında emsalleri gibi ayna bulunmuyor. Onun yerine görüntülü kamera sistemi var. Yani yerli araç hem daha konforlu hem daha teknolojik hem de daha üstün.

Durmazlar'ın, Samsun ve Kocaeli için ürettiği yeni geniş Panorama marka tramvayının özellikleri :

%100 alçak tabanlı, çift yönlü.
Uzunluk: 33 metre
Genişlik: 2,65 metre
Yolcu kapasitesi: 290 (50 koltuk + 240 ayakta)
Maksimum hız: 70 km/s
Araç tabanı yüksekliği: 350 mm
Araç ağırlığı: 41,5 ton
En küçük dönüş yarıçapı: 20 metre

Yurt dışından 2,5 milyon avro bedelle ithal edilen tramvayın emsalini, Bursa'da faaliyet gösteren Durmazlar firmasına 1,6 milyon avro karşılığında ürettiren Samsun ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, böylece yaklaşık adet başına 900 bin avronun yurt içinde kalmasını sağladı.

http://www.rayhaber.com/2018/08/yerli-ve-milli-marka-tramvayimiz-panorama/ Mesajı Paylaş

Traverten

Durmazlar Holding, Yerli Metro İçin Kolları Sıvadı

Türkıye'nın ilk yerli tramvayını üreten, sanayi sektörünün lider oyuncularından Durmazlar Holding, yerli metro için kolları sıvadı. 2009'da raylı sistemler sektörüne Durmaray markası ile giriş yapan ve bugün yüzde 70 yerlilik oranıyla tramvay üreten şirket, Aselsan ile yaptığı son çalışmayla bu oranı yüzde 87'ye çıkardı. Durmazlar Makina'nın bugün yerli ve milli metrosunu üretebilecek know-how'a sahip olduğunu aktaran Durmazlar Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fatma Durmaz Yılbirlik, "Metro üretimi için altyapımız var. Görev verildiği takdirde Türkiye'nin ilk yerli metrosunu üretiriz" dedi.

İLK İHRACAT POLONYA'YA

Durmazlar Makina'nın bugün yurtiçinde farklı illerde çalışan 98 adet tramvay ve hafif raylı sistem aracının bulunduğunu aktaran Fatma Durmaz Yılbirlik, Türkiye'nin ilk tramvay ihracatını ise Polonya'ya yapacaklarının bilgisini verdi. Durmaz, "Polonya'ya 20 adet tramvay ihraç edeceğiz. Tramvayların yapımı devam ediyor, 2020'de teslimatı yapacağız" diye konuştu. Raylı sistemler sektörüne ilk 2009'da girdiklerini aktaran Durmaz, "İlk tramvayımız İpekböceği adıyla 2013'te Bursa'da hizmet verdi. Ardından 2015'te Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından ihalesi açılan 60 adet Hafif Raylı Sistem (HRS) ve 12 adet çift yönlü tramvay projeleri izledi. Şirketimizin yeni jenerasyon tasarımı olan Panorama ise 2016'da 8 araçla Samsun'da, çift yönlü 12 araçla da Kocaeli'nde hizmet vermeye başladı. Kocaeli Belediyesi 6 araç daha talep etti. Bunun yapımı devam ediyor" ifadelerini kullandı.

DÜNYADA İLK BEŞTE

Raylı sistemlerin yanı sıra sac işleme makinesi üretiminde Durmazlar Makina markasıyla hizmet veren holding, bu alanda dünyadaki ilk 5 şirket arasında yer alıyor. Yıllık 5 bin makine üretimi yaptıklarını anlatan Fatma Durmaz Yılbirlik, 120 ülkeye ihracat yaptıklarını, 80 ülkede de distribütörlüklerinin olduğunu ifade etti. "Tamamen endüstri 4.0 endeksli üretim yapıyoruz" diyen Yılbirlik, şöyle devam etti: "Türkiye'de üretim teknolojileri alanındaki ilk Ar-Ge merkezini kurduk. Bu merkezde 200'e yakın mühendisimiz çalışıyor. Burada 120 patentli ürün geliştirdik." 150 bin metrekare alanda yüksek teknolojiye sahip 3 ayrı fabrikada üretim yaptıklarını aktaran Fatma Durmaz Yılbirlik, grupta bin 700 kişinin çalıştığını anlattı. Grup cirosunun 250 milyon euroyu bulduğunu belirten Yılbirlik, bu yıl hedefledikleri büyüme oranlarını yakalayacaklarını sözlerine ekledi.

http://www.rayhaber.com/2018/10/durmazlar-holding-yerli-metro-icin-kollari-sivadi/ Mesajı Paylaş

Alkyone

Durmazlar, 100. raylı sistem aracını üretti. 100. araç Akçaray'da kullanılmak üzere Kocaeli'ye sevk edildi
https://twitter.com/RailTurkeyTR/status/1079145026209366016 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter