Durmazlar

Başlatan Traverten, Haz 19, 2018, 12:33 ÖS

« önceki - sonraki »

Traverten

İpekböceği Tramvayının Yeni Hedefi Akdeniz

İpekböceği modeliyle Türkiye'nin ilk tramvay üreticisi olan Durmazlar, bir yandan Polonya'dan güzel haberi beklerken yeni hedef olan Akdeniz için de hazırlıklara başladı.
Çünkü…
Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin tramvay projesinde 20 tramvay için en iyi teklifi Durmazlar hazırladı. Bu hedefe ulaşılması halinde Bursa, Kocaeli, Samsun ve İstanbul'dan sonra Antalya caddelerinde de İpekböceği raya çıkacak.

http://www.rayhaber.com/2018/06/ipekbocegi-tramvayinin-yeni-hedefi-akdeniz/ Mesajı Paylaş

Traverten

Yerli ve Milli Marka İlk Tramvayımız : "İpekböceği"

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'nin öncülüğünde ve Durmazlar Makina tarafından üretilen Türkiye'nin ilk yerli tramvayı- İpekböceği.

Uzun yıllardır raylı sistemlere yatırım yapan Bursa Belediyesi, metro ve tramvay vagonlarının çok yüksek fiyatlarla yurt dışından alınmasından duydukları rahatsızlıkla 2010 yılında Durmalar Makine ile işbirliğine giderek başladıkları yerli tramvay projesi ile min.yerli katkı ile 20 adet İpekböceği tramvayı üretti. Bu tramvaylar şu anda Bursa'da hizmet veriyor.

Tamamen Türk mühendislerince Stil tasarımı, Çelik konstrüksiyon tasarımı, Şasi sistemi tasarımı ve Elektrifikasyon tasarımı, mekanik aksamları ve dijital teknolojileri de dahil olmak üzere tamamı Durmazlar Makine tarafından geliştirilen İpekböceği, 56 kişilik bir AR-GE ve 60 kişilik bir üretim ekibinin 2,5 yıl süren yoğun çalışmaları sonucu % 60 yerli malzeme kullanılarak tamamlandı. Son olarak Aselsan tarafından geliştirilen özgün çekiş sistemleri de tramvayda kullanılarak yerli katkı oranı artırıldı.

Kapasitesi 250 kişi olan ve tam doluyken yüzde 8.2'lik eğimi tırmanabilen tramvay Bursa'da büyük ilgi görüyor.İpekböceği'nin güvenlik sistemleri de son derece gelişmiş bir teknolojiye sahip. 5 ayrı fren modülü, yüklü halde 50 tonu geçen aracın acil durumlarda maksimum 46 metrede durmasını sağlıyor. Modüllerden herhangi birinin arızalanması durumunda ise ek koruma sistemleri devreye giriyor. 20 adet tramvay üreterek Bursa belediyesine veren Durmazlar, Tramvayları daha geliştirerek Panorama Markasıyla 12 adet Kocaeli ve 8 adette Samsun belediyelerine gönderdi. Şu anda Bursa, Kocaeli ve Samsun Belediyelerinde 38 adet yerli ve milli tramvay hizmet veriyor.

http://www.rayhaber.com/2018/08/yerli-ve-milli-marka-ilk-tramvayimiz-ipekbocegi/ Mesajı Paylaş

Traverten

Yerli ve Milli Marka Tramvayımız: "Panorama"

Durmazlar A.Ş tarafından İpekböceği tramvayından sonra geliştirilerek üretimi yapılan Panorama Tramvayı Kocaeli Büyükşehir Belediyesinde 12 adet Samsun Büyükşehir Belediyesinde 8 adet olmak üzere hizmet vermektedir. Ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediyesine 30 adet ve ülkemizin ilk tramvay ihracatı başarısı ile Polonya'ya 24 Adet panorama tramvayı üretilecektir.

Panorama tramvayları, 30 yıllık ömür testini tamamlamış, uluslararası standartlarda test edilip onaylanmış, düşük enerji tüketimi, sessiz, çevreci ve güvenli tasarımıyla ön plana çıkıyor.

Emsallerinde 10 çıkış kapısı varken, yerli tramvayda 12 kapı bulunuyor. Bu, yolcunun tahliyesi için önemli bir özellik. Araç içindeki kamera sistemiyle yolcu yoğunluğu takip edilebiliyor. Yazılım Türkiye'de yapıldığı için sistemsel değişiklikler daha kolay gerçekleştiriliyor. Yerli tramvayın dışında emsalleri gibi ayna bulunmuyor. Onun yerine görüntülü kamera sistemi var. Yani yerli araç hem daha konforlu hem daha teknolojik hem de daha üstün.

Durmazlar'ın, Samsun ve Kocaeli için ürettiği yeni geniş Panorama marka tramvayının özellikleri :

%100 alçak tabanlı, çift yönlü.
Uzunluk: 33 metre
Genişlik: 2,65 metre
Yolcu kapasitesi: 290 (50 koltuk + 240 ayakta)
Maksimum hız: 70 km/s
Araç tabanı yüksekliği: 350 mm
Araç ağırlığı: 41,5 ton
En küçük dönüş yarıçapı: 20 metre

Yurt dışından 2,5 milyon avro bedelle ithal edilen tramvayın emsalini, Bursa'da faaliyet gösteren Durmazlar firmasına 1,6 milyon avro karşılığında ürettiren Samsun ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, böylece yaklaşık adet başına 900 bin avronun yurt içinde kalmasını sağladı.

http://www.rayhaber.com/2018/08/yerli-ve-milli-marka-tramvayimiz-panorama/ Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter