BMC Kirpi MRAP

Başlatan heinkel, Eki 20, 2015, 06:21 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Alkyone
Yeni KİRPİ II'ler  Silahlı ve Silahsız olmak üzere TSK da 1 ay içinde görev alacak. İlk etapta 190 adet üretilecek ve bunların 90 adeti silahlı olacak.
https://twitter.com/KirpiveKobra_/status/936654147360784384


------------------------------------Jandarma Genel Komutanlığında Görev Yapmakta Olan 150 Adet MRAP #KİRPİ 4x4'lerin Kulelerine SARP Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemi (UKSS) Takılarak Dahada Güçlendi.
https://twitter.com/KirpiveKobra_/status/936898156121407488 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Alkyone

Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Alkyone

#92
Mar 05, 2018, 11:15 ÖÖ Last Edit: Mar 05, 2018, 02:46 ÖS by Alkyone
Zırhlı Araçlar İçin Esnek Katmanlı Kafes Zırh Sistemi Projesi kapsamında, çukur imla haklı tanksavar roketlerine karşı bekâ yeteneğini arttırmak maksadıyla, esnek katmanlı kafes zırh entegre edilmiş 30 adet zırhlı KİRPİ aracı TSK'ya teslim edildi.
https://twitter.com/Defence_Turk/status/970620403159896064
Link güncellendi Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

HeleBiDinle

"Sorry, that page doesn't exist!"

Sadece bana böyle söylemiyordur umarım. Mesajı Paylaş

Alkyone

#94
Tem 03, 2018, 10:48 ÖS Last Edit: Tem 03, 2018, 10:51 ÖS by Alkyone
TTA-2 Projesi kapsamında 30 adet Kirpi II TTA aracının kabulü gerçekleştirildi.
https://twitter.com/SavunmaSanayii/status/1014219440722972672
Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

HeleBiDinle

Birinci fotoğrafta üzerinde KOVBOY yazan kamyonun yükü nedir? Mesajı Paylaş

bayilbay

Monokok gövdesi kirpinin v yapılı zırhlı kabin. Mesajı Paylaş

HDS

Araç o kadar değişti ki Kirpi'den başka bir adı dahi hak ediyor. Oması gereken şeyleri ekleyip olmaası gerekenleri de çıkardılar nihayet.

Motor da nihayet doğru dürüst zırhlandı ve tam bağımsız süspansiyon kabiliyeti eklendi. Mesajı Paylaş

bayilbay

Sayın @HDS olmaması gerekenler nelerdi ? Mesajı Paylaş

HDS

@bayilbay, Kirpi I'de aslında hiç bir işe yaramayan, üretimi zorlaştırıp pahalılaştıran bazı özellikler vardı:
- Sac işi, tam olarak bir zırh koruması da sağlamayan burun tasarımı. Bu şimdi çok daha üretilmesi kolay, en az sayıda parça ve kaynak ile, en fazla yekpare zırh çeliğini en koruyucu şekilde buruna donatıp, motorun küçük kalibre silaha karşı korumasını arttıran bir tasarım olmuş.
- Ha keza, ilave zırh panelleri de artık standart, yekpare ve basit "dikdörtgen" kesitlerden üretilmiş. Bunlar gövdeye büyük parçalar halinde giydirilebiliyor. Eski parça pinçik ekler gitmiş. Unutmayın, bunlar sürekli ateş altında kalan araçlar. Hemen tüm paneller basit ve kademede değiştirilebilir halde basitleşmiş, yalınlaşmış.
- Yanlardaki, kullanılmayan çanta asma askıları gitmiş, onun yerine gövde altına büyük çanta taşıma dolapları gelmiş. Çantalar, kıta yükü ne içeride taşınacak, ne kenarlara asılacak ve çamur olacak, ne de aracın üzerine konacak.
- Eski araçlardaki makineli tüfek kulesi gitmiş, yerine yükseltilmiş ve güçlendirilmiş kaide üzerinde SARP gelmiş.


Aracın görünmeyen yerlerinde de bir çok değişiklik var: En önemlisi tam bağımsız süspansiyon. Zırhlı kabinin tasarımında ufak tefek değişiklikler.

Bir de herhalde bunlara Gergedan eklenecek.  Mesajı Paylaş

bayilbay

Bu ilave zırh panelleri problemi kirpinin ilk isterleri karşılamayıp revize edilmesi ve o sıralarda bmc'nin yaşadığı problemlerden dolayı sanırım. Çanta askısı duruyor gibi tek ve ortada 1 adet sanırım. Ya da o başka bir şey. Ben sanırım o dortgen kaideyi seviyordum. Biz hiç silahlandırmadık sanırım fakat ukss daha iyi tabii kaideden bir de sarp-dual yerine normal sarp konulmuş. Gergandanlı kirpileri görüyorduk operasyonlarda ama sanırım akustik silah tespit sistemi eksik gibi önceki sayflarda ssm isteği olarak belirtiliyordu sonradan da teçhiz edilebilir tabii.Bilgilendirme için sağolun sayın @HDS Mesajı Paylaş

HDS

#101
Tem 05, 2018, 12:56 ÖS Last Edit: Tem 05, 2018, 01:06 ÖS by HDS
O çeki demiri @bayılbay.

İlave zırh panelleri artık olmazsa olmaz. Her halükarda ilave zırh levhaları olacaktı. Yoksa her mermi, her darbe için İzmir'e gitmek zorunda kalırlardı. Şimdiki daha "gerçekçi" olmuş. [Ek: Onu şöyle yeniden yazayım. İlave zırh panelleri zaten olacaktı. Ama o zamanki çarçabuklukla hem üretimi hem de idamesi zor bir şekilde yaptılar. Onu şimdi olması gerekene uydurdular. Yoksa, Cobra gibi olurdu Kirpi de.]

Son Eurosatory'de de artık iyice ayyuka çıktı. Dünya zırhlı araç ve MRAP trendi de bu yönde. Basit, açısız, uzay tasarımsız zırh levhaları. Çünkü artık bir tek çatışmaya girmiyorsun. Vızır vızır uçuşuyor.

Bir iki örnek:VBMR 6x6 da ilk önce böyle gösterildi:Ama o da hapishane duvarı gibi çıktı:Mesajı Paylaş

bayilbay

Doğru kirpi nin diğerlerinde de orda varmış çeki demiri. Söktak işlerini kademede halledilecek hale getirmişler hayırlı olsun.
Size de tesekkurler sayın @HDS
Bir de bizim elimizde sarp dual var ne güzel bunu neden 40mm-7.62mm olarak konfigure etmiyoruz 12.7-7.62 hep. Tek 40mm takili araç sayısıda az biz sevmiyoruz pek bu 40mm bombaatarları herhalde ne güzel paralananilir mühimmat geldi koy sarp-duale miss elin denizcisi aav7 den straykera humwee ye heryere takıyor. Mesajı Paylaş

HDS

Bu SARP'lara 40mm AGL takmak sadece sök-tak işi. Atom da entegre edilebilir. Add-on bir kit nasıl olsa.

Onu iyi yapmışlar, sistemin kendi LRF'ı falan var. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter