Tören ve Muhafız Birlikleri

Başlatan hergeleci, Haz 09, 2018, 12:58 ÖÖ

« önceki - sonraki »

hergeleci

Haz 09, 2018, 12:58 ÖÖ Last Edit: Haz 09, 2018, 03:11 ÖÖ by Yönetim
Bir suredir devlette coreklenmis olan belli ki Ingiliz ozentisi bir guruh toren ve muhafiz birliklerini allayip pullamaya baslamisti. Ne yazik ki son yaptiklari ucuncu dunya ordularini kiskandiran yeni kamuflaj procesi gibi toren ve muhafiz birlikleri de gitgide palyacolara donusmeye baslamisti. Saray koruma polisinden bir ornek:

https://img-s2.onedio.com/id-58628210b97e1de30e38fb7d/rev-0/w-635/listing/f-jpg-webp/s-1fe92e671aa1d4a3639858f95b0d6262de32515c.webp

Dolmabahce onundeki belboy polisler:

https://www.youtube.com/watch?v=il1g8RueGqw

Eskiden ise boyle idiler:

https://www.youtube.com/watch?v=XUIgMTFeYi8

Giydikleri hic satafatsiz ve gayet basitti. Yani gecmisten geldigi gibiydi. Kendisiydi. Turk askeri satafatsiz olmali. Biz Ingilizler gibi aristokrasi gecmisi olan bir toplum degiliz. Sadece aristokratlarin ve onlarla kan bagi olanlarin yukselebildigi bir toplum degildik. Gecmiste bu yaklasim en buyuk gucumuzdu. Bu tur ozentilikler bize ait olmadigi gibi yetersiz ve kapasitesiz insanlar tarafindan emule edildiklerinden ortaya cikan zevksiz icraatlar zannedilenin aksine satafatli degil direk Arap zevksizligini cagristiriyor.

Turk toren ve muhafiz birlikleri eskisi gibi basit ve toren aninda bile orada sonuna kadar savasacak sekilde donatilmali. Yani belinde kasaturasi sallanmali ve mermilikleri tam ve dolu olmali.

Konu ile alakali olarak bir de mehter olayi var. Siviller tarafindan oyle dejenere edildi ki bu miras bence tamamiyle yasaklanmali. Elektrik soku altinda kus calmalar, rezil kostumler, binlerce yilllik tuglari ponponlara cevirmeler, katledilen muzikler. Isin kotusu bu gereksizler yurtdisina cikiyorlar. YouTube'da bir gosterinin vidyosunu gordum mehter calarken sahneye bir anda iki yandan mevlevi dervisleri firliyor, done done Turk kulturunu bitiriyorlar... Bir kac ay once bir haber cikti, zannediyorum Genelkurmay bir genelge yayinladi mehteri duzenlemek icin oradan aklimda kalmis. Hani dedim Uber'i yasakladilar belki bu Turgutlu Akincilari'ni ve Manise Sehzadeleri'ni de bitirirler mi diye...

Mesajı Paylaş

HDS

@hergeleci, Türkiye'de gördüğün çok iddialı inşaat projeleri de aynı dertten musdarip. "Render"da, kağıtta durduğu gibi durmuyor bu meret. Malzeme kalitesi, dokusu veziri rezil ediyor.

Kıyafetler çok "şatafatlı" değil, bir "palikarya" değil bunlar. Ama adam gibi bir malzeme, bir doku yapamıyoruz. Kesimler falan da cabası. Ya adama bildik eski beyaz plastik tören kaskını altın rengi boyayarak giydirmişler. Ne bekliyoruz ki?

Bunlar gerçekten pirinçten yapılsa, pırıl pırıl olsa aynı olur muydu? Her polisin, askerin kıyafeti kendisine göre "fit "edilse? "Mavi" fikri kötü değildi ama; Abi o "ton"u nereden buldunuz?

Abdullah Gül', ve H. Nisa Gül'ü Dilek Hanif giydirirdi. Öyle bir "ihtimam" gerek. Oysa bakın, Muhteşem Süleyman dizisi için her tür kumaş, takı, toka, her şey üretildi. Ciddiye al ve yap. Bak gör o zaman bakmaya doyabiliyor musun?

Bu arada; Bir klasiğe dönüş var. Amerikalılar yavaş yavaş 2. DS üniformalarına dönüyorlar takip ediyor musunuz? Mesajı Paylaş

hergeleci

Amerikalilari fark etmedim. Ama gecmise bir donus oldugu kesin. Koreliler ve Mogollar bir suredir bu isin icinde. Biz de "ulan siz yaparsiniz da biz yapmaz miyiz al 16 degisik asker sarayin onune, al bu da Ertugrul Gazi saygi nobeti" diyerek bodoslama girdik. Ama son vidyodan goruldugu uzere ihtimam gostermeyince ucuz bir garabet oluyor.

Ayni olay askerin kurtulus savasi birlikleriyle gecit toreni yaptigi zaman ayyuka cikiyor. Butun birligi donaticam diye, hadi giydirelim de gerisi bos, turu yaklasimlarla miras zedeleniyor. Dogru olan ise bu isi bilen adamlarin bu isle gercekten ilgili olanlarin bunlarla ugrasmasi. Aha boyle. Ornegin, Turk okculari giyim kusam vs olarak hala bu isin basinda olsalar da en azindan yaklasimlariyla o mirasi adam gibi muhafaza etmeye basladilar.

Herkes kendi ekolunu yaratiyor iste. Ornegin, Rus nobet yerine bale yaparak gidiyor. Bizim de bir ekole ihtiyacimiz var. Cafcafli seyler bize ters. Ben "kodumu oturtur ters bakmayalim" ekolunu benimsiyorum. O uniformanin belinden sallanan kasaturanin taa Kore'de gecmisi var...

Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter