Baykar Akıncı SİHA

Başlatan Merkator, Haz 03, 2018, 08:00 ÖÖ

« önceki - sonraki »

S_S

@husamettinerturk

Valla hocam çok çalışmak lazım deyip duruyoruz :)
Ben ülkem için iha yapıyor olsam esnek çalışmaktan gocunmazdım.
Tabi performans düşüklüğü yaratacak durumlardan da kaçınmak lazım insan sonuçta onlar da Mesajı Paylaş

warrior

SOM'da taşıyacakmış... Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

Haz 14, 2018, 09:09 ÖÖ Last Edit: Haz 14, 2018, 09:13 ÖÖ by delenda_est_carthago
Bence cok yakisikli.

Som biraz fantazi olmus ama. Pratikte som firlatmak icin kullanilacagini sanmam.

infografikte yok ama yerli /milli SDB hazir olunca/olursa bu platform icin bicilmis kaftan. sirf agirlik olarak bakarsak 6-8 adet tasiyabilmesi lazim.

Turboprop motorlar nereden geliyor acaba? Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

sunguroğlu

Gövdenin ve kanatların eğrisel formunun aerodinamik açısından ne gibi faydaları var acaba ? Mesajı Paylaş

7Skies

Motor gucu toplamda 900 hp yeterli olması gerekiyor. Yanlış yazımmı acaba. Mesajı Paylaş
.

7Skies

.

FeÇe

Akıncının aesa radarı aselsanın f 16 modernizasyonu için hazırlayacağı aesa radardan farklı mı olur?Menzili ne kadar olur acaba?Awacs gibi kullanabilir miyiz bu ihayı? Mesajı Paylaş

HüsamettinErTürk

@S_S
Hocam doğru diyorsun bizim gibi geriden gelen bir ülkenin çok çalışması gerekiyor ama biraz insan sınırlarını zorlar nitelikte bir çalışmadan bahsediyorum böyle bir durum söz konusu olmasa belirtmezdim zaten yoksa bende aynı fikirdeyim çok çalışmak gerekiyor. Karşımızda bize her türlü saldıran ülkeler varken biz biraz çalışalım çok verim alalım gibi bir şey diyecek konumda değiliz zaten. Mesajı Paylaş

murattekin

Çok değişik ve sıradışı bir tasarım. Uzun süredir üzerinde çalışıldığı belli oluyor. Umarım başarılı olur. Mesajı Paylaş
Murat Tekin

merzifonlu

Bu aleti "Havadaki Hava Savunma Sistemi" olarak da kullanabiliriz.

Şöyle düşünün: Hisar-O nun taşıyıcı kamyonları yerine, Akıncı SİHA'nın gövdesini kullanıyoruz. Bir tanesi radar aracı, 3 tanesi füze taşıyıcı olacak. Her birinde 2 adet Hisar-O füzesi var.

Radar için Akıncı SİHA'nın gövdesi yetersiz kalır derseniz, Barış Kartalı ile entegre edebiliriz. Bu sefer de her bir Barış Kartalı için örneğin 8 adet taşıyıcı SİHA tahsis edilebilir.

Füzeler havadan atılacağı için menzilleri hemen hemen 3 katına çıkar. Havada sürekli kalacaklarından, hava savunma devriyesi için F-16 uçurmaya gerek kalmaz.

Ne dersiniz?

NOT: Barış Kartalı demişken, bu uçağı korumak için de havadan havaya füze taşıyan Akıncı SİHA kullanmak zekice olur. Malum, bunlar çok değerli uçaklar.
Mesajı Paylaş

Eray

Havada kalma süreleri ne kadar olacak ki Mesajı Paylaş

merzifonlu

24 saat yazıyor broşürde. İnenin yerine yenisi kalkar. Her zaman havada büyük sayılarda SİHA dolandırılmaz. Ama en azından Barış Kartalına eşlik eden hava savunma SİHA'ları olmalı. Mesajı Paylaş

FeÇe

Dün aklıma geldi.Madem s400 leri barış kartalına bağlayamıcaz o zaman akıncıyla bağlantısını kuramaz mıyız?Aesa hava radarı var.Amaç zaten bataryaların 100-150 km çevresinde alçaktan geçen seyir füzelerini takip etmek.Bence akıncıyla bunu yapabiliriz.Bide lütfen cevap yazın.Bunu çok merak ediyorum çünkü. ;D Mesajı Paylaş

HeleBiDinle

Tüm sistemler, kısmen bile olsa, birbiriyle konuşabilir duruma getirilebilir. Burada teknik olarak bir engel yok. Yeter ki sistemlerin konuştuğu dili bil, protokolü bil, kriptolamasını bil vs.

Ha bunları bilmiyorsan, zaten bu tip işlere baştan hiç bulaşma.

Burada karşımıza çıkan tüm engeller politiktir, teknik değil.

Ben bilgisayar sistemleri üzerine çalışıyorum. Değişik konularda çalıştım ama son 12 yıldır SAP sistemleri üzerine çalışıyorum. O nedenle yapısını bildiğim bu sistem üzerinden örnek vereyim siz, teknik olarak nelerin yapılabileceğini anlayın.

Mümkün olduğunca teknik detaya boğmadan, basitçe anlatmaya çalışacağım.

SAP tabanlı sistemleri birbirlerine bağlamak için değişik katmanda değişik teknolojiler kullanılabilir. Bu teknolojilerin (RFC gibi) kimisi SAP'ye özgü teknolojilerdir, (TCP/IP, Open SQL, PL/SQL vb. gibi) kimisi de jenerik teknolojilerdir. Burada bir sıkıntı yok. Çünkü veriyi gönderen ve alan sistemlerin tamamı SAP tabanlı olduğu için sistemlerin birbirleriyle iletişiminde çok bir sıkıntı yaşanmaz.

Sorunlu olan şey, birbirinden farklı sistemleri birbiriyle konuşturmaktır. İşimiz gereği SAP tabanlı sistemleri diğer sistemler ile konuşturmak zorunda kaldığımız çok oluyor. Bunu değişik yöntemlerle yapabiliyoruz. Ama temelde yaptığımız iş, her iki sistemin  işlediği farklı formattaki veriyi yekdiğerinin formatına uygun hale dönüştürmektir ki anlaşılabilir olsun. Bir nevi tercümanlık yani... Her ikisinin de konuştuğu farklı dilleri bir diğeri tarafından anlaşılır hale getiriyoruz.

Her iki sisteme de alt seviye (koda) bir müdahale yapmak istemiyorsak, iki sistem arasına bu işi yapacak bir kutu koyuyoruz. SAP PI sistemi buna güzel bir örnektir. Ortaya bir PI sistemi kuruyoruz ve harici sistemden gelen ham veriyi burada toplayıp, ayıklayıp, işleyip, hedefteki SAP sisteminin anlayacağı formata dönüştürüyor ve kendisine iletiyoruz. Tabi tam tersini de yapıyoruz.

Ya da SAP ve/veya harici sistem tarafında yazılım kodlarına müdahale ederek (yeni program kodlama veya var olanı değiştirmek suretiyle) sistemlerin ürettiği veriyi doğrudan yekdiğerinin database'ine işleyip yerleştiriyor ve/veya yerleştirdikten sonra işleyebiliyoruz. (Her iki yazılım firması tarafından da bu tip bir harici müdahale pek hoş karşılanmasa da sıklıkla bu tarz yöntemler kullanılabiliyor, zira yadsınamayacak avantajları var.)

Gördüğünüz gibi yöntem çok. Her bir yöntemin avantajları ve dezavantajları var. İsterler doğrultusunda avantajlar ve dezavantajlar ağırlıklandırılıp uygun bir yöntem seçiliyor ve yola devam ediliyor.

Buradan yola çıkarak şu iterasyonu rahatlıkla yapabiliriz:

Elimizde 2 tip radar sistemi ekolü olacak. Bunlardan birisi elimizde halihazırda var olan NATO tabanlı radar ekolü. Bunlardan kimisi ithal, kimisi kendi ürettiğimiz radar sistemi ama hepsi de NATO ekolünde.

Diğeri de S400 ile gelecek olan Rus ekolündeki radar sistemleri.

Her iki ekoldeki radar sistemleri de kendine özgü veri üretip kendi aralarında haberleşebiliyor.

Her iki ekole ait sistemlere de hiçbir müdahalede bulunamayacağımız varsayılsa bile, yukarıdaki SAP PI örneğinde olduğu gibi bir ara kutu, ortak arayüz tasarlayıp, her iki ekole ait sistemleri birbirleriyle konuşabilir hale getirmek teknik olarak mümkündür. Tabi şeytan ayrıntıda gizlidir misali, detaylarda bir sürü zorlukla karşılaşılabilir, orası ayrı. Ama teknik olarak böyle bir şey mümkündür.

Sorunlar daha ziyade siyasi mecrada çıkar. Mesajı Paylaş

BATTLESTAR

Sidewinderlardaki hedef takip alagoritmalarını stealth ucavlara dogfight kabiliyeti eklemek için kullanılabilir mi ? Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter