JSF F-35 Lightning II

Başlatan mhm, Eki 01, 2015, 10:22 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

saladin

Alinti:

F-35 teslimatı için ise yasalaşan 2019 Bütçesi'ne (ve o metne gidene kadarki tasarılara) göz atmak yeterli. Hepsini alt alta koyarsak, üç ana husus öne çıkıyor:

1. Brunson
2. S400 alımı
3. Rusya'yla yakın ilişkiler

Nedense aklima su sartlari getirdi.
1. Mavi Marmara icin ozur dilenecek
2. Olenler icin tazminat odenecek.

Haa 1 ve 2 yi yaptiniz mi? Ne zaman yaptiniz yahu. Peki 3. Ne oldu? Dedik ya 3 de var diye, bakin burada koca harflerle yaziyor (cirt cirt cirt, kalemle kagida yazma sesi gelir)
3. Gazze'ye abluka kalkacak.
Mesajı Paylaş

TULGA

Demin Zaharova açıklama yaptı. İdlip Suriye'deki son sorunlu yer değil. Fırat'ın doğusunda oldukça geniş bir bölgede Abd kendi çıkarları doğrultusunda kürtlere bir yönetim saglama peşinde. Bu kabul edilemez diye ilk kez Fıratın doğusu Rusya tarafından gündeme geldi.

Bakalım 40 satır mı 40 katır mı?
Mesajı Paylaş

orko_8

@Delenda hocam, CAATSA exemption verilen ülkelerin yakınında dahi değiliz diye düşünüyorum.

Brunson olayı karşı taraf için "ya tamam ya devam" niteliğindeydi. Neden böyle, ayrı konu. Böyle bir ortamda böyle bir pazarlığa oturabildiğimizi sanmıyorum. Mesajı Paylaş

HDS

@TULGA, İlk kez değil. Zaharova DİB sözcüsü ve daha 10 gün evvel bakanın kendisi hemen hemen aynısını söyledi. Mesajı Paylaş

nokta

Birleşik Krallık, F-35B için Yeni İniş Tekniği Buldu

Birleşik Krallık, Lockheed Martin F-35B Lightning II uçağı ile gemiye denizde deneysel bir iniş gerçekleştirdi. İnişte Gemiye Yuvarlanan Dikey İniş (Shipborne Rolling Vertical Landing/SRVL) tekniği denendi.

Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı'nın onayı ile BAE Systems test pilotu Peter Wilson, Ekim ayı ortalarında Kraliyet Donanması uçak gemisi HMS Queen Elizabeth'e inişinde manevrayı gerçekleştirdi.

Manevra, uçağın jet motorundan dikey itiş gücünü kullanmasına ve kanatların kaldırma gücünden yararlanmasına izin veriyor, böylece bir uçağın inişte beraberinde taşıyabileceği yükü en üst düzeye çıkarıyor. F-35B jetleri şimdi daha ağır yüklerle gemiye dönebilecek, yani iniş yapmadan önce pahalı yakıt ve silahları denize atmalarına gereke kalmayacak.

Önceden, jetler, güverte üzerinde iler doğru hareket etmeden ve yavaşça aşağı indirmeden önce, geminin yan taraflarında asılı duran, sadece dikey inişler yapıyordu. Ancak uçaktaki ağır yük bu tür bir inişe izin vermediği için yakıt ve silah iniş öncesi denize atılıyordu.

http://www.c4defence.com/Gundem/birlesik-krallik-f35b-icin-yeni-inis-teknigi-buldu/7220/1 Mesajı Paylaş

nokta

Birleşik Krallık'ın "Voyager"inden F-35B'ye İlk Yakıt İkmali

Birleşik Krallık Kraliyet Hava Kuvvetleri (Royal Air Force /RAF) havada akaryakıt ikmal uçağı Voyager ile F-35B uçağına ilk defa yakıt ikmali gerçekleştirdi.

Bir basın açıklamasına göre, yakıt ikmali 16 Ekim 2018'de, Kuzey Denizi'nde 19000 feet (yaklaşık 5 bin 790 metre) irtifada gerçekleşti.

Voyager uçağından adı verilmeyen bir yetkili, "Voyager uçakları, RAF'ın sabit kanatlı uçaklarının çoğuna düzenli olarak destek verdiğimiz, son derece yetenekli bir Havadan Havaya Yakıt İkmali kabiliyeti sunuyor. Yeni F-35B'nin hizmete girerken desteklenmesi, Voyager için çok önemli bir görevdir.

Bugünkü uçuş son derece iyi geçti ve bu yılın başlarında ABD'den Birleşik Krallık'a yapılan Havadan Havaya Yakıt İkmali uçuşları üzerine inşa edildi."

http://www.c4defence.com/Gundem/birlesik-krallik-in-voyagerinden-f35b-ye-ilk-yakit-ikmali/7245/1 Mesajı Paylaş

Terra

Türkiye'nin 3. ve 4. F-35 uçağı Mart 2019'da teslim edilecek

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye'nin program ortağı olduğu ve test uçuşları Haziran'da ABD'de Türk pilotlarca yapılan F-35 savaş uçaklarının teslimatının geçici olarak durdurulmasının söz konusu olmadığını açıkladı.

Akar,"ABD Başkanı Donald Trump tarafından ABD Ulusal Güvenlik Yetki Kanunu çerçevesinde buradaki bazı sorulara, endişelere cevap vermek üzere Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanının 90 gün içerisinde bir rapor hazırlaması istendi. Bu süre bizim tahminlerimize göre, bir iki gün oynayabilir, 13 Kasım'da doluyor. 13 Kasım'a kadar Amerika Birleşik Devletlerinin Savunma Bakanı kendi iç kurumlarıyla konuşmak, görüşmek suretiyle bir rapor hazırlayacak. Bu süreç devam ediyor. Diğer taraftan pratikte, sahada herhangi bir değişiklik yok. Haziran ayında iki F-35 bize teslim edildi. Bu arada bizim dört pilotumuz Amerika'ya intikal etti, eğitimlerine başladı.

Ayrıca orada sayıları 50'ye varan astsubayımız da uzunca süredir bakım kurslarını sürdürüyorlar ki alındıktan sonra bu kurslara devam etsinler diye. Türkiye'ye getirildiğinde F-35'lerin üsleneceği yer Malatya. Oradaki altyapı çalışmaları da yoğun şekilde devam ediyor. Projede herhangi bir aksaklık yok, proje planlandığı şekilde devam ediyor. Üç ve dördüncü uçaklar da önümüzdeki yıl mart ayında teslim edilecek. Bu süreç de devam ediyor."

Akar, bu konuyu teknik seviyede takip eden ilgili bürokratların yaptığı açıklamaların da aksamanın söz konusu olmadığı, faaliyetlerin planlandığı şekilde devam ettiği yönünde olduğunu kaydetti.

ABD Savunma Bakanının F-35 konusunda 90 gün içerisinde hazırlayacağı rapora ilişkin Akar, "Bu konuda herhangi bir olumsuzluk beklemiyoruz. S-400'den, siyasi ve yargıdaki gelişmelerden dolayı birtakım sıkıntılar söz konusuydu ama şu ana geldiğimizde siyasi, askeri şartlar, böyle bir olumsuzluğu düşündürecek durumda değil. Ben herhangi bir şey beklemiyorum." değerlendirmesinde bulundu.

http://defenceandtechnology.com/2018/10/25/turkiyenin-3-ve-4-f-35-ucagi-mart-2019da-teslim-edilecek/ Mesajı Paylaş

canıtez

F-35'LER NE ZAMAN TESLİM EDİLECEK

Türkiye ile ABD arasında iki bakanla ilgili yaptırım krizinin çözülmesinin ardından F-35 savaş uçağı programıyla ilgili sorunun da bu ayın ilk yarısı içinde aşılması bekleniyor. Olağanüstü bir gelişmenin ortaya çıkmaması durumunda ilk F-35, Kasım 2019'da Türkiye'ye getirilecek.

Türkiye; ABD'nin birincil nitelikteki ortağı olduğu F-35 projesine, 2002'de uluslararası partner olarak katıldı. Projenin ortakları arasında ABD ve Türkiye'nin yanı sıra İtalya, Hollanda, Kanada, Norveç, Danimarka, Avustralya ve Birleşik Krallık yer aldı. Türkiye'nin daha sonra 116 uçağa çıkardığı 100 adet F-35 alması ve ilk uçakların 2017'de teslimi üzerinde anlaşma sağlandı. Türkiye, yeni nesil savaş uçağının üretiminde yedi savunma sanayii firması ile yer aldı. Bu firmalar; ASELSAN, TUSAŞ-TAİ, AYESAŞ, Kale Havacılık, ROKETSAN-TÜBİTAK, MİKES A.Ş. ve Alp Havacılık olarak sıralandı. Türkiye, böylece gövde üretiminden elektro optik hedef sistemine kadar uçağın önemli parçalarının üretimi süreçlerinde yer aldı.

F-16'LAR ENVANTERDEN ÇIKACAK

Milliyet gazetesinden Aydın Hasan'ın haberine göre Türk Hava Kuvvetleri, 2020'den itibaren önce F-4, ardından da F-16 savaş uçaklarını aşamalı olarak envanterinden çıkaracak. Ancak hava taarruz gücünde bir boşluğun doğmaması için bu uçakların yerine geçecek jetler önce envantere alınacak. Bu planlama çerçevesinde de, iki jet tipi öne çıktı. Türkiye, 116 adet F-35 alımını planladı. 2017'de alınması planlanan ilk iki F-35 uçağının teslimi, 21 Haziran 2018'te yapıldı. Türkiye, aynı zamanda 2023'ten itibaren milli muharip uçağı TF-X'in üretimine başlayacak. Türkiye'nin hava gücünde 2020'den itibaren F-35 ile milli muharip uçak iki önemli unsuru oluşturacak.

S-400'LERİ GEREKÇE GÖSTERDİLER

Ağustos başında ABD yönetiminin Türkiye'de yargılanmasına devam edilen rahip Andrew Brunson'ın serbest bırakılmamasını gerekçe göstererek aldığı yaptırım kararından sonra yeni bir hamle de ABD Senatosu'ndan gelmişti. Senato, 2 Ağustos'ta Rusya'dan S-400 füze satın alınmasını gerekçe göstererek, Türkiye'ye F-35 savaş uçaklarında yaptırım uygulanmasına ilişkin kararı Genel Kurul'da onaylamıştı. Metin, ABD Başkanı Donald Trump'ın onayıyla yasalaşmıştı. ABD Savunma Bakanlığı'nın F-35 ile ilgili raporu, Türkiye'ye yaptırım uygulanıp uygulanmayacağı konusunda belirleyici olacak. Raporun, 12-13 Kasım tarihlerinde hazırlanması bekleniyor. Ankara'da, raporun savaş uçağında bir sıkıntı yaratmayacağı beklentisi hakim.

332 PERSONEL EĞİTİM ALDI

Türkiye, ortakları arasında yer aldığı F-35 projesi için bugüne kadar 900 milyon dolar harcama yaptı. İlk iki F-35A uçağı, 21 Haziran 2018'de teslim alınarak Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterine girdi. Üçüncü ve dördüncü uçaklar ise Mart 2019'da teslim alınacak. İlk dört F-35, Türk pilotlarının eğitimi için 2020 sonuna kadar ABD'de kalacak. Daha sonra Türkiye'ye getirilecek. 5. ve 6. uçakların ise Kasım 2019'da Türkiye'ye doğrudan teslimi planlandı. 2018-2020 arasında 13'ü pilot olmak üzere toplam 332 personel F-35 eğitimini ABD'de alacak. 2020'den itibaren ise eğitimler, Malatya'da bulunan 7. Ana Jet Üs Komutanlığı Entegre Eğitim Merkezi'nde yapılacak.

http://www.airkule.com/haber/F-35-LER-NE-ZAMAN-TESLIM-EDILECEK/31803 Mesajı Paylaş

TULGA

O zaman şöyle de denebilir. 3.ve 4. Uçaklar mart 19'da yine Abd'de teslim edilecek, 5.ve 6.uçaklar ise Kasım 19'da doğrudan Malatya'ya getirilerek törenle teslim edilecek. 2020 yılı için planlanan alım sayısı 8 di galiba. Demek ki İlk 4 uçak egitim boyunca 2020 sonuna kadar Abd'de kalacağına göre bizim elimizde bir aksaklık olmazsa 2020 sonunda 13'ü pilot olmak üzere  egitim görmüş 332 personel,  14 adet F-35 uçağı olacak. Bu tarihe kadar da 7. Ana Jet Üs Komutanlığı Entegre Eğitim Merkezi'de F-35 için tam hazır olacaktır.

Bu süreç sorunsuz devam edebilirse 2020 donunda 1 filo F-35, pilot, eğitim, altyapı olarak operasyonel hale gelmiş olacak. Bu andan itibaren de gerek pilotaj eğitimleri gerekse de harbe hazırlık tatbikleri ülkemizde kendi personelimiz ve sistemlerimizle yapılarak diğer filo katılım süreçleri daha da hizlanabilecektir. Hayırlısı olsun. Sıra F-35B'de. Bakalım bu konuda bir karar çıkacak mı? Mesajı Paylaş

Kartalbey

Hocam. 2020 için planlanan pilot sayısı 30 un üzerinde. Mesajı Paylaş

TULGA

Ben pilot eğitimlerinin Abd'de bitimi sonrası ülkemize döndükleri zaman ilave eğitimlerin burada verileceğini sanıyordum. Açıklama bu minvaldeydi. Yani Abd'de eğitimi tamamlanan pilotlar geldikten sonra burada diğer F-35 pilot adaylarına eğitim verecekler diye biliyordum. 2020'de 30 olması için Abd'ye eğitime ilave grupların gitmesi gerekecek demekki. Mesajı Paylaş

Search and rescue

Senatoya sunulacak rapor için 90 günlük süre bu hafta bitiyor. Mesajı Paylaş

swat

Haber her zaman olduğu gibi hatalı F-35'ler F-4'lerin boşluğunu doldurmak için geliyor F-16 değil Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter