Baykar Akıncı SİHA

Başlatan Merkator, Haz 03, 2018, 08:00 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Merkator

Akıncı SİHA 900 kg mühimmat taşıyacak

Kendi geliştirdiği ve silah kullanabilen İnsansız Hava Aracı (İHA) sistemlerinde önemli adımlar atan Türkiye, ANKA'nın ardından daha büyük Akıncı'da tasarımın önemli bölümü tamamlandı. 2020'de ilk uçuşunu yapması planlanan sistem, 900 kilogram mühimmat taşıyabilecek.

Baykar Makina tarafından tasarlanan ve çift motorlu SİHA'da TEI imalatı PD170 motorlarına sahip olacak sistem, 5 palli pervanesi ile motorun ürettiği gücü daha verimli kullanacak. Kanat açıklığı 20 metreye kadar çıkacak Akıncı'da uydu haberleşmesi için SAT-COM sistemi yer alacak. Böylelikle aracın menzili çok daha uzatılabilecek.

Gövdenin altında ise Aselsan tarafından geliştirilen CATS sistemi, hedefin takip edilmesi ve görüntü alınması amaçlı kullanılacak. Maksimum kalkış ağırlığı 5 ton olacak Akıncı, 2 adet Roketsan MAM-L, 2 adet 500'er librelik Mk82 (Roketsan TEBER) veya 2 adet Mk82 (TÜBİTAK SAGE KGK kitli) bomba taşıyabilecek. Akıncı gövde içinde 450 kilogramlık faydı yük ile uçabilecek.

Yeni SİHA sisteminin testlerine 2020'de başlanacak. Toplam bir yıllık test aşamasından sonra teslimatın 2021'de yapılması öngörülüyor.

http://www.kokpit.aero/akinci-siha-5-ton
Mesajı Paylaş

7Skies

.

malpsoy

TB2 lerle büyüklük mukayesesi yapmak için iyi görüntü. Herhalde bu yapılan tünel testi için mockup 'tır.

Mesajı Paylaş

HDS

Bunun sığacağı "tünel" var mı ki?  :) Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

Haz 12, 2018, 05:17 ÖS Last Edit: Haz 12, 2018, 05:24 ÖS by delenda_est_carthago
Fluid dynamics benim alanim degil ama govde ciddi miktarda lift saglayabilecek sekilde tasarlanmis gibi gorunuyor gozume . Kanat kesiti gibi govdenin sekli resmen.

Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

dum

Sadece orta/Yüksek irtifada uzun sure stabil,manevrasız uçacak bir teyyare için boyle bir form seçilmesi ilk bakışta akıllıca geldi.. illa ki  ölçekli moeleri için bir tünel çalışması yapılmıştır sanıyorum..

Deniz kuvvetleri acaba hiç ;  Manyetik anomali dedektörü + gag+sar radarı+satcom+flir  yükleyip civar denizlerdeki uluslararası hava sahasında daireler çizerek 24 saat gezdirmeyi düşünmez mi ki? Hem suüstü, hem sualtı, hem helikopter,hem adaların takibi için ne güzel olurdu.. Mesajı Paylaş

Teknisyen

Bu kadar büyük bir gövdeyi 3 boyutlu yazıcıda basmak mümkün mü? Mesajı Paylaş

BG

>> Bunun sığacağı "tünel" var mı ki?  :) 

Koca A380'in tünele girdiğini düşündüm de... :D

Bu işler nasıl dönüyor nasıl anlayamadım ama pek. Linkedin'in mühendis kadrosunu inceledim biraz. Genç, yeni mezun mühendisler... Kim yapıyor bu tasarımları? Mesajı Paylaş

Revolver

Türkiyede bu büyüklükte rüzgar tüneli var mı diye sorulmuş. Mesajı Paylaş

HDS

Bir ART var yahu işte. :) Mesajı Paylaş

murattekin

ART'ın durduğuna eminmiyiz? AÜ orada inşaat yapıyor. Mesajı Paylaş
Murat Tekin

HDS

Değilim. :) Mesajı Paylaş

delibaykus

Bu kadar büyük bir şey 3 boyutlu yazıcıda yapılır. Sadece standart yazıcılarla olmaz ama bunun için özel yazıcı tasarlamak lazım gelir. Mesajı Paylaş

Kartalbey

ODTÜ RÜZGEM nasıl? Mesajı Paylaş

HüsamettinErTürk

@BG

Baykar da staj yapan arkadaşımın söylediği kadarıyla
Mühendislerin büyük kısmı genç aslında biraz adam yetiştirme odaklı çalışıyorlar fakat sorun şu ki personelin çalışma saatleri çok "esnek"miş
Teslimatları gerçekten hızlı yapıyorlar fakat personelin yıpranma payı yüksek herkes böyle bir çalışma sistemine alışabilir mi?

Arkadaşım stajyer olduğu için çok üst seviyede personel görmüş müdür bilemem ancak daha önceden stm de staj yapıp ikinci stajını baykar da yapan bir stajyer arkadaşının da şirketin çalışma sisteminden memnun olmadığını söylemişti.
Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter