Kendime Özel Bir Ar-Ge Listesi - 1

Başlatan ayibarishi, May 23, 2018, 06:52 ÖS

« önceki - sonraki »

ayibarishi

Hayal kurmak güzeldir. Bu yüzden bazen düşünürüm. Eğer bir ülkenin başında askeri diktatör olsa idim, ve bu ülkenin yeteri kadar gelişmiş bir savunma sanayi altyapısı olsaydı neler yapardım?.. Diyelim ki her türlü standarttan bağımsız biçimde yepyeni bir Deniz Piyade Ordusu kuracağım. Nasıl bir yol izler, bu birliği nasıl silahlandırırdım? Gelin bu hayale birlikte göz atalım.

ÖNCELİKLE PİYADE SİLAHLARI:

• 6,5X38 Grendel mühimmatını standart taban olarak seçerdim. Buna uygun hafif ama etkili, özgün mekanizmalı bir hücum tüfeği tasarlardım.
  • Yine 6,5X38 Grendel mühimmatını kullanan bir manga otomatik tüfeği tasarlardım. (IMI Negev benzeri ve son derece modern.)
  • Aynı mühimmatı kullanan, 12'lik şarjörlü, yarı otomatik, özgün mekanizmalı, klasik piyade tüfeği de tasarlatırdım. Hem taktik keskin nişancılık hemde tören uygulamaları için.
  • Hücum tüfekleriyle birlikte kullanılmak üzere, 1" (25,1 mm) çapında ama etkinliği yüksek yeni bir LP bir tüfek bombası geliştirirdim. (Bizde kullanılan 40 mm.liklerin yerine) Mühimmat tipi oldukça çeşitli olurdu. (Detay girmiyorum.)
  • 6,5 CreedMoor mühimmatını kullanan gerçek bir keskin nişancı tüfeği tasarlardım.
  • 6,5 CreedMoor mühimmatı için bir ağır makineli tüfek de tasarlardım.
  • Özgün kalibre ve seri atımlı bir PDW tasarlardım. (MP-7 ve P-90 misali.)
  • 10 mm. özgün teleskopik mühimmat kullanan, ve kovan uzunluğu özel tip mermileri de içerecek şekilde yapılandırılmış bir tabanca serisi dizayn ederdim.

ARDINDAN PİYADE DESTEK SİLAHLARI:

• Öncelikle bir adet hücum tipi ve bir adet savunma tipi olmak üzere, son derece etkin bir el bombası ailesi geliştirirdim.
  • Özel bir elektronik ve tekrar tekrar kullanılabilir bir el bombası tapası geliştirirdim. Yaklaşma sensörü sayesinde sızma yapmak isteyen düşmanı önleyecek, mevzilerin ön tarafına bir hat kurabilecek, bir nevi açık serpme mayın gibi kullanılabilecek, el bombasına ikinci ve önemli bir işlev kazandıracak sensörlü tapa. (Detayları bende saklı)
  • 1" (25,1 mm) çapında HP mühimmat kullanan bir otomatik bomba atıcı geliştirirdim. Bunun LP versiyona ek Anti İHA ve Havada Paralanan mühimmat tipleri de olurdu.
  • CarlGustav M4 dengi ama 3,75" (94 mm) çok kullanımlı, hafif bir GTT benzeri, mühimmat tipleri son derece çeşitli, bir piyade destek silahı geliştirirdim.
  • 3,75" (94 mm) aynı mühimmat tipini kullanan, kapalı mekan içinden de ateşlenebilir, tek kullanımlık, LAW benzeri ama çok daha modern bir silah sistemiyle bunu desteklerdim. (AT4)
  • 2" (51 mm) çapında ve mühimmat çeşitliliği son derece fazla bir hafif bazooka sistemi geliştirirdim. (Mikro SMAW misali ve RPG-7 yerine) Çok namlulu versiyonu da olurdu.
  • 2" (51 mm) çapında ve mühimmat çeşitliliği son derece fazla bir komando havanı sistemi geliştirirdim. (Özel bir akıllı nişangah düşüncem var bende saklı.)

SON OLARAK AĞIR SİLAHLAR:

• Yerli olarak geliştiren ve üretilen OMTAS, UMTAS, KARAOK, CİRİT ve 2,75" (70 mm) güdümsüz roket ailelerini tamamen sistemime adapte ederdim.
  • AMT ve AHT ihtiyacını gidermek üzere Altay ağır tank ailesini değil, FNSS&Pindad Kaplan MT Orta ağırlıklı tankı üzerindeki Cockerill 105 mm.lik kulesiyle birlikte tercih ederim.
  • ZMA ve ZPT ailesi için de FNSS'nin modern Kaplan serisini oldukça uygun görüyorum.
  • ZMA sistemlerinin ana topu olarak, kapak resminde 40 mm.lik Fransız örneğini görmüş olduğunuz silahın, 2" (51 mm) lik daha geniş çaplısını üretmeyi tercih ederim. Teleskopik mühimmat kullanan bu topçuya ilave mühimmat tipleri de dizayn ederim. (Örneğin hava hedeflerine karşı etkili ayrı bir mühimmat ailesi.)
  • ZMA'ların yarısında ikinci silah yükü olarak hem 4'lü Cirit hemde bolca 2,75"lik güdümsüz roket barındırırım. Diğer yarısında ise OMTAS ve gerekirse UMTAS uygun olacaktır.
  • Envanterimizde neredeyse bir asırdır yer alan dağ topçusu ile 105'lik topçunun avantajını birleştirmek üzere "Kısa 76" diye nitelendirdiğim 3" lik özgün boru tip mühimmatı kullanan, çekili ve havadan da nakledilebilen bir sahra topçusu sistemi geliştiririm.
  • Doğu bloku ülkelerinde sıkça görebildiğimiz çekili seri atım havan sistemlerinin daha portatif ve etkin bir versiyonunu, 3,75" (94 mm) çapında deniz piyadelerinin hizmetine sunarım.
  • Bu 3,75'lik havanın çift namlulu ve kundağı motorlu, tam otomatize bir tipini de muhakkak geliştiririm.
  • En ağır ve uzun menzilli top / obüs vuruş gücü olarak 5" (127 mm) çapında, Sovyet dönemi D-30 gibi 360" dönebilen, hafif ama 155'lik amerikan M-777'si kadar etkili, ondan çok daha seri atımlı, çekili ve havadan da taşınabilir bir topçu sistemi geliştiririm.
  • Deniz kuvvetlerinin ihtiyacına yönelik özel geliştirmeleri de içeren yine 5" (127 mm) çapında, Fırtına KMO'nun bir versiyonunu hizmete sokarım.

BURADA YER ALMAYAN KONULAR:

• Amfibi hareket ve sonrası için gerekli olacak hiçbir tür İnsansız Hava Deniz yada Kara aracını burada zikretmedim. Oysa bu hususlarda tahmin ettiğinizin ötesinde bir vizyonum var. Fakat şimdilik bende saklı kalmasını uygun görüyorum.(Geçen seneki SSM Roboik skandalını da unutmadım ve asla unutmayacağım, affetmeyeceğim.)
  • Deniz havacılığı ve deniz havacılığından beklentiler hususunu özellikle işlemedim. Zira bu husus hem başlı başına bir makale konusu teşkil etmekte, hem de fazla çıkıntılık yaparak mevcut milli projeleri negatif etkilemek istemiyorum.
  • Tekneler hususuna da hiç girmedim. Artık elde ne varsa yada yeni ne üretebiliyor isek onu kullanırız. Bir konuda daralan ve görüş isteyen biri benimle iletişime geçebilir diyeceğim ama imkansız. Bilirim, kimse burnundan kıl aldırmaz sektörde.
  • Ağır silahları bir güzel tarif ettim ama dikkat ederseniz mühimmat tiplerini tarif etmedim. Herkes bilgisine göre yorumlamada serbesttir. Fakat ben kendi inovasyon ufkumda çok daha geniş yorumluyorum...
  • Savaş tekstili ve savaşçı / silah aksesuarları konusun da ele almadım. Bu husustaki inovasyonlarımı da kendime saklamayı tercih ediyorum.

Daha önce bu tarz bir yazı kaleme almadım. İlk defa karşınıza "Bir Aybars Meriç Fantezisi" ile çıkmış bulunuyorum. Eleştiri, öneri, geliştiri, vb. her türlü yorumda serbestsiniz. Fakat unutmayın adı üstünde bu bir fantezi. Bu nedenle küfür ve sert üslup kullanmaktan kaçınalım lütfen. Zira taşlanmaktan da yoruldum ve pek gücüm kalmadı. Saygılarımla...

https://www.linkedin.com/pulse/kendime-%C3%B6zel-bir-ar-ge-listesi-1-aybars-meri%C3%A7/?published=t Mesajı Paylaş

ocay

http://www.monch.com/mpg/news/special-forces/3376-soficreedmoor.html

USSOCOM 6.5 Creedmoor mühimmarını 7.62x51 KNT ve MT değiştirmek için seçmiş sanırım.

Ağır MT için .338 Norma Magnum düşünülüyormuş. Belki bu sayede 100 yıllık M2'yi değiştirirler Mesajı Paylaş

Topgun

Maliyet? Bu dönüşümün getireceği ve yeni özel 6.5mm Creedmoor mühimmatla, dahada özel ve hassas üretim kalitesi gerektiren .338 magnum mermi, bunların tüfekleri vb. üretim maliyetlerinide düşünmüşlermi acaba?

Ya Trump para yok, kemer sıkalım diye yalan söylüyor, ya da bunların umrunda bile değil! Mesajı Paylaş

HDS

Bir şeyi sıradan bir komodite gibi hacimli ürettikçe maliyeti düşer. Mesajı Paylaş

putty

Haz 02, 2018, 04:20 ÖS Last Edit: Haz 02, 2018, 04:23 ÖS by putty
5,56 ile 7,62 diye iki kalibrenin standart seçildiği orduda ya güçlüyü ya öbürünü seçersin ihtiyaca göre. Uyanıklık edip ortasında 6.5 mm kalibre seçmek ucuz bir akıl bence. Ortadaki kalibreyi seçtiğinde diğer iki tüfek cephanelikten kalkmayacağına göre bu sefer iki yerine üç standart kalibren olacak bunun nesi optimum kalibre o zaman. Bir birine çok yakın 3 kalibrenin mantığını anlamak mümkün değil. Aslında ortayı seçmek iki uçtaki diğer seçeneklerin avantajlarından biraz feragat etmeyi kabullenmektir bunun nesi iyidir. Şimdiki gibi iki kalibren olsun dağda büyüğü şehirde küçüğü kullan. Yok ortasını yapacağım dediğinde öbürlerinin avantajından feragat ediyorsun yok onlarda olacak dersen bu sefer iki değil üç tüfeğin oluyor yok öbürlerinden birini atıcam dersen bu sefer hem birinden feragat hemde bir birine çok daha yakın iki kalibren oluyor daha mantıksız yani. Asker birazcık uçlarda olabilecek en bir birinden uzak iki kalibreyi bilerek seçmiş zaten bunların arasını bulmak o akıl ile çelişiyor amaç zaten ortasından olabildiğince uzak iki kalibre seçmekti. Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter