Astsubay zorunlu hizmet süresini doldurmadan istifa ederse ne olur?

Başlatan dogukanhakan, May 14, 2018, 11:41 ÖÖ

« önceki - sonraki »

dogukanhakan

Arkadaşlar benim yakın akrabam Kara Astsubayı göreve 2011'de başladı. Ama ailevi sebeplerden dolayı istifa konumuna geldi. Mecburi hizmet süresi de 15 yıl olduğu için çekiniyor,internet ile pek arası olmadığı için ben araştırırım dedim. İnternette biraz dolaştım eğer istifa edersen 2 sene hapis yazıyor. Bu ne kadar doğru ? İstifa ettiği zaman nelere katlanmak zorunda kalır bana detaylı anlatırsanız çok sevinirim.
Teşekkürler! Mesajı Paylaş

muhendus

Bildiğim kadarıyla kanunen zorunlu hizmet bitmeden istifa edemez, öyle bir hakkı yok. TSK dan kendisini attırmak zorunda. Firar etmek, ahlaksız hayat yaşamak vb sebeplerle TSK personeli olma vasfını yitirmesi gerekiyor. Eğer firar ederse 1 yıl boyunca yakalanmamalı, eğer yakalanırsa hapis cezası çekip sonra görevine tekrar iade edilir. Bu süre boyunca adına telefon hattı bile alamaz, adına yakalama kararı olacak, hiç bir polis gbt kontrolüne girmemeli.

Yalnız bu açıklamalar biraz illegal durumlarla ilgili olduğundan eğer sakıncası varsa derhal forumdan silelim. Mesajı Paylaş

putty

Yabancı ile evlenirse atılabilir Mesajı Paylaş

muhendus

@putty uzun süredir yabancı uyruklularla evlilik ilişik kesilmesi için bir sebep değil. Eşi yabancı uyruklu TSK personelleri mevcut. O kanun değişti, ekstradan güvenlik soruşturması yapılıyordu galiba eş için. Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter