Milli Tabancamız

Başlatan strongarm, May 08, 2018, 07:58 ÖÖ

« önceki - sonraki »

strongarm

May 08, 2018, 07:58 ÖÖ Last Edit: Haz 04, 2018, 06:45 ÖÖ by Yönetim
Merhabalar,

Uzun uğrasılar, üretici firmanın ifadelerine göre üniersite ve bir devlet araştırma kurumunun yoğun mesai destekleri
sonucu "Milli Tabanca" vasfını hak eden el silahına kavuşmuş durumdayız.

Zikredilen ünvanın sahibi, "Sarsılmaz SAR9"dur.

Kabza kapakları, sökme mandalı, dış profil gibi sureta değişiklikler ve sürgü hareket kılavuzlarını taşıyan bir iç çelik
karkas dışında, yaklaşık iki yıl sarfı, üniversite ve devlet araştırma kurumu dehalarının teşrik-i mesaiiyle orijinalinin
başlama ve neticelendrme süresinin  dört katı zaman içinde "Milli" edilen tabancanın aslı, kırk yıllık plastik tabanca
"Glock" tan başkası değildir.

Silah, güvenlik güçleri kullanımı için zorunlu olan, elle etkinleştirilebilir bir emniyet mandalını da, opsiyonel olarak,
her iki tarafta ihtiva etmektedir.

Mamafih, tabancanın tüm Glock özelliklerini tam taşıdığını söylemek mümkün değildir. Mesela, çoğu kişi hatta uzman
vasıflı eşhasın farkına bile varmadığı, sürgü geri tepmesi sırasında ataletiyle boş kovanı daha sıkı şekilde ejektöre
kadar taşıyan uzun gövdeli tırnak yayı kılavuzu, muhtemelen görevi tam anlaşılamadığından, ihmal edilerek yerine
standart yapılanma ikame edilmiştir.

Glock tetik sistemi, yarım kurmadan tam kuruluya taşıyan ve bu devinimin ancak en son sahasında tüm otomatik
güvenlik birimlerini devre dışı bırakan "Safe Action" yapılanması SAR9 da mevcuttur.

Ancak bu düzenin kalbi sayılacak, ateşleme iğnesi ve tetik kolunun irtibatı ve her atış sonrası ayrılışını sağlayan
"Connector/Disconnector" parçası, plastik gövdeye pimlerle raptedilen çelik karkas iç gövdenin de içine monte
edilmiş, zaten gövde ve sürgü arasında, biri diğerinden ayrı bloklarda konumlu iki ateşleme kotrol unsuru, soğan
kabuğu misali daha da katmerli ve "Zalzil" ahvale getirilmiştir. Silah uzun sayılacak kullanım periyodu sonucu inkita
verecekse, kaynak büyük ihtimalle bu yapılanmadan neşet edecektir.

Öte taraftan,

Mevcut, biri Walther P99, diğeri SW/MP taklidi diğer namzetler arasında, illa da bir seçim yapılacaksa, tercih kararının
çok yerinde olduğunu söylemek gerekecektir. Zira öteki örneklerin, iyi yapılmak kaydıyla, Glock bünyesiyle rekabeti
söz konusu değildir.

Şu ahvalde önemli olan, seçim tercihi silahın, layığı ile imal edilerek uzun vadede güvenlik güçlerimizin kullanımına
yarayışlı olmasının teminidir.

Saygılar.

Mesajı Paylaş

Topgun

Silah alenen bir GLOCK klonu, bu açıkça belli. Genel olarak ben beğenmiştim. Lakin, bana detay işçilik konusunda bariz daha zayıf, ağırlık konusunda ise birazcık daha ağır gibi geldi. Ama en dikkatimi çeken farkı, kurma mekanizmasının sertliği oldu. Bilmiyorum belki fuardaki ürünün hırpalanması, farklılığı, ona özgü olması vb. olabilir. Dediğiniz gibi diğerlerinden daha güzel ama Glock'tan biraz daha kalitesiz bir silah oldu benim gözlemim. Mesajı Paylaş

Erhan

Sayın Strongarm

Doğru olmayan ifadeler:MİLLİ GURURUMUZ ve ÖZGÜN YERLİ SİLAH projesi...SAR9 iyi çalışan bir Silah olabilir ama bu iki tanımıda hak etmediği kesin!Zira ne özgündür, nede Milli..
Ama yerli Tabanca üreticilerin hiçbirinin ürünleri bu tanıma zaten uymuyor...Maalesef..
Bu tanımları hak etmek için gerçekten Ar-Ge yapmalı,teknik sorunlar çözülmeli,yeni konseptler ortaya konulmalı.
Alanında 1 numara olma,öncü olma,en iyisi olma gayesi taşımıyorsa bir Firma,elbette kopyalamak,en kolay yol....

Saygılarımla
  Mesajı Paylaş

strongarm

Haz 04, 2018, 05:36 ÖÖ Last Edit: Haz 04, 2018, 06:46 ÖÖ by Yönetim

Sayın Erhan,

SAR9, iyi yapılmış gibi görünüyor. Ancak, buna karar verecek olanlar, örnek bir iki tabancayı kısa süre tetkikle sonuca gidecek
uzmanlar değil, sıradan bir ürünü en az, iki yıl ağır sayılacak şartlarda kullanacak olan hizmet personelidir. Bu süre henüz
aşılmış değildir.

Sayılı hafif silah kuruluşlarından biri olan yapımcının Ar-Ge departmanları olduğuna göre, mutlaka çalışmaları da olacaktır. Lakin,
bu mesai ne üzerine kurulacaktır. Üniversite ve devlet araştırma kurumlarından destek alındığı da söylenmektedir Bu müeesseseler
ne ölçüde yeterlidir. Bu güne kadar çıkartabildikleri yenilikler nelerdir. Ar-Ge çalışmaları için böyle kuruluşların yardımına ihtiyacı
olan bir üretici nasıl bilinene ek kavramlar üretebilir.

Daha da ötesi, Ar-Ge mensupları nasıl seçilmişler ve çalışmaları neye göre değerlendirilmiştir. Onların yeterliliğini kim, neye göre
yapacaktır. Çalışanlar, üstün gayretle yenilik çıkartabilseler dahi, müessese sahibi boşluktaki bir ürünü pazara sokabilecek cesareti
gösterecek yapıda biri midir.

Bütün bunlarla başarı için, patronu, kafa ve bant işçisi, bütün kuruluşun tek bir gayeye odaklanması, çalışmaların tavizsiz bu
merkez üzerinde yürütülmesi gerekir. Bu, son zamanlarda milli hasletlerimizde sık rastlanacak bir yapılanma değildir.

Peki, bu kadar maliyetli ve genel toplum kültürmüzden farklı olmayan uğraş içinde "Umut" faktörü nasıl bir yerdedir...

Biraz dikkatle mevcudiyeti farkedilebilmektedir. Bir şeyleri yapabilmek, sonuçta neden yapıldığı sorusuna mutlaka zemin
hazırlayacaktır. O kadar kuruluş, bir o kadar emekle yaptıklarını talep kalıplarına döktüklerinde, boş ve dolu kalan yerleri zamanla
farkedecektir. Önemli olan bu geçişin en kısa sürede aşılabilmesidir.

Saygılar. Mesajı Paylaş

strongarm

Haz 04, 2018, 07:37 ÖÖ Last Edit: Haz 06, 2018, 04:39 ÖÖ by strongarm
Sayın putty,

Böyle düşünmeyin. Kopyasız üretim  olamıyorsa, her yıl patent merkezlerindeki milyonu aşan yeni fikirler neleri taklid edip de
bu "Yenilik kaydı" nı alabiliyorlar o zaman. Bu müracaatları araştıranlar niye o kadar zahmet edip de bir karara varıyorlar. Her iki
ayak üstünde yürüyen canlı insan mıdır. Deve kuşlarının ayrılığı yok mu... Kargalar leylekeri mi taklid ediyor... Her araba tekerleği
aynı mı... Tubeless neden farklı...

SAR9 niye ve neyin taklidi hiç düşündünüz mü... Yarım kurmalı tümü topu altı parçadan müteşekkil son derece güvenli bir tetik
grubu neden Glock adına tescil edilmiş... Neden bunca kuruluş onsekiz sene üretim tekelinin sona ermesini beklemiş... Onları kopya
etmekten alıkoyan nasıl bir kuvvetdir... Alt tarafı bir tetik... Tüfekte de tabancada da, hatta oyuncakta bile var. Neden her ordu
o kadar para akıtıp gerçeğini alıyor da oyuncağına rağbet etmiyor.

Meseleleri bu kadar küresel görürseniz. Her apartmanı evinizden nasıl ayırdedebilirsiniz... Dümdüz doğuya giderseniz batıya
varacağınızdan haberiniz yok mu...

"Büyüklüğün" bir tarifi de "teferruata verilen özen"dir. Detayları önemsemezseniz, intiyaçları üretemezsiniz. Medeniyet ihtiyaçlardan
doğar. Mağara adamıyla şehirlinin bir farkı vardır elbette,

Saygılar.

Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter