Milli tabancamız.

Başlatan strongarm, May 08, 2018, 07:58 ÖÖ

« önceki - sonraki »

strongarm

May 08, 2018, 07:58 ÖÖ Last Edit: May 08, 2018, 12:29 ÖS by strongarm
Merhabalar,

Uzun uğrasılar, üretici firmanın ifadelerine göre üniersite ve bir devlet araştırma kurumunun yoğun mesai destekleri
sonucu "Milli Tabanca" vasfını hak eden el silahına kavuşmuş durumdayız.

Zikredilen ünvanın sahibi, "Sarsılmaz SAR9"dur.

Kabza kapakları, sökme mandalı, dış profil gibi sureta değişiklikler ve sürgü hareket kılavuzlarını taşıyan bir iç çelik
karkas dışında, yaklaşık iki yıl sarfı, üniversite ve devlet araştırma kurumu dehalarının teşrik-i mesaiiyle orijinalinin
başlama ve neticelendrme süresinin  dört katı zaman içinde "Milli" edilen tabancanın aslı, kırk yıllık plastik tabanca
"Glock" tan başkası değildir.

Silah, güvenlik güçleri kullanımı için zorunlu olan, elle etkinleştirilebilir bir emniyet mandalını da, opsiyonel olarak,
her iki tarafta ihtiva etmektedir.

Mamafih, tabancanın tüm Glock özelliklerini tam taşıdığını söylemek mümkün değildir. Mesela, çoğu kişi hatta uzman
vasıflı eşhasın farkına bile varmadığı, sürgü geri tepmesi sırasında ataletiyle boş kovanı daha sıkı şekilde ejektöre
kadar taşıyan uzun gövdeli tırnak yayı kılavuzu, muhtemelen görevi tam anlaşılamadığından, ihmal edilerek yerine
standart yapılanma ikame edilmiştir.

Glock tetik sistemi, yarım kurmadan tam kuruluya taşıyan ve bu devinimin ancak en son sahasında tüm otomatik
güvenlik birimlerini devre dışı bırakan "Safe Action" yapılanması SAR9 da mevcuttur.

Ancak bu düzenin kalbi sayılacak, ateşleme iğnesi ve tetik kolunun irtibatı ve her atış sonrası ayrılışını sağlayan
"Connector/Disconnector" parçası, plastik gövdeye pimlerle raptedilen çelik karkas iç gövdenin de içine monte
edilmiş, zaten gövde ve sürgü arasında, biri diğerinden ayrı bloklarda konumlu iki ateşleme kotrol unsuru, soğan
kabuğu misali daha da katmerli ve "Zalzil" ahvale getirilmiştir. Silah uzun sayılacak kullanım periyodu sonucu inkita
verecekse, kaynak büyük ihtimalle bu yapılanmadan neşet edecektir.

Öte taraftan,

Mevcut, biri Walther P99, diğeri SW/MP taklidi diğer namzetler arasında, illa da bir seçim yapılacaksa, tercih kararının
çok yerinde olduğunu söylemek gerekecektir. Zira öteki örneklerin, iyi yapılmak kaydıyla, Glock bünyesiyle rekabeti
söz konusu değildir.

Şu ahvalde önemli olan, seçim tercihi silahın, layığı ile imal edilerek uzun vadede güvenlik güçlerimizin kullanımına
yarayışlı olmasının teminidir.

Saygılar.

Mesajı Paylaş

Topgun

Silah alenen bir GLOCK klonu, bu açıkça belli. Genel olarak ben beğenmiştim. Lakin, bana detay işçilik konusunda bariz daha zayıf, ağırlık konusunda ise birazcık daha ağır gibi geldi. Ama en dikkatimi çeken farkı, kurma mekanizmasının sertliği oldu. Bilmiyorum belki fuardaki ürünün hırpalanması, farklılığı, ona özgü olması vb. olabilir. Dediğiniz gibi diğerlerinden daha güzel ama Glock'tan biraz daha kalitesiz bir silah oldu benim gözlemim. Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter