Farklı Araçlar İçin Olan Motor Projelerimiz Ne Kadar Birbirini Etkiler ?

Başlatan BATTLESTAR, May 04, 2018, 11:21 ÖÖ

« önceki - sonraki »

BATTLESTAR

Arkadaşlar bildiğiniz gibi dört bir alanda milli motor projelerimiz var. Altay için bmc , ufak araçlar için tümosan, gemiler için TAİS, uçaklar için Kale anka için tei füzeler için kale ve tei helikopterler için yine tei.

Şimdi benim sorum şu ? Burda turbojet, turboşaft,turbofan, turbodizel vb. çeşit çeşit projeler var. Fakat bu motorlar ne kadar benzer altyapı ve benzer alt sistemler kullanıyor ?

Ve en önemli soru bu projelerden birinin başarıyla bitmesi, bir diğerinin sıfırdan geliştirme halindeki geliştirme sürecinde bir kısalmaya yol açarmı ?

Örnek ? anka için üretilen pd-170 motoru aslında modifiye edilmiş bir mercedes araba motoru.  Burdan yola çıkarak eğer varsa milli bir turbodizel araç motoru tasarımına faydası olmazmı bunun ? Mesajı Paylaş

putty

buda dizel motor mesela buraya kadar yolu var bence

https://www.youtube.com/watch?v=TfjmWZ9ErYQ Mesajı Paylaş

HDS

@BATTLESTAR, PD-170 modifiye edilmiş bir Mercedes motoru değil. Mesajı Paylaş

BATTLESTAR

@Hds

Ben başkasının yalancısıyım üstad. Mesajı Paylaş

bnb

Pd170 benimde hatirladigim 2.7cdi motor idi. Veya 2.2 de olabilir. Gerçi cdi'si mi kalmıştır orasını bilmiyorum. Mesajı Paylaş

HDS

sunguroğlu

Anladığım kadarıyla TEI'nin  kabiliyetleri bayağı bir artmış gözüküyor. Gaz türbini tasarım ve imalatına sandığımızdan daha yakınız galiba. Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter