Orman Bakanlığı Yangın Söndürme Filosu

Başlatan canıtez, Nis 29, 2018, 03:02 ÖS

« önceki - sonraki »

canıtez

Dünyanın en iyi yangın söndürme helikopteri Türkiye'ye geliyor

Türkiye, yaz aylarında yangınla mücadele edecek helikopter filosunu genişletiyor. Son olarak Orman Bakanlığı Russian Helicopters şirketinden Ka-32A11BC tipi 3 adet yangın söndürme helikopteri kiraladı. Helikopterlerin Türkiye'de bulunduğu süre içinde bakımlarını ise Kaan Air yapacak.

Russian Helicopters şirketinin CEO'su Andrei Boginsky, bu helikopterlerin Türkiye'de ilk kez kullanılacağını belirterek, "Ka-32A11BC, yangın söndürme amaçlı tüm dünyada kullanılan harika bir helikopter. Türkiye'deki başarılı operasyonlarını desteklemeye hazırız" dedi.

Ka-32A11BC yangın söndürme helikopteri Bambi-Bucket, Simplex sistemi ve yatay yangın söndürme için kullanılan su bombardımanı da dahil olmak üzere yangın söndürme ekipmanları için 40 farklı seçenek sunarak yoğun duman içerisinde, yüksek binaların üstünde ve petrol gaz endüstrisinin tesislerindeki yangınla başarılı bir şekilde mücadele edebiliyor.

Ka-32A11BC  orta sınıfta çok amaçlı kullanılan bir helikopter. Yangın söndürmenin yanısıra arama kurtarma operasyonları, hasta ve afet mağdurlarını tahliye ile kontrol ve keşif görevleri için de tercih ediliyor. Helikopter, Rusya, Kanada, İspanya, Portekiz, İsviçre, Çin ve diğer ülkelerde yaygın şeklide kullanılıyor.

Ka-32A11BC TEKNİK ÖZELLİKLER

AĞIRLIK

Maks.Kalkış Ağırlığı         11.000 kg

MÜRETTEBAT

Pilot / Yolcular:   1-2 / 13

BOYUTLAR

Uzunluk: 11.2 metre

Genişlik: 3.8 metre

Yükseklik: 5.4 metre

PERFORMANS

Maksimum Hız: 260 km/h

Servis Tavanı: 5000 m

Maksimum Menzil: 650 km

http://www.kokpit.aero/rusyadan-3-adet-helikopter-kiralandi Mesajı Paylaş

Topgun

Dikkat ederseniz, kamu herbirşeyi kiralıyor. Kendi VIP araçları hariç. Devletin malı deniz.!!! Mesajı Paylaş

canıtez

Kazdağlarını Mi 8 koruyacak

Balıkesir'in Edremit ilçesinde orman yangınlarına karşı müdahale için görevlendirilen Orman Bakanlığınca kiralanan helikopter hizmete başladı. Mi 8 tipi Rus yapımı helikopter orman yangınlarındaki başarısıyla dikkatleri çekerken, Kazdağlarını 14 Ekim'e kadar havadan alevlere karşı koruyacak.

Edremit Orman İşletme Müdürlüğü bünyesinde Kazdağları, Madra Dağları ve Ayvalık Adaları Tabiat Parkında olası çıkma ihtimali olan orman yangınlarına karış hazırlıklar tamamlandı. Yangın gözetleme kuleleri, orman için devriyeler, yangın söndürme ekipleri ve son olarak ekibe eklenen Mi 8 tipi yangın söndürme helikopteri ile yangınlara sür'atle müdahale edilecek.

Mi 8 tipi özel donanımlı yangın söndürme helikopteri ihbarın ulaştırılmasının ardından 12 dakikada uçar vaziyete gelerek bölgede oluşturulan yangın su havuzları, göller, göletler veya denizden su alarak yangına müdahale etmeye başlıyor. 2 buçuk ton su taşıma kapasitesine sahip helikopter 1 Türk pilot, 1 kaptan pilot, 1 uçuş mühendisi, orman müdürlüğünün yetkilisi ile havada operasyon yapıyor. Helikopter su taşıma kapasitesinin yanında ulaşımı zor ve uzak noktalara 10 kadar orman itfaiyecisini taşıyabiliyor. Ayrıca arama kurtarma faaliyetleri içinde özel donanımlara sahip. Helikopter üzerindeki özel donanımları sayesinde yangın bölgesinin görüntülerini havadan yangın koordinasyon merkezine anında ileterek yönetim kademesine anlık görsel bilgi sunma imkanı da sağlıyor.

Mi 8 helikopteri hakkında bilgiler veren Türk Pilot Serkan Baydemir, "Ülkemizde Mi 8 helikopterimiz yangın söndürme faaliyetlerinde 1 Temmuz ile 14 Ekim arasında konuşlandırılmıştır" dedi.

Helikopter ekibini denetleyen Edremit Orman İşletme Müdürü Barış Tamer Kilis ise, "Edremit Orman İşletme Müdürlüğü olarak 2018 yılı yangın sezonu hazırlıklarını tamamlamış bulunmaktayız. Bünyemize katılan bu helikopterde 1 Temmuz, 14 Ekim tarihleri arasında Kazdağlarını da içinde bulunduran bölgemizde orman yangınları konusunda hizmet edecek" dedi.

http://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/kazdaglarini-mi-8-koruyacak.html Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter