Orman Bakanlığı Yangın Söndürme Filosu

Başlatan canıtez, Nis 29, 2018, 03:02 ÖS

« önceki - sonraki »

canıtez

Dünyanın en iyi yangın söndürme helikopteri Türkiye'ye geliyor

Türkiye, yaz aylarında yangınla mücadele edecek helikopter filosunu genişletiyor. Son olarak Orman Bakanlığı Russian Helicopters şirketinden Ka-32A11BC tipi 3 adet yangın söndürme helikopteri kiraladı. Helikopterlerin Türkiye'de bulunduğu süre içinde bakımlarını ise Kaan Air yapacak.

Russian Helicopters şirketinin CEO'su Andrei Boginsky, bu helikopterlerin Türkiye'de ilk kez kullanılacağını belirterek, "Ka-32A11BC, yangın söndürme amaçlı tüm dünyada kullanılan harika bir helikopter. Türkiye'deki başarılı operasyonlarını desteklemeye hazırız" dedi.

Ka-32A11BC yangın söndürme helikopteri Bambi-Bucket, Simplex sistemi ve yatay yangın söndürme için kullanılan su bombardımanı da dahil olmak üzere yangın söndürme ekipmanları için 40 farklı seçenek sunarak yoğun duman içerisinde, yüksek binaların üstünde ve petrol gaz endüstrisinin tesislerindeki yangınla başarılı bir şekilde mücadele edebiliyor.

Ka-32A11BC  orta sınıfta çok amaçlı kullanılan bir helikopter. Yangın söndürmenin yanısıra arama kurtarma operasyonları, hasta ve afet mağdurlarını tahliye ile kontrol ve keşif görevleri için de tercih ediliyor. Helikopter, Rusya, Kanada, İspanya, Portekiz, İsviçre, Çin ve diğer ülkelerde yaygın şeklide kullanılıyor.

Ka-32A11BC TEKNİK ÖZELLİKLER

AĞIRLIK

Maks.Kalkış Ağırlığı         11.000 kg

MÜRETTEBAT

Pilot / Yolcular:   1-2 / 13

BOYUTLAR

Uzunluk: 11.2 metre

Genişlik: 3.8 metre

Yükseklik: 5.4 metre

PERFORMANS

Maksimum Hız: 260 km/h

Servis Tavanı: 5000 m

Maksimum Menzil: 650 km

http://www.kokpit.aero/rusyadan-3-adet-helikopter-kiralandi Mesajı Paylaş

Topgun

Dikkat ederseniz, kamu herbirşeyi kiralıyor. Kendi VIP araçları hariç. Devletin malı deniz.!!! Mesajı Paylaş

canıtez

Kazdağlarını Mi 8 koruyacak

Balıkesir'in Edremit ilçesinde orman yangınlarına karşı müdahale için görevlendirilen Orman Bakanlığınca kiralanan helikopter hizmete başladı. Mi 8 tipi Rus yapımı helikopter orman yangınlarındaki başarısıyla dikkatleri çekerken, Kazdağlarını 14 Ekim'e kadar havadan alevlere karşı koruyacak.

Edremit Orman İşletme Müdürlüğü bünyesinde Kazdağları, Madra Dağları ve Ayvalık Adaları Tabiat Parkında olası çıkma ihtimali olan orman yangınlarına karış hazırlıklar tamamlandı. Yangın gözetleme kuleleri, orman için devriyeler, yangın söndürme ekipleri ve son olarak ekibe eklenen Mi 8 tipi yangın söndürme helikopteri ile yangınlara sür'atle müdahale edilecek.

Mi 8 tipi özel donanımlı yangın söndürme helikopteri ihbarın ulaştırılmasının ardından 12 dakikada uçar vaziyete gelerek bölgede oluşturulan yangın su havuzları, göller, göletler veya denizden su alarak yangına müdahale etmeye başlıyor. 2 buçuk ton su taşıma kapasitesine sahip helikopter 1 Türk pilot, 1 kaptan pilot, 1 uçuş mühendisi, orman müdürlüğünün yetkilisi ile havada operasyon yapıyor. Helikopter su taşıma kapasitesinin yanında ulaşımı zor ve uzak noktalara 10 kadar orman itfaiyecisini taşıyabiliyor. Ayrıca arama kurtarma faaliyetleri içinde özel donanımlara sahip. Helikopter üzerindeki özel donanımları sayesinde yangın bölgesinin görüntülerini havadan yangın koordinasyon merkezine anında ileterek yönetim kademesine anlık görsel bilgi sunma imkanı da sağlıyor.

Mi 8 helikopteri hakkında bilgiler veren Türk Pilot Serkan Baydemir, "Ülkemizde Mi 8 helikopterimiz yangın söndürme faaliyetlerinde 1 Temmuz ile 14 Ekim arasında konuşlandırılmıştır" dedi.

Helikopter ekibini denetleyen Edremit Orman İşletme Müdürü Barış Tamer Kilis ise, "Edremit Orman İşletme Müdürlüğü olarak 2018 yılı yangın sezonu hazırlıklarını tamamlamış bulunmaktayız. Bünyemize katılan bu helikopterde 1 Temmuz, 14 Ekim tarihleri arasında Kazdağlarını da içinde bulunduran bölgemizde orman yangınları konusunda hizmet edecek" dedi.

http://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/kazdaglarini-mi-8-koruyacak.html Mesajı Paylaş

canıtez

Amfibik yangın söndürme uçağı ekibine ziyaret

İzmir Orman Bölge Müdürü Şahin Aybal, Adnan Menderes Havalimanı'nda konuşlu amfibik yangın söndürme uçağının uçuş ekibini ziyaret etti. Orman yangınlarıyla mücadelenin takım işi olduğunu belirten Aybal, yangın söndürme uçakları ile helikopterlerinin önemine vurgu yaptı.

Orman yangınlarıyla mücadelenin en önemli hava güçlerinden CL215 tipi amfibik yangın söndürme uçaklarından biri de İzmir Orman Bölge Müdürlüğü'ne bağlı olarak Adnan Menderes Havalimanı'nda konuşlu bulunuyor. Deniz ya da göllerden aldığı 6 ton suyu alevlerin üzerine bırakan, orman yangınlarının gidişatını değiştirebilecek güce ve manevra kabiliyetine sahip bu uçaklar, her yıl 1 Mayıs ile 30 Ekim günleri arasında, Orman Genel Müdürlüğü'nce Türk Hava Kurumu'ndan kiralanıyor.

İzmir Orman Bölge Müdürü Şahin Aybal, sabah erken saatlerde Adnan Menderes Havalimanı'na gelip, C2015 tipi amfibik yangın söndürme uçağı uçuş ekibini ziyaret etti. Burada uçuş ekibinden Yunan kaptan pilot Vasilis Papanastosions, ikinci pilot Fatih Kalender ve kurum temsilci orman mühendisi Vefa Tetik'ten çalışmalar hakkında bilgi aldı. Bölge Müdürü Aybal, orman yangınları ile mücadelenin takım işi olduğunu belirterek, yangın söndürme uçaklarının yangın helikopterleriyle bu takımın en önemli güçlerinden olduğunu söyledi. Aybal, "Yangın söndürme uçağımız, sadece İzmir ve Manisa ilinde çıkan orman yangınlarında değil; Türkiye'nin dört bir yanında çıkan orman yangınlarına katılmaktadır. Ayrıca 2016 yılında İsrail'de çıkan orman yangınında olduğu gibi talep gelmesi halinde yurt dışında da yardıma gitmektedir" dedi.

http://www.kokpit.aero/amfibik-ziyaret Mesajı Paylaş

canıtez

Ateş kuşu yuvaya dönüyor

Yangın sezonu süresince Antalya Orman Bölge Müdürlüğü'ne tahsis edilen Türk Hava Kurumu (THK) ateş kuşları, yuvaya dönmeye hazırlanıyor. Sezon boyunca 51 yangına müdahale eden CL-215, 99 saat 55 dakika uçuş gerçekleştirdi.

Antalya Orman Bölge Müdürlüğü tarafından yüksek yangın riskinin olduğu yaz aylarında bölgede görev yapmak üzere THK'ndan tahsis edilen CL-215 tipi amfibik yangın söndürme uçağı, ay sonunda görevini tamamlıyor. 30 Eylül günü görev süresini dolduracak olan yangın söndürme uçağı, Ankara'ya dönecek. 4'ü pilot olmak üzere 12 personelin görev yaptığı yangın söndürme uçağı, sezon boyunca 99 saat 55 dakika havada kaldı. 51 noktada çıkan orman yangınlarına müdahale eden CL-215, Organize Sanayi Bölgesi'nde meydana gelen bir fabrika yangınının söndürme çalışmalarında da aktif görev aldı. Alevlerin üzerine her sortisinde 6 ton su ve köpük bırakan CL-215, toplamda 202 kez depo kapaklarını alevlerin üzerinde açtı.

THK Antalya Şube Başkanı Vasıf Yüceliş, ateş kuşunun görevini en iyi şekilde yerine getirdiğini belirtti. Yüceliş, "CL-215'ler havada en az dört saat kalabilme özelliğine sahip. Bu uçaklar, fedakar milletimizin bağışlarıyla THK'nın aldığı uçaklardır. Orman Genel Müdürlüğü işbirliğiyle bu önemli görevleri yerine getirmektedir. Hem milli hem de insanlığın serveti ormanları koruyabilmek gurur vesilesidir. Bir tek ağacı bile kurtarabilmek ayrı bir mutluluk kaynağı" dedi.

http://www.kokpit.aero/ates-kusu-yuvaya-donuyor Mesajı Paylaş

putty

#5
Eyl 08, 2018, 09:56 ÖS Last Edit: Eyl 08, 2018, 10:01 ÖS by putty
Fazla yangın söndürme uçaklarının kışın boş yatırmayıp Avustralya kıtasına göntermek oradaki yangınlara müdehale etmelerini organize etmemiz lazım. Türkiye Yunanistan İtalya İspanya Fransa filan toplaşıp 200 uçak ile bu aylarda Avusralya ya uçması lazım. Ormanların ülkesi olmaz gezegenin ormanları ortak sorumluluktur. Burada kışa girilince biliyorsunuz güneyde yaz başlıyor. Bir kaç uçak şehir yangınları için tutulur kalan uçak ve helikopterler Avustalya ya gider. Her senenin en riskli kritik 2 ayı var ona yetişseler yeter. Personel ve malzemede gidecek tabi parada harcanacak yani. Hatta yangın söndürme işçileride gidebilir. Gezegenimize lnsanlığa biraz masraf edeceğiz elbet. Human planet başladı biliyorsunuz. Ben bunu yıllarrr önce yazmışsın SSF mi başka yermi hatırlamıyorum. Sonra bakan tv de demişti şimdi bizim bir fikrimiz var BM lerde yangın uçakları yaz olunca kuzaye kış olunca güneye diye. Benim öneriyi kendi önerileri gibi yazmışlardı. Sonra bir şey çıkmadı ama. Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter