Yabancı Ülkelerin Milli Projelere İştirakları Konusundaki Fikriniz Nedir

Başlatan BATTLESTAR, Nis 26, 2018, 06:37 ÖS

« önceki - sonraki »

BATTLESTAR

Nis 26, 2018, 06:37 ÖS Last Edit: Nis 26, 2018, 07:14 ÖS by Yönetim

Konuşulması gereken bir konu var arkadaşlar. İlk başta bae ile ingilizlerin Tfx hakkında istekli iştirakleri daha sonra ingilizlerin ileride tfx'i kullanabileceklerini duymamız, daha sonra Rbss yoluyla Altay'a Almanların iştiraki hatta üstünde değişiklik yapıp ileride leopard 3 için kullanacakları iddiaları, daha sonra İtalyanın Tfx ile ilgileneceği iddiaları bir bir gelmeye devam ediyor .

Şimdi Savunma sanayisi alanında projelerde herkesin kemer sıktığı malum. Bunlar beklenebilir . Amma velakin yüzyıllarca bizi barbar, cahil, işe yaramaz gören bu devletlerin tamda böyle bir zamanda bizim isteğimizle veya değil bu projelere olan istekleri şaşırtıcı.

Siz bunun sebebi olarak ne düşünüyorsunuz ?

* Hali hazırdaki projelerde ana maliyeti Türkiyeye kitleyip azami kazancımı sağlamak ?
* Türkiyenin kritik projelerine girip süreci uzatıp projeleri kundaklamak mı ?
* Türkiyenin potansiyelini avantaja çevirip bir nevi ilerde bükemeyeceği bileği öpmek mi ?

Siz ne düşünüyorsunuz ?

Açıkcası ben Almanların Leopardları geliştirmek için Almanların Türkiyeye ihtiyacı olacağını sanmıyorum. Keza Alman ve Fransızların ortak geliştireceği stealth 5. nesil uçak varken italyayla ingilizlerin tf-x'e bakacağınıda. Birde bu olaylara Abd'nin tepkisi ne olacaktır keza pazarları tehlikeye girebilir.

Ama bir yandan kendilerine fayda sağlayabilecekleri projelerde tamamiyle suistimal etmek için de denemez.

Hayırlısı... Mesajı Paylaş

farabi

Nis 26, 2018, 07:05 ÖS Last Edit: Nis 26, 2018, 07:14 ÖS by Yönetim
Almanya ve Fransa  R&R , Leonardo , Avio vs. olmadan ne yapacak , ya da İtalya'sız İngiltere'siz bir muharip jet işine girecek mi, bir görmek lazım. Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

İngiltere, kendine rakip Almanya ve Fransız üretimi bir uçak projesine katılmak istemez. Leonardo'nun TF-X konusundaki son çıkışını da göz önüne alırsak, Türkiye, İngiltere, İtalya ortaklığında bir proje başlıyor olabilir. Başka bir deyişle bir ihtimal TAI/BAe/Leonardo...

Belki? Mesajı Paylaş

BATTLESTAR

@Harzemşah

Bu adamlar daha yeni almanlarla ispanyollarla eurofighter geliştirmediler mi hocam ? Sırf Brexit oldu diye konsorsiyumda Almanların yerine bizmi koyulduk ? Bunu diyebilirmiyiz ? Ve italya neden ingiltere ile bu kadar işbirlik içinde hareket ediyor. Mesajı Paylaş

putty

İngiltere aşırı uçlarda liberal bir ülkedir bellide olmaz yani bu seferki uçağı Türklerle üreteceğim de der kendi üretip uçurup denerken son dakkada projeyi de çöpe atar belli olmaz İngilizlerin neyi seçeceği. Almanya Fransa ile uçak geliştirebilirler kesinlikle ama geliştirmeyebilirler de İngilizlerin sağı solu belli olmaz. Mesajı Paylaş

BATTLESTAR

@putty

Çok zor bir durum. İngiltere eğer hava savunma rolünü türkiyeye ait bir uçağa devredecekse ülkede kaos çıkar.Ha edersede tf-x în proje modeli milli uçak olarak kalır mı bilinmez ? Mesajı Paylaş

putty

May 04, 2018, 11:23 ÖÖ Last Edit: May 04, 2018, 11:30 ÖÖ by putty
Onu anlatıyorum işte bende. Kaos filan çıkmaz İngiltere başka çeşit liberalliğin bokunu çıkartmış bir ülke. Mesela İngiltere TFX i geliştiriyor olsa 2030 yılında uçak uçuyorken isterse ben bundan vazgeçtim der çöpe atar uçağı kimsede üzülmez İngiltere de.  Fransa Almanya olsa kıyamet kopar ama İngiltere de olmaz. Küçük bir ihtimalden bahsediyorum yoksa bende inanmıyorum olacağına ama İngiltere aklına yatarsa bizim uçağımızı da kullanır rahatsız olmaz bundan hiç kimse İngiltere de. Dışı TFX içi İngiliz bir uçak eğer TFX i çok beğenirler ise F22 ye istedikleri şartlarda ulaşamazlar ise Fransa Almanya ortak uçağına girmezler ise belkide olabilir yani. Amerika F22 ye İngiliz avioniğine izin vermez, Fransa Almanya ortak projesinede girmiyor, kendi geliştirse olur ama onunda işareti yok ne yapacak bu ülke F22 alıp kulanmaz yazılımı kendine ait uçak ister bunlar süper güç kendi görev bilgisayarlarına alışmışlar artık. Geriye TFX kalıyor motor zaten kendinin avioniğide yerli yapmasına izin verilirse mis gibi uçağı olur neredeyse İngiliz malı bile sayılır o zaman. Ortaya çıkacak uçağa bağlı tabi içlerine sinmesi lazım Mesajı Paylaş

BATTLESTAR

@Putty

İngilizler kendilerini oldukça asil sanan bir millet ve asla burunlarından kıl aldırmazlar. Ülkelerinin en büyük vurucu güçlerinden birisini yobaz arap deve çobanı olarak gördükleri bir ülkenin geliştirdiği uçağı kullanırlarsa büyük tepki olur bence. Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter