Haberler

Başlatan Sihirbaz, Eki 20, 2015, 07:19 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

canıtez

"Air Berlin'in tamamını almak istiyoruz"


Air Berlin`in talipleri iflas başvurusu yapılmasının ardından artmaya devam ediyor. Lufthansa, Thomas Cook ve Condor`dan sonra havacılık dünyasının önemli girişimcilerinden INTRO da ilgili olduklarını belirtti.

Havayolu girişimcisi Hans Rudolf Wöhrl zarar ettiği için iflas başvurusunda bulunan Air Berlin'in satışıyla ilgilendiklerini açıkladı.

Alman havacılığının en büyük firması Lufthansa dışında ülkenin başka bir uluslararası büyük oyuncusunun kalmadığını belirten Wöhrl, tekeli kırmak için teklif verebileceklerini de ekledi.

Capital dergisinin haberine göre Wöhrl ailesinin sahibi olduğu INTRO-Verwaltungs GmbH, birkaç yatırımcıyla daha güçlerini birleştirerek Air Berlin'i devralmak için çalışma yapıyor.

1 EURO ÖDEYİP DEUTSCHE BA'YI ALMIŞTI

Wöhrl ve INTRO, havacılık dünyasında ismini ilk olarak British Airways'e ait düşüt maliyetli havayolu şirketi Deutsche BA, nam-ı diğer DBA'yı 2003 yılında 1 Euro (1.17 dolar) karşılığında satın alarak duyurmuştu.

INTRO sözcülerinin elektronik posta yoluyla yaptığı açıklamada Air Berlin'in bir kısmının değil tamamının alınmak istediğine vurgu yapıldı. Açıklamada şöyle dendi:

"Yıllar önce diğer dış yatırımcılarla ortaklaşa olarak Air Berlin'in çoğunluk hisselerini satın alma ilgimizi açıklamıştık. Biz, Air Berlin'in tamamıyla ilgileniyoruz çünkü Almanya'daki yolcular için karteli önlemenin tek yolu bu "

Air Berlin'le ilgilenen firmalar arasında Lufthansa'nın yanı sıra bir diğer Alman kuruluşu Condor ve İngiliz Thomas Cook da bulunuyor. Alman hükümetinden, operasyonlarının devam etmesi için 150 milyon euro acil kredi tahsis edilen Air Berlin'in bünyesinde 7 bin 200 personel çalışıyor fakat firmanın son 5 yıldaki toplam borcu 2 milyar euro sınırına dayandı.

INTRO ise bu hamleyi devletin kasten bir tekel yaratmak ve başka grupların satın alma girişimlerini en başından önlemek için kurduğu bir strateji olarak yorumluyor.

Firma, ayda ortalama 2 milyon yolcu taşıyan Almanya'nın en büyük ikinci havayolu firmasına henüz teklif gelmemesinin nedeni olarak da bu endişeleri gösteriyor.

http://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/air-berlinin-tamamini-almak-istiyoruz.html Mesajı Paylaş

putty

THY de sırf adamları diken diken etmek için talip olsun Mesajı Paylaş

canıtez

Yeni yasal düzenleme 5 bin Rus pilotu işsiz bırakacak


Rusya sivil havacılık kurumu Rosaviatsiya, orta ve ek profesyonel eğitim kapsamında yapılan pilot yetiştirme programlarını geçersiz sayma kararı aldı.

Kommersant gazetesinin haberine göre, bu karar, Rusya'da yaklaşık 5 bin pilotun çalışma haklarının ellerinden alınması anlamına geliyor.,

Böylece, Rusya'daki pilotlar arasında yurt dışına yeni bir göç dalgasının da başlayabileceği tahmin ediliyor.

Kararın yürürlüğe girmesinin ardından, özel ve devlet eğitim kurumlarından mezun olan çok sayıda pilotun işini kaybedebileceği belirtiliyor. Örnek olarak Krasnıy Kut, Bugurskan ve Sasovo gibi yüksek okulların mezunları gösteriliyor.

Rusya'daki pilotlar ve diğer sektör çalışanları, kararın açıklanmasının ardından Uluslararası Sivil Havacılık Örgütüne (ICAO) başvurarak, Rosaviatsiya'yla ilgili şikayette bulundu. Gerekçe olarak, Rusya sivil havacılık kurumunun, çoğu zaman yeni kuralların ve yasaların gerekçesini açıklamaması gösterildi.

Rusya'da bugün pilotlar iki farklı eğitim programına göre yetiştiriliyor. "Başlangıç" eğitimi, orta ve yüksek eğtim kapsamında yapılırken, meslek okullarının ve yüksek eğitim kurumlarının mezunları "ek profesyonel hazırlık eğitim" sonucunda pilot olabiliyor.

http://www.kokpit.aero/rusya-pilotlar-yeni-yasal-duzenleme Mesajı Paylaş

canıtez

İsrail'den Türkiye'ye uçuşlar yeniden başlamalı


İsrail'in Ankara Büyükelçisi Eitan Naeh, "İsrail'den Türkiye'ye uçuşların tekrardan başlamasını, meselenin gündeme gelmesini istiyoruz." dedi.

Antalya Gazeteciler Cemiyetini ziyaret eden Naeh, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcı Salim Uzun ve yönetim kurulu üyesi Sibel Atasoy'dan çalışmalarına ilişkin bilgi aldı.

Naeh, burada yaptığı konuşmada, Antalya'da bulunmaktan mutlu olduğunu, Türkiye'nin birçok yerini sevdiğini söyledi.

Ailece tatil için her zaman Türkiye seçeneğini değerlendirdiklerini ifade eden Naeh, "İsrail Büyükelçisi olarak Türk turistleri İsrail'e götürmek, İsrail'i tanıtmak için geldim. Yetkililer de daha fazla İsrailli turistin Türkiye'ye gelmesi için elinden geleni yapıyordur." dedi.

Naeh, Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerin sadece turizmle sınırlı kalmaması, karşılıklı ticaretin geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

- "Görevim, Türkiye'yi İsrail'e yakınlaştırmak"

Enerji, teknoloji, inovasyon gibi alanlara yoğunlaşmanın önemine işaret eden Naeh, "Antalya'nın havasıyla Tel Aviv'in havası aynı. Yakında komşunuzun olması uzakta olan kardeşinizden iyidir. Benim görevim Türkiye'yi İsrail'e yakınlaştırmak. Ortak alanlarımızın ne olduğunu tanımlamak ve bunların üzerine çalışmak." diye konuştu.

Naeh, tarihin önemli olduğunu ancak geçmişe değil geleceğe bakmak gerektiğini belirterek, Antalya'yı biraz daha yakından tanımak için görüşmeler yaptığını bildirdi.

Bir gazetecinin, "Turizmin daha da gelişmesi için vize sorunu çözülebilecek mi" şeklindeki sorusu üzerine Naeh, 1993'te İsrail'den Türkiye'ye yıllık 100 bin turistin geldiğini söyledi. Naeh, şunları kaydetti:

"1994'te 250 bin rakamını gördük. Dolayısıyla 'Bu vize konusundaki başvurunuzu geri çekin çünkü sıralar çok uzamaya başladı.' dedik. Türkiye'ye gelen İsrailli turist sayısı her zaman Türkiye'den İsrail'e giden turistlerin sayısından fazla olmuştur. Sadece Kudüs'ten bahsetmiyorum ama İsrail geneline baktığımızda çok fazla Türk turistle karşılaşmıyoruz. En yüksek rakamları gördüğümüz yılda bile her 10 İsrailliden birinin... İsrail nüfusunun yüzde 10'nundan bahsediyoruz, yılda 600 bin kişi Türkiye'ye gelmiş. Vizenin gerçekten bir mesele olduğunu düşünmüyorum. Türk nüfusunun yüzde 1'i İsrail'e gelecek olsa vize sorununun çözüleceğine inanıyorum."

İki ülke arasında uçuş konusuyla ilgili bazı anlaşmalara son imzayı koymak için yetkisi bulunduğunu ifade eden Naeh, "Ancak biz bekleyen tarafız. İsrail'den Türkiye'ye uçuşların tekrardan başlamasını, meselenin gündeme gelmesini istiyoruz." dedi.

Naeh, dünyanın her yerinde güvenliğin önemli olduğunu, güvenlik meselesinin dayattığı bazı zorunlulukların bulunduğunu belirterek, karşılıklı olarak uçuş sorununun çözülebileceğini dile getirdi.

Büyükelçi Naeh, daha sonra Cemiyet binasındaki devlet büyükleri fotoğraf sergisini gezdi.

http://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/israilden-turkiyeye-ucuslar-yeniden-baslamali.html Mesajı Paylaş

HDS

ElAl uçuşlarını kast ediyor herhalde.

Zira THY ve sair havayolu vızır vızır uçuyor. İsrailliler de İran İsrail uçaklarına geçiş izni vermediğinden zaten bir çok yere, özellikle doğuya İstanbul üzerinden gidiyor.

Mesajı Paylaş

canıtez

İflasını isteyen Air Berlin'in bazı hatlarını kapatmaya hazırlandığı bildirildi


İflasını isteyen ve satış süreci başlatılan Air Berlin'in, hükümetten 150 milyon Euro'luk yardım almasına rağmen yakında bazı uçuşlarını iptal edebileceği belirtildi.

Suddeutsche Zeitung gazetesinde yer alan habere göre bilet satışlarından elde edilen gelire erişimi olmadığı için tedarikçilere ve havalimanlarına gerekli ödemeyi yapamayacağı ve sıkıntıya gireceği kaydedildi.

En büyük rakibi Lufthansa'ya satılması beklenen Air Berlin ile Easyjet, Ryanair, Condor da ilgileniyor. Easyjet'in özellikle Air Berlin'in Düsseldorf slotları için çok istekli olduğu belirtiliyor.

Normal operasyonları devam ettiren Air Berlin, halihazırda yirmi iki ülkede 114 uçaklık filosuyla elli dört destinasyona hizmet ediyor.

http://www.kokpit.aero/air-berlin-ucus-iptalleri Mesajı Paylaş

canıtez

İranair, ATR 72-600 ile Van uçuşlarına başlıyor


Boeing, Airbus ve pervaneli uçak üreticisi ATR'ye verdiği yüklü uçak siparişleriyle dikkatleri üzerine çeken İran'ın milli havayolu İran Air, Van'a uçmayı planlıyor.

Aviation Iran'da yer alan habere göre Iran Air, pervaneli ATR 72-600 uçakları ile Güney Azerbaycan'ın ve Erdebil eyaletinin başkenti Erdebil şehrinden Bakü ve Van'a uçmayı planlıyor.

Çoğunluğu Türklerden oluşan yarım milyonluk nüfusu ile Güney Azerbaycan'ın en önemli kenti konumunda olan Erdebil'den gerçekleştirilecek uçuşların bölge ticaretine önemli katkılar sunması bekleniyor.

http://www.kokpit.aero/iranair-erdebil-van-ucuslari Mesajı Paylaş

canıtez

Alman Lufthansa Gözünü Afrikaya Dikti


Lufthansa, bünyesindeki Brussels Airlines ile bu pazarda çok hızlı büyüyor. 2008 yılında Belçika'nın milli havayolunun % 45'ini satın alan Lufthansa, bu yılın başlarında kalan hisseleri de satın alarak şirketin tamamına sahip olmuştu. Brussels Airlines'ı bünyesine katan Lufthansa böylelikle Afrika'da varlığını da güçlendirmiş oldu. Zira Brussels Airlines'ın Afrika pazarında önemli bir Pazar payı bulunuyor.

Paris merkezli yayın yapan haftalık haber dergisi Jeune Afrique, Brussels Airlines'ın bu yılın ilk yarısında Afrika pazarındaki yolcu sayısını %13.7 arttırdığını yazdı.

Havayolunun Lufthansa'nın global satış ağı, daha yüksek frekanslar ve doğrudan uçuşlar sayesinde Afrika'da büyümeye devam edeceği kaydedildi.
http://www.kokpit.aero/lufthansa-brussels-airlines-afrika

Mesajı Paylaş

canıtez

Ryan Air, Air Berlin satış sürecinin adil ve rekabetçi olmayacağı gerekçesiyle çekildi


İflasını isteyen Air Berlin'e talip olan Ryanair adil ve rekabetçi bir ortam olmayacağı gerekçesiyle bu fikrinden vazgeçti. Ryanair CEO'su Michel O'leary, satış sürecinde yer almayacaklarını doğruladı.

Michael O'leary, Air Berlin'in satışı konusunda Alman hükümetinin Lutfhansa'nın yanında yer almasından duyduğu rahatsızlığı dile getirerek Federal Kartel Ofisi ve AB Rekabet Komisyonu'nu göreve çağırmıştı.

O'Leary, "Alman Hükümeti'nin bu müzakerelerde doğrudan yer aldığı gerçeği göz önüne alındığında, Alman Federal Kartel Ofisi'nin bu konuda faal olması pek muhtemel görünmüyor" dedi. Michael O'leary bu nedenle AB'nin bu sürece müdahil olmasında ısrar ediyor.

Bir başka Alman havayolu Germania'da Alman hükümetinin Air Berlin'e 150 milyon Euro'luk mali yardımını engellemek için Berlin Bölge Mahkemesi'ne dava açmıştı. Germaina da, Ryanair gibi Alman devletini Air Berlin'in satışı sürecinde Lufthansa'yı kollamakla suçluyor. 

http://www.kokpit.aero/air-berlin-satisi-ryanair
Mesajı Paylaş

canıtez

Ryanair'den sonra Intra Grubu da Air Berlin ihalesinden çekildi


Air Berlin, bu gidişle Lufthansa'ya kalacak. 15 Ağustos'ta iflas başvurusunda bulunan ve satış süreci başlatılan Air Berlin'e talip olan şirketlerden birisi daha ihale için teklif vermeyeceğini açıkladı.

Satış sürecinde Alman hükümetinin Lufthansa'yı kolladığını, adil ve rekabetçi bir ortam olmadığını gerekçe gösteren Ryanair Air Berlin'i almaktan vazgeçmişti. Şimdide Intra Aviation isimli Alman yatırım grubu, Air Berlin için teklif vermeyeceklerini duyurdu. Açıklamayı bizzat Intro Grubu'nun sahibi Hans Rudolf Wöhrl yaptı.

http://www.kokpit.aero/intra-aviation-air-berlin-satis Mesajı Paylaş

canıtez

Rusya'nın milli havayolu 6 adet B777-300ER siparişi verdi


Son yıllarda kaliteli servisi ve aldığı ödüllerle adından söz ettiren Rusya'nın milli havayolu Aeroflot  atağa kalktı. Moskova Sheremetyevo Havalimanı'nı merkez olarak kullanan şirket, 201 olan uçak sayısına yenilerini ekleyecek.

Aerflot, Amerikalı imalatçı Boeing'e 6 adet geniş gövdeli, uzun menzilli 777-300ER siparişi verdi. Havayolu 148 noktaya günde 950 sefer düzenliyor.

Uçak tipi                           B777     B737     A330     A321     A320     SSJ-100

Adedi                                16          26          22          36          68          30

(1 Temmuz 2017 itibariyle)

http://www.kokpit.aero/rusya-aeroflot-yeni-siparisler Mesajı Paylaş

canıtez

ABD'den Türkiye'den Gelen Hava Kargolarına Ek Denetim Talebi


ABD, Sydney'de Etihad uçağına bombalı saldırımı girişimini gerekçe gösterdi

ABD yönetimi, Türkiye'den gelen kargoların daha sıkı taramadan geçirilmesini talep etti. Reuters'de yer alan habere göre ABD Ulusal Ulaşım Güvenlik Bürosu (NTSB), dün yaptığı açıklamayla Türkiye'den gelecek kargoları daha iyi taramayı gerektiren yeni bir güvenlik direktifi yayınladığını bildirdi. Yeni direktif Türkiye tarafından halihazırda uygulanmakta olan önlemlerin yanısıra ABD'ye gidecek kargoların "Hava Kargo İlerleme Tarama Programı" uyarınca güvence altına alınmasını öngörüyor.

TSA sözcüsü Michael England, değişikliğin gerekçesini "gelişmekte olan kargo tehditlerine yeterince hitap etmesi ve küresel havacılık güvenliğinin temelini yükseltmesi" olarak açıkladı.

Yetkililer, yeni güvenlik talimatını empoze etme kararının istihbarat raporları ve Avustralya'da Etihad Havayolları uçağına bomba yerleştirme girişimi sonrası alındığını belirtiyor.

15 Temmuz'da el yapımı bir bomba bir bavul içindeki et kıyma makinesinin içine yerleştirilerek Etihad Havayolları'na ait Sydney'den havalanacak uçağa sokulmak istenmiş, zanlı iki kardeş uçağa binemeden polis tarafından engellenmişti.

Polis, soruşturma kapsamında saldırıda kullanılması planlanan patlayıcıların Türkiye'den postalandığını tespit ettiklerini ileri sürmüştü.

http://www.kokpit.aero/abd-turkiye-kargo-yeni-direktif Mesajı Paylaş

canıtez

Pilotlar aynı anda rahatsızlandı! Uçuşlar durdu


Almanya'da Air Berlin havayolu şirketi, çok sayıda pilotun aynı anda rahatsızlandığını bildirmesi üzerine yaklaşık 70 uçuşu iptal ettiğini açıkladı.

Air Berlin'in internet sitesinde yer alan bilgilere göre Berlin Tegel, Düsseldorf, Hamburg ve Köln gibi şehirlerde bulunan çok sayıda havalimanından yapılacak uçuşlar iptal edildi.

Rahatsızlandığını bildiren pilotların sayısının 'olağandışı' olduğu kaydedildi.

Almanya'nın en büyük ikinci havayolu şirketi olan Air Berlin, ağustos ayında iflas koruma başvurusunda bulunmuştu. Şirkete ilk resmi teklifin ise INTRO Group'tan geldiği aktarılmıştı.

Teklif sunacakların 15 Eylül'e kadar vakti bulunurken, kararın ise 21 Eylül'e kadar verileceği belirtildi.

http://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/pilotlar-ayni-anda-rahatsizlandi-ucuslar-durdu.html Mesajı Paylaş

canıtez

İşte 'Alitalia' için yarışan havayolu firmaları


İtalya'nın en büyük havayolu şirketi Alitalia`ya düşük maliyetli yolcu taşıyan Ryanair de talip oldu. Mayıs ayında iflas başvurusu yapan ve satış kararı verilen Alitalia`yı almak isteyenler arasında EasyJet, Aer Lingus`un sahibi IAG, Delta ve Air France da var.

İrlanda'nın düşük maliyetli havayolu taşıyıcısı Ryanair, firmanın CEO'su Michael O'Leary tarafından yapılan açıklamayla, bir süredir konuşulan İtalya'nın iflas bayrağını çekmiş en büyük hava yolu taşıyıcısı Alitalia için satın alma teklifi hazırladığını doğruladı. Alitalia ile benzer durumdaki Air Berlin ile de ilgilendiği belirtilen Ryanair CEO'su bu iddiayı reddetti.

O'Leary, şirketin 33 yıllık tarihi boyunca yapacağı en büyük ikinci satın almanın teklif detaylarını sonlandırmaya çok yakın olduklarını belirtti. Ryanair daha önce KLM firmasının düşüt maliyetli iştiraki olan Buzz hava yollarını satın almıştı.

123 UÇAĞI VAR

Alitalia, bu yılın ilk çeyreğinde 200 milyon euro zarar etmiş ve mayıs ayında kayyuma devredildikten sonra İtalya Başbakanı Paolo Gentiloni'nin başında bulunduğu bakanlar kurulu onayıyla satışa konmuştu.

2016 yılında 22.6 milyon yolcu taşıyan Alitalia'nın filosunda 25 tanesi (11 adet Boeing 777-200 ER ve 14 adet Airbus A330-200) uzun menzil uçan 123 uçak bulunuyor.

İtalya'nın en büyük havayolu firması 68'i uluslararası olmak üzere tolam 94 noktaya uçuyor ve haftada 4 bin 200 sefer gerçekleştiriyor.

7 MİLYAR EURO DA KURTARMADI

Operasyonlarına 6 ay daha devam edebilmesi için son olarak devletten 600 milyon euro acil kredi tahsis edilen Alitalia için İtalyan hükümetleri geçtiğimiz 10 yıl boyunca yaklaşık 7 milyar euro kaynak akıtsa da bu yeterli olmamıştı.

Kayyuma devrin ardından sunulan kurtarma planı kapsamında, firmanın 2014 yılında yüzde 49 hissesini alan Etihad da dahil olmak üzere çeşitli paydaşlardan alınacak 2 milyar euro karşılığında işten çıkarmalar ve personel maaşlarında kesinti teklif edilmişti.

Öneri reddedilince iflas başvurusu yapılmasından başka çare kalmadığı açıklanmıştı.

5 FİRMA KAPIŞIYOR

Alitalia'nın taliplileri arasında EasyJet, Aer Lingus'un sahibi IAG, Delta ve Air France gibi önemli havayolu şirketlerinin de olduğu belirtiliyor.

Ryanair CEO'su Michael O'Leary, satın almanın gerçekleşmesi durumunda, pilot ya da kabin görevlileri de dahil olmak üzere işten çıkarma düşünmediklerini ancak personelin Ryanair'in değiştireceği istihdam şartlarını kabul etmesi gerektiğini vurguladı.

İrlandalı firma, Alitalia'nın marka ve uçuş rotasının değerli olduğunu ve Boeing ya da Airbus firmasından yeni uçaklar sipariş edebileceklerini belirtti. Ryanair böylelikle Alitalia'nın azımsanmayacak derecedeki kiralık uçak sözleşmelerini de iptal edecek.

Ryanair, dört sene önce rakibi İrlandalı Aer Lingus'u üç kez satın almak istemesine rağmen Avrupa Birliği tarafından engellenmişti.

http://www.kokpit.aero/alitalia-icin-yarisiyorlar Mesajı Paylaş

canıtez

Makedonya'dan En Çok İstanbul'a Uçuldu


Makedonya'da bulunan iki havaalanını kullanan 153 bin yolcunun İstanbul'a seyahat ettiği bildirildi.

Makedonya Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, bu yılın Ocak-Ağustos döneminde başkent Üsküp'teki TAV Büyük İskender ve ülkenin güneybatısında yer alan Ohri'deki Apostol Pavle Havaalanı'nı kullanan yolcular en çok İstanbul'a seyahat etti.

Balkan Günlüğü'nde yer alan habere göre bakanlık tarafından bahsi geçen dönemde hava taşımacılığını kullanarak seyahat eden yolcu sayısı, Üsküp'teki havaalanından 1 milyon 223 bin 630 ve Ohri'deki havaalanından 115 bin 435 olmak üzere toplam 1 milyon 339 bin 65 olarak açıklanırken, geçen yıla kıyasla yolcu sayısında yüzde 10,5'lik artış kaydedildiği belirtildi.

Ayrıca, Bakanlık tarafından ülkedeki havaalanlarını kullanıp seyahat eden toplam yolcu içinde İstanbul'a giden kişi sayısı yaklaşık 153 bin olarak belirlendi.

Açıklamada göre, 2017 yılının Ocak-Ağustos döneminde bu havaalanlardan yolculuk eden yolcuların en çok tercih ettikleri destinasyonlar şöyle: "Yüzde 12,5 İstanbul, yüzde 9 Zürih, yüzde 6,6 Viyana ve yüzde 5,1 Basel."

http://www.bagimsizhavacilar.com/makedonyadan-en-cok-istanbula-uculdu/ Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter