Haberler

Başlatan Sihirbaz, Eki 20, 2015, 07:19 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

canıtez

KATAR, AIRBUS A350 SİPARİŞLERİNİ İPTAL ETTİ

Qatar Airways, dört adet A350-900 siparişini iptal etti. Kabin Standardizasyonunu beğenmediğini gerekçe olarak gösteren havayolu, kabin teçhizatındaki gecikmeler ve kalite sorunları ile ilgili endişeler taşıdığını açıkladı.

İptal, dört Arap ülkesinin hava sahasını Katar'ın kullanmasına getirdiği yasağın ikinci ayına girdiği bir dönemde geliyor.

Katar Havayolları İcra Kurulu Başkanı Akbar Al Baker, gecikmelerin şirketten kaynaklandığını ve daha hızlı teslimat beklediklerini belirtti.

Bir Airbus sözcüsü, iptallerin "tedarik zinciri sorunları" ile ilgili olduğunu söyledi. Teslim edilmemiş A350-900 jetlerinin ne olacağı kesinlik kazanmadı.

https://www.airlinehaber.com/katar-airbus-siparislerini-neden-iptal-etti/ Mesajı Paylaş

canıtez

TÜRKİYE AVRUPA'DA HAVA TRAFİĞİNDE TEKRAR İLK 3'TE


Ülkemiz 2015 yılından beri ilk kez Avrupa'da hava trafiğine en çok katkı yapan 3 ülkeden biri oldu.

Avrupa Hava Seyrüsefer Güvenliği Örgütü (EUROCONTROL), Haziran ayına ilişin verileri açıkladı. Örgüt, Haziran ayında uçak trafiğinde yaşanan yüzde 5.1 büyümeye en büyük katkıyı İspanya, İngiltere ve Türkiye'nin yaptığını açıkladı.
Türkiye'nin 15 ay aradan sonra Avrupa hava trafiğine en fazla katkı yapan ilk üçe yeniden girdiği belirtildi. Güçlü büyümenin yaz boyunca devam etmesi bekleniyor.

http://www.airkule.com/haber/TURKIYE-AVRUPA-DA-TEKRAR-ILK-3-TE/27704 Mesajı Paylaş

Merkator

Rusya'da Sivil Havacılığa 1 Milyar Dolar Bütçe


Putin: Rus sivil havacılığı daha fazla büyüme potansiyeline sahip.

Geçen yıl sivil havacılık endüstrisine 800 milyon dolardan fazla bütçe ayıran Rusya'nın bu yıl rakamı 1 milyar doları çıkardığı açıklandı. TASS Haber Ajansı'na konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, havacılık sektörünü destekleyici tedbirlerin sonuç getirdiğini, sivil havacılığa ilişkin üretim endeksinin 2015 yılına kıyasla geçen yıl % 121 arttığını kaydetti.

Putin, Rus havacılık endüstrisinin halen daha fazla büyüme ve gücü kapasitesini arttırma potansiyeli bulunduğuna vurgu yaptı.

http://www.kokpit.aero/rusya-sivil-havacilik-sektoru Mesajı Paylaş

canıtez

Türk hava sahasından 18 saniyede bir uçak geçti


Ocak-haziran döneminde Türk hava sahasında 188 bin 331'i transit üst geçiş olmak üzere toplam 870 bin 853 uçuş gerçekleşti, bu da ortalama 18 saniyede bir uçağa karşılık geldi Türk hava sahasında bu yılın ilk yarısında gerçekleşen uçuş sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0,8 arttı.

Sivil havacılık alt yapısına yapılan yatırımlar ve uygulamaya konulan kararlarla bu alanda dünyanın en hızlı gelişen ülkeleri arasına giren Türkiye'de, son yıllarda uçakla seyahat eden yolcu sayılarında önemli artış görüldü. Son 10 yılda havayoluyla taşınan yolcu sayısı her yıl ortalama yüzde 10,5 büyüyerek 62 milyondan 174 milyona yükseldi.

Yurt içinde 2002'de iki merkezden 26 noktaya sadece Türk Hava Yollarının (THY) tarifeli sefer düzenlediği Türkiye'de, aradan geçen 15 yılda, iç hatlarda 6 havayolu şirketi, 7 merkezden toplam 55 noktaya sefer yapıyor. Öte yandan, 2003'te yurt dışında sadece 60 uçuş noktasına sefer düzenlenirken Haziran 2017 sonu itibarıyla bu sayı toplam 295 noktayı buldu.

Türk hava sahasında bu yılın ilk 6 ayında gerçekleşen transit üst geçişler dahil uçuş sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0,8 artış göstererek, 863 bin 796'dan 870 bin 853'e yükseldi. Söz konusu dönemde, Türkiye semalarından yaklaşık her 18 saniyede bir uçak geçti.
Haziran 2017 sonu itibarıyla havalimanlarına inen ve kalkan uçakların yüzde 67'sini ticari uçuşlar oluşturdu. Ticari uçuş sayısı, bu yılın ocak-haziran döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0,2 artarak, 584 bin 71'den 585 bin 461'e çıktı.

TRANSİT ÜST GEÇİŞ YÜZDE 8,9 ARTTI

Bu yılın ilk altı ayında iç hat uçak trafiği, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0,7 azalarak 425 bin 283'e geriledi. Dış hat uçak trafiği yüzde 2,1 azalış göstererek 257 bin 239 olarak kayıtlara geçti. Türk hava sahasından transit üst geçiş sayısı ise yüzde 8,9 arttı ve bu yılın ocak-haziran döneminde 188 bin 331 üst geçiş gerçekleşti. Böylece Türk hava sahası toplam 870 bin 853 uçuşa ev sahipliği yapmış oldu.


2016 ve 2017 yıllarının ilk 6 ayında Türk hava sahasında gerçekleşen uçuş rakamları şöyle:

Uçuşlar 2016 yılı ilk 6 ay 2017 yılı ilk 6 ay Değişim (yüzde)
İç hat 428.077 425.283 -0,7
Dış hat 262.838 257.239 -2,1
Türkiye geneli 690.915 682.522 -1,2
Transit üst geçiş 172.881 188.331 8,9
Toplam 863.796 870.853 0,8

http://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/turk-hava-sahasindan-18-saniyede-bir-ucak-gecti.html Mesajı Paylaş

canıtez

Moskova-İstanbul Hattında Lider Kim


Moskova-İstanbul hattında haftalık 9 bin koltuk kapasitesi sunuluyor. Türkiye ve Rusya, Moskova ve İstanbul hattında üçüncü bir taşıyıcının daha seferlere başlaması konusunda anlaşmaya vardı. Rusya Federal Hava Taşımacılığı Ajansı (Rosaviatsia) tarafından açıklanan anlaşma, yeni eklenen havayollarının haftalık 7 sefere kadar uçuş yapmasını sağlıyor.

Türkiye Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHMG), Pegasus Havayolları  ve Türk Hava Yolları'ndan sonra AtlasGlobal'i üçüncü taşıyıcı olarak ekledi. Rusya'nın milli havayolu Aeroflot ve Pobeda şu an İstanbul'a uçmaya yetkili ancak Pobeda İstanbul uçuşlarına henüz başlamadı. Üçüncü şirketin hangisi olacağı ise açıklanmadı.

Şu anda Moskova-İstanbul arasında haftalık 9 bin koltuk kapasitesi sunuluyor. THY % 59.5'lik pazar payıyla lider (5.338 koltuk). Onu  % 25.8'lik pazar payıyla (2.316 koltuk) Aeroflot ve %14.7'lik payla  (1.314 koltuk) Pegasus izliyor.

http://www.kokpit.aero/istanbul-moskova-hatti-pazar-payi Mesajı Paylaş

canıtez

HAVADA YÜKSELENLERE KARŞI GÜÇ BİRLİĞİ


Dört büyük havayolu şirketi sanal bir 'süper hava yolu' yaratma konusunda anlaştı.

Avrupa ve ABD'li şirketlerin aldığı bu kararın ardında ise Ortadoğu ve Asyalı havayolu şirketlerinin yükselişi yer alıyor. Delta Air Lines, Şangay merkezli China Eastern, Air France/KLM Group ile ünlü milyarder Richard Branson'un Virgin Atlantic Airwavs'i bu işbirliğinin içinde. Şirketler bunun için 1 milyar dolardan fazla harcama planlıyor.

Rekabete engel olmayan bir yapı kurmak için birleşmeye gitmeyen şirketlerin hedefinde ise Türk Hava Yollan, Qatar Airways ve Emirates gibi yükselen şirketler var. Air France-KLM CEO'su Jean-Marc Janaillac, "Kuzey Atlantik'te bir ağ kurup, fiyatlama, verimlilik gibi konularda ortak karar almayı hedefliyoruz" dedi. 2017 sonunda anlaşmaya imza atılması, planın 2019 başında da sonuçlandırılması hedefleniyor.

http://www.airkule.com/haber/HAVADA-YUKSELENLERE-KARSI-GUC-BIRLIGI/27798 Mesajı Paylaş

canıtez

Avrupa rötarla boğuşuyor


Göçmen kontrolüne yönelik düzenlemeler ile güvenlik kontrollerinin artışı Avrupa havaalanlarındaki uçak seferlerinde bu yaz rötarları artırdı.

Gecikmelerin yoğunlaştığı Paris Charles de Gaulle Havaalanı'nda (CDG) Şangay, Rio, Hong Kong gibi uzun mesafeli uçuşların gece yarısından sonraya sarktığı görüldü.

Havayolu taşımacılığı sektöründe Avrupa'daki en büyük 5 havayolu şirketinin oluşturduğu çatı kuruluşu Airlines for Europe yöneticilerinden ThomasReyneart, güvenlik kontrollerinin, uçuşlarda yaşanan gecikmelerin en büyük nedeni olduğunu söyledi.

Reyneart hükümetlerin verimsiz işletme yönetimi politikaları ile personel kullanımındaki yetersizliklerin mevcut durumun sorumlusu olduğunu da vurguladı.

Tomas Reyneart, yolcuların en fazla Madrid, Lyon, Lizbon, Milano, ve Brüksel havaalanlarında gecikme yaşadıklarını, bazı havaalanlarında geçen yıla oranla bekleme sürelerinin üç katına çıktığını söyledi.

Öte yandan Paris'te Charles de Gaulle Havaalanı'nda örgütlü bir sendika, öfkeli yolcuların Air France personeline yönelen tepkilerine protesto olarak 29 Temmuz ile 6 Ağustos tarihleri arasında greve gidebileceğini açıkladı.

http://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/avrupa-rotarla-bogusuyor.html Mesajı Paylaş

canıtez

Boeing, Hindistan'dan 20 yılda 2 bin 100 uçak sipariş edilmesini bekliyorABD merkezli ticari uçak üreticisi Boeing, Hindistan'ın gelecek 20 yılda 2 bin 100 adet uçak sipariş etmesini beklediğini bildirdi. 

Boeing'in açıklamasına göre sipariş edilecek uçakların büyük bölümünü tek koridorlu modeller oluşturacak ve siparişlerin toplam tutarının 290 milyar dolara ulaşacak.

Boeing gelecek 20 yılda Güney Asya'da yolcu sayısının yıllık yüzde 8 büyümesini bekliyor.

http://www.kokpit.aero/2-bin-100-adet-boeing-alacak Mesajı Paylaş

canıtez

AVRUPA AHL'DEKİ ÖNLEMLERİ ÖRNEK ALACAK


Avrupa Havalimanları Birliği(ACI-Airports Council International) İstanbul Atatürk Havalimanı'nda terminallerde uygulanan güvenlik önlemlerini temsil ettiği 45 Avrupa ülkesinde 500'den fazla havalimanına örnek olarak tavsiye etmeye hazırlanıyor.

KUSURSUZ ÖNLEMLER ETKİLEDİ

Bir süreden beri Atatürk Havalimanı'ndaki yolcu terminallerinde uygulanan güvenlik önlemlerini inceleyen Avrupa Havalimanları Birliği (ACI Europe) yetkilileri, özellikle 28 Haziran 2016 tarihinde yaşanan saldırıdan sonra daha da arttırılan önlemler karşısında etkilendi. ACI heyeti, ülkemizin en büyük sınır kapısı durumundaki havalimanında uygulanan önlemlerin aynısını temsil ettiği 45 Avrupa ülkesinin 500'den fazla havalimanında da örnek alınması için tavsiyede bulunmaya hazırlanıyor.

X-RAY CİHAZI VE PROFİL UYGULAMASI BAŞLATMAYA KARAR VERMİŞLERDİ

AB ülkelerinin havacılık ve havalimanı otoriteleri, 2016 yılında Brüksel'deki Zaventem Havalimanı'nda 14 kişinin hayatını kaybettiği terör eyleminde IŞİD'li teröristlerin ellerini kollarını sallayarak terminale girmesi ve üzerlerindeki bombaları patlatması üzerine terminal girişlerine Türkiye'deki havalimanlarında olduğu gibi X-Ray cihazı koyma kararı almıştı. Ayrıca yeni kara tarafı güvenlik uygulaması veya diğer bir deyişle tesis güvenliği uygulamasını devreye sokmuşlardı.

TSA ve DfT HEYETLERİ DE TAM NOT VERDİ

ACI Europe'ın yanı sıra Atatürk Havalimanı'ndaki önlemler ABD'li ve İngiliz otoritelerinden de tam not aldı. Geçtiğimiz hafta havalimanında incelemelerde bulunan ABD Ulaştırma Güvenlik İdaresi TSA(Transportation Security Admistration) ve İngiltere Sivil Havacılık Otoritesi'nden DfT(Department for Transport) heyetleri olumlu izlenimlerle ülkelerine döndü.

TSA heyeti ABD uçuşlarındaki önlemler için tam not verirken, 3 kişilik İngiliz heyetin olumlu raporu sonrasında İngiltere'ye yapılan uçuşlarda kabin içerisine uygulanan cep telefonundan büyük elektronik cihaz yasağı kaldırıldı. ABD seferlerinde söz konusu yasak 5 Temmuz tarihinde kalkmıştı.

http://www.airkule.com/haber/AVRUPA-AHL-DEKI-ONLEMLERI-ORNEK-ALACAK/27823 Mesajı Paylaş

canıtez

Uzun süre rötar yapan havayolları yolcularına tazminat alınması konusunda faaliyet gösteren "Refund Me" şirketi en çok rötar yapan havayollarının listesini yayınlamış:

1. Ryanair/İngiltere
2. Air Berlin/Almanya
3. Lufthansa/Almanya
4. EasyJet/İngiltere
5. Wizzair/Macaristan
6. Air France/Fransa
7. Vueling/İspanya
8. Austrian/Avusturya
9. KLM/Hollanda
10. Aer Lingus/İrlanda Mesajı Paylaş

HDS

Pegasus nasıl girememiş ki bu listeye? Mesajı Paylaş

canıtez

Sayın HDS, şu anda hemen hemen tüm dünyadaki havacılık kaynakları, aşırı güvenlik önlemleri yüzünden sarkan uçuş saatlerini ve oluşan rötarları tartışıyor. Özellikle büyük Avrupa havayollarında bu oranlar yükselecektir. Saygılarımla Mesajı Paylaş

canıtez

Avrupa'nın ilk kapalı alandaki İHA merkezi Brüksel'de açılıyor


Avrupa'nın ilk kapalı alanda insansız hava aracı (İHA) uçurma merkezi Belçika'nın başkenti Brüksel'de 1 Eylül'de hizmete girecek.

Belçika yerel basınında çıkan habere göre, "Drone Towers" adlı merkezin yeni geliştirilen İHA'ları deneme imkanı sunacağı belirtildi.

Randevu alınarak erişim sağlanacak merkez, yetişkinlere ve 10 yaşından büyük çocuklara açık olacak.

"Drone Towers"da ziyaretçilere çöl ve tropikal orman gibi farklı ortamlarda simülasyon uçuşu ve İHA uçuşu hakkında eğitim imkanları sunulacak.

İHA uçurabilmek için özel bir yetenek aranmayacak.

Merkeze giriş ücretleri henüz belirlenmezken, satın alınan pakete göre 50 ila 100 avro olacağı ifade edildi.

http://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/avrupanin-ilk-kapali-alandaki-iha-merkezi-brukselde-aciliyor.html Mesajı Paylaş

canıtez

Türkiye'nin uçuş ağına Semarkand da dahil oluyor


Türkiye ve  Özbekistan arasında  gerçekleştirilen sivil havacılık müzakerelerinde uçuş ağımıza Semarkand'ın eklenmesi konusunda mutabakat sağlandı.

Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te 9 Ağustos 2017 tarihinde  yapılan müzakerelerde iki ülke arasındaki sivil havacılık ilişkileri, havayolu taşıyıcılarının uçuş noktaları ve frekans sayıları  ele alındı. Sivil Havacılık Genel Müdür Vekili Bahri KESİCİ ve Özbekistan Sivil Havacılık Denetleme ve Kontrol Başkanı Tolib ULJAEV'un başkanlık ettiği heyetler arası görüşmede, mevcut Hava Ulaştırma Anlaşması operasyonel ve teknik işbirliği konularını da içerecek şekilde revize edilerek Mutabakat Zaptı imzalandı.

İmzalanan Anlaşmaya göre; Türk-İslam tarihinin önemli kentlerinden Samarkand, Türk taşıyıcıları için yeni varış noktalarından biri olarak belirlendi.  Böylece İstanbul-Taşkent arasında kullanılan mevcut 7 frekansın yanı sıra yeni sefer noktası olarak belirlenen Semarkand'a Türk taşıyıcıların 2017-2018 kış döneminde karşılıklı bir sefer 2018 yılı yaz sezonunda karşılıklı iki sefer düzenlemesi hususu karara bağlandı.
Müzakerelerde ayrıca  Türk taşıyıcıları için  Seul, Hongkong ve Bişkek noktalarının öte nokta olması konusunda da mutabık kalındı.

http://www.bagimsizhavacilar.com/turkiyenin-ucus-agina-semarkand-da-dahil-oluyor/ Mesajı Paylaş

canıtez

Almanya'nın İkinci Büyük Havayolu Air Berlin İflasını İstedi


Almanya'nın Lufthansa'dan sonra ikinci büyük havayolu olan Air Berlin'ın iflas başvurusunda bulunduğu bildirildi. Alman medyasında yer alan haberlere göre Federal Hükümet, 150 milyon Euro  kredi vererek Air Berlin'in operasyonlarının sürmesini sağlayacak.

 Alman hükümetinden eğer mali destek gelmeseydi Air Berlin'in yoğun yaz sezonunda ülke dışında olan binlerce yolcusunu getirmesinin imkan olacağı belirtildi.

Şirketin en büyük hissedarı olan Etihad Airways, havayoluna mali yardımda bulunmayı kesmişti.

İflas başvurusu sonrası şirkete ilk talip en büyük rakibi Lufthansa oldu. Lufthansa, Air Berlin'in bazı hisselerini satın alabileceğini duyurdu.

Uzun süredir borç batağı içinde olan Air Berlin, ekonomik sorunların yanısıra gecikmeler, uçuş iptalleri, zayıf yer hizmetleri nedeniyle eleştirilerin odağında yer alıyordu.

RAKAMLARLA AİR BERLİN:

Kuruluş yılı: 1978

Uçak sayısı: 79

Destinasyon sayısı: 52

Pilot sayısı: 1.540

Kabin ekibi: 3.433

Teknik personel: 1.305

Yönetici, servis ve diğer personel: 2.203

Toplam. 8.481

EN BÜYÜK HİSSEDARLARI

Etihad Airways: % 29.2

Esas Holding A.Ş: % 12.1

http://www.kokpit.aero/air-berlin-isflasini-istedi Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter